LucieT. LucieT. komentáře u knih

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Jak se připravit na nevyhnutelný střet s nepřítelem, který pozorně sleduje všechny vaše plány? Temný les začíná pomalu, tempo je zpočátku možná až zbytečně příliš rozvláčné, ale příběh nutí přemýšlet a postupně vtahuje. Když pominu některé pro mě až iracionální pasáže a nelogické souvislosti, opět velmi promyšlený a nápaditý příběh a zajímavý náhled na budoucnost lidstva na Zemi čínskou optikou. Boj o existenci dvou zoufalých civilizací přes obrovskou vzdálenost v prostoru a čase, jejímž výsledkem je výběr a přežití. Velká představivost a kreativita, nepředvídatelné zápletky a zajímavé úvahy o lidské přirozenosti.

05.11.2019 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Geniální. Hutná, místy až děsivá atmosféra, velice působivý psychologický román, z kterého doslova až mrazí. Doporučuji!

08.02.2019 5 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Střípky z života socialistického člověka aneb tragédie a absurdita ruských dějin. Neuvěřitelné i docela uvěřitelné příběhy různých lidí posbírané na různých místech, velice zajímavě zpracovaný dokument o tom, co zformovalo ruskou mentalitu, jaký byl život v tehdejším SSSR a jak se žije Rusům dnes - po pádu totalitního režimu a nástupu kapitalismu. Jakou cenu může mít lidský život? Co si lidé skutečně myslí? Celkem smutné, ale rozhodně zajímavé čtení, doporučuji.

27.04.2016 5 z 5

Čína v deseti slovech Čína v deseti slovech Jü Chua

Deset slov k charakterizaci moderní Číny, země s prastarou kulturou, bezohledným kapitalismem a jeho počátcích v kulturní revoluci. Mimořádně čtivá sbírka esejů, zahrnujících autobiografické vzpomínky na dětství a mládí v maoistické Číně, bystrý společenský komentář i reflexi celého národa. A celé to čínské trápení Jü Chua krásně zjemňuje vtipem, satirou a humornými anekdotami. Je těžké této zemi porozumět, ale pokud se o to chcete pokusit, toto je ta správná kniha.

14.03.2021 5 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Zakázaná láska za železnou oponou. Milostný dopis psaný ve druhé osobě. A především skvěle vykreslená atmosféra reálného socialismu, komunistické Polsko osmdesátých let, kdy stranická příslušnost a ty správné konexe ovlivňovaly téměř vše. Nejistota, strach, přijetí vlastní identity, láska, touha a ztráta. Čtivý, podmanivý příběh a velmi povedený debutový román.

21.01.2021 4 z 5

Patrick Melrose II. Patrick Melrose II. Edward St. Aubyn

Nekonečná melancholie. Patrick Melrose nadále bojuje se svými traumaty a démony, tentokrát především se svou matkou. Dokonalé jazykové mistrovství, brilantní vtip, ironie, sarkasmus, velmi povedená série knih, doporučuji.

08.12.2020 5 z 5

Bezcitnost Bezcitnost Martyna Bunda

Bezcitnost. Nebo naopak citlivost zabalená ve skořápce chladu, tvrdosti a lhostejnosti.
Malá polská vesnice v poválečném období, jeden dům a čtyři ženy, z nichž každá nese své vlastní břímě. Bezcitnost jako způsob přežití.

24.06.2020 5 z 5

Sto devětadevadesát schodů Sto devětadevadesát schodů Michel Faber

Dvě samostatné novely, které ovšem mají cosi společného. Ženy, které se něčeho obávají, psychická traumata, minulost pronásledující přítomnost. Atmosférické, znepokojivé a poutavě psané.

06.12.2019 4 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Co znamená být normální? Základní poselství tohoto románu. Originální příběh o hledání vlastní identity a smyslu života ve společnosti, kde žádná odlišnost není tolerována. Neobvyklé a podivně krásné.

22.10.2019 4 z 5

Macanudo 2 Macanudo 2 Liniers (p)

Skvělá stripová série plná zvláštních postaviček jako ztřeštěných tučňáků, záhadných veselých trpaslíků, nezapomenutelného kocoura Felliniho, přecitlivělého robota a nebohého Olivera Olivy, který chudák skoro vždy skončí v nálevu :) Stripy, které rozesmějí nebo nutí přemýšlet. Jemný melancholický nádech, velká sentimentální zátěž, hravé, promyšlené, rozkošné.

12.04.2019

Kronika vtáčika na kľúčik I. Straka zlodejka Kronika vtáčika na kľúčik I. Straka zlodejka Haruki Murakami

Jedna z mých nejoblíbenějších, i na podruhé skvělá kniha. Tentokrát velmi povedené slovenské vydání ve výborném překladu Dany Hashimoto. Číst Murakamiho v krásné jemné slovenštině je snad ještě lepší! Skvělý víceúrovňový příběh v typickém autorově stylu, originální, tajemné, magické.

03.04.2019

Děti půlnoci Děti půlnoci Salman Rushdie

Fantazie, magie, kouzla, sny. Historie, náboženství, politika. Láska, nenávist, strach a naděje. Neuvěřitelně nápaditá kniha, rozsáhlá rodinná sága sledující historické a politické události Indie a Pákistánu okořeněná jedinečným humorem fantastického Salmana Rushdieho.

17.02.2019 5 z 5

Ohně na planinách Ohně na planinách Šóhei Óoka

Skvělá ukázka toho, jak extrémní situace ovlivňují naše chování. Vnitřní boj mezi přirozeným instinktem (za každou cenu přežít) a úpadkem morálních hodnot (kanibalismus). Dokonalé vykreslení duše hlavního hrdiny, který se při osamoceném putování filipínskou džunglí ocitá na pokraji šílenství a smrtí hladem. Izolace, hlad, výčitky, promluvy s Bohem, ztráta víry. Tamura, hladem umírající blázen...

18.04.2016 4 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Šokující, drsné, místy až nechutné, ale jen o tom tahle kniha rozhodně není. Psychologická sonda do myšlení a vnímání hlavního hrdiny a zároveň velmi čtivý napínavý příběh, který skvěle vykresluje temnou atmosféru nočního Tokia a jeho vykřičených čtvrtí. Opravdu jiný pohled na současnou japonskou společnost, pro mě příjemné překvapení.

29.03.2016 4 z 5

Umělohmotný třípokoj Umělohmotný třípokoj Petra Hůlová

Celkem odvážný experiment Petry Hůlové. Tělo jako nástroj obživy, monolog třicetileté prostitutky, která líčí svůj profesní život a sexuální praktiky. Kniha, ve které nehledejte žádnou valnou dějovou linku, hlavní roli tu totiž hrají především genitálie :) Připravte se na výrazy jako "rašple, zandavák, kundaúbor, maminkomrdník, buchtoprdka...", v textu neustále něco "odkapává, vyměšuje, exploduje nebo hobluje", provokativní tok myšlenek, výsmech, ironie. V závěru už opravdu příliš monotónní, ale neurazilo, pobavilo, autorka je prostě svá a klobouk dolů za odvahu :)

25.03.2016 3 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Plný počet za knihu, která vás doslova rozseká? Petra Soukupová to prostě umí :) Naprosto jednoduchý příběh naprosto obyčejných lidí a lidské drama zároveň. Pocity beznaděje, stísněnosti, přetvářka, egoismus, závist, sobectví, lhostejnost a sebelítost, to vše v této knize najdete. A ten jazyk a styl, ten mnozí čtenáři prostě nerozdýchají :) Pro mě rozhodně zajímavá a originální kniha, která vyvolá emoce, ať už jsou jakékoliv.

18.03.2016 5 z 5

Persepolis Persepolis Marjane Satrapi

La magnificence! Skvělá Marjane Satrapi! Doporučuji zhlédnout i filmovou verzi, která je neméně úžasná :)

02.03.2016 5 z 5

Sbohem, Gangsteři Sbohem, Gangsteři Takahaši Geničiró

Je to opravdu hodně bizarní, ale zároveň neotřelé a originální. Těžko tento "příběh" nějak reprodukovat a je i celkem obtížné s ním držet krok. Většina čtenářů si asi stejně jako já bude klást otázku, co tato práce vlastně sakra znamená :)
Když pominu první část knihy, jde spíše o koláž roztříštěných příběhů, směsici nejednoznačných fragmentů, hru slov, která nemají žádná omezení. Komedie i tragédie. Groteska. Radost i smutek z lásky a života. Smrt. O různých zdánlivě absurdních událostech, ke kterým ve světě dochází. Bláznivé, vtipné i smutné a hlavně hodně surrealistické. A zároveň vlastně i trochu netradiční autobiografie.
Je opravdu nutné úplně vše nějak pochopit? :)

03.06.2021 3 z 5

T T Viktor Pelevin

Musím uznat, že si s námi Pelevin pěkně pohrál. Extrémně složité a zamotané. Vážné otázky na pozadí nezávažné zápletky. Velké škádlení na téma svobodné vůle, zkoumání mysli a vlastní existence. Vztah mezi autorem, hrdinou a čtenářem. Filozofické hry i slušná parodie samotného literárního procesu. Bláznivý Viktor Olegovič, tentokrát v ještě asi koncentrovanější podobě :)

26.04.2021 4 z 5

Listiny Aspernovy Listiny Aspernovy Henry James

Malé velké dílo Henryho Jamese. Benátky se svými kanály a gondolami jako dokonalá kulisa příběhu. Bylo by krásné číst tuto knihu právě tam. Vypočítavý vypravěč, který po celou dobu přesvědčuje nejen své čtenáře, ale i sám sebe, že nejedná nemorálně. Otázka soukromí, manipulace a bezohlednosti. Příběh o posedlosti a o tom, kam až nás zavede. Kde jsou hranice pro lásku k literatuře?

01.03.2021 5 z 5