LucieT. LucieT. komentáře u knih

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

"Sbírání bylin ve velkém není pro slabší povahy".
„Sběr léčivých bylin má na člověka zhoubný vliv.“

Závislost, šílenství, fascinace, omamná vůně bylin. Originální příběh náruživé bylinkářky Anny - těžce nemocné vesnické podivínky, která veškerý svůj čas věnuje sběru léčivých bylin. Intenzivní sběr se pro ni stává závislostí až úchylkou, bolest je jediným bližním, který ji neustále doprovází. Jedna z knih, od které se nedokážete odtrhnout, strhující čtení, kdy zapomenete na okolní svět a sami toužíte vyrazit sbírat hluchavku, bez či přesličku :-)
Zvláštní, ne moc přitažlivá anotace? Taky jsem nevěřila. Přesto nevšední čtenářský zážitek, doporučuji!

08.03.2016 5 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Pachuť rybiny doslova proniká každou stránkou, říční "ekosystém" Anny Bolavé se všemi těmi tragickými figurkami vyvolává ambivalentní pocity. Dokonale vykreslená temná, tajemná atmosféra, fantaskní rovina, a především dechberoucí popisy ze života řeky, jako by je snad psala řeka sama... "Teče voda mezi domy, teče voda z hor."

30.10.2020 5 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Kočičí host rozhodně není jen o kočce "od vedle". Pomíjivost, melancholie, filozofické mezihry, dojemné vyprávění nebo spíš útlá sbírka momentů s vynikajícími popisy všedních věcí a obyčejného života tak jak to umí asi jen Japonci... zcela odlišné a typicky japonské.

15.09.2016 4 z 5

Kobold Kobold Radka Denemarková

"Rodina je koncentrační tábor. Děti vězni. Rodiče bachaři. Rodiče vlastní a rodiče nevlastní.
Neexistují narušené děti, existují narušené domovy".

"Lidé se chovají, jako kdyby totalita neskončila, jako kdyby komunismus trval. Mají totalitu pod kůží. V čem byli vychováni, v tom pokračují. Koboldův svět. Svět podle Kobolda. V čem se dítě narodí, takový model chování přenáší. A není to nakonec i s národem tak, že sice fyzicky přežil mnohaletý žalář - šestiletý za nacismu a čtyřicetiletý za socialismu - ale je to jako s člověkem, vrátil se do svobodného světa jako troska schopná a ochotná jen urvat pro sebe, co se dá?"

Opět žádné optimistické téma. Rodina jako forma totality aneb před rodinou nelze utéct. Dva propojené příběhy o lidské krutosti, domácím násilí, patologické lásce, lhostejnosti, nenávisti, rasismu... zajímavé nazírání na dnešní svět, kritika současné společnosti. Knihy Radky Denemarkové jsou rozhodně výzvou, doporučuji!

24.03.2016 5 z 5

Pravek a iné časy Pravek a iné časy Olga Tokarczuk

Skvělá Olga Tokarczuk a její kouzelný "Pravěk", unikátní podobenství světa, ve kterém se navzájem mísí a ovlivňuje živé a neživé, kde hlavními protagonisty nejsou jen lidé, ale celá příroda, nadpřirozené bytosti, neživé věci a dokonce i samotný Bůh. Směs realismu a fantazie o životě a smrti, o pomíjivosti, proměnlivosti a neúprosně plynoucím čase. Krásný jazyk, velmi působivé, poetické a magické, příběh který zaujme, fascinuje a pohltí.
Třešničkou na dortu pro mě bylo krásné slovenské vydání a jeho nádherná jemná slovenština, která ještě více umocňuje celkový dojem z knihy.

25.10.2019 5 z 5

Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye Michael Chabon

Nenechte se zmást, jen o komiks tu nejde, tento klamně bezstarostný román má velmi široký záběr a pokrývá nepřeberné množství témat. Atmosféra druhé světové války, hrůzy holokaustu, Amerika 40. let, mrazivá Antarktida, láska, přátelství, sexuální identita, společenské tlaky a předsudky a především téma úniku, který proniká celým příběhem. Nesmírně lidský, přesvědčivý příběh a přes veškerý vážný obsah je kniha neskutečně lehká, nadějná i zábavná. Má jen jedinou chybu - že skončí.

20.04.2019 5 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Kouzlo japonské literatury nespočívá ani tak v příběhu samotném, ale ve způsobu, jakým je vyprávěn. Okouzlující, jemný příběh o lásce, přátelství a osamělosti, který nepostrádá jemný humor a zároveň nevšední kulinářský výlet do japonské kuchyně.

18.03.2019 4 z 5

Vybledlá krajina s kopci Vybledlá krajina s kopci Kazuo Ishiguro

Vynikající debutový román. Tajemný příběh o ztrátě a vině, o rodinných vztazích, generačních střetech a kulturních změnách v japonské společnosti po druhé světové válce. Promyšlené vyprávění, kde vše podstatné není doslova řečeno, ale pouze naznačeno v jemných nuancích, veškerá důležitost je skryta v detailech. Jemné, melancholické a znepokojivé, Ishiguro je mistr vypravěč.

22.03.2019 5 z 5

Básně sebrané Básně sebrané J. H. Krchovský (p)

Jedinečné, provokativní, vtipné, ale i vážné... temné, místy drsné, ale i citlivé. Svérázný smysl pro humor a velká dávka sebeironie, tleskám!

01.02.2017 5 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

Typický Ishiguro. Znepokojivý pocit, že váš život může míjet, aniž byste si toho všimli, zdánlivě jednoduché postavy a zápletky, melancholičnost a nostalgie.
Od romantických Benátek přes anglické kopce po Beverly Hills, neočekávaná setkání, nevšední situace, groteskní momenty, láska v mnoha podobách, smutek, naděje i zklamání, to vše za přítomosti hudby, zkrátka velice příjemný kvintet povídek, které se prostě čtou samy. A pozor, Ishigurovo psaní je návykové :)

20.10.2021 5 z 5

Cosi divného v mé hlavě Cosi divného v mé hlavě Orhan Pamuk

Zase mě dostal. A je mi opravdu líto, že mám dočteno. Tuto knihu doslova prostupuje láska k Istanbulu a je to zároveň asi nejpřístupnější autorova kniha.
Čtenář jako by putoval společně s Mevlutem po všech těch istanbulských uličkách, má chuť bezcílně bloudit, ochutnat bozu a nasát tu úžasnou atmosféru města. A stejně jako Mevlut dokázal svým jímavým hlasem přilákat zákazníky, dokáže Orhan Pamuk přitáhnout své čtenáře. V každodenním životě všech postav bravurně popisuje rozmanitost Istanbulu, neustále se měnící město, jeho obrovskou sociální přeměnu, i složitost politických dějin Turecka. Istanbul, se všemi těmi životy a sny svých obyvatel, opět hlavní hrdinou románu.

11.04.2021 5 z 5

Zeď Zeď Marlen Haushofer

Tato kniha je jako magnet, okamžitě vás vtáhne a jen tak nepustí. Nadčasový příběh, který přináší spoustu podnětů k zamyšlení. Jedna nevysvětlitelná situace a jedna bezejmenná žena, která až v osamění nalézá smysl života a odpověď na otázku, co vlastně znamená být člověkem. Co se stane, když všichni ostatní zmizí? Jak žít a vydržet sám se sebou? Všudypřítomné napětí na pozadí, jednoduchý, ale velmi působivý styl a především musím vyzdvihnout dokonale vykreslené chování zvířat, nevděčná kočka byla nejlepší :)

06.11.2020 5 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Spíše než pohádkový příběh pro děti poměrně temná balada s místy až hororovými prvky, která zamrazí v zádech i leckterého dospělého čtenáře. Velmi působivá kniha s jedinečnou atmosférou, krásný poučný příběh o boji mezi dobrem a zlem, o zneužití moci a síle přátelství a lásky. Strašidelná klasika, kterou ocení starší děti i dospělí čtenáři.

03.10.2019 4 z 5

Hodiny z olova Hodiny z olova Radka Denemarková

Na hodnocení této knihy se jistě promítne především vlastní politické smýšlení daného čtenáře. Skvělá Radka Denemarková se nebojí zúčtovat s vlastní zemí a celkovou přeměnou dnešní společnosti. Vysoce aktuální téma, pro mě výborná a důležitá kniha.

05.02.2019 5 z 5

Jinací Jinací Taras Prochasko

Moderní ukrajinská literatura má rozhodně co nabídnout.
Neuvěřitelně zvláštní a opojná kniha, kterou je nejlepší číst pomalu. Jen tak si vychutnáte tu její snovou, magickou atmosféru a velké kouzlo textu a dopřejete si čas na hledání skrytých významů. Samotný text se jeví jako soubor slov, žádné přímočaré vyprávění, ale jazyková hra s velmi neobvyklou strukturou, kde každý následující text doplňuje ty předchozí a je na ně nahlíženo z více úhlů.
Kouzlo Karpat, které pohltí, milovníci magického realismu zbystřete.

15.11.2021 5 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Koule jako zrcadlo společnosti.
Zneklidňující pocit nejisté budoucnosti.
Záhadné zjevení tajemného objektu, který svou netečností ovlivňuje chod celé společnosti. Společnosti, která jedná jako stroj.
Ubíjející stereotyp koloběhu života.
Řada palčivých témat dnešní doby a plejáda "porouchaných" postav, z nichž každá vede svůj vlastní boj.
Praskliny rozhodně přináší spoustu podnětů k zamyšlení, ale připravte se na knihu s hutnou, ponurou atmosférou, ve které tak trochu chybí prostor pro naději a optimismus.

25.10.2021 4 z 5

Linie krásy Linie krásy Alan Hollinghurst

Brilantní. Dokonalá společenská satira a tragédie zároveň. Vzestup a pád odvážného vypravěče ve světě přední britské elity, příběh plný bohatství, snobismu a pokrytectví, ale také vášně, všudypřítomného kokainu, témat osobní identity a sociální třídy.
Celým textem prostupuje Henry James, zasloužená cena Man Booker Prize!

28.12.2019 5 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Další skvělý maraton japonského kouzelníka Murakamiho. Jedinečný styl psaní, neuvěřitelně podmanivý zdánlivě obyčejný příběh, k tomu úžasný metaforický svět, mystičnost, znepokojivá atmosféra a postupné vytváření malých tajemství, které doslova vplynou do "jiného světa". Nechybí ani známé specifické prvky - osamělý chlap jako hlavní protagonista, podrobnosti každodenního života, kuchyňské scény a na pozadí klasická hudba. Více než 700 stran textu, a přesto je to málo, chci víc! Murakami (jako vždy) doslova maluje v knize. Gratuluji, mistře.

28.01.2019 5 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Po celou dobu čtení přemýšlím, zda má tato absurdita vlastně nějaké meze. No v podstatě asi nemá :)
Sorokinova vize Ruska blízké budoucnosti, prohnilého, zkorumpovaného státu s veškerými nectnostmi společnosti. Taková ruská realita podaná krapet nestandardním způsobem. A spíše než vtipné je to vlastně velmi děsivé - tohle není ani tak kniha o budoucnosti, jako o současnosti.

01.11.2021 4 z 5

Cizinec přichází Cizinec přichází Mika Waltari

Příběh, kde se téměř nemluví, přesto autor dokázal vyjádřit vše. Nádherné popisy finské přírody, rozkol venkovského a městského světa, láska a nenávist, rostoucí napětí od prvních stránek až po závěrečné vyústění. Krásné, drsné a tragické. Finské Petrolejové lampy.

30.10.2020 5 z 5