Řeka života a smrti

Je schopný, oblíbený, obdivovaný. A najednou je jedné deštivé noci roku 1995 mrtvý. Středoškolský učitel Šen Ming vede v Šanghaji poklidný a úspěšný život, dokud smrt jeho studentky nerozpoutá sérii nešťastných událostí vedoucích až k jeho smrti. Počet vražd ovšem i potom neustále narůstá, policie bezmocně tápe, a přestože nikdo nepochybuje, že mezi vraždami existuje pojítko, řešení proklouzává všem mezi prsty. Kdo zavraždil Šen Minga? Kdo připravil o život jeho studentku, snoubenku a řadu přátel? Když začne šest let po Šen Mingově smrti v jednotlivých případech figurovat malý chlapec, který sotva nastoupil do školy, všichni se jen obdivují jeho bystrosti a vědomostem. Někdy je zkrátka snadnější uvěřit, že náhody a zázraky existují. Převtělování, další životy... to jsou přece všechno jenom babské povídačky. Nebo snad ne?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415296/reka-zivota-a-smrti-j1F-415296.jpg 3.723
Literatura světová, Thrillery
Vydáno, Fobos

Kniha Řeka života a smrti

sarka9190
10.09.2020

Musím říci, že za 49,-kc naprosto paradní úlovek. Hodně mi to připomnělo Hybatele či Dům za zdí od Mitchella nebo Kroniku ptáčka na klíček od Murakamiho. Oba autory zboznuji. Díky bohu za Murakamiho, který mne seznámil se světem magického realismu, díky tomu jsem se docela zdařile orientovala ve vyprávění a v postavách. Sice kapánek prekmbinovane, ale wow efekt byl a ne jednou. Že to není pro každého? To rozhodně není a chápu lidi, kteří knížku nedocetli. Já se teď těším, až ji za čas otevřu po druhé s tím, že teď už vím a dozvím se, že stále nevím. :)

Arkagas
11.08.2020

(+ SPOILER) Děkuji za tuto knihu, že ji knihydobrovsky zlevnili z původních 399,- na 49,-Kč, protože jinak bych si jí nikdy nekoupila a přišla bych o tento literární skvost.
Jsem přesvědčená, že ať už korejská, čínská nebo japonská literatura je prostě pro našeho českého čtenáře kolikrát nepochopitelná a příliš těžká, ale právě proto je tak jiná a krásná.
Tento thriller na občasné hranici hororu je kniha, která v sobě skrývá zároveň filosofický román a detektivku je skvostným dílem, ve kterém sice zní mnoho čínských jmen, ale člověk nemá problém se orientovat. V neposlední řadě je kniha jakýmsi průvodcem reinkarnace a kulturou Číny jako takové.
Hlavní postava se kterou se setkáváme na začátku knihy - učitel Šen Ming je jednoho dne násilně zavražděn, ale osud tomu chtěl, aby jeho duše žila dál.. a tak se narodí jako malé dítko matce, která v jeho znamínku na zádech poznává vražednou ránu Šen Minga. Je tohle vůbec možné? Zdá se, že ano, protože malý S wang si pamatuje naprosto vše ze svého minulého života a proto se vydává na vlastní pěst najít nejen svého vraha, ale i vraha spolužačky, která byla otrávena a její vražda tehdy byla hozena na něj.Kniha se odehrává v několika časových liniích, je výborně vymyšlená, a člověk je neustále nucen nad něčím přemýšlet. Osudy lidí jsou tady vylíčeny tak uvěřitelně, že občas budete mít pocit, jako byste žili v Číně a dotyčné znali.
Tenhle několik let trvající příběh Šen Minga a S Wanga v jedné osobě mě neskutečně bavil.

V doslovu knihy autor zmiňuje jak ho kniha napadla a na kterých místech psal a proč a je to velmi zajímavý a hezký příběh.

Tahle čínská kniha mě zasáhla, protože i přes velký počet stran jsem ji nechtěla dočíst a chtěla si ten příběh ještě chvilku užít.
Jako bonus jsou kapitoly proloženy čínskými básněmi, které skvěle podtrhují atmosféru knihy.
Kdo má rád něco neobvyklého a rád vybočí z řady, rozhodně tuto knihu doporučuji :)

PetrCepek
05.07.2020

U Dobrovských snížili cenu této loni vydané intelektuálské detektivky s bambilionem čínských jmen, přemnoha odkazy na čínskou literaturu i současnou tamní popkulturu (bez googlu je nečínský čtenář ztracen), několika reinkarnacemi a jedním otravně superinteligentním dítětem, z původních 349 na 49 Kč. Asi věděli proč. Duch pátrající po svém vrahovi byl pro mne jakž takž zajímavý prvních 80 stránek, zbývajících 400 jsem četl jen ze setrvačnosti. Možná by z toho mohla být docela čtivá povídka.

martin8550
02.05.2020

Výborná kniha, detektivka-thriller-filosofický román... jak si kdo vybere. Není to úplně jednoduché čtení, ale vždy jsem se těšil na další pokračování.

petaSk
23.02.2020

Rok jsem zakončila s přešlapem v podobě tohoto thrilleru. Hrozný zmatek, spousta postav, které se dějem mihly, pak zmizely, aniž by to na příběh mělo dopad. Na žádné z nich mi přitom nezáleželo. Příběh byl pro mě zmatečný a nevzbuzoval žádné emoce ani pocit napětí
Knihu jsem dočetla s velkým donucením.

Aghatte
12.02.2020

Čínský thriller na pomezí hororu. Bála jsem se čínských jmen, ale kupodivu v tomto díle mi to problém nedělalo, rychle jsem se zorientovala, kdo je kdo. Je to nesmírně zajímavé a zábavné čtení. Problematika reinkarnace je podávána jako naprosto běžná věc, sama přemýšlím, kým jsem asi byla v minulém životě, a co si z toho pamatuji. Hororové to není, ani příliš tradičně asijské.
Moderní čtení, a přestože má 500 stran, uteče to "jako vítr" - jediná připomínka k překladu, toto spojení je tam použito více, než je zdrávo. V podstatě všichni se pohybují jako vítr :-))