Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

V anglosaské literární tradici není mnoho knih, které by tematicky souvisely s Československem. Chabonův příběh se začíná odvíjet v New Yorku na podzim roku 1939 a hlavní roli v něm hrají dva mladíci: Samuel Klayman (později se přejmenuje na Sammyho Claye) je židovský chlapec z Brooklynu, zatímco Josef Kavalier uprchl z Prahy před Hitlerem. Jeden má rád komiksy i brakovou literaturu, druhý zase zbožňuje Harry Houdiniho. Utvoří spolu tým, v němž Sammy píše texty a Josef kreslí, vytvoří nového komiksového hrdinu jménem Eskapista, a se svým nápadem uspějí v jednom nakladatelství. Jde o mimořádně silný a citlivý příběh, zároveň však o určitou mystifikaci – autor vytváří představu, že jeho hrdinové skutečně existovali a "mate" nás uváděním takových osob v knize, jakými jsou např. Salvador Dalí či Orson Welles. Za tuto knihu byl autor roku 2001 poctěn Pulitzerovou cenou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/48_/4866/uzasna-dobrodruzstvi-kavaliera-a-cl-wRz-4866.jpg 4.5178
Vydáno:, Odeon

The Amazing Adventures of Kavalier and Clay (2000)

Kniha Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

Georgino

Nádherná, ve všech směrech epická kniha. Snad nikdy jsem nečetl knihu, při jejímž čtení se mi jednotlivé obrazy promítaly jako film. Tahle kniha si vysloveně říká o zfilmování (HBO někdy před 15 lety připravovala 8-dílnou minisérii, ale z finančních důvodů projekt zastavila). Ten příběh má vše - drama, humor, akci, válku, velkou romanci, osobní vztahy i velké historické události. Jo a ten začátek, odehrávající se v předválečné Praze, je fantastický, a pokud někdy dojde k filmové adaptaci, tak by se Praha stala atraktivním a hodně vyhledávaným místem pro miliony diváků, protože každý by chtěl vidět místo, kde se ukrývá tajemný Golem.

LucieT.

Nenechte se zmást, jen o komiks tu nejde, tento klamně bezstarostný román má velmi široký záběr a pokrývá nepřeberné množství témat. Atmosféra druhé světové války, hrůzy holokaustu, Amerika 40. let, mrazivá Antarktida, láska, přátelství, sexuální identita, společenské tlaky a předsudky a především téma úniku, který proniká celým příběhem. Nesmírně lidský, přesvědčivý příběh a přes veškerý vážný obsah je kniha neskutečně lehká, nadějná i zábavná. Má jen jedinou chybu - že skončí.

Finn69

Tak tohle se mi líbilo opravdu hodně. Přestože komiksy mě jinak v životě úplně minuly, bylo pro mě i tak zajímavé dozvědět se, kde se vzali všichni ti Supermani, Batmani a Wonder Women. Je to moc pěkně napsané, historie a fikce se míchá dohromady tak nenápadně, že jen těžko rozeznáte, co se opravdu stalo a co se zrodilo v hlavě autora.
Děj je rozdělený do tří částí, sice těsně navazujících, ale přesto navzájem trošku odlišných. V první části sledujete cestu mladého židovského uprchlíka z Prahy do New Yorku, jeho začátky v cizím světě a hlavně ve vznikajícím světě komiksu a superhrdinů. Druhá část, válečná, si o komiksové zpracování vyloženě říká, úplně v textu vidíte ty rámečky a bubliny s dialogy - a Joe Kavaliera jako Eskapistu. Třetí, závěrečná, se odehrává v padesátých letech, době úpadku superhrdinů, což se odráží nejen na stránkách komiksů, ale i na osudech postav románu.
Ale není to jen o komiksu, to by bylo na "velký americký román" přece jen málo. Ten věčný boj superhrdinů se zlem tu odráží druhou světovou válku a osud evropských Židů v době nacismu. Pro Joe Kavaliera je to vzhledem k smutnému příběhu jeho vlastní rodiny vlastně celoživotní téma. Proto je tu Eskapista a třeba i pražský Golem. A ani to není všechno, dočtete se i o skrytém životě homosexuálů v těch puritánských dobách nebo třeba o počátcích McCarthyismu.
Podle mě tomu nechybělo naprosto nic a toho Pullitzera Chabon dostal naprosto zaslouženě.

miso98

super kniha - hoc docitat 600stranovu knihu moze byt pre mnohych (mna) dost problem. ale dej je velmi zaujimavy. velky americky roman. skvele citanie

vandalka

Nejsem fanda komiksů, jinak by to možná bylo za pět :) Ale navzdory zájmu hlavních protagonistů jsem se nechala příběhem strhnout, je to zase nahlédnutí do jiného světa - jak Amerika prožívala druhou světovou válku před svým zapojením, jak vůbec vznikal a vzkvétal komiksový průmysl, proč Superman drtil nacistické nepřátele a tak dál. Výborně psané, Chabon umí vykreslit nesmírně živé a bohaté obrazy, které překladatelé skvěle zvládli zprostředkovat českému čtenáři. Některé ty obrazy mi zůstaly v hlavě doteď.

poulet
30.11.2018

Komiksy mě neberou (tudíž téma, které je mi vcelku vzdálené), občas se to nečetlo nejlépe a konec takový trošku předvídatelný, ale 4 * hodnotím proto, že je originální, je o něčem a navíc mám ráda "velké" romány, a to tenhle je.

MaKolar
03.04.2018

Moje první setkání s autorem a pro mě výborná kniha. Velký americký román, který se na začátku odehrává v Praze při nástupu nacistů k moci.

evask
06.01.2018

Já to asi vzdám. Začátek, jak utíkal z Prahy, to mě celkem bavilo. Teď jsem v jedné čtvrtině knihy a dál už se asi neposunu. Sebrala jsem ji manželovi a ten teď řiká, že ho nebavila taky.

Zamilovaní andělé
Zamilovaní andělé
Poslední bitva
Poslední bitva
Genesis
Genesis
Kněžka
Kněžka

druhá světová válka (1939-1945) Pulitzerova cena Židé New York americká literatura

Michael Chabon
americká, 1963