Lmslaver Lmslaver komentáře u knih

Jít nebo zemřít Jít nebo zemřít Jenő Rejtő

Jeden z těch sešitů, které jsem měl za Husáka uložené ve skříni a čas od času se k nim vracel, abych unikl z všední reality do světa dobrodružství. Příběh je rozdělený do dvou částí, ta první je dobrodružná, popisuje osudy legionáře Horna a jeho druhů. Těžkou službu ve Francouzské cizinecké legii, honbu za pokladem, zradu. Druhý díl nás zavede o pár let později do Londýna, kde inspektor Scribe vyšetřuje záhadné vraždy, které mají samozřejmě souvislost s minulostí legionářů v Africe.

21.05.2021 4 z 5

Nejlepší americké detektivní povídky 4 Nejlepší americké detektivní povídky 4 Lee Child

Solidní sbírka povídek, i když je slovo „detektivní“ v názvu trochu zavádějící, většinou tady autoři předkládají příběhy, které se nějakým způsobem dotýkají zločinu, ale vyloženě pravých detektivních zápletek v knížce moc nenajdete. Jak už to u takových sborníků bývá, některé povídky si nevybavíte za pár dní a jiné se můžou nesmazatelně zapsat do čtenářovi paměti. 70%.

14.08.2020 4 z 5

Black Mask: Antologie detektivních příběhů Black Mask: Antologie detektivních příběhů Otto Penzler

Dostal jsem chuť na něco speciálního, a tak jsem sáhl do své knižní pokladnice a vytáhl po více než třech letech Black Mask – antologii detektivních příběhů poskládaných z povídek vydaných v legendárním americkém magazínu z let 1922 až 1950. Je to čtení plné drsných chlapíků a svůdných žen, ze kterého na vás dýchne atmosféra nasáklá střelným prachem smíchaná s těžkým cigaretovým kouřem. Mezi třinácti kousky bych určitě našel jeden, dva, které mě tolik neoslnily, ale zbytek jsou pro mě zaručeně klenoty drsné detektivní školy a takzvané „brakové literatury“. K nejvyšší metě hodnocení jednoznačně přispívá kvalitní překlad, špičková redakční práce i grafické provedení knihy s původními ilustracemi z Black Mask magazínu.

05.05.2020 5 z 5

Jak se vraždí v Čechách Jak se vraždí v Čechách Luboš Xaver Veselý

L.X. Veselého mám jako moderátora rád, a tak jsem sáhl po jeho knížce kde zveřejňuje své rozhovory s českými pravomocně odsouzenými vrahy. Nejsou to žádní sofistikovaní zločinci, většinou se jedná o jednoduché primitivy, kterých jsou plné kriminály (tohle vím, pracuji 25 let ve vězeňství). Drtivá většina drbanů (i v těchto rozhovorech) buď přiznává, že udělali špatnou věc, ale zároveň si hledá nějako výmluvu, nebo omluvu svého činu (byl jsem sjetý, provokoval mě…). Běžné taky je, že mukl přizná, že byl za daný čin odsouzen, ale hrdinsky to vzal na sebe za někoho. Když to prostě shrnu tak mě osobně to nic nového nepřineslo, ale pro nezasvěcené to může být pravdivý pohled do většiny mysli českých kriminálníků. 70%

07.08.2019 4 z 5

Lovci monster s.r.o. Lovci monster s.r.o. Larry Correia

Pitt je úplně obyčejný účetní … haha. Obyčejný až na to že je několikanásobný mistr ve střelbě, vymetač bojových arén, bývalý vyhazovač… a tenhle úplně normální chlápek se ocitne ve společnosti Lovců monster sro. Po první akční kapitole nás čeká pár seznamovacích stránek, klasické výcvikové klišé a pak konečně hurá do vzájemného nakopávání kostrčí s upíry, vlkodlaky a dalšími nadpřirozenými přízraky. Stránky letí jedna za druhou napěchované tučnými porcemi akčních scén, dávkování vtipných, nebo drsných hlášek je aplikováno úměrně situaci, nejsou devalvované stylem, co výstřel to hláška jako v jiných podobných nářezových knihách. Ano, Lovce monster lze jednoznačně doporučit jako výbornou oddechovou knihu na sluncem zalitou pláž, nebo koupaliště.

29.07.2019 5 z 5

Temnější než noc Temnější než noc Michael Connelly

Harry Bosch se nejednou ocitl v nelibosti některých nadřízených, nebo dokonce v hledáčku vnitřního oddělení (policajti policajtů), ale v této knize se dokonce stane hlavním podezřelým z vraždy. První housle tu ovšem nemá Bosch, ale McCaleb bývalý agent FBI profilista, který neodolá volání bývalé profese odhalovat zločince.
Vždy jsem na Connellyho knihách uznával, jak dokáže čtivě popsat policejní rutinu a vtáhnout do příběhu oproštěných od krkolomných zvratů, bohužel v Temnější než noc pravidlo porušil a já zcela nedokázal překousnout a strávit tenhle překombinovaný konspirační případ. Proto u mě jen čtyřhvězdičkové ohodnocení.

Citát:
„Každá akce vyvolává reakci. Když člověk kouká do propasti, propast se kouká na něj. Znáte přece tyhlety otřepaný přísloví. To z nich ale udělalo to, že jsou pravdivý. Nemůžete projít temnou nocí, aniž by její temnota nepronikla do vás a nevybrala si svou daň.“

26.06.2019 4 z 5

Podezřelý Podezřelý Robert Crais

Knihu Podezřelý si užijí především zarytí pejskaři, příběh se točí kolem feny Maggie a policisty Scotta Jamese, kteří byli ve výkonu služby postřeleni (každý někde jinde) a oba se vyrovnávají s posttraumatickou stresovou poruchou. Po akčním úvodu děj zvolní a v první půlce převážně sledujeme vzájemné sbližování Scotta s Maggie a vyrovnávání s vlastní minulostí. Od poloviny se události začínají víc točit kolem pátrání po vrazích bývalé Scottovi parťačky a je to docela jízda. Otáčel jsem jednu stránku za druhou a hltal dychtivě příběh, který bohužel najednou nečekaně rychle skončil, až jsem měl pocit, že to byl moc ukvapený závěr a že tomu autor mohl dát ve finále víc šťávy. Při váhání mezi čtyřmi a pěti hvězdami, přidávám body za originální detektivku okořeněnou světem psovodů a jejich věrných společníků.

27.04.2019 5 z 5

Město kostí Město kostí Michael Connelly

V Městě kostí pátrá Harry Bosch po pachateli zločinu, který se stal před mnoha lety a možná právě proto, že jde o případ starý přes dvacet let nemá tak vysokou dávku napětí jako jiné Connellyho příběhy. Sledujeme tu spíše rutinní policejní vyšetřování, které osudově poznamená některé účastníky, narazíme na další střípky nevraživosti mezi Boschem a zástupcem policejního náčelníka Irvingem. Město kostí nepatří mezi nejlepší knihy s HB, ale stále je to nadprůměrná detektivka, která nepostrádá náležitou čtivost.

09.02.2019 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Harry Hole ve Spasiteli méně chlastá a zdá se, že je mu to jen ku prospěchu. Zápletka je vymyšlená bravurně, napětí graduje a knížka si dokáže udržet pozornost po celých pět set stran až do finále. Mistrovský detektivní thriller.

07.08.2017 5 z 5

Ochránce Ochránce Lee Child

Reacher je i v tomto pokračování jako buldozer, drtí a hrne těla nepřátel před sebou. Jen si myslím, že mu víc sedí, když bojuje proti zločineckým gangům, než když zachraňuje Ameriku před nepřátelskými agenty. Stále čtivé, ale čím dál tím více hůře uvěřitelné.

30.07.2023 4 z 5

Konec světa Konec světa Peter Temple

Politika, korupce, i prostředí dostihových sázek s výrazně vykreslenými postavami, to jsou opět kvalitní ingredience detektivního příběhu s Jackem Irishem.

06.05.2023 4 z 5

Černá hora Černá hora Laird Barron

Temný příběh, v kterém má Izajáš úkol vypátrat a sejmout sériového vraha. Akce je zde ještě méně, než v předchozí knize série, ale stále je to poutavé, zábavné a napínavé čtení.

06.05.2023 4 z 5

Experiment člověk Experiment člověk * antologie

Knihu jsem dostal pod stromeček před mnoha lety, coby absolvent základní školy, nejvýrazněji na mě tehdy zapůsobily povídky Vzpoura genů od Aldisse, Guinové Svět je les, les je svět a série detektivních příběhů z blízké budoucnosti Copak nohy se kradou? napsané Gertem Prokopem.

02.12.2020 4 z 5

Princezna z Marsu Princezna z Marsu Edgar Rice Burroughs

Před mnoha lety jsem měl komiks Dobrodružství Johna Cartera od Vlastislava Tomana a Jiřího Veškrny, který vyšel sedmdesátém roce jako ABC speciál a tahle knížka byl můj návrat do klukovských let. Duchovní otec Tarzana tu pustil otěže své fantazii a vyslal na Mars pozemšťana Johna Cartera konat odvážné skutky. Hrdina obdařený superschopností překonává skoky velké vzdálenosti, vrhá se po hlavě do dobrodružství motivován intuicí, že se musí zastat slabších a samozřejmě nechybí krásná dívka za kterou by položil i život.
Je to příběh, který byl jistě inspirací pro Moorcockova Kanea (Město šelem), nebo Procházkova Kena Wooda. Ve stylu vyprávění je už poznat, že je to už víc než sto let od zrodu této knihy, kterou ale já řadím mezi fantasy klasiku.

06.03.2019 4 z 5

Veteráni Veteráni Eric Lambert

Přečetl jsem poprvé v osmdesátých letech a pak se několikrát ke knize vrátil, i když jsem později vynechával tu první část, kdy se parta válečných veteránů vrací do Austrálie na dovolenku před dalším nasazením a děj se stáčí ke kritice kšeftařů, kteří na válce vydělávali velké prachy. Je tu trochu cítit levicový názor, ale naštěstí tu žádná rudá hvězda nepíchá čtenáře do zadku.
Přesun děje do války v Tichomoří je však ale stejně docela jiná káva. V tehdejší době jsem poulil oči na tu naservírovanou porci explicitního násilí při popisu sebevražedných útoků fanatických Japonců, kanibalismus, brutální zranění po kulometných palbách a další útrapy při bojích a pobytu v džungli. Celkově Veterány hodnotím jako dobrý protiválečný román, který na mě kdysi udělal velký dojem a který ani po mnoha letech moc bodů neztratil.
Ukázka:
Zavedl mě k okraji zastavené plochy na volné prostranství mezi dvěma chatrčemi. Bylo tam ohniště a na něm veliký plechový kotel. Z ohně ještě stoupal kouř. Opodál byla nahá těla dvou Australanů, příšerným způsobem rozčtvrcená. Hrudníky měli proražené, žebra odtržená od velikých mokvajících děr. Břicha byla rozpáraná od pasu až po krk a přes údy jim visely konce vnitřností. Ze stehen měli vyříznuté dlouhé pruhy masa.
Tehdy mi Tully řekl podivně klidným hlasem:
„Chápeš, proč jim vytrhávají srdce a játra a proč mají takhle pořezaná stehna?“
Jeho výraz mě naplnil hrůzou, pro kterou není jména. „Proč, Tully?“
„Jedí to.“

09.01.2019 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Přízrak je o něco akčnější než předchozí případy Harryho Hola, které jsem četl, ale na druhou stranu jsem měl pocit, že se vytratilo napětí, při kterém vás mrazí při otáčení stránky a nedokážete knihu odložit, dokud ji nedočtete do konce.
Posmrtné feťákovo vyprávění vkládané do knihy, sice blíže vysvětlovalo okolnosti, které vedly k jeho zavraždění, ale na mě působilo rušivě. Možná bych se cítil víc spokojený bez něj, i za cenu, že bych se o pozadí celého případu dověděl méně a konec je samozřejmě zašmodrchaný jinak, než to původně vypadá, ale nějaký ten závěrečný zvrat se u Nesba stejně očekává. Pořád je to hodně dobré detektivní čtení, jen mi to nějak trvalo déle, Harry prostě už řešil lepší případy.

31.10.2018 4 z 5

Bouřková fronta Bouřková fronta Jim Butcher

Harry Dresden je detektiv, který se zabývá případy s magickým pozadím. Chvílemi se chová jako velký drsňák, že by zbledl závistí i smirkový papír, ale o pár stránek dál je z něčeho k smrti vyděšený a chová se jako ufňukaná holka. Bohužel jsem se s tímto rozpolceným hrdinou za celý příběh nějak nedokázal ztotožnit a stále mě provázel pocit, že tomu něco chybí, ale možná jen třeba nejsem cílená věková kategorie.

13.10.2018 3 z 5

Pád Pád Michael Connelly

Kniha Pád, nastavuje nemilosrdné zrcadlo měšťácké společnosti, v niž je dolar a mocenský vliv alfou a omegou – řečeno slovy osmdesátých let minulého století. Connelly dokáže vystihnout nešvary společnosti a promítnout je do detektivního příběhu. Do svých románů vnáší patinu skutečného života policisty, kterému na záda dýchá nemilosrdně jeho šéf, vnitřní oddělení nebo nějaký zas..ný politik, umí popsat boj a soupeření jednotlivých složek jako je třeba policie a FBI. Tentokrát si vzal na paškál lukrativní zakázky a nečisté praktiky při jejich zadávání a výběru firem městskou radnicí a vše mistrně zabalil do policejního vyšetřování. Ne nemusíte se bát, že byste byli zavaleni přílišným množstvím politiky, Connelly je mistrný vypravěč a zákulisí zkorumpovaných radních umí vytěžit opravdu do té míry, aby byl román autentický ale nenudil. Nuda to rozhodně není, je to parádní jízda kriminalistického vyšetřování a Harry Bosch vydá ze sebe to nejlepší, aby vyřešil případ a odhalil pravdu, ať už je jakákoliv.
Citát 1: „Buď záleží na všech, nebo na nikom.“
Citát 2: „Proto to děláme. Kvůli lidem jako je tenhle chlap. Kvůli zrůdám, které se nezastaví tak dlouho, dokud někdo nezastaví je.“

11.08.2018 5 z 5

Park ozvěn Park ozvěn Michael Connelly

S každou přečtenou stránkou se mi tenhle případ Harryho Bosche dostával čím dál víc pod kůži až jsem nakonec nedokázal knihu odložit, dokud jsem ji nedočetl. Connelly rozehrál skvělou partii mezi Boschem a sériovým vrahem, vykreslil zkostnatělost a byrokracii policejního sboru i špinavost zkorumpované politiky, předhodil čtenářům překvapivý, ale uvěřitelný zvrat ve vyšetřování, občas okořenil děj špetkou akce a pak to vše završil skvělým finále. Stoprocentní ukázková krimi.

05.05.2018 5 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

První příběh Harryho Bosche nebyla má první kniha s tímto detektivním hrdinou, ale nijak nebyla pozadu v čtivosti a napínavosti s pozdějšími případy od Michaela Connellyho. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával, pořádnou porci detektivního thrilleru se špetkou akčního koření v závěru.

19.03.2018 5 z 5