ludek.n ludek.n komentáře u knih

Žhářka Žhářka Stephen King

Parádní čtení. Téma podobné Carrie, ale na rozdíl od onoho středoškolského pidlikání, je Žhářka akčnější a drsnější ve svém příběhu. King nadhazuje otázku osobní svobody jednotlivce v kontrastu se zájmy národní bezpečnosti. Jejich střet má v románu podobu otevřené války, směřující ke strhujícímu finále. Už jen za ten závěr si kniha zaslouží absolutorium.

15.03.2018 5 z 5

Zlatý věk Zlatý věk Joe Hill (p)

Pět příběhů Chamberlina Morseho Waltona Zámka a jeho rodiny, manželky Fiony, dětí Iana, Jonathana, Mary a Jean. Pět příběhů, kde se svět fantazie snoubí s kouzelnou mocí klíčů, vlastněných a vyráběných rodinou Zámkových na jejich sídle zvaném Klíčov. Jak píše sám Joe Hill v předmluvě k soubornému vydání těchto povídek, souvislost se slavným cyklem Zámek a klíč je pouze v prostředí, neboť všech pět příběhů se odehrává dávno před dobou, kdy na Klíčov dorazila Nina Zámková s Tylerem, Kinsey a šestiletým Bódou, s nimiž si pak Lucas „Finta“ Caravaggio zahrál hru na odemykání zakázaných dveří. Člověk tedy nemusí znát nic z uvedeného cyklu, aby si Zlatý věk dosytosti užil (koneckonců nemusí znát ani svět Sandmana, s nímž se pojí poslední příběh této knihy s názvem „Co peklo schvátí...“). Oproti základní sérii se ve Zlatém věku trochu více podíváme po světě (a dokonce i mimo něj), neboť se vydáme na Měsíc (Do nitra Luny), do frontových zákopů kdesi v Belgii (... jak vojska bledých čet...), do světa snů a dokonce i do pekla (Co peklo schvátí...). Obrazového průvodce nám po celou dobu dělá jako už tradičně geniální Gabriel Rodriguez a je opravdu na co se dívat a co obdivovat. Jeho technika a především práce s postavami prostě nemají chybu a já jsem moc rád, že jsem se ještě jednou mohl vrátit na Klíčov a užít si se Zámkovými jejich dobrodružství.

13.12.2023 4 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Vše, co se odlišuje, je urážka Boha a jako taková musí být ve jménu zachování Čistoty zničena. To je zákon izolované zemědělské komunity, která přežila Utrpení a teď vymýtá jakýkoli náznak mutace, ať už postihuje rostliny, zvířata nebo je samotné. Wyndham nechává v této puritánské společnosti vyrůstat skupinu dětí, které se na první pohled od ostatních ničím neliší, přesto jsou jiné: jsou totiž vybaveny schopností vzájemné myšlenkové komunikace. Velmi záhy také zjistí, že jediný způsob, jak přežít, je skrývat své nadání. Chtělo by se říct klasický postapokalyptický příběh přibarvený skrz naskrz tradičním sci-fi motivem, ale do jak oslnivého lesku ho dokáže Wyndham dovést. Přitom nepoužívá žádné komplikované postupy nebo ohromující technické vynálezy, ale pouze jednoduché, dramatické prvky a sílu prostého vyprávění. Nebýt poněkud patetického deklamování v závěru, bylo by to jasně na pět hvězd.

17.07.2023 4 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Svět ovládaný démony a v něm lidé, kteří už zapomněli, jak s hrozivými a smrtonosnými jadrnci bojovat. Nenajde-li se hrdina, který bude mít odvahu a odhodlání se jim postavit, bude nejspíš lidské plémě zničeno. Americký spisovatel Peter V. Brett nám servíruje důkladně promyšlenou a čtivou fantasy, o které bych nerozpakoval prohlásit, že patří k tomu vůbec nejlepšímu, co je v tomto žánru k mání. Čtenář vklouzne do příběhu jako nůž do másla. Žádné dlouhé prology, komplikované struktury historie světa, v němž se ocitáme, ani upovídané vysvětlování co, kde, kdo, jak a proč. Brett jen lehounce načrtne situaci a hned nás pustí na dosah ruky přímo ke svým hrdinům a jejich životním údělům. Žádné tápání, žádné přešlapování na místě, ale krásně plynulá, soustředěná, do tří souběžných větví rozdělená dějová linka, z nichž každá geniálně doplňuje zbylé dvě a ruku v ruce se pak doslova ženou ke svému spojenému cíli. Je tam všechno, co tam má být: překvapený nádech, zadržený dech i úlevný výdech. Každá ingredience dokonale zpracovaná a dávkovaná. Čte se to samo a často jsem se přistihl, jak se těším na další stránku, další list, další kapitolu. Tetovaný si mě plně získal a já nemohu jinak, než vysázet absolutorium.

16.03.2023 5 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Svět skučícího větru, všudypřítomného písku a podivného, nikdy nekončícího, dunění je obrazem, do něhož Hugh Howey vyslal své mladé hrdiny, aby se poprali jak s nástrahami přírody, tak s lidskou chamtivostí a věrolomností. Písečný potápěč je v tomto světě to nejprestižnější povolání, přestože je nebezpečné a případů, kdy odvážlivce už nikdy nikdo neviděl živého, je až příliš mnoho. Vyzvedávání artefaktů zmizelých generací je bohužel až příliš lukrativní, než aby šlo lákání odolat. Kulisy, které zde Howey vytvořil, jsou na jednu stranu řádně depresivní, ale v kombinaci s dokonale strukturovanou zápletkou jsou také ohromující, pompézní a vznešené. Vyprávění má dril a člověk se při čtení písečných dobrodružství sourozenců Victorie, Palmera, Connera a Roba ani chvíli nenudí. Je to napínavé a vzrušující, je to nápadité a uhrančivé, je to láskyplné a podmanivé, prostě skvěle napsaný, působivý příběh. Nevěřil jsem, že by Howey dokázal zopakovat úspěch svého Sila, ale Písek je stejně dobrý, ne-li ještě lepší.

06.03.2023 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Je Spolčení hlupců grandiózní fraškou, nepochopitelnou klauniádou nebo kritickou satirou Ameriky počátku šedesátých let? Výstřední postavička Ignácia J. Reillyho, pohybující se v barvitém prostředí New Orleansu, se nám snaží dát na tuto otázku odpověď. Intelektuál, jehož donquijotské vidění světa je konfrontováno s běžnou realitou, má problémy nejen s matkou, ale v podstatě s každým ve svém okolí (a vlastně i sám se sebou). Jak se zpívá v jedné písni „Naráží, kam vstoupí…“ Jeho snažení mi připomíná rej elektricky nabitých částic v mlžné komoře: na první pohled fantaskní podívaná, která však při bedlivém zkoumání představuje jen chaos. Kdo má rád nekonečnou řadu gagů, pitoreskních scének, absurdních dialogů bude nejspíš u této knihy vrnět blahem, pro ostatní to bude tvrdá zkouška snášenlivosti a trpělivosti. Vždyť nalézt zde alespoň jednu jedinou „normální“ postavičku je téměř nemožné, tím spíše, že v případě Ignácia J. Reillyho a spol. se nejedná o přívětivý humor, ale o exaltovanou absurditu dovedenou až na hranice absolutní kritiky. Jediným zábavným momentem se tak pro mě stalo Darlenino vystoupení v roli Harletty O´Harové, zbytek mi vykouzlil na tváři maximálně úchylný škleb.

16.11.2022 2 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Čtyři křídla budov zahnědlé barvy na okraji hlavního města Prahy, to je ruzyňská věznice, za totality honosně nazývaná Ústav nápravné výchovy. Za jejími nehostinnými zdmi strávila téměř rok života spisovatelka a disidentka, mluvčí Charty 77 Eva Kantůrková. Přítelkyně z domu smutku jsou jejím svědectvím o ženách, které na tomto místě beznaděje potkala a jejichž lidská pro a proti mohla poznat z té nejtěsnější blízkosti. Nejedná se o román s jasně danou dějovou linkou, spíše jde o portréty lidských osudů, zrcadlo charakterů, přehlídku zla, dobroty, hlouposti, hrdosti, sprostoty, nevychovanosti, nenávisti atd. Přestože autorka zlé činy svých spoluvězeňkyň neomlouvá ani s nimi nesympatizuje, zdálo se mi, že až příliš často jsou uvězněné ženy vykresleny spíše jako oběti než pachatelky trestných činů. Jako by byly ke zločinu, za nějž si odpykávají svůj trest přivedeny vlastně proti své vůli vinou prostředí, špatnou výchovou či souhrou okolností. S každým dalším příběhem je to markantnější a četba tím více nabývá na monotónnosti. Svět za vězeňskou zdí Evy Kantůrkové je stejně černobílý, jako je černobílá fotografie Pavla Baňky na obálce knihy. Zda je to dobře nebo špatně, nechť posoudí každý sám za sebe.

20.04.2021 3 z 5

Smrtelná neděle Smrtelná neděle Jaroslav Putík

Jediné setkání s Lucií Heránovou dokáže otočit život stárnoucího kybernetika a příležitostného psychiatra Pavla Soukupa doslova vzhůru nohama. A jediné jeho zaváhání, odmítnutí se angažovat pak ve chvíli obrátí všechno, čeho doposud dosáhl, v prach nicotnosti a bezvýznamnosti. Jaroslav Putík nám ve Smrtelné neděli představuje Freud-Jungův fenomén přenosu, tedy jev, kdy se při psychoanalytickém léčení přenese nemoc z léčeného na léčícího. Na začátku jsou role jednotlivých protagonistů jasně rozlišeny, ale čím více se noříme do hlubin poznání, tím více se rozostřují hranice a stírají rozdíly. Ve finále už těžko rozlišíte, kdo jedná racionálně a kdo je zralý na hospitalizaci. Putík nabízí společensko-psychologickou studii lidských hodnot a priorit. Činí tak s téměř detektivní precizností, přičemž se velmi úspěšně vyhýbá bažinám hlubokomyslného filozofování a prázdného tlachání. Jeho styl je prostý, ale čtivý a příjemně zaměstnává šedou kůru mozkovou. V chodu příběh udržují neustálé pobídky, takže je stále po čem pátrat a čím se zaobírat. Smrtelná neděle je bezesporu solidní a vyvážené čtení.

27.11.2020 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Deborah Harknessová zabydlila svůj svět čtyřmi rozdílnými rasami - lidmi, upíry, čarodějnicemi a démony. V popředí jejího zájmu jsou pak především vztahy mezi nimi, ať už pozitivní - milostné, nebo ty z opačného konce spektra - nepřející a vražedné. Oboje dávkuje pevnou rukou, střízlivě, věcně a vyváženě. Žádné skluzy k sladkobolné cukrkandlové love story, ani k schizofrennímu psychothrilleru. Balancování na hraně se autorce daří tak dobře, že dokáže čtenáře bez problémů vtáhnout do příběhu. Byť by neškodily nějaké ty střihačské nůžky, odstraňující místy přebytečný balast a zahušťující dějovou linku, není to zase až taková darda, aby člověk autorčině bohaté obrazotvornosti nepodlehl. Harknessová vypráví svůj příběh čarodějnice Diany Bishopové s takovým zaujetím a nadšením, že jí odpustíte i otevřený konec a nezbytnost pokračovat s další knihou. Je to zajímavé, příjemné, oddechové čtení o konfliktu nadpřirozených bytostí, které nicméně mají podobné city jako obyčejní lidé.

18.09.2020 3 z 5

Vodní nůž Vodní nůž Paolo Bacigalupi

Když jsem četl Bacigalupiho Dívku na klíček, trvalo mi poměrně dlouho, než jsem do jeho neuvěřitelného Krung Thepu pronikl a jízdu na tobogánu si začal užívat. Ne tak v případě světa, který umírá na nedostatek vody. Mezi vodní nože jsem vklouzl jako klíč do zámku. Jako bych to tady odjakživa znal, jako bych už někdy žil ve phoenixských slumech a zápasil o každou kapku vody. Bacigalupi hned od začátku mistrně pracuje s atmosférou. Úplně jsem cítil to všespalující slunce, vedro a vyprahlost, mezi zuby mi skřípal písek a dusil jsem se vším tím pouštním prachem, před nímž nebylo úniku. Pak jsem se seznámil s Angelem, Lucy a Marií a bylo to, jako bych potkal staré známé. Okamžitě jsme si padli do noty a začali si vyměňovat vtipné bonmoty. Do třetice všeho dobrého mi Bacigalupi nabídl PŘÍBĚH, který mě strhl s sebou. Je to drsné a ne příliš optimistické vyprávění, ale má sílu, které nelze odolat. Není třeba ani váhat, jaké knize přiřknout hodnocení: tady je to jasně za plný počet. Bavilo mě to od začátku až do samého konce.

23.08.2020 5 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Tajemné Bratrstvo Božího těla a série vražd v ulicích Staré Prahy, které značně neortodoxně řeší jistý Květoslav Švach. Miloš Urban přináší do české kotliny gotický román, ani ne tak proprietami, jako atmosférou. S ní totiž jeho Sedmikostelí stojí a padá. Za ni dostává ode mě Urban palec nahoru. Příběh samotný je nicméně bizarní, postavičky pitoreskní a celá dějová linka slušně řečeno zvláštní. Detektivní pozadí jen doplňuje architektonickou procházku Prahou, zaměřenou především na sakrální památky. Urban fabuluje a řídí celé vyprávění zkušenou rukou, přes všechnu bizarnost se mu daří vést čtenáře svým podivuhodným světem pevně daným směrem k cíli. Ponurost gotického žánru pak Sedmikostelí vtiskuje punc originality, kterou v Česku zase až tolik neznáme.

29.03.2020 3 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Poslední dny druhé světové války v rozbombardované Ville San Girolamo nedaleko Florencie prožívají hrdinové Ondaatjeho Anglického pacienta vzpomínkami… na životní lásky, na dobrodružství, na své blízké, na válku a její zmrzačené pohrobky. Příběh vyrůstá z jednotlivých dílků, které postupně zapadají na své místo jeden vedle druhého, až vytvoří spletitou mozaiku příčin a následků. Ondaatje ji vytváří až podezřele snadno a s obdivuhodnou bravurou. Jeho vyprávění se podobá jazzové skladbě: podivné rytmy, překvapivé zvraty, změny nálad, improvizace, zběsilé, úderné tempo střídá ospalá malátnost, tamhle ostře vřeští trubka a tady tklivě zní piáno. Roztříštěnost a rozevlátost motivů je jen zdánlivá, Ondaatje drží opratě pěkně zkrátka a čaruje. Jeho originální poetika dokáže zaujmout při milostném podlehnutí stejně jako ve chvíli, kdy Kip Singh zneškodňuje nevybuchlou minu. Snad jen to finále bylo na můj vkus moc do ztracena, což nemohu autorovi jen tak odpustit.

08.11.2019 4 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Byť podle obálky vypadá Sklářova Vila na Sadové jako válečný román, plný závažných témat, historických paralel a důsledně extrahovaných myšlenek intelektuálního charakteru, ve skutečnosti se nám dostává něčeho úplně jiného. Ozvěny válečného běsnění nacistických uniforem tu bezpochyby jsou, ale ústřední osu románu tvoří ryzí současnost v poměrně nekompromisním akčním provedení s opatrně dávkovanou porcí šibeničního humoru, nasáklého navíc lokálním patriotismem. Už jen postava stárnoucí realitní makléřky, bývalé agentky speciálních jednotek Ministerstva vnitra, jež je křížencem Lary Croft a Jamese Bonda, je docela úsměvná. Přidáme-li k tomu komando brutálních bosenských zabijáků, kteří se často chovají jako předškoláci na pískovišti, je jasné, že pro četbu je bezpodmínečně nutné vypnout šedou kůru mozkovou. Na druhou stranu kniha má dril, a pokud zavrhnete přehnaná očekávání tajemných odhalení a nenecháte se znechutit urologickými problémy hlavní hrdinky, které jsou bez debat jedním z nejzávažnějších problémů celé její krvavé odysey, pak se můžete prochechtat až k usmiřujícímu finále. Vila na Sadové je knihou rozporů. Seriózní, vážné téma života v protektorátu, ukryté v příběhu Johanna Proskeho, a vedle toho rubanice jak ze špatného B-čkového thrilleru; starý dům, jenž dostal do vínku léta skrývané tajemství, které však ve skutečnosti žádným tajemstvím není; rozuzlení, nepřinášející řešení a postavy, snažící se být charismatické, ale jsou spíš k smíchu. Nemohu říct, že bych se při četbě nudil, jenom nevím, jestli bych si to chtěl ještě někdy v budoucnu zopakovat.

04.11.2019 3 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Potrhaná křídla jsou tenké a křehké sny o lepším životě, o úniku ze světa lží, falše, chtíče a přetvářky, o zlomení okovů osudového předurčení a o nezlomné naději v lepší úděl. Josie Morainová je postava, s níž se dá smát i plakat současně. Jejích osmnáct let je skutečných a opravdových, její radosti i starosti jsou vtisknuty do každé stránky knihy tak silně, že je nelze neprožívat spolu s ní. Autorka dala příběhu z neworleanské Francouzské čtvrti nádech hanebnosti a špíny, která dokáže pohltit a zlomit všechno krásné a dobré, ale nedokáže zvítězit nad odhodlanou touhou čistého srdce po pravdě, lásce a poznání. Přirozený styl vyprávění plyne hladce a uvolněně, neutápí se v lpění na detailech ani v přílišném filozofování. Text má myšlenku i sugestivitu velkých příběhů, přitom si uchovává přístupnost a až neokázalou prostotu. Kniha je plná emocí, ale nevystrkuje je do popředí, spíše si je nechává v záloze jako druhou linii, která v pravou chvíli udeří, ohromí a hned se zase stáhne do pozadí. Funguje to náramně. Alespoň mě Ruta Sepetysová dostala do kolen…

04.02.2019 5 z 5

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

František Kožík představuje ve svém románě Největší z Pierotů jednu z nejvýznamnějších postav světové pantomimy Jana Kašpara Deburaua, neodmyslitelně spojeného s pařížským divadlem Provazolezců. Provází ho od prvních nesmělých krůčků až do jeho, mnohými oplakávané, smrti. Jan Kašpar Deburau vystupuje ze stránek Kožíkova románu v celé své životnosti, lidskosti a upřímnosti. Jeho příběh je stejnou měrou smutný jako veselý, citlivý i drsný, dojímá až k slzám stejně jako dává zapomenout na všechna trápení. A platí to stejně v době největších Deburauových úspěchů jako dneska. Čtenář je doslova vtažen do revoluční Paříže a hned od prvních kapitol prožívá s Pierotem jeho těžké začátky, jeho rozčarování, nejistotu, smutek, lásku, úspěch a nakonec i smrt. Je nemožné zůstat mimo. Kožíkův poetický a angažovaný styl psaní zasahuje ty nejspodnější a nejcitlivější vrstvy a dělá z četby jeho knihy doslova a do písmene zážitek, který se zaryje hluboko pod kůži a zůstává tam ještě dlouho po otočení poslední stránky. Proto bych chtěl spolu s diváky z Funambules zvolat: „Bravo, Deburau, bravo!!!“

06.12.2018 5 z 5

Dolores Claibornová Dolores Claibornová Stephen King

Dolores Claibornová-St. Georgeová vypráví příběh svého života a manželství. Matka tří dětí a manželka Joea St. Georgeho, posluhovačka v domácnosti bohaté Very Donovanové a žena, který celý svůj život dřela a dřela. Jeden obrovský, syrový a nic nezamlčující monolog. Něco takového může napsat snad jen Stephen King, protože u každého jiného autora by stála za zvážení hospitalizace na psychiatrii. King, i když bude psát o tom, jak jdou čtyři malá káčátka přes cestu k rybníku, bude to tak opravdové a děsivé, že bude v ohrožení vaše spodní prádlo. S Dolores Claibornovou je to podobné. Obyčejná žena se rozhodne pro čin, který vybočí z rámce jejího stereotypního, všedního a nudného života a po letech o něm vydá svědectví i se všemi následky, s nimiž se musela vypořádat tehdy a s nimiž se musí potýkat nyní. Jednolitý tok textu bez kapitol připomíná rozvodněnou řeku, která bez milosti smete všechno, co jí stojí v cestě. Je to zpověď smutku, ale i naděje, která se díky mistrovskému stylu čte jedním dechem.

05.04.2024

Stín modrého býka Stín modrého býka Leonard Medek

Příběh na pomezí historie a fantastiky, který sepsali Leonard Medek a Františka Vrbenská, je nádhernou ukázkou toho, jak pracovat s historickými fakty, zasadit je do kontextu doby a vybudovat kolem nich živé, čtivé a plnokrevné vyprávění s pevnou strukturou, dechberoucí zápletkou, řadou nečekaných zvratů a konečně i plejádou úžasných, nepodbízejících se postav v čele s "Šíleným tanečníkem" Krakem Maeg Branem. Příběh o ztraceném boiském pokladu, o cti, odvaze, bolesti, strachu i pomstě, o poslání, odhodlání, vůli a nezlomném duchu, o touze, zklamání a snad i lásce, plyne jako voda řeky ke své deltě. Občas si poskočí na kamenech, v divém a zběsilém víru se točí, pění a strhává všechno bez rozdílu, aby se vzápětí zklidnila a rozlila doširoka. Tuhle má podobu křišťálově průzračné bystřiny, tamhle je zase stojatá, bahnitá tůňka. Je to zemité, drsné, nezkrášlené vyprávění, z něhož stříkají krev, pot a slzy. Cítíte každou kapku, jež vám dopadne na kůži. Tohle se nedá obejít, podlézt nebo přeskočit, tímhle se musíte pročíst od prvního písmene až na samotný konec, prožít si celý ten bohatýrský příběh. A vězte, že budete královsky odměněni.

14.09.2023 5 z 5

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

George R. R. Martina mám díky jeho sbírce Nečekané variace zafixovaného jako vynikajícího povídkáře, proto jsem se hodně těšil, když se mi do rukou dostala kniha Tufova dobrodružství. Očekával jsem dobře promyšlené zápletky, bohatě strukturované osnovy a famózní pointy. A přesně toho se mi i dostalo. Už prolog, který celý cyklus uvádí a ještě vlastně nemá s hlavní persónou, dobromyslným obrem Havilandem Tufem, nic společného, hodně napovídá. Je to dramatické, je to zábavné, je v tom humor, napětí, nápady a noblesa. Přesně v tomhle duchu se pak odvíjejí všechny následující kousky, z nichž Morovou hvězdu a Strážce považuji za naprostý vrchol. Nezklame ale žádná z povídek, každá nabídne osobité vyprávěčské kouzlo, tak vlastní G. R. R. Martinovi. Pět příběhů galaktického obludáře se prostě povedlo a na úvodní sekvenci, jíž jsem tento komentář začal, nemusím změnit ani čárku. Více takových sbírek!

14.07.2023 4 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Agenti Věčnosti se pohybují časem a rozhodují, která budoucnost je pro svět a lidstvo nejlepší. Tedy alespoň do chvíle, než začnou pochybovat o svém věčném poslání i o své úloze v koloběhu života. Jeden z ikonických autorů science-fiction Isaac Asimov nám ve svém románě představuje provozního technika Andrewa Harlana, který se kvůli lásce vzbouřil proti pravidlům a vžitým zásadám. Zavrhuje své vzory a vydává se na cestu průkopníků. Na jedné straně tu máme strohé, úsporné a profesorsky chladné vyprávění, plné promyšleného a vysoce organizovaného děje, na straně druhé přímo famózní studii emočních pochodů člověka, který se dopouští vědomé zrady od dětství vštěpovaných ideálů a přebírá na svá bedra odpovědnost za učiněná rozhodnutí. S časovými paradoxy a nekonečnými smyčkami to ve sci-fi nikdy nebylo lehké, ale Asimov s nimi pracuje s přehledem a noblesou. Je to žánrově čisté a uhrančivě čtení, které ani po letech neztratilo nic ze své působivosti. Některé myšlenky, které zde Asimov nadnesl, jsou aktuální i dnes.

01.02.2023 4 z 5

Letiště Letiště Arthur Hailey

Lincolnovo mezinárodní letiště ve státě Illinois s celým svým mohutným aparátem lidí a techniky, zajišťujících přesun cestujících z jednoho místa na světě do druhého, se stává hlavním dějištěm vzrušujícího dramatu, v němž jde o milionové hodnoty, stejně jako o lidské životy. Arthur Hailey je odborníkem na takovéto organizované kolosy a dokáže je pojmout z mnoha úhlů a z nejrůznějších stran. Zavede nás jak do odbavovací haly letiště s jejím hektickým shonem a pozlátkem, tak i do zákulisí, do obslužných provozů, hangárů, dílen, policejních služeben, jakož i do kanceláří ředitelů. Projedeme se po zasněžené ranveji a neopomeneme navštívit ani palubu letadla, konkrétně Boeingu 707-320B s registračním číslem N-731-TA společnosti Trans America. Hailey do dění zapojí hned zkraje širokou plejádu postav, od zkrachovalého podnikatele D. O. Guerrera, přes osobitého šéfa údržbářské služby Joea Patroniho, kapitána Verna Demeresta až k řediteli letiště Melu Bakersfeldovi a mnoha dalším. Nedělá mu přitom nejmenší vrásky vést jejich osudy od začátku do konce v mohutném propletenci vzájemných vztahů, řešit stejně naléhavě jejich pracovní problémy, zdary a nezdary, prohry a vítězství, jako se zabývat jejich čistě soukromými životy. Odhaluje před námi známý i neznámý svět dopravního letectví, a to takovým způsobem, že hltáte stránku za stránkou a občas zapomínáte i dýchat. Tomuhle opusu nelze než dát plné hodnocení.

04.12.2022 5 z 5