lubosh lubosh komentáře u knih

To byl můj život?? - (Druhý díl) 1979-1992 To byl můj život?? - (Druhý díl) 1979-1992 Pavel Kohout

Četl jsem rozšířenou verzi dotaženou až do 21. století a přišlo mi to lepší než první díl, zejména pasáže o životě v exilu, o atmosféře v německých divadlech atd. Škoda, že 90. léta nebyla rozebraná víc, Tím, že Pavel Kohout nebyl jejich přímým aktérem, by mi jeho svědectví přišlo mimořádně cenné.

26.09.2020 4 z 5

To byl můj život?? - (První díl) 1928-1979 To byl můj život?? - (První díl) 1928-1979 Pavel Kohout

Bohužel i tady u Pavla Kohouta funguje selektivní paměť a relativizování viny. Svoji činnost v 50. letech posuzuje shovívavě až téměř žertovně, pro poklesky jiných (v 70. letech) nemá naprosto žádné porozumění. Úplně mimo je pak jeho představa, že komunismus zničili prospěcháři a morálně nepevní lidé, že až do popravy Slánského bylo vlastně všechno OK. Ani slovo o útlaku církve, honu na kulaky, vyhazování studentů VŠ atd. Jako by největším a skoro jediným zločinem komunismu byly křivdy páchané na komunistech...

26.09.2020 3 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Michal Sýkora

Už jen výškrabek. Nebo spíš nápady, které se nepodařilo rozpracovat na celý detektivní příběh. Zvlášť druhá povídka je slaboučká.

03.09.2020 2 z 5

Život a jiné nesrovnalosti Život a jiné nesrovnalosti Michaela Škultéty

Takový ten pocit, když si na tak malém prostoru přečtete tak hodně.

16.06.2020 5 z 5

Hodinky od Ašera Hodinky od Ašera Zuzana Dostálová

Kdybych dal jenom na anotaci, nikdy bych si knížku nekoupil. Naštěstí jsem už dřív četl "Proč všichni odcházejí", tak jsem věděl, že obsah bude mít víc vrstev, bude barvitější, zajímavější. A nebyl jsem zklamaný. Jedna z nejlepších českých knih roku 2018.

14.11.2018 5 z 5

Johana Johana Pavla Horáková

Knížku jsem četl asi před měsícem a upřímně, už teď nevím, o čem vlastně byla. Je na ní patrná jistá řemeslná zručnost autorek, ale příběh poměrně fádní, mělký. Nenadchne, neurazí.

16.07.2018 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Klobouk dolů. Úžasná věc.

17.06.2018 5 z 5

Na vlnách BBC a Svobodné Evropy Na vlnách BBC a Svobodné Evropy Zuzana Fried-Preissová

Jeden z nejlepších (českých) životopisů, co jsem kdy četl. Skvělá sonda nejen do života rozhlasových stanic zmíněných v názvu knihy, ale i do života v exilu - bez lakování na růžovo.

03.06.2018 5 z 5

Motiv Motiv Jonathan Kellerman

Už dlouho jsem nečetl nudnější detektivku.

20.02.2018 2 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Kniha, která neměla být napsaná. A pokud ano, neměla být vydaná. Během série se úplně vytratilo kouzlo a atmosféra první Larssonovy knihy; Lagercrantzovy postavy jsou ploché, děj uměle natahovaný a hlavní zápletka taky podivná.

16.09.2017 2 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Nuda a vata, děsně užvaněné. V branži průměr, jako detektivka to moc nefunguje a na trhu je k dostání řada lepších. Do dalšího dílu, bude-li nějaký, rozhodně nejdu.

16.07.2017

Štvanice Štvanice Martin Goffa

Po předchozích příbězích Mikyho je to pro mě krok zpět.

27.06.2017 3 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Slibné téma (vyšetřování vraždy ze staré doby v nové době a dědictví StB v práci policie) je zabité najetím na templářskou linku děje ve druhé polovině. V té chvíli Rudý kapitán přestává fungovat i jako dobrá detektivka. Najednou je všude plno náhod (historik v Holešově) a skoro každý, včetně vysloužilých estébáků, Krauzovi bez vytáčet prozradí všechno, co ví... Výsledkem je guláš plný templářů, nacistů, farářů, Göringa, estébáků atd. Komická scénka v závěru s babkou a scorpionem to jenom podtrhuje. Tak dobrý vypravěč, jako je Dominik Dán, má na víc.

29.05.2017 3 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

Spíš než klasická detektivka je to příběh s detektivními prvky. Nenadchne, neurazí. A samozřejmě: srovnání s ostrovem Lewis nevyznívá pro Černé světlo vůbec dobře.

23.04.2017 3 z 5

Modrá knížka o běhání a o životě Modrá knížka o běhání a o životě Miloš Škorpil

Snůška banalit, frází a rádoby bonmotů o běhání. Za 199 Kč celkem zbytečný sešitek.

30.03.2017 1 z 5

Open – Otevřená zpověď Open – Otevřená zpověď Andre Agassi

Dojem kazí lajdácký překlad.

04.03.2017 3 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Pro mě Peter May zůstává spisovatelem jedné knihy, resp. jedné série. Začátek slibný, konec nepřesvědčivý, postavy občas jednají náhodně a nevysvětlitelně.

13.11.2016 3 z 5

Jaromír Jágr: Cesta za snem Jaromír Jágr: Cesta za snem T. J. Millner

Plagiát.

02.10.2016 odpad!

Plaváček Plaváček Martin Goffa

První díl série byl trochu rozpačitý, ale pak jde kvalita znatelně stále nahoru. Dobré čtení, nadějný autor.

31.07.2016 4 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Detektivka není sitcom, každá věta nemusí být vtipná. Až to se k tomuhle poznání autor propracuje, jeho knížky budou super.

20.07.2016 3 z 5