los Online los komentáře u knih

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

nedokázal jsem skousnout tu děsivou tendenčnost, zvláště prokřesťanskou; jestli feminismus, pak katolický; z literárního hlediska křečovité, nevěrohodné, ne, ne...; rozumím autorovu nápadu podat jednoduše mladému člověku souhrn základních filozofických témat, i kompozice originální a zajímavě podaná, ale realizace prostě hrůza

proč na mne všechny mužské postavy působily tak slizce a ženské tak naivně, až pitomě?

21.03.2019 1 z 5

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

závidím Rudišovi tři věci: dar psát (česky i německy), schopnost pozorovat svět a čas cestovat vlakem po Evropě, hned bych s Návodem v batohu vyrazil na nádraží a jel v Rudišových kolejích

lásku k cestování po železnici, myslím si, lidé sdílí podobně jako pravěkou potřebu sedět u ohně a dívat se do plamenů, ach jak mi chybí ta stará ukolébavka "t-dn t-dn ... t-dn t-dn", když ještě nestály koridory a za oknem vlaku utíkala česká krajina...

"Vídeň je hlavní město střední Evropy", souhlas

13.02.2024 3 z 5

Dopamin: Molekula, která určuje osud lidstva Dopamin: Molekula, která určuje osud lidstva Michael Long

biochemický výklad o dopaminových drahách v mozku je upozaděn (psycho)sociologickými výzkumy, opírá se o tradiční pokusy s potkany (dřív myšky hltaly vodu s glukózou, dnes už máme speciální granule s příchutí!) a modelové testovací situace s lidmi (jejich interpretace bývají dost spekulativní, ale budiž), americky ukecaný a výrazně popularizovaný styl stejně jako zaměření výhradně na angloamerickou populaci mě spíš odrazuje (např. dělit dopaminergní osoby podle politické příslušnosti mi přijde dost ujeté a tendenční), ale celkově je to nenáročné zajímavé čtení o závislostech a psychických onemocněních spjatých s dopaminem, proč ne...

08.02.2024 3 z 5

Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Michael Crichton

Crichton umí skvěle dávkovat napětí, i když čtenář ví, jak případ dopadne; navíc do vyprávění zapracoval spoustu reálií a zajímavých informací z období viktoriánské Anglie, které nenásilně doplňují a taky vysvětlují dějovou linku, takže mi konečně (film s Connerym a Sutherlandem jsem viděl tucetkrát) docvaklo, proč lupičům v roce 1855 stálo za tu námahu opatřovat si klíče od trezorů = protože Nobel a dynamit až 1867

02.11.2023 5 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

místo novely by textu slušela svižnější forma divadelní hry (repliky postav + scénické poznámky), i pointa a popis místa si úplně říká o inscenaci

Rudiš umí vystihnout rutinu, banalitu, všednost, a přitom zachytit atmosféru a pinožení bezejmenného člověka (všiml jsem si dobře, že v celé novele nepadne jediné konkrétní jméno?)

pobavily mne ty trefně vystižené fáze života muže: 1. sex - 2. manželský sex - 3. bílý sex (= večerní vyjídání ledničky)

20.10.2023 3 z 5

Úvod do teorie chaosu Úvod do teorie chaosu Jana Plauchová

nalákal mne název a povedená obálka (trochu se stydím za svou lenost, že jsem sáhl po českém překladu a nedal to v originále) a byl jsem odměněn napínavým dějem a originálním příběhem, takhle si představuju kvalitní vědeckou fikci: zápletka je vystavena na kosmologické teorii mnohosvětů, paralelních vesmírů a autorka ji dovedně zapojila i do formy a kompozice (paralelní dějové linky a konce)

pevně doufám, že tímto románem Plauchová přispěje k rychlému boření předsudku, že ženy nedokáží napsat kvalitní hard sci-fi

už dlouho se mi nestalo, abych se tak věrně poznal v ústřední postavě, o to víc jsem si vyprávění užil, úplně mě mrazilo (stejně jako Pete vídám ve snech tajemné ryby a nesnáším sevření tlakem), doporučuju

19.10.2023 4 z 5

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

konečně seriózní odpovědi na ty nejpitomější otázky, co vás napadnou

pamatuju, jak jsem coby předškolní prcek často otravoval všechny dospělé okolo otázkou, proč nemůžu projít zdí jako Hopkirk - a protože tehdy nebyl internet ani populárně naučné knihy o částicové fyzice, dozvěděl jsem se to až o mnoho mnoho let později, vítám proto vážné i nevážné popularizace přírodních věd a díky Munroeovi teď už třeba taky vím, že:

* DNA člověka váží cca 150 g
* lidským tělem projde cca 1 bilion neutrin ze Slunce za vteřinu, ale jen jediné interaguje s atomem našeho těla, a to průměrně jednou za 10 let
* Richterova stupnice měří i stupně minusové: např. stupeň 5 minus odpovídá síle stisku klávesy na počítači
* někteří lidé při pohledu do jasného světla kýchají a věda zatím neobjasnila proč
* kdyby se dva lidé ocitli na opačných stranách neobydlené planety podobné Zemi a náhodně chodili po jejím povrchu 12 hodin denně, trvalo by jim cca 3000 let, než by se potkali
* ze všech zlomenin obratlů je nejčastěji (44 %) postižen první obratel bederní páteře (20. od hlavy)

04.07.2023 3 z 5

Falešný poplach Falešný poplach Bjørn Lomborg

konečně odborné (a přesto čtivé) pojednání s jasným názorem, které nehraje na emoce, neplive na názorovou protistranu a kromě jasného, exaktního pojmenování problému navrhuje i možná řešení s jejich výhodami i nevýhodami (uhlíková daň + adaptace + inovace + geoinženýrství + prosperita), vše podložené jak materiálově, tak teoreticky (odborná literatura, vědecké články, zdroje a odkazy na studie, experimenty a prognózy atd. má v knize cca 45 stran)

díky Lomborgovi jsem se dozvěděl (nejen) o důsledcích Pařížské klimatické dohody (2015) a od té doby se mi ježí chlupy na zádech vždy, když někde v médiích slyším o snižování emisí a uhlíkové stopě = nedokážu si představit 2 biliony dolarů ročně, které nás tato smlouva stojí, i když úmluvu ještě nikdo nezačal plnit, ale je to otřesně drahý způsob, jak v ideálním případě zmírnit růst teploty o 0,03 % a získat "dobrý pocit", že se staráme o planetu (tady Lomborg pěkně ukazuje, že jednotlivci ke snížení emisí nikdy významně přispět nemohou, ale je to skvělé společenské téma, které plní média a vede k vytváření nejrůznějších biometrických aplikací)

mohl bych psát dál a dál, každá kapitola něčím zaujme a nutí k zamyšlení...

doporučuju každému, aby tuto knihu přečetl a udělal si vlastní názor

16.07.2022 5 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

čekal jsem hloupoučkou slátaninu, kterou prolistuju a odložím, ale překvapení se tentokrát konalo a za mě dobrý: střet dvou velmi odlišných světů není líčen ani rozbrojem, ani paralelně, ani harmonickým splýváním, svět prostě takový "je", odráží všechny společenské fazety uzavřené komunity (s její tradicí a s jejím generačně naivním způsobem myšlení), do níž chtě nechtě proniká globalizace a konzum; dospívající mládeži se nutně jeví zcela samozřejmě, myslím, že to platí zcela univerzálně - Sabuchová v Šeptuchách výstižně představuje variantu symbiózy pravoslavného folkloru s východoevropskými devadesátými lety

17.06.2022 3 z 5

Sbírka úloh z učiva matematiky základní školy Sbírka úloh z učiva matematiky základní školy František Běloun

Běloun je prostě legenda, namouduši napsíuši spočítal jsem ho celého

zajímalo by mě, jestli jsou i v novém vydání slovní úlohy s pětiletkou (statistika), dojivostí krav (procenta) a rozorávání lánů (rozloha)

13.06.2022 5 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

dvacet let jsem se odhodlával k této "ženské" rodové sáze z Mongolska a i s téměř generačním odstupem od vydání musím Hůlové vyseknout poklonu, jako prvotina obdivuhodné, mistrovská práce s reáliemi a jazykem - málokdo dokáže tak přirozeně, nenásilně a účinně zapracovat do textu takové množství lokálních výrazů, aniž by je vysvětloval a zároveň nenarušil plynulost vyprávění; působivé je i podání děje (historie rodiny) z hlediska více postav

26.05.2022 5 z 5

Futurologický kongres Futurologický kongres Stanisław Lem

inteligentní humor, který si vychutná až do dna jen čtenář poučený fyzikou, astrofyzikou a kvantovou mechanikou (s respektem k stavu poznání na přelomu 60. a 70. let 20. stol.), ale je tu ukryto i spoustu narážek politických a (socio)kulturních

Lem s originálními obrazy a fantastickými nápady opravdu nešetří (což má i své nevýhody), všechny povídky jsou tak nadupané alegoriemi a metaforami, že bohužel mnohdy zaniknout v tom množství jedna pro druhou

královsky jsem se bavil a současně mě občas zamrazilo, jak aktuální i vizionářský Lem je, doporučuju

22.09.2021 5 z 5

Rozchod s Bohem Rozchod s Bohem Richard Dawkins

kniha je určena náctiletému čtenáři (což ovšem nebrání dospělému, aby se s chutí začetl) a měla by se stát povinnou četbou na všech základních a středních školách, protože nejen skvěle nahradí, ba předčí učebnice biologie i občanské nauky, ale hlavně neustále pobízí k vytvoření vlastního názoru; styl argumentace i dikce je nezaměnitelně Dawkinsův (i když jemnější), ale tím spíš obstojí před dogmaty víry; obsahem rekapituluje dosavadní poznání na poli evoluce přírodním výběrem, a to velmi jasně, názorně, nezabíhá do složitostí, důraz klade na komunikaci s mladým čtenářem (apelem, otázkou), a přitom se nad něj nepovyšuje, nementoruje, ale ani "kamarádsky" nepodbízí, ani se neztrapňuje hloupými fórky = být znovu v pubertě, tak přesně takovou knihu bych chtěl dostat od svého táty!

26.07.2021 5 z 5

Bezcitnost Bezcitnost Martyna Bunda

přesně takhle si představuji Sto roků samoty v podání evropské spisovatelky a jsem nadšen nejen obsahem, ale i mnohovrstevným formálním zpracováním: příběh tří generací na poválečném polském venkově, líčený prostřednictvím čtyř velmi charakterově odlišných žen (matka a její tři dcery), román je rozdělen na menší úseky pojmenované podle ročních období, v nichž se střídají kratičké části nadepsané jmény jednotlivých hrdinek, vždy podle toho, na kterou z nich je právě zaměřeno vyprávění a z jejíž perspektivy se odehrává děj (vyprávění však vždy probíhá v omniscientní er-formě a myslím, že právě styl tohoto vypravěče činí Bezcitnost jedinečnou)

jen mne mrzí, že podobně jako ve většině "ženských generačních ság" se i v Bezcitnosti jeví veškerý přítomný i nepřítomný mužský element jako naprosto nemožný, zbytečný, neschopný a nemocný/nezdravý (resp. potřebný jen ke zplození další generace žen, a i to vykonává tak, že to způsobuje jen a jen další problémy a bolest)

09.07.2021 5 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Elektřin komplex? kdybych měl zrovna ke čtení něco jiného, asi bych knihu nedočetl; takhle mám dojem, že jsem četl zbytečně 350 stran v podstatě o ničem (stačilo by proškrtat na krátkou povídku), závěr vskutku působí jako otevřený konec pro pokračování - které, bude-li napsáno, snad ani nemá smysl číst (pod žánrovým označením v podtitulu "thriller" si tedy představuju něco jiného, na vyprávění mě nic neděsilo ani nešokovalo)

03.11.2019 1 z 5

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

vzpomenu si ještě?

Jak to bylo, pohádko, / zabloudilo kuřátko...

30.10.2018 5 z 5

Milenci a vrazi Milenci a vrazi Vladimír Páral

opět Páralova nápaditá kompozice
uchvátil mne závěr, v němž se umocní paralela osobního a globálního prostoru, intimních lidských vztahů s politickým obrazem světa
pro mne nejlepší Páral

10.07.2018 5 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

pozoruhodný výklad pohádek a mýtů
nabyl jsem přesvědčení, že ženská není člověk a ze všech zvířat vydrží nejvíc

08.06.2018 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

ne, na tento druh humoru musí mít čtenář speciální buňky, a ty postrádám, zvládl jsem pár stránek a knihu odložil

08.04.2018 odpad!

Srdcovka Srdcovka Štěpánka Jislová

právem je Srdcovka oceňována jako dlouho promýšlený a prokreslovaný komiks, v němž Jislová analyzuje zdroj traumat vlastního dětství a dospívání, svou názorností, jednoduchostí a prostou sdílností tak umožňuje mladému čtenáři, aby se s jejím příběhem snadno identifikoval a dokázal obdobně pochopit a "poznat sám sebe"

možná by příběhu neškodilo více řádu, jednoty, tematické sevřenosti a kauzality, držet se dvou tří hlavních linií a myšlenkově je dovést do konce

myslím, že komiks se spíš hodí pro znázorňování akce a děje, nebo pro vymalovávání exotického či jinak neznámého prostředí než pro přemýšlení a prociťování - typologie špatných rodičů v závěru je sice názorná, ale výrazně vybočuje z celkové koncepce atd. = mnoho stran je věnováno individuálním duševním stavům a hnutím (detailně Štěpánky i Michala), ale závěr je až behavioristicky nalinkovaný (za všechno mohou rodiče a kultura/prostředí, v němž dítě vyrůstá)

mimochodem, fakt takhle probíhá život většiny dnešních young adult? nedokážu to posoudit, tak jsem se aspoň poučil...

30.03.2024 3 z 5