Locika Locika komentáře u knih

Z hlubin Z hlubin Margaret Atwood

Kniha mě nadchla. Autorka volí asociativní způsob psaní. Vedle promyšleného, originálního a čtivého textu (např. "Až se vrátíme do srubu, namočíme všechno oblečení, které máme s sebou, a vydrhneme z něj les, znovu si navlékneme slupku mýdla a krémů.") se často objevují silné pasáže ("Podobně jako se někteří lidé těžko vyrovnávají s tím, že jsou Němci, je pro mě těžké vyrovnat se s tím, že jsem člověk."). Kniha donutí čtenáře k zamyšlení nad smyslem žití, mezilidskými vztahy a významy života. Autorka si perfektně vyhrála se slovy.

10.06.2013 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Něco úžasného...

19.11.2020 5 z 5

"Cítíš to? Vůně nových knih. Nepřečtená dobrodružství. Kamarádi, které jsi ještě nepoznala, hodiny čarovného úniku ze skutečnosti, které čekají jen a jen na tebe."

22.06.2016 3 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Drobné eseje Karla Čapka, jež jsou plné hravé ironie, metafor, hyperbol, vtipu a svěžesti.
"Hadice má nadto zvláštní zálibu udělat si dírku někde uprostřed, kde se toho nejmíň nadáte; i stojíte pak jako bůh vod uprostřed tryskajících paprsků vody, s dlouhým vodním hadem stočeným u vašich nohou; je to překonávající pohled." :)

29.09.2013 5 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Velmi pěkná kniha, plná intenzity a emocí. Z knihy mě nejvíce upoutal příběh s názvem Knoflík.

01.06.2012 5 z 5

Temnými hvozdy Temnými hvozdy Emily Carroll

Tohle je ovšem lahůdka.

17.12.2023 5 z 5

Jak se ztrapnit (snadno a rychle) Jak se ztrapnit (snadno a rychle) Lisa Daily

Bože, těch překlepů a chyb...

04.10.2022 2 z 5

Nový svět Nový svět Shaun Tan

Skvost!

25.05.2014 5 z 5

O klíči O klíči Pavel Čech

Pavel Čech je prostě mistr!

05.04.2013 5 z 5

Říkal jsi ti amo Říkal jsi ti amo Eva Rýznerová

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila. Miluju vaření a cestování... a to jsem hlavně od knihy očekávala + nějaký poutavý příběh. Ovšem, zklamala mě. Jediný důvod, proč jsem ji dočetla, byly recepty, kulinářské vychytávky a zážitky spojené s jídlem.

Zpočátku mě kniha velmi zaujala zcela subjektivním, poetickým rukopisem. Ale v tomto duchu se nese celá kniha, což už je na mě příliš. Skoro v každé větě lze najít různorodá obrazná pojmenování, a už to není nic originálního.

Co mě ale nejvíc od knihy odradilo a málem dovedlo k tomu, abych ji odložila, bylo spisovatelčino popisování vlastní osoby. "Mám obličej..., v němž zakotvily oči modré jako římské nebe. ... mám i široké boky a tím pádem i pěkný kulatý zadeček." atd. atd.

No, tohle na mě bylo už příliš a u dobré spisovatelky jsem se s tímhle nesetkala.

05.02.2012 1 z 5

O jabloňce O jabloňce Eduard Petiška

Spolupráce Eduarda Petišky a Heleny Zmatlíkové je naprostá klasika. Leporelo se soustřeďuje na cykličnost, která je tolik důležitá pro dětského vnímatele. Děj začíná v zimě a končí na podzim. Sdělné ilustrace se nachází v černém rámu, jenž představuje jakýsi pevný řád, a lahodí oku. Vřele doporučuji :)

16.01.2012 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Nádherná a dojemná kniha... co napsat víc

03.01.2012 5 z 5

Zotročená - V pasti obchodníků s bílým masem Zotročená - V pasti obchodníků s bílým masem Sarah Forsyth

Tuhle knížku jsem měla přečtenou v dosti krátkém čase. Je psána poutavým jazykem, ovšem obsah je pro hodně otrlé...

15.12.2011 5 z 5

Jak rozumět komiksu Jak rozumět komiksu Scott McCloud

O komiks jsem se nikdy moc nezajímala, ale jakmile jsem narazila na tuto knihu psanou ve formě komiksu o komiksu, našla jsem v tomto umění jakési zalíbení. Ráda si proto zkusím nějaký přečíst.

15.12.2011 5 z 5

Blízká setkání Blízká setkání Petr Slavík

Nádherná knížka, autor je velice sympatický a působivý vypravěč. Tohle dílo si zaslouží víc než pět hvězd! :)

08.11.2018 5 z 5

Tři zlaté klíče Tři zlaté klíče Petr Sís

Z díla je patrná Sísova inspirace renesančními umělci (Arcimboldo, Leonardo da Vinci).
Vyžívá se v neuvěřitelných detailech.

05.07.2015 5 z 5

Pohyblivý svátek Pohyblivý svátek Ernest Hemingway

"Objevit tenhle nový svět knížek a mít na čtení čas v takovém městě, jako je Paříž, kde se dalo slušně žít i pracovat, ať byl člověk sebechudší, to bylo, jako by vám někdo daroval veliký poklad."

Moc pěkná knížka a citace mluví za všechny milovníky Paříže, knih, života.

02.01.2015 4 z 5

Zakázané pohádky Zakázané pohádky Alexander Nikolajevič Afanasjev

Kniha pro děti a mládež rozhodně není, jak se mylně domnívá jeden recenzent. Už název napovídá, že se nejedná o klasickou literaturu pro děti, ale o sebranou ruskou lidovou slovesnost.
Na přebalu se čtenář dozví, že se kniha "dětem v žádném případě nedoporučuje. Tyto bujné, rozmarné satiricko-erotické pohádky by bylo možné zdeúředním jazykem označit za mládeži do 18 let nepřístupné."

Proto není radno soudit žánr knihy pouze podle názvu ;)

12.03.2014 1 z 5

Štěstí přijde v neděli Štěstí přijde v neděli Gudrun Mebs

Hluboký vhled do duše dítěte... O silné dětské touze být milován a moci milovat druhého. Krásné počtení!

04.01.2014 5 z 5