Luciefever Luciefever komentáře u knih

Řeka života a smrti Řeka života a smrti Cchaj Ťün

Tohle je, milí moji, čínský detektivní román na jedničku. A myslím tím opravdu starou školu tohoto literárního žánru. Pokud našinec nezná základní rysy způsobu psaní detektivek z orientu, může se snadno ztratit v množství postav a zdánlivých odboček, nebo může být rozmrzelý z "nadpřirozena".
V klasickém pojetí čínské detektivky je totiž naprosto běžné, že zde vystupují desítky postav (proto ten jmenný rejstřík na začátku), že jsou zařazeny básně či písně učenců, že se do děje promítá mystika, ale přitom máte chvílemi pocit, jako byste se probírali spíš policejním spisem než četli beletrii. Dříve - a tím myslím několik staletí nazpět - byl pachatel uveden hned na začátku a čtenářský požitek spočíval ve sledování detektivní práce. Dnešní autoři už se obracejí k západnímu publiku mnohem vstřícněji. Přesto z jejich psaní dýchá kouzlo prastaré kultury, které jinde nenacházím. A proto je čtu. Chtěla bych víc, ale "nestíhám se znovu narodit".

31.08.2022 5 z 5

Recept na dokonalou manželku Recept na dokonalou manželku Karma Brown

Nejsem příznivec ženských románu, nicméně čas od času není na škodu stočit oko k jinému žánru, a proto jsem po knize sáhla. Zároveň jsem zatoužila po něčem nenáročném, a to kniha splnila.
Nellie, která se potýkala s údělem manželky své doby, kdy bylo ženským posláním učinit manžela šťastným (byť to byl třeba násilnický zm*d), mi byla velmi sympatická. Své trable vyřešila překvapivě krajním způsobem.
Alice, přestože žila v době rovnocenného partnerství, dělala botu za botou a sama se zamotávala do klubka vlastních lži (byť měla manžela, který by zvládnul ustát pravdu, jelikož svoji ženu evidentně miloval). Tahle holka mi prostě připadala jednoduše pitomá, zahleděná do vlastního mikrosvěta křivd...a ve finále dosáhla svého.
Mno, vlastně mi nevadí, že tenhle fascikl mám vypůjčený z knihovny a zítra ho odnesu zpět. Teda, ještě než si opíšu pár receptů;)

08.07.2022 2 z 5

Básníci a vražda Básníci a vražda Robert van Gulik

Možná nebyl tenhle detektivní příběh největším van Gulikovým klenotem, ale jeho podrobná a věrná znalost života čínské společnosti za dynastie Ťiang mě vždy pošle o mnoho století nazpět a já se s potěšením nechávám zas a znova okouzlit nejen charakterem soudce Ti, ale také podmanivou atmosférou v ulicích, v soukromých rezidencích i veřejných domech .. Poetika, kterou vnímám na každé stránce, mi zkrátka zalézá pod kůži a já si to užívám. :)

30.05.2022 3 z 5

Město masek Město masek Mary Hoffman

Koupila jsem ji za 5kč v sekci "vyřazeno" v Ústřední knihovně. Chápu proč.

09.03.2022 1 z 5

Stránky světa Stránky světa Kai Meyer

Téma dobré, vlastně dost pěkné. Pro knihomola je kniha o knihách domácí hřiště. Ale v tomto případě je spousta 'jenže'. Dalšího dílu netřeba.

24.02.2022 2 z 5

Excelsior, gentlemani! Excelsior, gentlemani! Michael Bronec

Starej Jack - za mě nejlepší příběh. O téhle vzducholodi a její posádce bych ráda četla víc! Na Paraboloid profesora Barina jsem se těšila moc, protože psaní páně Medka je pro mě srdcovka a opět se to potvrdilo. Igor byl rozkošný, tohohle chlapíka si nelze nezamilovat, a oproti Pratchettovým Igorům tento nehuhlal:) Jako klasiku, tu pravou, s řízem silného anglického čaje vnímám Poslední zakázku p. Ch. Davise. Grimoár 2: Gonyalax mě naopak přenesl do krajin, kde víc než technika hraje roli magie a alchymie. A nebylo to vůbec špatné, skoro jako bych jela na výlet k sestřenici mé milované Zeměplochy. A pak tu byl ještě Konec pašířů v Hřensku, kde mazanost a notná dávka odvahy soupeřily s blíž neurčeným druhem světla "živeného magií".
Tyto příběhy mě oslovily nejvýrazněji.

04.02.2022 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Půvabné, křehké, zdánlivě jednoduché, přesto hluboké, provoněné kávou.

03.01.2022 3 z 5

Sněženky Sněženky A. D. Miller

Můj duševní slovník je bohatší o jedno slangové slovo. Moje představa o ruském člověku se potvrdila a prohloubila. I já podléhám určitému druhu fascinace touto krajinou, která mě vábí a odrazuje zároveň. Adresátkou této zpovědi bych být nechtěla a v textu mě ty "odskoky" rušily. Ale už pro to prostředí a jinakost příběhu mě tohle čtení celkem bavilo.

29.12.2021 2 z 5

Zamžené zrcadlo Zamžené zrcadlo Susan Hill

(SPOILER) Tato kniha je pro mě paradox. Na jedné straně se čtenáři dostává skvělého autorčina umění popisného, které vykreslí atmosféru místa i doby natolik dobře, že i ten, kdo Anglii nikdy nenavštívil získává pocit důvěrnosti s ulicemi, zvyky, vůněmi a lidmi.
Na druhé straně stojí rozuzlení. Nejvíc dramatická část, která má vynést události ze zamlžené minulosti na denní světlo. A právě tady je to hluché místo, jádro paradoxu, podivné vakuum.
Je to jako když jste na večeři s degustačním menu v krásném podniku s vytříbeným servisem. Po malých porcičkách jsou vám servírovány fragmenty záhady, ochutnáváte úctyhodné ročníky vín, ve kterých jsou znatelné tóny tajemství. Vaše chuť vzrůstá kapitolu od kapitoly a nemůžete se dočkat vrcholu večera. Jenže ten je zčistajasna vynechán. Kroutíte nevěřícně hlavou, odmítáte se vzdát a chcete zpět na vlnu toho sytého crescenda, které vás dostalo až sem, ale které už se stačilo rozplynout...
Závěrem dostanete ten nejobyčejnější dezert, který se cukrář snažil zachránit alespoň onou pověstnou třešničkou v poslední větě. Mrzí mě to. Chtěla jsem svůj hlavní chod.

24.11.2021 3 z 5

Pravidlo čtyř - Záhada Belladonna Pravidlo čtyř - Záhada Belladonna Ian Caldwell

Zdánlivě nenápadná útlá kniha, která je ovšem napěchovaná překvapivým obsahem. Připomněla mi, jak velké výsady se člověku dostává, když prožije hloubku a věrnost skutečného přátelství. A co víc, tohle přátelství zkoušeno na pozadí výzkumu dodnes nerozklíčovaného renesančního díla Hypnerotomachia Poliphili.
Jsou mi blízké zásady humanismu. Kéž by dnešní společnost svou pozornost víc zaměřila tímto směrem.

20.11.2021 3 z 5

Vražedné struny Vražedné struny Oscar de Muriel

Svižná detektivka, prosycená mlhou, která člověku ráda kalí zdravý úsudek a nechává probouzet přízraky.
Syrová skotská metropole je jedinečným dějištěm pro zdánlivě nevysvětlitelná úmrtí, ovšem postupně se objevující indicie vedou rozum ke správnému - a děsivě smutnému - rozuzlení.
Nemůžu se dočkat překladu dalších dvou knih z trilogie.

01.11.2021 4 z 5

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Dokud se děj odehrával v New Yorku, byl zajímavě divný. Tak nějak pro tohle město příznačně ujetý, s nádechem záhady, která si mě pomaloučku získávala. Ráda vidím mísení fantasy se reálným světem. Ovšem už tady byly určité skřípající pasáže. Ok, říkala jsem si, ještě nebudu soudit.
V lese Na půl cesty už jsem obracela oči v sloup, tak tohle je "tenhle" druh knihy... Bum, jsi v kouzelném světě, takže veškerá pravidla logiky padají. Hele, já se neskutečně ráda nechám unášet fantazií, ale ne tak, abych měla pocit, že mi dal někdo vypít lysohlávkový koktejl... A pak jsem prošla bránou do Lískového lesa. Chvílemi ten rauš nesouvislých obrazů protkala celkem slušná dějová linka, ale držet se jí mi dávalo zabrat. Buď jsem byla oslněna jasnou září nebo jsem se prodírala hustou mlhou. Nebo tu byla mlha, kterou - a teď přijde něco nečekaného - proťala oslnivá záře. Hm. Nemůžu se zbavit dojmu, že když dojdou autorovi rozumný argumenty, nastrčí do vyprávění magii. A proti té já nic nemám, ale musí být použita zkrátka v tu správnou chvíli, a ne když chybí důvtipnější nápad. Ukázala se tu spousta nakousnutých cizích příběhů, které byly odsouzeny k věčnému nedovyprávění. Nebavilo mě brodit se množstvím jakoby kouzelných momentů, které asi měly vykreslit atmosféru místa, ale byla to spíš obyčejná cukrová poleva, která se chtěla tvářit jako gurmánské labůžo ze sna malého jednorožce.
Na druhou stranu, potkala jsem i pár charakterů, se kterýma bych si na pintu ležáku zašla s chutí - třeba s Finchem nebo s Janet a Ingrid.
Škoda, pro mě je tenhle příběh snadno zapomenutelný.

22.10.2021 1 z 5

Palác kurtizán Palác kurtizán Frédéric Lenormand

To je tak, když ještě nechcete nechat soudce Ti odejít spolu s jeho literárním otcem. Prostě jsem tomu chtěla dát šanci, byla jsem zvědavá. A neříkám, že jsem byla úplně zklamaná.
Ale Gulik psal s mnohem větší elegancí, hlubokou znalostí tehdejší společnosti. Tohle přirozené zachycení života a jeho malých detailů umocňovalo věrohodnost a atmosféru příběhů. V tomto případě to byl spíš rozčeřený odraz na hladině. Nu, pokračovat v díle jiného autora není příliš vděčná robota. I tak nelituji, že jsem mohla
Palác kurtizán navštívit.

05.10.2021 2 z 5

Taranitový triptych Taranitový triptych Leonard Medek

Buřinku dolů, bylo to skvělé.

01.10.2021 5 z 5

Poslední palác Poslední palác Norman Eisen (p)

Za touto knihou stojí mnoho úsilí. Rešerše, deníky, dokumenty, rozhovory i autorovo osobní propojení s historií našeho státu díky jeho mamince. Pražští flanéři mohou být spokojení:)

25.07.2021 4 z 5

Pátá bohyně Pátá bohyně Patricie Fuxová

(SPOILER) Nejdřív to bylo fajn. Bohyně s pohanskými jmény, prostředí Beskyd v kontrastu s životem podle lajků a snaze neztratit se ve vlastní duši, pochybách a strachu...jo, to mě zaujalo. A pak to šlo z kopce. O tom, že pátá bohyně je Marie jsem nepochybovala zhruba od poloviny, takže žádné 'tadá' se v konečné fázi nekonalo. Asi největším zklamáním pro mě byla finální bitva. V hlavě mi vyskakovaly scény ze souboje Harryho Pottera s Voldemortem...dokud teda nepřišly Stromy. Tady jsem si na chvíli odskočila k Pánu prstenů. Nechybělo pár artefaktů z Her o trůny . A závěr jak z Pirátů z Karibiku, kdy se Elizabeth loučí se svým miláčkem - novopečeným kapitánem Bludného Holanďana. Prooooč?

16.07.2021 2 z 5

Bezbožník Bezbožník Laura Carlin

Sebepěknější kulisy na velkolepou podívanou nestačí, pokud jsou výkony herců podprůměrné. A to stejné můžu říct o jakémkoli literárním žánru. Možná kdyby se Bezbožník ocitnul v sekci šestákových románů, byla bych ochotná se na něj dívat shovívavěji. No, vlastně ne, protože bych po něm nesáhla. Na světě je tolik skvělých autorů a knih, že plýtvat časem na brak jednoduše nechci. Tady jsem se sekla. A jediný důvod, proč jsem knihu dočetla byla zvědavost, zda je autorka skutečně tak sebevědomá, že tuhle pitoreskní předvídatelnou hovadinku předkládá na trh i takovým čtenářům, kteří zažili jak slovní tak příběhově skvěle vymyšlený balet klasiků detektivek Aghaty Christie, Daphne du Maurier nebo Sira Arthura Conan Doyla.

25.06.2021 odpad!

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Na počátku bylo Slovo. To slovo bylo od člověka, vepsané v šému golema. Pár vět, které měly jako koryto řeky směrovat konání těch zvláštních stvoření z jílu. Jenže každá řeka se čas od času vylije z břehů a pak nastanou potíže...
Ovšem to by nebyla Hlídka Hlídkou, aby tomu nepřišla na kloub. Dobrá týmová práce, hoši! A samozřejmě taky, ehm ehm, dámy.

25.05.2021 4 z 5

Nadělat prachy Nadělat prachy Terry Pratchett

Moje slabost pro chytrý lumpy vzrůstá knihu od knihy.

08.04.2021 3 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Po patnácti letech jsem knihu znovu otevřela a vnímala ji jiným pohledem než tenkrát, kdy nečíst Kunderu rovnalo se být barbarem ve společnosti "naší" literární kavárny. A taky jsem samozřejmě chtěla nasbírat body kvůli svému bohémskému profesoru filosofie.. Bytí bylo lehké. A v mém případě i značně povrchní. Ačkoliv bych se cítila silně dotčená, kdyby mě někdo před tuto skutečnost postavil.
Dnes jsem si čtení užila, nespěchala jsem jako tehdy. Koupala jsem se ve větách, které byly předpokojem pro myšlenky nesoucí skutečný obsah. Neznamená to, že bych se ztotožňovala s některou z postav. Snad jsem trochu záviděla Franzovi jeho nově nabytou svobodu a Sabině její nevyčerpatelnou energii jít stále dál. Ale nebylo mým přáním prožít jejich životy.
To, co bylo pro mě v této knize maximálně uspokojující byla plnost, fakta, přemítání, pravda, objektivní pohled i vnitřní znalost národa, nesoucího trauma ruské invaze.
Díky, pane Kundero. ♡

29.03.2021 4 z 5