Mlsoun: Kniha první

Chlapec a hromotluk. Před sedmi lety se jako lesní požár rozšířila nákaza a zabila miliardy lidí. Jediné děti, které se od té doby rodí, patří k nové rase hybridů člověka a zvířat. Jedním z nich je i Gus, milý chlapec se sklonem k mlsání a jeleními rysy. Na děti, jako je Gus, je však vypsaná odměna. Když se v jeho odlehlém lesním domově objeví krutí lovci, zachrání Guse záhadný násilník jménem Jepperd. Hromotlucký tulák Gusovi slíbí, že ho odvede do rezervace, bájného bezpečného přístavu pro hybridní děti. Jak jejich protloukání novým a nebezpečným americkým pohraničím asi dopadne: zkazí Jepperd chlapce, kterého překřtil na „Mlsouna“, nebo se ho Gusovi podaří prostřednictvím svého srdce změnit? MLSOUN se scénářem a kresbou nesmírně talentovaného Jeffa Lemirea je napínavý příběh o přežití v post-apokalyptické Americe – o přátelstvích, navázaných za tragických podmínek, a o lidském dobru a zlu. První ze tří vázaných knih obsahuje původní sešity Sweet Tooth č. 1–12, doplněné o dosud nezveřejněné náčrty a předmluvu od známého herce Michaela Sheena (Mystérium sexu, Duel Frost/Nixon)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481246/big_mlsoun-kniha-prvni-NOT-481246.jpg 4.613

Sweet Tooth 1.

Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , Crew

Sweet Tooth Deluxe Edition Book One, 2021

Kniha Mlsoun: Kniha první

GoodGames

Síce mi pár strán trvalo, kým som si na tú špecifickú (rozumej škaredú) kresbu od Jeffa Lemira zvykol, no akonáhle nastúpila na scénu postava Jepperda, príbeh ma pohltil a precitol som až o takmer 300 strán neskôr, keď už bol koniec. Perfektne napísané a úplne chápem kultový status a veľkú obľúbenosť tejto série. Som veľmi rád, že to tu konečne vyšlo a ešte v tak kvalitnom spracovaní.

fvalek
22.12.2021

Konečně v Česku... Musím říct, že přestože se mi na Netflixu seriálová adaptace vůbec nelíbila, tak komiks všechny "seriálové" nedostatky snese a ukazuje takovou lepší a syrovější podobu příběhu. Zkrátka a dobře ukazuje, jak to původně bylo zamýšlené a celkově sílu originálu. Gus je mi v knižní verzi sympatičtější, rozhodně to není přechytralé nepříjemné dítě, ale mile naivní klučina, která má okouzlující, přestože nábožensky zvrhlý, vztah s otcem. Celá zápletka prvního dílu, která je v docela krátkém časovém sledu, je poutavá a čte se jedním dechem. Postapokalyptická podoba světa je docela mírná, ale o to působivější, soustředí se na to, co je podstatné. Spíš než na psychologii a pozadí Guse se soustředí na Jepperda, což tomu dává trošku lepší rozměr. Na druhou stranu ti malí mutantíci jsou opravdu krásně udělaní a je hodně sympatické jim fandit.

S Lemirem nemám moc zkušeností, protože mě popravdě nedokáže často moc navnadit, ale rozhodně se na něj vrhnu, protože mě to příjemně překvapilo. :)

trudoš
05.12.2021

Podmanivá pouť postapokalyptickým světem, ve kterém dobro nosí parohy a zlo myslí upřímně na budoucnost lidstva. Jeff Lemire si pohrává s poměrně jednoduchými dějovými motivy, ale zasazuje je do natolik uhrančivých kulis, že snadno podlehnete teskné tónině vyprávění, jež se navíc velmi snadno zvrtne v nepředvídatelný masakr. Přestože se podvědomě bojím, že z toho nakonec vyleze nějaká esoterická agitka, prozatím si Sweet Tooth udržuje atraktivitu akčního dobrodružství s nádechem tajemna. Otázek na zodpovězení je tu dost, ale v podstatě na žádnou nepotřebujete odpověď, protože nejde o nic, co by čtenáři nedocvaklo z kontextu, nebo jde o natolik zaběhnutá klišé, že je není třeba rozebírat. Ústřední hrdina Gus je pak díky své přirozené klučičí nevinnosti sympatickou postavou, jíž prostě nelze nemilovat, což ostatně dokazuje i charakterová proměna jedné z nejdrsnějších postav příběhu. Po Sáze, Živých mrtvých a Y: Posledním muži další cyklus, který z žebříčku oblíbenosti jen tak nevymizí.

DennisMoore
01.12.2021

Jsem rád, že jsem napřed viděl seriál a až potom u nás vyšla kniha, protože kdybych to měl naopak, možná by se mi seriál tolik nelíbil. Možná. Namísto pohádkové atmosféry netflixovské adaptace, která ale neváhá patřičně potemnět, totiž Jeff Lemire v předloze servíruje mrazivý, bezútěšný postapokalyptický doják, v němž po nějaké pohádce není skoro ani stopy. Jinak toho ale mají televizní a knižní Mlsoun společného hodně - skvělé postavy, mnohá překvapení skrytá v jejich minulosti, uvěřitelné emoce, které se na čtenáře/diváka přenesou raz dva... Pokud se z nějakého důvodu nevyžíváte v slzení na nové knížky, měli byste si připravit kapesník. Totiž kapesníky. Jeff Lemire vás nenechá ani vydechnout, budete chtít číst dál a dál, budete se vyžívat v jeho kresbě i ve všech jeho mazaných scenáristických kličkách, v nejrůznějších podobenstvích, v kontrastech povahy obou hlavních hrdinů, kteří nemohou být rozdílnější, ale přesto, nebo právě proto, tak nějak tušíte, že k sobě nakonec musí patřit, ať už si předtím projdou čímkoliv. Tak díky, Crwi, že jsi to tak krásně vydala, a ani mi nevadí, že tam není záložka - vůbec jsem ji nepotřeboval.

Lenka.Vílka
25.11.2021

("Klika, že tvůj táta neměl rád zvěřinu." ... "Cože?" ... "Neřeš to, dělal jsem si srandu.")

Nevím, jak ostatní, ale já moc nestíhám vstřebávat okolní informace, takže jsem neměla tušení, že se chystá adaptace téhle krásky, dokud jsem neviděla trailer. A říkala jsem si, zda to u nás stihnou vydat dřív, než bude premiéra. No nestihli  :D Jenže teď o rok později, úplně se mi rozsvítily oči, když jsem zjistila, že kniha konečně vyjde. A vydržela jsem to! Viděla jsem jenom první díl. A teď šup sem s knihou!!! Protože ten příběh je ve svém základu prostě krásný.

Po celosvětové pandemii, kdy zemřeli miliardy lidí, se začaly rodit zdravé děti. Ale ty nebyly normální. A proto jsou teď v ohrožení. Gus je jedním z nich. Hybrid člověka a zvířete. Ale to nemění nic na tom, že je to stále malý kluk, který má rád svého tátu. Tátu, který je jeho jediný kamarád, ochranář, rádce. Ale to všechno zmizí, když táta umře a objeví se záhadný Jepperd, který chce Guse vzít do rezervace, kde jsou podobné děti. Jenže Jepperd sebou přinesl ještě další element. Gus začíná pochybovat o světě venku a že je takový, jak mu táta říkal. Ale možná má tenhle svět mnohem víc tajemství, když matematicky nevychází věk Guse a kdy to všechno začalo. Byla jsem zvědavá, co za tím je.

Ale v polovině knihy jsem měla takový malý zhroucení. ("Žádný dobrý lidi nejsou.") Hlavně kvůli tomu, co bylo v tašce a co bylo v minulosti. Protože se to povedlo úplně stejně jako pokaždý, když něco napíše Jeff. Budete chápat chování úplně každého. Že s tím nebudete souhlasit, je věc jiná. Ať už z důvodů Jepperdovi minulosti a jeho činů. Ať už ze směru myšlenek doktora. Ať už z důvodů, kde je pravda o Gusovi.

Navíc jsou tady zpracovaná témata takovým způsobem a jejich druh, že to spadá do typické Lemiřiny. Vztah otce a syna během náročné situace. Jinakost hrdinů a to jak o sobě pochybují. Třeba Jepperd a to co udělal. Něco vevnitř mi říkalo, že ho mám nenávidět, ale bylo mi jasné, že to bude trochu komplikovanější. A já na konci byla dojatá, byť jsem vystřídala do onoho konce celou paletu emocí.

ZAČÁTEK ODSTAVCE SE SPOILEREM
A jo, možná za to může doba, kdy u nás kniha vyšla. Ale já absolutně souhlasila s tím, co padlo během předčítání bible Gusovo táty. Možná je čas, aby lidi nahradil nějaký jiný druh. Nějaký, kde jsou jenom hodný. Nějaký, který si to zaslouží víc...
Protože pokud to je pravda a všechno je vina Guse, začalo to s ním, budu mu fandit tak jako tak. Kdo říká, že člověk je poslední stupínek evoluce?!
KONEC ODSTAVCE SE SPOILEREM

Ráda bych se zmínila o kresbě. Ta je totiž barevná. A dokazuje o to víc, jak je Jeff Lemire nejen bravurní vypravěč, ale taky talentovaný kreslíř, který zvládne snad každý styl. Bylo to opět jiné a opět dokonalé. Celá kresba je tak brutálně depresivní, ale zároveň citlivá, až z toho mrazí. Navíc přechody kapitol...wau! Jedna kresba lepší než druhá. Na tu, kde sedí Gus v jámě a jeho parůžky se propojují do kořenů stromů bych se zvládla dívat celé hodiny.
Jenom mě trochu mrzí, že v některých oknech vypadal Gus...no, víc jak na devítiletýho kluka. A je to potom trochu šok, vzpomenout si na toho blonďatýho rošťáka, kterýho nacastoval Netflix :/

Nepochopila jsem, proč kniha vyšla s přebalem, když pod ním je stejná obálka, úplně stejná obálka. Lesklá a hezká. Je to taková milá zbytečnost. Že tohle vypadne z milovníka přebalů dost brutální  :D A nepochopila jsem, proč v knize není látková záložka. V tomhle počtu stran by to měl být standard! To mě mrzelo...
Ale vyrovná to zase to, že kniha strašně krásně voní! :)
A je to pořádná tíha, ale jsem vděčná, že kniha vyšla v téhle verzi vydání. Víc Mlsouna pro nás! :)

Rok 2021 stál za prd, ale započal i skončil s knihou Jeffa Lemira. To mi naznačuje, že něco je stále ještě alespoň trochu normální. Za sebe jednoznačně doporučuji a doufám, že pokračování vyjde co nejdřív. A nebo když později, tak zase na konci roku, ale autorova jiná zase na začátku roku. Možná proto je fajn, že ho u nás vydávají hned tři vydavatelé (a jak to vypadá, čtvrtý se přidá).