Sněženky

Britský právník Nicholas vzpomíná na svou „poslední zimu v Rusku“: na pracovní problémy, které musel řešit při přípravě stavby nového ropovodu, ale především na osudové setkání se dvěma sestrami, Mášou a Káťou. Jejich teta disponuje rozlehlým bytem v centru Moskvy, a tak se Nicholas, zamilován do Máši, rozhodne pomoci s přípravou dokumentů potřebných k výměně nemovitosti. Nevšímá si postupně se vyjevujících nesrovnalostí – drobností, které na první pohled působí nevinně, ale skrývají velikou hrozbu… Strhující psychologický obraz postkomunistické Moskvy a jejích obyvatel; autorský debut vycházející z osobních prožitků (A. D. Miller byl v letech 2004–2007 moskevským dopisovatelem listu The Economist), vystavěný s mimořádnou stylistickou obratností, čistotou a elegancí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64552/big_snezenky-ytx-64552.jpg 336

Vydáno: , Knižní klub

Snowdrops, 2011

Kniha Sněženky

Šárka_D
16.01.2016

Z popisu zimní Moskvy mrazí a dýchá podivná nostalgie. Kniha má silnou atmosféru, krásné hořkosladké momenty a silný závěr.

herotabe53
07.04.2015

Kniha mě bohužel nepřesvědčila o své kvalitě, koupila jsem si jí asi za 20Kč v Levných knihách, ale i tak jsem cekala více.

zuza.floderova
24.03.2015

Mě se to teda nelíbilo, nezvládla jsem to přečíst, vzdala jsem se po 10 stranách to se prostě nedalo.

MonisPop
26.06.2013

V knihovně jsem po této knize sáhla, protože jsem už nevěděla, co si vzít. Moc se mi líbila definice sněženky. Chvíli jsem litovala, protože děj neměl tak dobrý a napínavý spád, jako jiné knihy. Vlastně až poté, co jsem knihu dočetla jsem si řekla, že je dobrá a má skvělý nápad, ale při čtení jsem se nudila a musela jsem se nutit, abych to dočetla. Když to shrnu.. nějaké ty věci okolo ropy jsem moc nevnímala, protože mi neoslovily a myslím, že by to bez nich bylo lepší, ale příběh o Máše, Kátě a jejich "tetě" se mi nakonec zalíbil, protože je to něco jiného a o Rusku jsem toho zatím moc nepřečetla. Rozhodně jsem takový závěr nečekala a byla jsem moc ráda, že se kniha na konci vylepšila. Doporučuji neodkládat, pokud tuto knihu rozečtete.

evasamankova
03.03.2013

Hezké, smutné, zoufalé. Určitě stojí za přečtení. Je to prostě Rusko...

Tulenik
17.06.2012

relativně útlá knížečka a přesto mi trvalo několik týdnů ji přečíst, dostat se do obrazu, pochopit myšlenkové pochody a až poslední čtvrtina mě uchvátila a donutila k tomu, co mi obvykle knihy dělávají - dočíst za každou cenu.

Kniha je intimní zpovědí stárnoucího řadového právníka o pravděpodobně největším průšvihu jeho zrání, které vedlo k tomu, že jeho kariéra spadl na začátek a tam už zůstala.

Vyprávění je usazeno jako dopis=zpověď=zdůvodnění ženě, s níž plánuje svatbu - motivace mi uniká, při četbě mne tyto odkazy rušily. Jako žena bych asi od svého nastávajícího nechtěla číst o předchozím vztahu, který zanechal nepřekonatelné stopy fascinace.

Nicméně jako exkurz do psychiky porevolučního Ruska to nebylo úplně marné a závěr, když konečně získal spád je napsaný dobře a čtivě.

Takže zvyšuji původní hodnocení ze dvou na tři hvězdičky.

soukroma
01.01.2012

Dobře napsaný celkem autentický (a naneštěstí lehce uvěřitelný) příběh ze současné Moskvy. Naivita i nejzákladnější morálka v přímém střetu s pokřivenou skutečností, kde na nikom a ničem nezáleží - jen je třeba přežít a ideálně slušně přežívat, ať to druhé stojí cokoli. Bezkrupulozni doba a komunistické mechanizmy vybroušené do dokonalosti a zakořeněné hluboko i v tzv. nové generaci. Čert nám byl ten socializmus dlužen, protože se jen tak nevykoření v žádné postkomunistické zemi (jen je to někde o něco lepší než v Rusku) a dokonce úspěšně prorůstá dál a dál do světa, s obchodními praktikami, organizovaným zločinem i jednotlivci, kteří nemají možnost se zbavit starých návyků a nikdy nežili v "normální" společnosti, kde platí rozumné zákony i mravní pravidla a lidi se k sobě chovají jako k lidem.