lubosh lubosh komentáře u knih

Případy inspektora Rádla Případy inspektora Rádla Marek Skřipský

Idea dobrá, zpracování horší. Příběh je psán toporným a "neliterárním" jazykem, postavy jsou minimálně vykreslené a působí šablonovitě, všichni mluví škrobeně a stejným jazykem, promluvy postav jsou víc didaktické než živé. Nevím, do jaké míry to byl záměr, ale kniha působí naivismem podobných děl psaných v době 1. republiky.

03.07.2016 2 z 5

Souška - Životní příběh Jana Suchého Souška - Životní příběh Jana Suchého David Lukšů

Začátek vypadá slibně a nadějně, ale pak se příběh zúží ve vyprávění veselých historek převážně z vojny, resp. z Dukly. Když čtete čtyřicátou v řadě, už to trochu nudí... Chybí kontext, chybí tah na branku (autorům, ně obránci), chybí toho dost. Škoda, výsledkem je pak poněkud plochý příběh jednoho skvělého hokejisty.

22.03.2016 3 z 5

Deník běžkyně v nejlepších letech Deník běžkyně v nejlepších letech Zuzana Součková

Tohle se moc nepovedlo... O běhání se dočtete jenom klišé a banality a zbytek připomíná blogísek pro čtenářky Vlasty.

12.03.2016 1 z 5

Stan Mikita - Naveky Čiernym jastrabom Stan Mikita - Naveky Čiernym jastrabom Stan Mikita

Hezky se to čte, ale.... Je to spíš obrazová publikace, příběh klouže trochu po povrchu, takový hezky vyrobený pomníček.

02.03.2016 3 z 5

Dívka, která nikomu nechyběla Dívka, která nikomu nechyběla Håkan Nesser

Asi nejslabší kousek série. Když v knize Van Veeteren několikrát přemítá, jestli by neměl se svou prací skončit, říkám si, že proč vlastně ne...

09.02.2016 3 z 5

Firewall Firewall Henning Mankell

Asi nejslabší Mankellova detektivka.

03.02.2016 3 z 5

Zrádci Zrádci Ola Larsmo

Kniha začíná nudně, pokračuje nudně a nudně bohužel i končí. Další důkaz, že ne každá kniha, která ve Švédsku vyjde, je i hodna překladu.

06.06.2015 3 z 5

Člověk Jágr - Hokejová bible Člověk Jágr - Hokejová bible Petr Čermák

Plagiát.

11.05.2015 odpad!

Člověk Jágr Člověk Jágr Petr Čermák

Plagiát.

11.05.2015

Muž bez psa Muž bez psa Håkan Nesser

Ve srovnání s Van Veeterenem mi to přijde jako krok zpátky. Není to ani klasická detektivka, ani klasický psychothriller. První vražda se objasní v půlce knihy vlastně náhodou, druhého vraha poznáte jen o několik stránek dál. Pak aspoň čekáte nějaký velkolepý závěr, ale nic. Prostě to jen tak nějak vyšumí.

11.05.2015 3 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Jasně nejslabší kousek série.

03.03.2015 3 z 5

Hrob v horách Hrob v horách Hans Rosenfeldt (p)

Pokračování v sestupné tendenci. Ani detektivka, ani thriller. Jako by si autoři jenom chystali postavy a děj pro další díl.

08.02.2015 3 z 5

Já jsem Zlatan Ibrahimović Já jsem Zlatan Ibrahimović David Lagercrantz

Poněkud přeceňovaná kniha, existují lepší sportovní životopisy. O patro níž knihu sráží i překlad. Terminologicky je správný, což u sportovních knih nebývá pravidlem, ale není to překlad literární. Text drhne, Zlatanova mluva zní nepřirozeně, kolísá od hovorové mluvy k hyperkorektnímu vyjadřování. Asi je lepší sáhnout po anglické verzi, máte-li možnost.

25.01.2015 3 z 5

Podle mě poněkud přeceňovaný román. Předlouhý, únavný, tam se mělo škrtat a škrtat. Spousta nedotažených motivů, kvalitativně nevyvážená věc - na 10 opravdu silných a skvěle napsaných stránek vždy připadá aspoň 50 stran zbytečné vaty.

10.01.2015 3 z 5

Mé dětství v socialismu Mé dětství v socialismu kolektiv autorů

Rozporuplné pocity. Pár textů je výborných, některé spíše připomínají Vyprávěj.

12.11.2014 3 z 5

Umírající dandy Umírající dandy Mari Jungstedt

Nudnější detektivku jsem zřejmě ještě nečetl.

15.10.2014 1 z 5

Než přijde mráz Než přijde mráz Henning Mankell

Jako by to napsal Lars Kepler, ne Henning Mankell. A to nemyslím jako lichotku. Proti ostatním Mankellovým knihám je to sešup minimálně o jeden stupeň.

18.08.2014 3 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Víc politický thriller (se spoustou osvěty) než detektivka. Jiné Mankellovy knihy mě bavily mnohem víc.

10.08.2014 3 z 5

Lendl - Veliký příběh Lendl - Veliký příběh Petr Čermák

Google Journalism.

20.07.2014 odpad!

Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Náměsíčníci - Jak Evropa v roce 1914 dospěla k válce Christopher Clark

Kniha je výborná. Ale zasloužila by si lepší, méně kostrbatý překlad.

18.07.2014 5 z 5