Loginus Loginus komentáře u knih

Duna Duna Frank Herbert

Kniha mě dostala. Se vším všudy. Nemá cenu vyzdvihovat její klady a co mě okouzlilo, to už tu udělala spousta jiných čtenářů. Snad jen forma a způsob vyprávění je pro mě naprosto dokonalá. Odkryté myšlenky všech mi víc než vyhovují. Vypravěčským umem u mě tuto knihu překonal snad jedině Clavell

28.06.2017 5 z 5

Dýka s hadem Dýka s hadem Vlastimil Vondruška

Jde to... Ale přijde mi to všechno trošku jako vykrádačka Zločinu na Zlenicích hradě.. Ale třeba to autor nečetl..

27.06.2017 2 z 5

Nejhorší od Vondrušky co jsem četl po Přemyslovské epopeji. Není to tak hrozné, protože autor nemá takové možnosti se seberealizovat jako například u Přemysla Otakara, kde se nedochovalo tolik záznamů. Hrozně mi vadí to násilné zakomponování všech jmen do příběhu.. Jako by se kolem jedné rodiny točili všechny události, ale to bych ještě překousnul.
Osobně mám největší problém s postavami, které jsou skutečné a není o nich mnoho zmínek, například Jan Želivský je totálně ďábelská postava. Nechci to rozebírat víc... Ale tak dobře... Když se objevil "Mladý Jan Žižka" Tak mu bylo nejmíň čtyřicet, z pohledu Jošta, který měl být opravdu mladý celkem podivné. Postavy mělké a plytké... Ale vzhledem k obsáhlosti...
K hodnocení. Dávám tři hvězdy, protože doufám, že pan Vondruška chtěl seznámit co nejvíc lidí zábavnou formou s určitými částmi naší historie. A pak taky to že je historie můj koníček, neznamená, že podobně zatíženo bude víc lidí.
Po přečtení se mi obrací kudla v kapse, když si vzpomenu na "mocného" Rožmberka, "celý křesťanský svět" a "výstavné domy".

27.06.2017 2 z 5

Bílá lvice Bílá lvice Henning Mankell

Tentokrát mi trvalo déle se začíst. Pak se to rozjelo a už jsem se vezl. Africká linie příjemná, ale v závěru by se dala zařadit do seriálu Podivné náhody. Tam to pro mě ztratilo. Naopak o jednu hvězdu víš to vytáhla -spoiler- Afričanova smrt. Už jsem se bál že to zabředne někam do... Na druhou stranu se tentokrát Walander chová hodně nelogicky. Když ví kdo po něm jde, tak projevuje velký nedostatek nápadů. Úkryt se ve svém bytě. Hmm. Africký profík mu mohl jistě poradit, že to nemůže skončit dobře. Celkově se mi to hodně líbilo, ale zatím můj nejrozporuplnější Walander.

24.06.2017 4 z 5

Psi z Rigy Psi z Rigy Henning Mankell

Vynikající. Některé věci mi tak úplně nesedly, např. jasně čitelný zápora, ale oživilo to mě vzpomínky na Bělorusko. Kousek jinde, ale jen maličko a tamní režim je tam taky moc fajn.

15.06.2017 5 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Co k tomu dodat. Prostě klasika. Občas si přečtu znovu a skoro cítím slanou vodu...

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Tak tohle se mi líbilo o dost víc než stopy vraha. Nebudu řešit českého detektiva v zahraničí. Docela pěkně popsané a vykreslené povahy postav. Zvlášť koňák sekající dluhy mi někoho hrozně moc připomínal.

14.06.2017 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Není to zas tak špatné, ale některé věci mi dost vadili. Postava režiséra je strašná. Ale na druhou stranu jsem to dal do konce celkem v klidu. A jako prvotina rozhodně zaslouží nějaký ten bodík do kladu.

14.06.2017 3 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Je to dobré už jen proto, že díky tomuhle dílku mnoho děcek začalo číst. Mám trošku výhrady k logice atd. ale je to pohádka, tak nebudu remcat.
Jen jedno - Máte rádi Hagrida?
Je to zápornější postava než Voldemort. Podívejte v čem chodí. Bobří kožich, spratkový kabát... Při jeho postavě muselo ale zařvat bobrů. Úplně ho vidím, jak stojí s tím svým deštníkem na břehu řeky a volá "Acio Bobr" a rovnou je stahuje. A ten spratkový ? To už je vůbec děs, to má být vyrobeno z malých jehňat! To muselo být stádo! Pche. Mlčení jehňátek hadr. A pak že má rád zvířátka. Jen ty kouzelný evidentně. Zvířecí rasista!

14.06.2017 4 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Peter Englund

Další léta po Nepokojných letech, která se rozhodně nedala nazvat pokojná a utěšená. Platí totéž co jsem napsal u první knihy. Dokonalé.

14.06.2017 5 z 5

Nepokojná léta: Historie třicetileté války Nepokojná léta: Historie třicetileté války Peter Englund

Knihu znám nazpaměť. Je to pro mě vrchol a ukázka, jak dokonale, poutavě se dá psát naučná literatura. Přitom jsem na dílo narazil spíš náhodou při studiu třicetileté války. Chtěl jsem vidět pohled "druhé strany". Namísto toho se mi před očima začal otevírat život ve válečných letech, komplexní a plastický.
Autor dokáže vtáhnout a pohltit.
Kniha má co nabídnout i čtenářům, které příliš nezajímají válečné vřavy a válečnická sláva. Například ukázka cestovaní, životů v táborech, morovým nákazám i tehdejší kuchyni. I výchova dítěte a následné dospívání v těžkých časech je velmi zajímavé, ale jmenovat všechno by zabralo příliš mnoho místa.
Přečtěte si to!

14.06.2017 5 z 5

Ututlané dějiny Ututlané dějiny Felix Krumlowský (p)

Hnus. Jak někdo může dát knize takový název a přitom použít jen materiál víc než běžně dostupný! Vykrádačka. Nestálo to ani za těch 15kč. NEbyla tam jediná informace, kterou bych neznal. Znechucení maximální. Pche. Spisovatel

14.06.2017 odpad!

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Knih by se mi asi líbila víc, pokud by mi bylo tak kolem třinácti. Takhle jsem namlsaný jinými věcmi. Vadí mi demence démonů. Možná by to bylo o něčem jiném, kdyby ochrana skrývala ty lidi, ale takhle... Každej, i ten největší idiot by čapnul kus dřeva, popřípadě menšího démonka a kruh by jim porušil. OMG. Jinak napsané celkem hezky. Myslím že synovi by se to mohlo líbit...

13.06.2017 2 z 5

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

Odpouštím autorovi jeho hrdiny, kteří jsou tak trošku supermani... Ale oni takový opravdu jsou! Alespoň já je tak vidím. Skvělý román, který mě doslova pohltil. Přečetl jsem si ho až po prostudování Chmelnického povstání. Že to není historické? Je mi to úplně jedno.

Do poslední kapky Do poslední kapky Mary Challans Renault

Zajímavá ukázka života ve starém Řecku.

13.06.2017 4 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Tohle je má top, alespoň z humorných knih. Skromný von Roiterholm a vzdělaný znalec lišejníků, magistr Asikainen jsou báječní. A to nemluvím o marketingovém poradci, bagristovi a sobím policistovi. A nade všemi Naska.. Musím si to přečíst znovu...

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Tak tohle je moc prima čtení. Sice je to slabší než les oběšených lišek, ale pořád bezva zábava.

Tatínek píše paměti Tatínek píše paměti Tove Jansson

Kniha plná fantasie a zábavy. Navíc skvělý humor, který mi dokonale sedl. Ostatní knížky od autorky mě už tolik nezaujaly, ale tahle je skvělá.

13.06.2017 5 z 5

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem Selma Lagerlöf

Oblíbená kniha mojí maminky a já ji děkuji, že mě přivedla k tomuhle nádhernému příběhu. Nils, Paleček a jeho proměna(nejen jedna) je krásně vykreslená. Pokaždé když si vzpomenu na kapitolu o krysách, vidím obraz domu Gliminge(nebo jak se to jmenovalo) a mám husí kůži.

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Co k tomu dodat... Snad jen že je tahle kniha krásný příklad, jak se osobnost mění.. V dětství jsem měl nejraději Hérakla, Persea a Thesea... A dnes? Už chápu a snad trošku závidím Filemonovi a Baucis. Ale oni by mi to jistě odpustili.