LuckaH2 LuckaH2 komentáře u knih

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Dočitala jsem v porodnici, než jsem šla rodit, takze ji budu mit spojenou s posledními dny tehotenstvi ;-) za mě super, mam rada knihy, kde se hrabou v minulosti, dávných křivdach...jiskření mezi hlavními hrdiny, popisy jihoceskych vesnic. Moc me to bavilo

19.12.2020 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Má druhá kniha autora, opět super. Vykresleno tak, že se člověk vcítí do neveseleho osudu lidi, kteří byli nuceni odejít z domovu kvuli stavbě Temelína. Hlavní hrdinku to v jednu chvíli semele - naděje, že se to podaří zvrátit, i kdyz tomu už věří sama a spíš jí to ničí. Super přechody mezi minulosti a současnosti. Možná sem tam mezery (jak se Hana dostala do Holandska, proč umřela mama? Co se stalo Zdenkovi?) Ale za mě skvělé čtení. "Obyčejné" osudy az na dřeň.

19.12.2020 5 z 5

Tajemné stíny lesů : pytláci, loupežníci a poustevníci v Brdech a na Křivoklátsku Tajemné stíny lesů : pytláci, loupežníci a poustevníci v Brdech a na Křivoklátsku Otomar Dvořák

Bavilo mě, že kniha neobsahuje jen pověsti, ale i jejich "vědecké" vysvětlení, priměr do současnosti (strasidelne hostince, ktere dnes v hororu premenily tvář do motorestu...). Dozvěděla jsem se jak vznikly nektere pojmy, ktere jsou logicke (pytlak, leč). Za mě fajn, rychle přečteno, bezva mezi romány.

10.12.2020 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Všechny dily nekriticky miluju, jen některé více;-) u tenhle me pobavil. Tim jak hrabě Kostka nechce jet, protože mu vzali obraz za miliony. Nad překlady pani Tiche u kralovny. U zamilovanosti Marie jsem se culila. No prostě je to odpocinkove a těším se na další:-)

30.10.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Wow. To je vykresleni mista, postav, historie. Moc o tehle casti naší zeme nevim, skoro nikde jsem tam nebyla. O to vic, to pro me bylo zajimave. O tom, ze byli po 1SV valce dohady české uzemi, polske atd.jsem věděla matně.
Žádná postava nebyla cernobila, každá mela slabe chvilky, prohresky, tak jako v zivote. Osud a život tech lidí nebyl vubec jednoduchy a je dobře si to pripominat.

13.10.2020 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Knihu jsem precetla skoro jedním dechem za 2 dny. Autorka pise jednoduchym jazykem, větami, ale příběhy jsou silné. Stručně popsaný život ich formou vyprávěny Eliskou, ktera v životě zažila tragedii a snaží se ji pochopit. Jen ja jsem asi nepochopila konec. Každopádně je to silne cteni s mesicnim mimcem;-) Obecne i kdyz me kniha zaujala, Houbarka se mi libila vic.

18.09.2020 4 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Od zacatku, kdy Sabine prijela do Irska, jsem tusila dej (az na detaily třeba Annie). Ale to u pohádky take víte, jak dopadne a libi se. Autorciny knihy jsou vetsinou pohádky pro dospělé. A tahle byla fajn na období sestinedeli. Dozvedela jsem se neco o honech, dojala se, i usmivala. Milé, nekomplikovane.

03.09.2020 4 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Za mě úžasný. Nečekejte jeden příběh, ale povídky na několik stránek, i úvahy na pár řádků. O tom, že nejčastěji se ztrácí klíč v hotelu od pokoje č. 9, o moreplavcich, ktere nejde dat na jedno misto, o tom jak potkavame lidi v letadle... malickosti i velké myslenky, ktere spojuje nit putování a touhy jit na další misto. Sama cestování do dalek, ale i cesty hodinu busem po ČR miluju ,takže jsem se v hodne věcech našla.

07.08.2020 5 z 5

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

Bylo to těžké, někdy jsem měla problém orientovat se, kdo mluví. Ale bylo to skvělé, vtipná sonda do života Irska v 50.letech, někde se nejdeme i my, klevetime a pomlouvame taky. Mam knihu od Agra s komentáři, takže mě moc bavily vysvětlivky např.ohledne nemoznosti rozvodu, zavirani hospod do určité hodiny či politického kontextu. Snad budeme mít jednou pod zemí větší klid:-)

25.07.2020 5 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Úžasné. Je to moje asi sedmá kniha od Murakamiho, a vždy je to nevšední literární zážitek. Jeho naznaky, jak vypráví o zdánlivě obyčejných věcech (sezeni v kavarne, pred odletem...) tak detailne, a pritom se nenudite - a i presto v "obycejnem" pribehu je skryto poselstvi o homosexualite, Japonsku a vztahu k mensinam... (mam vydani a doslovem, ktery doporucuji). Za mě to na 10 hvezd...

29.06.2020 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Asi pred 15 lety jsem v Pribrami videla uzasnou Baru Hrzanovou v Hrdem Budzesovi, knihu jsem ale necetla. Pokracovani Onegin...me moc bavilo, smala jsem se i zamyslela nad absurditou doby ci tvrzenim "klopim usi kvuli detem, deti mohou studovat, akorat si me nevazi, proztoze jsem srab",zkracene receno to, co použila Helenka Souckova... Super historky (krecek, Mikulas...)

19.06.2020 5 z 5

Vytěženej kraj Vytěženej kraj Veronika Bendová

Mě kniha naplnila očekávání, klidně mohla být delší. Sama občas dělám "urbex", lezu do starých domů a továren, takže mě při čtení svbrěl foťák i nohy. Škádlení dvou hlavních postav mě bavilo, chvílemi osobní životy (ano, vše mohlo jít víc do hloubky, klidně bych to snesla), mrazení a jemný nádech dávné doby, která se ukazuje až teď. Cínové doly (bývalé) bych sama po shlédnutí Rapla někdy navštívila. Za mě super nenáročná kniha, za dva dny přečtená.

12.06.2020 5 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Četla jsem knihu jako těhotná, aniž bych detailněji věděla, že i v ní jsou děti a těhotenství. Takže jsem jí celou probrečela. Střídaní role vypravěče hlavních hrdinek Astrid a Noy mě bavilo. Příběh je krásný, smutný a dojemný. Ukazuje 2SV v originálním prostředí a bylo pro mě milé překvapení, že je inspirovaný skutečnými postavami (i když je to fikce). Vždy po takové knize děkuji Bohu, kde a kdy žiji.

05.06.2020 5 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Krásná, dojemna, smutná kniha. Přečetla jsem jednim dechem, nemohla jsem se odtrhnout. Nikdo to v životě nemá jednoduché, ale Wavy ukazuje, ze se člověk nesmí vzdávat

02.04.2020 5 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Četla jsem podruhé, mezitím jsem v kině viděla film, který si toho podle mě zbytečně vymyslel (mučení Nate, nemoc matky...) a který na mě byl drsný. Ale knihu podruhé vnímám ještě lépe, než poprvé. Recepty jsou skvělé, kolikrát se mi v jiných knihách sbíhají sliny:-) Někdo tu psal, že Američané jsou vykreslení jako dobří, no nevím, spíš jako ti lepší než Rusko, ale i oni mají v knize černé puntíky, myslím že ve světě agentů se moc také nemažou. Vzhledem k tomu, že spisovatel v prostředí pracoval, věřím, že něco je podle skutečnosti.

31.03.2020 5 z 5

Náhodná smrt patriarchy Náhodná smrt patriarchy Leif Davidsen

Bavilo me střídání dějů ze současnosti Ruska a Dánska a za dob SSSR. I když je kniha fikce, pořád je dobré o tom mluvit, vliv církve, obchody, politika... I když se mi kniha cetla dobře, jsou pro me lepší o SSSR (treba Dítě c. 44) i dnešního Ruska (Ruda volavka).

07.03.2020 4 z 5

Třináctá komnata Třináctá komnata Vladimír Neff

Četla jsem již jako dítě/dospívající. A dodnes si pamatuju ty popisy zahrad, domů, ulic. Budu si muset zase někdy přečíst!

18.02.2020 5 z 5

Skála Skála Peter May

Po letech jsem si přečetla znovu a opět skvělé!10* je to originální příběh.

Kdysi to byla kniha, diky které jsem se chtela podivat do Skotska, což se mi loni povedlo a i kdyz jsem nebyla na Lewisu, stala jsem v Ullapoolu, koukala na trajekty a slibovala si, ze se tam vrátim.

05.02.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Četlo se mi to dobře. "Drsne"prihody zivota, pubertalni dite, neklapajici manželství, nemoci v rodině... Něco, co se děje. A k tomu nahlidnuti do zalulisi doktorů, kteří nejsou superhrdinove. Pacienti, kteří si někdy dělají, co chtějí. ..Jen to nedoporucuju číst před nějakou operaci:-)

24.01.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Četla jsem podruhé a opět skvělé. Popisy hub, jidla od Mroze voní skrz stránky. Emoce Sisi, jako by člověk byl v její hlavě.

18.01.2020 5 z 5