Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

V anglosaské literární tradici není mnoho knih, které by tematicky souvisely s Československem. Chabonův příběh se začíná odvíjet v New Yorku na podzim roku 1939 a hlavní roli v něm hrají dva mladíci: Samuel Klayman (později se přejmenuje na Sammyho Claye) je židovský chlapec z Brooklynu, zatímco Josef Kavalier uprchl z Prahy před Hitlerem. Jeden má rád komiksy i brakovou literaturu, druhý zase zbožňuje Harry Houdiniho. Utvoří spolu tým, v němž Sammy píše texty a Josef kreslí, vytvoří nového komiksového hrdinu jménem Eskapista, a se svým nápadem uspějí v jednom nakladatelství. Jde o mimořádně silný a citlivý příběh, zároveň však o určitou mystifikaci – autor vytváří představu, že jeho hrdinové skutečně existovali a "mate" nás uváděním takových osob v knize, jakými jsou např. Salvador Dalí či Orson Welles. Za tuto knihu byl autor roku 2001 poctěn Pulitzerovou cenou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/4866/big_uzasna-dobrodruzstvi-kavaliera-a-cl-wRz-4866.jpg 4.5236

Vydáno: , Odeon

The Amazing Adventures of Kavalier and Clay, 2000

Kniha Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

Crimble

Mám rád tyhle velké americké romány. Začátkem jsem se prokousával trochu pomaleji, ale pak už to byla klasická epická jízda. Chabon se směle může postavit do jedné linie se Steinbeckem, Irvingem nebo Rothem. Úžasné dílo!

zd0981
20.10.2021

Doba a místo děje knihy jsou pro mne samo o sobě atraktivní, proto se divím, že jsem byl knihou docel zklamán. Chvílemi zajímavé pasáže často přecházely do sáhodlouhého sebezpytování a mudrování. Příběh se docela jakž takž odvíjí, aby se zase na řadu stránek zcela zastavil.
Nejsem zrovna velký fanda komiksů proto ani problematika jejich vzniku a vývoje ve Spojených státech mne neoslovila.
Nebyla to moje parketa...

Pablo70
06.07.2021

Jaké je to stát se den ze dne Američanem? I mladý židovský uprchlík z Prahy se jím stane a zpočátku se vám zdá, že se v New Yorku náramně baví. Chvíli to trvá, než ho autor nasměruje zpátky k jeho židovské rodině. Ovšem v Americe je každý odněkud, a zdá se, že se mladík rychle asimiluje. V zemi neomezených možností je talent nespornou výhodou, a tak dobrodružství může začít!
Autor knihy ovšem nebyl přistěhovalec, a jeho židovský příběh je zcela jiný než třeba příběh přistěhovalců ze pera Singerova. A navíc je tato kniha poznamenána příběhem komiksové literatury. Děj románu je veden komiksovými střihy a nezřídka je větší pozornost věnována komiksovým hrdinům, než jejich tvůrcům. Zdá se, že nejvypjatější děje knihy jsou často líčeny tak nějak zkratkovitě a mimochodem, mnoho věcí je naznačeno, nikoli dořečeno. Ale to ke komiksu patří. A komiks patří k americké kultuře – dozajista k té úpadkovější… Buďme však spravedliví, ani tak obyčejný a lidový kulturní prvek jako je komiks, neměl v USA na růžích ustláno, a podobně jako později rock and roll byl svého času zakazován a odsuzován.
V doslovu se můžeme dočíst o hledání velkého amerického románu a jestliže tato kniha dostala Pulitzerovu cenu, je to také proto, že konzervuje kus americké kultury patřící do stejného koše jako pop-art, sci-fi, jazz a RNR. Za tím vším stojí příběhy lidiček ze všech koutů této planety, kteří si říkají Američané. (P.S. - V roce 1999 jsem jel vláčkem na Staten Islandu směr New York Ferry a v kupé se mnou seděli dva mladí Číňani, byli vyseknutí jako na svatbu, a když jsme dojížděli k přístavu, podívali se na vlajkoslávu a jeden se pochlubil: „Pane, my už jsme Američani!“) Ty velké, klasické dějiny pro ně už navždy zůstaly kdesi na starých kontinentech a je třeba sepsat ty nové, třebaže poněkud pomíjivé...

Greenfingers
05.04.2021

Kniha nabízí velmi silný příběh, který má všechny atributy potřebné k tomu, aby uspokojil i ty nejnáročnější čtenáře. Autor otevírá tak různorodá témata jako jsou židovství, válka, homosexualita, ale i láska a přátelství. Vše se odehrává v Americe čtyřicátých a padesátých let, kdy v oblasti masové zábavy (ještě před televizí) dominovaly komiksové sešitky s hrdiny jakými byli Superman a Batman.
Oba protagonisté románu se s mladickým zápalem vrhají do světa pro někoho pokleslé literatury. Kromě toho jeden z nich musí řešit své problémy s rodinou, kterou zanechal v dalekém Československu či druhý zase otázku své sexuální orientace. Nebudu však příliš odhalovat , jakým směrem se příběh dál vyvíjí. To podstatné je pro mě jeho literární zpracování. Chabon se zde projevil jako znamenitý vypravěč a mistr slova. Kniha i přes značný rozsah nemá žádná hluchá místa a v závěru ještě graduje. Smekám pomyslný klobouk před tímto mistrovským dílem, které je současně jakýmsi autorovým vyznáním se jeho lásky ke komiksům. Stejně jako on je nepokládám za pokleslý žánr. Vždyť komiksy daly vzniknout skvělým sci-fi, fantasy a hororům.V této souvislosti vzpomenu jako příklad pouze jednoho známého autora - Stephena Kinga, který začínal jako teenager vydáváním právě komiksů.

R47
06.02.2021

Četl jsem hlavně kvůli komiksovému pozadí, ale dostal jsem mnohem víc. Velký komiksový román, který milovníky superhrdinů může přivést zas jednou k velké literatuře. A pro ty, kteří komiksy opovrhují, to zas může být zajímavá sonda. Je dobré vědět, na kolik se to protíná se skutečností.

Pavlína79
05.09.2020

linie příběhu týkající se vztahů se mi moc líbila, část týkající se komiksů pro mě tolik zajímavá nebyla

tuommo
26.08.2020

Tenhle klenot si Pullitzerovu cenu zasloužil! Vynikající sonda do amerických nejen komiksových reálií 30.-50. let. Navíc úvodní útěk z nacisty okupujícího Československa je vynikající... Doporučuji!

maruschka
28.04.2020

I po několika letech na ně s láskou vzpomínám.