Lmslaver Lmslaver komentáře u knih

Smrtelné stroje Smrtelné stroje Philip Reeve

Knížkám pro děti a mládež už jsem před více než pár lety odrostl, ale tohle bláznivé originální dobrodružství mě zcela pohltilo. Je to napínavý příběh v barvitě vylíčeném postapo světě se zajímavými dynamickými postavami, a to se pak čte samo.

13.11.2018 4 z 5

Tajemná řeka Tajemná řeka Robert Crais

Tajemná řeka je pátý díl série, první přeložený do češtiny. Elvis Cole a Joe Pike jsou mé oblíbené postavy a víceméně vše co jsem od nich očekával jsem dostal. Elvis opět srší chlapácké vtipy na potkání, je hlavním motorem vyšetřování a mlčenlivý Joe mává svalnatými pažemi, popřípadě velkou zbraní. Případ a jeho odhalení není sice žádná sofistikovaná záležitost, závěrečný plán se dokonce Elvisovi nezvykle vymkne trochu víc kontrole a Joe tu sakra kupodivu nemává tou největší zbraní, ale pořád je to hodně, hodně dobré detektivní čtení završené finálovou akcí.

10.09.2018 5 z 5

Nick Carter: Největší americký detektiv - Král zlodějů a jiné příběhy Nick Carter: Největší americký detektiv - Král zlodějů a jiné příběhy Nick Carter (p)

Kdybych četl tuhle knihu v době železné opony, kdy mi bylo nějakých náct let, v televizi vládla Adéla ještě nevečeřela a byl hlad po jakékoliv dobrodružné nebo detektivní literatuře, tak bych byl určitě nadšený. Dnes už příběhy Nicka Cartra vyznívají trochu naivně a není divu, vždyť originál vyšel někdy v roce 1904. Kdysi dramatické pasáže, teď už vyvolávají místo napětí spíše úsměv na tváři. Padouchové skrytými dveřmi prchají tajnými chodbami, detektiv i jeho protivníci používají důmyslné převleky a vzájemně na sebe kladou spletité nástrahy.
V současnosti už tahle šestáková četba asi neosloví moc čtenářů, čas se na nich nesmazatelně podepsal. I desetiletá dítka jsou otrlé sledováním potoků krve z PC nebo televize a do knihovny můžou sáhnout po nějaké říznější knížce od bruntálského řezníka, nebo drsné severské krimi. Nick Carter je už asi jen nostalgická vzpomínka pro milovníky starých příběhů jako jsem já.

17.06.2018 4 z 5

Vyhlídka Vyhlídka Michael Connelly

Dvě stě stran kvalitního detektivního příběhu, který se obejde i bez ohromujících kotrmelcových zvratů, to je Connellyho Vyhlídka. Detektiv Bosch ve strhujícím případu v boji nejen se zločinem, ale i s mašinérií kolosu FBI. Byť není zápletka nijak moc komplikovaná, postup vyšetřování je dobře vystavěn a nepostrádá čtivost. Žádná zbytečná vata navíc, všechno do sebe zapadá jako ozubená kolečka hodin až do finální akce.
Citát: „Toho dne Bosch pochopil, že lidé s hodností často svádějí bitvy spíše s vnitřními nepřáteli.“

25.02.2018 5 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

První případ soukromého očka Phila Marlowa, který s cynismem a humorem vyráží do boje proti zločinu, korupci a velkoměstské špíně. Kniha plná barvitých a poetických přirovnání se skvěle vykreslenou atmosférou, tak jak to Raymond Chandler umí.

16.10.2015 5 z 5

Nebylo to špatné čtení, ale film se mi líbil více. I z důvodu logiky příběhu, kdy ve filmu musí Deckard vypátrat androidy sám a v knize mu jejich polohu pošlou z policejního oddělení jako na talíři a on je jde jen zlikvidovat. Temná atmosféra z knihy i filmu je takřka totožná což je super, u filmu je pak výrazné plus za detektivní pátrání po replikantech a taky závěrečná pointa, která mě v knižní verzi tak nějak trochu zklamala. Určitě by ale na mě kniha zapůsobila více, kdybych se k ní dostal dříve (před dvaceti-pětadvaceti lety).

05.05.2014 4 z 5

Nepřítel Nepřítel Lee Child

Reacher zapadá do prostředí US ARMY skvěle a klidně bych takových příběhů uvítal více. V tomto díle bych možná našel i nějaké malé mouchy, ale i tak dávám 100% za čtivost, napětí a skvělé vykreslení prostředí.

29.03.2014 5 z 5

Zítra bude po všem Zítra bude po všem Lee Child

Reacher se v newyorské džungli pohybuje jako starý rodák z Manhattanu. Zná všechny hotely, jejich zvyklosti, ví jak to v takovém velkoměstě chodí a tak se tam před ním nemůže ukrýt ani teroristický chlup. Stejně hravě se v terénu orientují teroristé, jako by New York byl jejich rodným pohořím v Afganistanu. Jen místní policajti, FBI a speciální jednotky jsou hloupý a slepý a tak jim násilníci i Reacher neustále unikají jako vzduch mezi prsty. Tento příběh by asi více fungoval, kdyby Child obsadil do hlavní role nějakého jiného hrdinu (detektiv, nebo polda z New Yorku) a zalepil pár logických děr (aspoň ty větší). Přes všechny výtky je to stále napínavá a čtivá kniha, kterou jsem pustil z ruky až po poslední stránce.

20.02.2014 4 z 5

Žoldnéři Žoldnéři Tomáš Bartoš

Strhující symfonie napětí a akce, úchvatná kniha, která se čte jedním dechem.

26.05.2013 5 z 5

Pouštní hvězda Pouštní hvězda Michael Connelly

Bosch a Ballardová opět spolu vyšetřují staré, nevyřešené vraždy, tentokrát přímo na novém oddělení, speciálně vytvořené pro tyto vychladlé případy. Sedmdesátník Harry, ve srovnání s předchozí knihou Temné hodiny, má aktivnější roli, jak ve vyšetřování, tak i v akčních scénách. Michael Connelly je jako vždy skvělý vypravěč, příběhem jsem prošel rychle a hladce, jako nůž máslem.

18.02.2024 5 z 5

Hvězdný vlk Hvězdný vlk William King

Klasický start military příběhů – mladý hrdina Ragnar je vržen do výcviku, sice o to víc brutálního, protože tohle je Warhammer 40 000 a hvězdní vlci nejsou žádní maminčiny mazánkové. Po základním výcviku ostřejší zkouška a pak samozřejmě první ostrá akce. Tohle je opravdu jen takové počteníčko do vlaku, v příběhu jsem ani nic sofistikovaného nehledal a co jsem očekával, to jsem dostal.

10.01.2019 4 z 5

Zrada Zrada Russell Blake

Druhý díl akčního thrilleru o bývalé agentce Mossadu se rozjíždí trochu volněji než jednička, ale stále si užijeme adrenalinovou jízdu plnou přestřelek, soubojů tváří v tvář i stealth akce. Děj se odehrává převážně ve spojených státech a v Thajsku, kde Jet pobíhá po džungli nejen s lukem a šípy jako Rambo v sukni.
Občas autor přestřelí a pak je trochu úsměvné, když si dva zkušení agenti vyprávějí o akáčku, co to je za zbraň a proč se používá v dané lokalitě. Je to jako by se dva zedníci bavili na co je malta a co se do ní dává. Hrdinka se prezentuje jako naprostá profesionálka a jednička v oboru, ale pak se v akci hloupě dojímá nad osudy zneužívaných dětí a ohrožuje svůj život i úspěšnost celé operace.
Kdo ale chce jen slušnou porci akce v odpočinkovém čtení, kde se ani nedoporučuje moc přemýšlet, dostane v téhle knížce své.

24.09.2018 4 z 5

Slib Slib Robert Crais

Soukromé očko Elvis Cole při pátrání po zmizelé osobě rozmotává detektivní příběh zašmodrchaný dohromady s výbušninami, obchodem se zbraněmi, terorismem a opět se mu daří nemilosrdně mě vtáhnout svým vyprávěním do děje. V zápletce se objeví i policejní specialista z K9 Scott James a jeho fena Maggie, u kterých umí Robert Crais výborně vykreslit jejich vzájemný vztah.

21.07.2017 5 z 5

Volný pád Volný pád Lee Child

Někdo likviduje staré parťáky z Reacherovy jednotky zvláštních vyšetřovatelů a to znamená, že tvrdě narazí. Reacherovi příznivci dostanou v této knize opět to co chtějí, to znamená čtivost, akci a napětí. Nic neubírá z dramatičnosti ani to, že je pachatel i jeho motivace odhalena už ve čtvrté pětině románu (pozorný čtenář se ale dovtípí dříve) a závěr se žene kupředu jen Reacherovou motivací k pomstě a záchraně zbývajících kamarádů. Až na drobné výhrady je to opět slušné čtivo z Childovi tvorby - 90%

11.04.2014 5 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Kdyby mi tuhle knihu nedoporučil kamarád jako skvělou, určitě bych ji po pár desítkách stran odložil. Sáhodlouhý popis dospívání tří hrdinů dokáže odradit akčněji zaměřeného čtenáře i přes to, že se odehrává v zajímavém a originálním světě. Rozhodl jsem se vytrvat a druhá půlka knihy mě královsky odměnila. Tak jak jsem se zpočátku probíjel urputně stránku za stránkou (zejména u dějové linie Leeshi) tak v druhé půlce knihy děj nabral neskutečný sešup a já se nemohl od příběhu odtrhnout. Pak jsem i pochopil proč autor zvolil takový pomalý rozjezd, aby čtenář pochopil jaký osud dohnal hlavní hrdiny až tam kde se dostali. Možná mohl Brett mezi úvodními kapitolami časovým posunem (před každou kapitolou je letopočet, kdy se odehrává) předložit čtenáři pár dramatických okamžiků z putování a boje proti démonům Tetovaného a navnadit tak víc ty, kteří baží po akci a napětí. Originální svět, skvělý příběh, výborný překlad a tak jen za pomalejší rozjezd dávám 80-90%.

27.12.2013 4 z 5

Žulové město Žulové město Stuart MacBride

Sotva Logan McRae nastoupí po delší odmlce do služby, musí vyšetřovat ten nejhorší a nejodpornější zločin – vraždu a zohavení dítěte. S postupným pátráním a prověřováním podezřelých, přibývá mrtvých a samozřejmě roste i nervozita veřejnosti. Solidní, napínavý kriminální příběh s akčními úseky se čte prakticky sám, až do rozuzlení závěrečné zápletky.

14.04.2024 4 z 5

Excelsior, gentlemani! Excelsior, gentlemani! Leonard Medek

Při čtení Excelsior gentlemani! máte pocit, že jste se ocitli v oblacích páry, že slyšíte zvuky bublajících kotlů, svištění pístů i vrzání hřídelů. Nejryzejší vyznavači steampunku se sice opět ohrazují, že se některé povídky pouze halí do parního hábitu a s jejich oblíbeným žánrem mají pramálo společného, ale já si myslím, že ze všeho nejdůležitější je dobrý příběh. Dobrý příběh je radost číst ať využívá jakékoliv kulisy a tahle knížka má spoustu skvělých historek. Jsou tu povídky humorné, dobrodružné, napínavé, akční, detektivní, bajka i politické drama. A kdybych už měl vyzdvihnout ty nejlepší, tak bych musel zmínit Starého Jacka, Podraz v Last Hope a Paraboloid profesora Barina.

02.11.2018 4 z 5

Vzpoura vězňů v Green Riveru Vzpoura vězňů v Green Riveru Tim Willocks

Z filmů, nebo šestákových románů převážně známe příběhy nevinně odsouzených, které navíc tyranizuje sadistický bachař, ale tahle kniha nám ukazuje, na které straně katru jsou skuteční vrazi, devianti a sadistické bestie. V syrovém thrilleru o vzpouře v americké věznici sledujeme několik postav, které se snaží o jediné. Přežít.
Až na pár hluchých míst, zejména ze začátku, než jsem se zorientoval mezi jednotlivými postavami jde o poutavé strhující čtení, pro mě ze zajímavého prostředí.

29.10.2018 4 z 5

Rok Havrana Rok Havrana Vladimír Šlechta

Starší povídky o Havranovi se mi líbily a byl jsem z nich kdysi nadšený, přepracování a spojení do jednoho celku, ještě navíc s šílenou krávou Skočdopolovou už u mě takové nadšení nevyvolalo. Skočdopolka je totiž bžúžasně užvaněná, pitomá trubka (a to se hodně krotím), do které bych nasypal celý zásobník už v první povídce (nebo kapitole).
Ústní výplach Skočdopolové:
„Hledala jsem vás. Na začátku jsme skočili na špek dvěma kašparům, pak jsem dostala na prdel od arabáčů, ale nakonec jsme se sešli, vy a já. A to je bžúžasný, no ne?“
„Bžúžasny?“
„Ještě lepší než úžasný, úžasný na druhou.“

Akce je hodně podána z pohledu Skočdopolky, takže než se ta ženská vzpamatuje a rozkouká, tak už je dávno po akci a jako čtenář mám pocit, že mi to nějak rychle proteklo mezi prsty, aniž bych si to pořádně vychutnal a užil. U pana Šlechty mi prostě nesedí ženské hrdinky (jako předchozí Emma z umírajícího města) a tak raději přejdu k lepší stránce knížky. Syrové a drsné prostředí zničené české kotliny po apokalypse je popsáno zajímavě a připomíná mi proč se mi líbily původní povídky s Havranem. Narážky na Agenta JFK mě pobavily, obálka je perfektní a určitě dává knize pár bodíků navíc, ale víc jak na tři hvězdy to není.

08.07.2018 3 z 5

Kukaččí mláďata Kukaččí mláďata Vladimír Šlechta

Nápis na thonnierickém nároží: Král se vrátí

V knize Kukaččí mláďata se vracíme do známého, neznámého Pohraničí. Děj se odehrává s odstupem času, kdy Thomsonovy čtyři potomci, které zplodil v Thonnierice, téměř dospěli a dostávají se do víru událostí kolem návratu krále, který zmizel před mnoha lety. Církev rozehrává špinavou hru, aby posílila své mocenské aktivity, neštítí se ani páchání násilí proti obyvatelům města a dostává se do křížku s mladými hrdiny.
Knížka má uzavírat vše co bylo o Pohraničí napsáno (dle autorova doslovu), ale mám spíš pocit, že více otvírá novou etapu tohoto cyklu (dosvědčuje to i připravovaná kniha Zima v Thonnierice). Oblíbené postavičky jako Thompson, Roger Schnirega, nebo Floyd Barttlett už jsou pryč (škoda) a zůstaly po nich jen odkazy a vzpomínky. Čtenář se ve známém prostředí Pohraničí seznamujeme s novými postavami, to znamená prokousat se prvními sedmdesáti stranami, než se začne něco dít, ale potom přijde odměna v podobě hodně dobrého příběhu.
Nebudu prozrazovat, jestli se král vrátí, nebo ne, ale vím že se vrátil český král zálesácké fantasy Vladimír Šlechta. Po rozpačitých recyklačních experimentech (Emma, Havran) napsal opět skvělou knížku, kterou je radost číst.

21.05.2018 5 z 5