Listiny Aspernovy

Koupit

Psychologická novela amerického realisty 19. století o milostném vztahu stárnoucí ženy k mladému muži, který se snaží jejím prostřednictvím získat některé dokumenty z pozůstalosti slavného básníka. Děj románu se odehrává v Benátkách, v romantickém prostředí starého paláce a při projížďkách gondolou. Z hlediska psychologického jde o vyjádření závažnosti milostného vztahu, který není opětován a kterého nemůže být zneužito....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134631/big_listiny-aspernovy-4zT-134631.jpg 4.415
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Československý spisovatel

The Aspern Papers, 1888

Kniha Listiny Aspernovy

LucieT.

Malé velké dílo Henryho Jamese. Benátky se svými kanály a gondolami jako dokonalá kulisa příběhu. Bylo by krásné číst tuto knihu právě tam. Vypočítavý vypravěč, který po celou dobu přesvědčuje nejen své čtenáře, ale i sám sebe, že nejedná nemorálně. Otázka soukromí, manipulace a bezohlednosti. Příběh o posedlosti a o tom, kam až nás zavede. Kde jsou hranice pro lásku k literatuře?

Teckovana
01.12.2020

Z dnešního pohledu je to román o střetu práva na soukromí s právem na informace o významných osobnostech. Zásadní otázkou je, kam až je možné zajít pro získání soukromé korespondence slavného básníka. Je přípustné přitom riskovat zničení života jiného "bezvýznamného" člověka? Henry James jako citlivý humanista a chápavý pozorovatel lidských slabostí nikoho nesoudí, přesto kniha vyznívá poměrně jednoznačně. Napínavá četba poučná nejen pro novináře a literární vědce.

pavel9410
07.05.2020

Preci jen je znat, ze uz je to starsi knizka. Kdyby to napsal nekdo dneska, tak by to mohl byt dobry thriller.

Dimas
28.04.2019

Napínavý příběh napsaný půvabným jazykem, určitě díky překladu Josefa Škvoreckého.
... zasyčela vášnivě, zuřivě : "Ach, ty lotře vydavatelská!"

Maodongwan
11.02.2016