lizavett lizavett komentáře u knih

Koralina Koralina Neil Gaiman

Hororová pohádka pro děti i dospělé. Na knoflíky se po přečtení budete dívat úplně jinak a možná si uvědomíte, že ten svět, ve kterém žijete není tak špatný.

16.02.2016 5 z 5

Filípek Filípek Zuzana Štelbaská

Půvabná knížečka pro předškoláky. Protože je hlavním hrdinou malý zvídavý chlapec Filípek, bude se líbit především chlapcům, ale v několika kapitolách se objevuje i jeho sestřička, třeba tedy najde místo i u holčiček. Na první pohled vás zaujme nádherně ilustrovaná obálka a poté i ilustrace vevnitř. Příběh se odehrává hlavně v přírodě, proto i v knize převládají krásné přírodní barvy a zasahují i do textu, ale vůbec ho neruší, protože jsou tlumené. Ilustrace zvířat i přírody mě velmi zaujaly, jsou zkrátka nádherné, už proto stojí za to je mít doma. Podobizna hlavního hrdiny se mi bohužel moc nelíbila, jeho obličej mi přišel moc rozpláclý, ale to ilustrátorce odpouštím. Člověk by si myslel, že co vynahradily ilustrace, to se ubere na příběhu, ale opak je pravdou. Oba - text i ilustrace - jsou velmi kvalitní.

Příběh vypráví o pětiletém chlapci Filípkovi, který ze všeho nejraději miluje les kolem jezera, kde s tatínkem chodí na ryby. Je to velmi zvědavý kluk, který má k přírodě a živým tvorům krásný vztah. Když tatínka doprovází, seznamuje se s různými tvory, ve své fantazii si s nimi povídá, stává se jedním z nich a dozvídá se tak spoustu zajímavých informací. Potká se tak například se pstruhem, housenkou, jepicí, kánětem, divočákem. I dospělý čtenář se zde dozví nové informace. Já jsem například vůbec neznala dafnie, tzv. vodní blechy, se kterými se Filípek seznámí. Moc se mi líbilo, jak se autorce podařilo vykreslit vztah mezi Filípkem a tatínkem. Tatínek je Filípkův učitel, trpělivě mu vysvětluje, jak se má v přírodě chovat při rozdělávání ohně, učí ho poznávat drobné tvory, jako např. jepice, ale také hvězdy. Tatínek se však umí také občas stát dítětem a neváhá např. s Filípkem válet sudy. To se mi na něm velmi líbilo. Ještě bych ocenila vsunutou mnemotechnickou pomůcku na zapamatování barev duhy. Filípek se naučil větu: Červenou ostružinu žvýká zrána modrý fousáč. Barvy duhy jsou počáteční písmenka jednotlivých slov - červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová.

Pokud chcete, aby děti získaly krásný vztah k přírodě, nenásilně se poučily a ještě si užily krásný a poetický příběh s nádhernými ilustracemi, doporučuji tuto knihu. Je to knižní skvost.

28.04.2019 5 z 5

Svět podle Boba Svět podle Boba James Bowen

Oddechová kniha, která volně navazuje na knihu Kocour Bob. Je příjemné sledovat další osudy Boba a jeho páníčka, přesto však musím říct, že první díl se mi líbil trošičku více. Ale pro všechny, kteří si chtějí přečíst pěknou oddechovou knihu o tom, jak pokračují společné osudy kocouřího tuláka a mladíka, který se vzpamatovává ze závislosti na drogách, mohu jen doporučit.

15.08.2016 4 z 5

Oslík a vánoční andělíček Oslík a vánoční andělíček Otfried Preussler

Knížka s netradičním vánočním příběhem určitě potěší všechny děti, které si potrpí na obrázky. Může se stát takovým odrazovým můstkem k vyprávění vánočního příběhu o Marii, Josefu a Ježíškovi. Je plná rozkošných vtipných detailů. Hodí se pro děti od 3 do 6 let. My ji s 3,5letou dcerkou čteme a vydržíme ji poslouchat až dokonce. Pokud hledáte pěkný vánoční příběh, kde hrají prim zvířátka, určitě vyzkoušejte.

29.11.2021 4 z 5

Pod vlivem Jupiteru Pod vlivem Jupiteru Gary D. Schmidt

Silný a přitom prostý příběh vzbuzující mnoho emocí. Působí syrově a opravdově a v mnoha ohledech pravdivě. Nádherně napsaný. Nepustí vás. Určitě se k němu ještě někdy vrátím.

07.08.2017 5 z 5

Kvidovy přeslechy Kvidovy přeslechy Klára Smolíková

Tato roztomilá knížka hravě a jednoduchým způsobem na situacích ze života objasňuje významy různých rčení. Oficiálně je určená dětem od 4 let, ale navyklým „čtenářům“ určitě můžete předložit i dříve. Díky chytlavým, čitelným a vtipným ilustracím ji ocení i nečtenáři. Děti se nejen pobaví, ale věřím, že díky jednoduché formě, nadupanému obsahu, známým situacím a sympatickému hrdinovi se o rčeních dozvědí spoustu nového. Podrobnosti v recenzi: https://knizkyzpaloucku.blogspot.com/2021/02/recenze-klara-smolikova-kvidovy.html

08.02.2021

Viktor a záhadná teta Bobina Viktor a záhadná teta Bobina Pavlína Jurková

„Prázdniny bez kamarádů v baráku plným starejch lidí, kterým šefuje šílená teta Bobina?! Tohle nemůžu přežít.“… Právě naopak! Tohle musíte zažít.

Velmi svěží, napínavý, tajemný i vtipný prázdninový příběh, který v sobě spojuje dva protichůdné tábory – seniory a děti. Tato odvážná kombinace se hned tak nevidí. Četla jsem, nemohla se odtrhnout a litovala, že příběh nepokračoval dál. Jsem moc ráda, že takové knihy vycházejí, protože mluvit o pozitivech mezigeneračních vztahů je pro děti a mládež velmi důležité. Titul mě natolik zaujal, že jsem na něj napsala i recenzi. Můžete si ji přečíst tady: https://knizkyzpaloucku.blogspot.com/2020/08/pavlina-jurkova-jarmila-vlckova-viktor_3.html

03.08.2020

Zachráněné Vánoce Zachráněné Vánoce Lenka Rožnovská

Nádherná kniha, která pohladí na duši. Přináší příběh, který se opravdu mohl stát a ,zároveň nenásilně seznámí děti s původem Tří králů a Betlémem. Dětem, ale i dospělým připomíná takové hodnoty, jako je pomoc bližnímu a láska. Knihy této spisovatelky mohu jen doporučit.

08.02.2018 5 z 5

Strážci příběhů Strážci příběhů Mechthild Gläser

Originální nápad, jak se dostat mezi knižní hrdiny a zároveň pečovat o knižní příběhy. Čtenáři se mohli seznámit s hrdiny klasických knižních příběhů -např. Kniha džunglí, Utrpení mladého Werthera... takže kniha nepřímo poskytuje také vodítko k tomu, aby si čtenáři po vzájemných sympatiích přečetli i tyto příběhy. Kniha se četla dobře, děj byl napínavý, jednalo se trochu o detektivku, dobrodružství a romantiku v jednom. Kdo má rád toto téma cestování do knižních příběhů, doporučuji přečíst.

06.08.2017 4 z 5

Ach..Nádherný příběh, nádherná obálka. Autoři vytvořili originální příběh o cestě časem, v němž si dva chlapci - jeden z roku 1914, druhý z roku 2014 - posílají dopisy pomocí dvou "záhadně vykouzlených" poštovních schránek. Příběh krásně plyne jako řeka, je čtivý a napínavý, ale přitom milý, nepodbízivý. Situace jsou odpozorovány jako ze života. Vše je reálně vykresleno, například život na venkově a velký prostor je dán citovému prožívání obou hrdinů. Rozhodně doporučuji, abyste si knihu přečetli.
Ač oba hrdinové pocházejí z odlišných prostředí i doby, zažívají podobné problémy a trápení. Vztahy se zkrátka nemění ani za sto let, proto je příběh nadčasový. Adrien, jeden z hrdinů, se zamiluje do dívky, ale neví, jak jí to má říct, tak dlouho váhá, až si najde dívka jiného. Nemůžeme se Adrienovi divit, že potom ve vzteku "kope" kolem sebe a má kvůli tomu problémy ve škole. Přitom za všechno může jeho zklamání v lásce. Marion, jeho milá, má zase klapky na očích a nedovede pochopit, že by k ní její kamarád mohl cítit i něco víc.
Hadrien má zase trable s otcem. Jeho bručounský a pedantský otec - negramotný sedlák - si nepřeje nic jiného, než aby jeho syn zapomněl na bláhové plány studovat a místo toho se věnoval péči o statek, který on vybudoval a plánuje mu ho předat. Za otcovým hněvem ale vězí strach o syna, že se z něj stane povýšený floutek, který bude nad nevzdělaným otcem a fyzickou prací ohrnovat nos. To Hadrien ale neví. Hlavu nad vodou drží oběma chlapcům vzájemná korespondence, ve které se svěřují se svým trápením a dávají si rady a dodávají si odvahu.
Každý čtenář se může v příběhu najít. Třeba zrovna zažívá podobné problémy jako hlavní hrdinové a tento příběh velkého přátelství, ale i statečnosti, dokáže čtenářům ukázat klíč, jak pochopit své okolí nebo jak jednat a možná i vyřešit nějaký problém. Pokud máte rádi silné příběhy o přátelství, cestování časem a psaní dopisů, musíte si přečíst tuto knihu, protože stojí za to.

26.07.2017 5 z 5

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Povinná literatura pro milovníky krásných a romantických příběhů z doby staré Anglie, kdy se muži chovali jako džentlmani a ženy se oblékaly jako dámy (a někdy se tak i chovaly, ač k tomu neměly důvod). Úžasná kniha plná zvratů, i když některé události se daly snadno předvídat. Láska, čest, smysl pro povinnost, ale také pýcha, vzdor, síla, nádherné a sugestivní popisy přírody. Ta pravá kniha pro dlouhé večery.

13.05.2016 5 z 5

To by se zvěrolékaři stát nemělo. Díl 1. (Zvěrolékař na blatech) To by se zvěrolékaři stát nemělo. Díl 1. (Zvěrolékař na blatech) James Herriot (p)

Ano, podle porovnání ukázek je ta samá kniha Zvěrolékař v chomoutu a Když se zvěrolékař ožení, Zvěrolékař jde do boje a Zvěrolékař mezi nebem a zemí, To by se zvěrolékaři stát nemělo a Zvěrolékař na blatech. Pouze jde o novější vydání, i překlad je stejný, takže žádný nový objev z pozůstalosti. Tak se nenechejte nachytat.:-) Ovšem nové obálky vypadají moc krásně. Takže pokud toužíte po nových obalech, směle nakupujte.:-)

18.02.2016

Chumelení Chumelení Jiří Kahoun

I zvířátka si užívají sněhovou nadílku, vánoční přípravy a Štědrý den. Nevěříte? Přečtěte si Chumelení od Jiřího Kahouna – laskavé zvířecí pohádky o malých nezbedech, v jejichž chování poznáte vaše děti a možná i sami sebe. Příběhy jsou nadčasové, krátké a úsměvné, hodí se jako zimní či vánoční čtení, ať už pro nečtenáře, tak začínající čtenáře, ale klidně i rodiče a prarodiče, kteří si chtějí zavzpomínat na dětství a potěšit se laskavou knížkou. Pokud hledáte vhodnou knížku pro předškoláky, Kahounovými texty nemůžete šlápnout vedle, vždy nabídnou nadčasové, něžné a vtipné čtení. Podrobnosti si přečtěte v recenzi: https://knizkyzpaloucku.blogspot.com/2021/01/recenze-jiri-kahoun-chumeleni.html

27.01.2021

Dobrodružství Fany a Beryho Dobrodružství Fany a Beryho Ivana Fexová

Zábavně-naučné a poetické vyprávění o psích dobrodružstvích v okolí jednoho statku na pozadí jarní přírody hýří barevnými ilustracemi i dobrodružstvím.

Tuto knižní záležitost čteme s dvouletou dcerou už opravdu dlouho a opakovaně, a to nejen za pomocí obrázků (primárně však určeno od 6 let). Příběhy obě milujeme, protože jsou opravdu čtivé, obsahují poetické líčení přírody, využívají bohatou slovní zásobu a reálné situace. I když s láskou i humorem pojednávají o psích malérech, vždy končí šťastně a úsměvně, navíc obsahují zajímavá fakta o zvířatech, hádanky a křížovku, a tato kombinace dělá knihu výjimečnou.

Určitě doporučujeme ❤️pro všechny milovníky psů a přírody. Podrobnosti si přečtěte v mé recenzi.:-)

03.09.2020 5 z 5

Půjčovna babiček Půjčovna babiček Maria Marjanska-Czernik

Laskavá a krátká knížka vhodná pro druháčky k vlastnímu čtení, ale i pro mladší děti k předčítání. Příběh je velmi jednoduchý. Malý chlapec jménem Maličký přijde do půjčovny knížek a chce si půjčit babičku, ale ne tu slavnou knihu od Boženy Němcové. Domnívá se totiž, že jde o půjčovnu opravdových babiček a rád by jednu měl, protože ta jeho bydlí moc daleko a rodiče na něj nemají čas. Naštěstí se setká s pochopením paní knihovnice a ta mu slíbí, že když přijde za pár dní, pokusí se s tím něco udělat. Postupně však přijdou ještě další dva chlapci a mají stejný požadavek jako Maličký.... Jak to dopadne, si přečtěte. Líbilo se mi, že autorka použila nomen omen jako charakteristiku všech protagonistů. Takže nejmladší chlapec, který ještě chodí do školky se jmenuje Maličký, starší Větší a nejstarší Velký. 3 dámy z příběhu se zase jmenují Světlá, Šedivá a Černá. Milý příběh s krásnými pestrobarevnými ilustracemi, avšak četla jsem i lepší. Rozhodně však doporučuji.

15.04.2019 3 z 5

Táta za tři skleněnky Táta za tři skleněnky Lenka Rožnovská

Kniha byla kouzelná. Malý Ondra mi připomínal Vaška z knihy Jak vytrhnout velrybě stoličku. Napsáno jednoduše, uvěřitelně, čtivě. Milé pohlazení po duši. Krásný příběh pro malé děti i pro jejich rodiče.

16.10.2017 5 z 5

Fiorella a Bratrstvo křišťálu Fiorella a Bratrstvo křišťálu Vlastimil Vondruška

Kniha se četla dobře. Pro mladší čtenáře i čtenářky (ale klidně i pro dospělého) ideální volba, pokud hledají dobrou a napínavou detektivku z historické doby, navíc z reálií Prahy doby Rudolfa II., díky níž si čtenáři mohou představit, jak se v Praze v té době žilo. Navíc jsou tu vyzdviženy hodnoty jako odvaha, přátelství, ochota pomoc bližnímu v nouzi, které jsou důležité v každé době.

10.07.2016 4 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Poprvé jsem se s touto knihou setkala, když jsme s mým budoucím manželem chodili na setkávání ohledně přípravy na manželství. Mohu potvrdit, že kniha je dobře napsaná, obsahuje rady do života, jak tomu druhému porozumět, čímž se vám mohou lepšit vzájemné vztahy a vyhnete se mnohým nepříjemnostem. Vhodné pro všechny od 12 do 100:-) Doporučuji.

18.02.2016 5 z 5

Co si brouká louka Co si brouká louka Daniela Krolupperová

Paní Krolupperová opět nezklamala. Těšit se můžete na čtivý příběh, v němž nechybí napětí, boj dobra se zlem, kouzla, nadpřirozené bytosti a navíc nečekaný závěr. Hojné a barevné ilustrace skvěle podtrhují atmosféru knihy a určitě si podmaní každého čtenáře. Malí čtenáři se tak nenásilnou formou učí o vlastnostech, využití a obraně některých rostlin, ale také tomu, že každá rostlinka má na světě své místo a svůj účel, dokonce i jedovaté rostliny. Více si můžete přečíst v mé recenzi.

01.03.2024

Valentýnka a veterinární ordinace Valentýnka a veterinární ordinace Ivana Peroutková

V tomto díle onemocní pejskovi Hugovi ouško, proto musí k veterináři. Tento čin inspiruje Valentýnku k tomu, aby si otevřela s kamarády vlastní veterinární ordinaci. V příběhu nahlédneme do soukromí nejen Valentýnce, ale i do života ostatních tří dětí – Zuzky, Jonáše a Péti. Každý má nějaké starosti, ale autorka nenechá nikoho z nich dlouho se trápit a nabízí řešení. Vyprávěcí styl Ivany Peroutkové se čte lehce a svižně, napomáhají tomu i krátké kapitoly s jednoduchými zápletkami a úsměvné situace. Titul i ostatní ze série určitě doporučuji, na podrobnosti se podívejte do mé recenze.:-)

12.09.2020 4 z 5