Excelsior, gentlemani!

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

TENTO SBORNÍK NENÍ MAMUTÍ, JE PAROSLONÍ! Čtrnáctero fantastických povídek a dvé doprovodných textů: to vše Vás zavede do světa steampunku, světa odvážných dobrodruhů, potrhlých vynálezců a krásek v krinolínách. Světa, kde vzducholodě závodí s rychlovlaky a padouši s navoskovanými kníry kují pikle v kabinetech sešeřelých staženými plameny plynových lamp… Siréna houká, parní stroj duní, ojnice jsou namazány, ručička manometru se nebezpečně chvěje na hranici červeného pole, kotevní lana se napínají a nepoznané obzory čekají. Stateční gentlemani, zapněte si řádně redingoty a ujistěte se, máte-li revolver či tlakovou pušku pohotově, spanilomyslné dámy, zavažte sobě pevně pentle klobouků, nastupte na palubu a – VZHŮRU!!!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222321/big_excelsior-gentlemani-222321.jpg 449
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Excelsior, gentlemani!

Luciefever
04. února

Starej Jack - za mě nejlepší příběh. O téhle vzducholodi a její posádce bych ráda četla víc! Na Paraboloid profesora Barina jsem se těšila moc, protože psaní páně Medka je pro mě srdcovka a opět se to potvrdilo. Igor byl rozkošný, tohohle chlapíka si nelze nezamilovat, a oproti Pratchettovým Igorům tento nehuhlal:) Jako klasiku, tu pravou, s řízem silného anglického čaje vnímám Poslední zakázku p. Ch. Davise. Grimoár 2: Gonyalax mě naopak přenesl do krajin, kde víc než technika hraje roli magie a alchymie. A nebylo to vůbec špatné, skoro jako bych jela na výlet k sestřenici mé milované Zeměplochy. A pak tu byl ještě Konec pašířů v Hřensku, kde mazanost a notná dávka odvahy soupeřily s blíž neurčeným druhem světla "živeného magií".
Tyto příběhy mě oslovily nejvýrazněji.

kuruteku
24.09.2020

Plnou parou vpřed! Držte si klouboky, jízda začíná. Sobě a vydavateli jsem chtěl udělat radost a udělal. S Igorem jsem vyprovodil nového pána za humna, s Hansem van Taussigem lezl přes hranice (a dosazoval si své milované Lužické hory), s Ignácem se tetelil strachem před něčím prapodivným, se Samuelem a Charlotte zachraňoval krále a království, s Davisem se vloupal do vzducholoďárny, na Starým Jacku zažil úchvatné dobrodružství, které vlastně neskončilo dobře, ale ani ne špatně, s Wolfem zažil skoro chandlerovskou detektivku, se Šnejdárkem na vzducholodi se probil zpět z Francie a zažil manipulace Ruska, které si snad s těmi současnými nezadají, s Danem zažil dobrodružství ve vzducholodi a vyhrál srdce Elzy a získal uznání jejího otce, s Hillem se nějak prapodivně potácel mezi minulostí, součastností, stroji a myslícími parostroji, s Raymondem se snažil postavit na vlastní čarodějné nohy, s Charliem objevil východ a s Marcinem poznal tajemství příčiny tunguzského meteoritu. Vincenta jsem ještě nevzal na milost (ale vezmu, jenom si to musím přečíst ještě jednou). A byl tu konec. Teoreticky jsem pochopil, s kým a kde jsem všude byl. A přijal Leonardův názor, že nejlepší český steampunk je Dzwille a Engerlingové, díla, kde forma je podřízena myšlence a ne naopak. Teda, byla to jízda. Tu si musím někdy zopakovat.


Rade
10.01.2020

Zajímavá ochutnávka povídek steampunku a sci fi. Na jednu stanu překvapivé čtení s těmi nejpodivuhodnějšími nápady s fantazií puštěnou na nejvyšší míru (Starý Jack, Den, kdy se město zastavilo, Paraboloid profesora Barina) či vtipným příběhem trochu připomínajícím atmosféru Tajemného hradu v Karpatech (Igor). Ale přiznám se, že ne všechny povídky jsem dočetla, na mě bylo těch trochu překombinovaných paropovídek (a ano, i bojů a násilí) docela dost. Jak mám ráda antologie, tady mi to nahromaděné množství nesedlo.
Ale jako seznámení s pro mě nezvyklým žánrem určitě dobrý…
Plus za skvělou obálku.

NemmamSlov
16.12.2019

Excelsior, gentlmani. Najlepšia antológia, čo som čítal v tomto roku. Vydarený názov, krásna obálka, zaujímavá téma a podarené ilustrácie. Bol som prekvapený, koľko sa toho dá napísať na tému priemyselnej revolúcie a parných strojov. Hrúbka môže trošku odrádzať, ale vrele doporučujem, v obsahu je viac pozitívne hodnotiacich príbehov a tie slabšie nápodobne skrývajú nemalú zaujimavosť. Peter Šimčík, Lukáš Herman a Jan Dobiáš napísali z mojho hladiska najlepšie poviedky. Oživenie Frankensteina, lietanie vzducholoďou do Tortugi, alebo detektív, ktorý sa zaplietol do nečakaných problémov. Nápady, ktoré sa podarili pretvoriť do steampunkovej témy.

Claudius
16.07.2019

Jako většina povídkových sbírek trpí i tato poměrně značným kolísáním kvality. Zatímco hned na začátku čtenáře navnadí skvělým a vtipným Igorem, dále kvalita jen klesá ("Úhel poslechu" je s odpuštěním příšerný), aby na konec přišly výborné povídky pana Medka a pana Pohunka.
Některé příspěvky navíc trpí tím, že jsou součástí steampunkové sbírky. Jako zcela samostatné počiny někde v časopise by jistě zaujaly svým prostředím a pojetím. Když už však čtete pátou povídku v řadě plnou paromobilů a vzducholodí, už tím zas tak ohromení nejste.

Lmslaver
02.11.2018

Při čtení Excelsior gentlemani! máte pocit, že jste se ocitli v oblacích páry, že slyšíte zvuky bublajících kotlů, svištění pístů i vrzání hřídelů. Nejryzejší vyznavači steampunku se sice opět ohrazují, že se některé povídky pouze halí do parního hábitu a s jejich oblíbeným žánrem mají pramálo společného, ale já si myslím, že ze všeho nejdůležitější je dobrý příběh. Dobrý příběh je radost číst ať využívá jakékoliv kulisy a tahle knížka má spoustu skvělých historek. Jsou tu povídky humorné, dobrodružné, napínavé, akční, detektivní, bajka i politické drama. A kdybych už měl vyzdvihnout ty nejlepší, tak bych musel zmínit Starého Jacka, Podraz v Last Hope a Paraboloid profesora Barina.

Hoshi
23.10.2016

Můj třetí sborník od nakladatelství Straky na vrbě. Netušila jsem, že existuje něco jako steampunk, ale i tak jsem si tyto vybrané povídky užila - i když občas by to nemuselo mít utnutý konec, ale docela to i chápu - alespoň si ten konec můžeme představit sami :)
Kniha začíná zajímavou povídkou od Jana Dobiáše - Igor. Tak jsem se těšila, že i ostatní budou v podobném stylu. Bohužel zaujaly mě jen některé (Leonard Medek a jeho Paraboloid profesora Barina, Ondřej Páleník - Úhel poslechu či Lukáš Herma -Starý Jack), ostatní jsem se snažila dočíst - ale některé si musím nechat na jindy :) Určitě se k tomuto sborníku vrátím.

LadyCharlene
08.08.2016

Očekávala jsem kouzelné povídky zahalené do steampunkového hávu, bohužel se mi vesměs dostaly brutální a sexem překypující utahané povídky. Ne, opravdu, proč ti chlapi nacpou sex do všeho? Vždyť krásná fantasy či scifi povídka se obejde i bez "nadržených" zrzek v korzetu, ne? Knihu jsem si zakoupila, alespoň má nádhernou obálku,nicméně musím podotknout, že jsem si našla alespoň pár povídek, které mě tolik nenudily a vcelku se mi i líbily - Igor, Úhel poslechu, Paraboloid profesora Barina, Den, kdy se město zastavilo. Otázka elegance byla zajímavá a mohla být v mém malém seznamu, bohužel, Starý Jack by taktéž nebyl tak špatný, ale mě se prostě násilí konané na ženách nelíbí...Podraz v Lost Hope, no dobře, ale mezidruhové páření neschvaluji. Excelsior, Gentlemani - Excelsioru tam bylo až moc, gentlemanů zase moc málo...

1