lordchaos lordchaos komentáře u knih

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Kniha se mi líbí, je hezky zpracovaná a přináší pro mě nové informace. Přesto mám několik výhrad. Rozhodně bych přivítal nějaké citace… Kde se co autor dočetl, odkud čerpá… Některé informace se napříč kapitolami opakují (to není třeba nezbytně považovat za chybu- opakování matka moudrosti). Horší už je to na straně 46, kde autor píše, že Juditin most nechal postavit Vladislav I. Nejsem historik, nevím, zapamatuji si a čtu dále. V následující knize Nová tajemství Prahy, do které se pouštím hned po přečtení první, je však na straně 17 uvedeno, že Juditin most nechal postavit Vladislav II. na počest své manželky. „Ejhle!“ zarazím se. Nepsal autor v předchozí knize něco jiného? Listuji a pak googlím, abych se dozvěděl, která ze dvou informací je vlastně ta správná. On to může být jen překlep, ovšem kolik takových chybiček či překlepů, u nichž už nebudu mít takové štěstí a prostě si jich nevšimnu, ještě může v knize být?

Suma sumárum kniha se mi líbila. Strávil jsem s ní u lampičky moc příjemné sobotní odpoledne v koutečku pražského bytečku a byl jsem rád, že mám i knihu následující, po které jsem ihned sáhnul. Čte se to a prohlíží opravdu hezky a lehce.

27.02.2023 4 z 5

Snění Snění Denis Pierre Filippi

Příběh a jeho „logika“ mě moc neuchvátily. Myšlenkově to není nijak hluboké a vlastně také ani eroticky. Což by samozřejmě samo o sobě ničemu nemuselo vadit. Kresba je hezká a linie hlavní hrdinky smyslně kopírované jejím upnutým oblečením slibují mnohé… A tak hltavě čtu stránku za stránkou a těším se na chvíli, kdy i sporý šat zmizí... Leč jsem zklamán… Chápu, že ve světě celebrit (a hlavně mainstreamového porna) představuje v současnosti silikonové poprsí takřka nezbytný standard, ale proč musí být i v komiksu, který se navíc stylizuje někam do 19. století?:-(

18.07.2022 2 z 5

Udolí zrůd Udolí zrůd Steve Niles

Příběh není nijak moc spletitý, ale dokáže oslovit, protože vypráví o lidech se všemi jejich kladnýmí i zápornými vlastnostmi. Navíc Je to moc hezky nakreslené i celkově vypravené (bonusy potěší), ale hrozně rychle přečtené.

21.03.2022 5 z 5

Wild West: Kniha 1 a 2 Wild West: Kniha 1 a 2 Thierry Gloris

Příběh není nijak extra složitý, ani nenutí k hlubšímu zamyšlení, ale je to skvěle vykreslený (i nakreslený) divoký západ se vším všudy a v nádherných barvách. Další knihu mám určitě na mušce.

18.03.2022 3 z 5

Mlsoun. Kniha první Mlsoun. Kniha první Jeff Lemire

Vraž tam špetku lesa, postapo svět, zajímavé postavy, pomalu přimíchávej něco z jejich minulosti, okořeň to parádní kresbou, přidej slušivé barvičky a nemůžeš si nepošmáknout… Lemire mě namlsal a už netrpělivě vyhlížím další chod!

18.03.2022 4 z 5

Pět zralých hrušek Pět zralých hrušek William Saroyan

Veskrze lidské.

16.03.2022 3 z 5

Filozof a ústřice Filozof a ústřice James Thurber

Četl jsem na "doporučení" M. Horníčka (Chvalozpěvy). Je vidět, že autor měl dobrý postřeh a uměl psát, přesto se neubráním srovnámí s Jeromem Klapkou Jeromem, který mi přijde více nadčasový. Thurber mě spíše minul, ne že by tam nebyly univerzální momenty, ale celkově mi to přijde zastaralé. A ty pointy mi někdy také úplně nepřišly tak oslnivé. Veřím ovšem, že např. sečtělí čtenáři ocení minimálně literární parodie.
Přesto se asi čtenář neubrání tomu, aby s autorem v mnoha jeho postřezích souzněl...

Filozof - člověk, jenž hledá zvlášť významná vysvětlení pro svou bezvýznamnou existenci. (Filozof a ústřice, str. 241)

06.04.2021 3 z 5

Smutek nás pozůstalých Smutek nás pozůstalých Robert Kirkman

Oddechovější díl. Nicměně, kdo už má se zombíky (a lidmi) trochu zkušeností, ví, že nic netrvá věčně...

06.04.2021 4 z 5

Když to budete mít v životě někdy naprd, sáhněte místo vodky po Solženicynovi. Možná zjistíte, že by to mohlo být daleko horší.

26.03.2021 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Co se může vylíhnout z nenápadné šedé kukly... Jiné než film, ale vynikající.

Nevím, zda jsem jen nedával dobrý pozor, ale mám pocit, že oproti filmu, zde chybí: "Dáš si rakvičku, nebo věneček?"
Vzpomenu si na to, kdykoli vidím nějaký z těchto cukrářských výrobků.

Oslovení z tmy Oslovení z tmy Ladislav Fuks

Anotace knihy mě oslovila a posléze mě oslovila i samotná kniha. Z tmy.

Obchod na korze Obchod na korze Ladislav Grosman

Hezká ukázka toho, co může vyrůst z malého člověka.

Jawa kolem světa 2: Příběh Dinga Jawa kolem světa 2: Příběh Dinga Pavel Suchý

Tohle se mi líbilo ještě více než první kniha, ve které bylo občas cítit, že je to někdy dřina. Pohodový výlet s chlápkem, co si to užívá. My máme naštěstí možnost užít si to spolu s ním. "Map of Tassie" mě hodně pobavila a jako bonus jsem zas hned o něco chytřejší!

26.03.2021 5 z 5

Jawa kolem světa Jawa kolem světa Pavel Suchý

Na knihu jsem se těšil, dočkal jsem se a byl jsem spokojen! Libí se mi, jak to autor pojal. Chlap, co bez velkýho divadýlka předvede pořádnou českou premiéru. V motorce se vyzná, vždycky si poradí a jen tak mimochodem rozsekne letitou otázku. Ke konci knihy byla cítit únava. Když jsem později zjistil, proč, byl jsem moc rád, že to Pavel taky dal a jede dál!

Nejhorší motocykly světa Nejhorší motocykly světa Pavel Suchý

Originální nápad! Útlá knížka plná fotografií, která jistě potěší každého, kdo se zajímá o motocykly.Mám i předchozí dvě autorovy knihy, takže když jsem narazil na jeho nejnovější počin, neváhal jsem.

Máte-li v oblibě kultovní hlášky z Červeného trpaslíka či originální příměry Zdeňka Pohlreicha, zjistíte, že i Sucháč umí!

Např.:
Je to podobné, jako když si sjedař namísto lyží připne na nohy dva plováky z hydroplánu...

Ano, umístit tyrbínu z vrtulníku do motorky a současně zajistit, aby nevypadala jako sousedovic jezevčík, je težko řešitelný úkol. Proč ale ten jezevčik navíc vypadá jako postižený downových syndromem?!

Potápěč Potápěč Jeff Lemire

Kristovy roky na krku a jak se postavit k minulosti, přítomnosti a potažmo i budoucnosti? Komorní příběh, který se neodehrává ani tolik v podvodních hlubinách, jako spíše v hlubinách vlastního já a tíživých vzpomínek ukrytých v podvědomí. Originální ilustrace, které (možná to je umělecký záměr), na mě občas působily skoro až odfláknutě (nebo minimálně kreslené rychlou rukou). Konec může vyznít jako dobrý i jako špatný, záleží na tom, jaký má konkrétní čtenář pohled na svět.

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

V rámci žánru to nejlepší, co si můžete přečíst. A je to z první ruky!

23.03.2021 5 z 5

Jan Werich zblízka Jan Werich zblízka Vladimír Thiele

Není to tak úplně "zblízka", ale nějaké ty perličky, které můžete dát k dobru u piva, se najdou. Pokud, ale máte Jana Wericha trochů více pod kůží, asi tam nenajdete moc informací, které byste už před tím nepotkali jinde.

23.03.2021 3 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Tohle by mělo být v povinné školní četbě! Některé knihy totiž vypravují o věcech, které by neměly být zapomenuty a komiks je vynikající formát, jak se pokusit oslovit vícero čtenářských skupin.

23.03.2021 5 z 5

Světový informační průmysl Světový informační průmysl Rudolf Vlasák

Důvěrně známá publikace pro každého, komu v životě zkřila cestu Informační studia a knihovnictví. Je zajímavé se zpětně ohlédnout, kde jsme byli před "pár" lety a kde jsme, díky neuvěřitelnému rozvoji IT, dnes.
Koho by podrobněji zajímala situace v Čechách, může se, spolu s autorem, ponořit (celkem 21x) do jeho vzpomínek: https://ikaros.cz/informacni-systemy-a-sluzby-v-cechach-jak-vstoupily-do-pocitacoveho-veku-a-jak-se-vyvijely

23.03.2021 4 z 5