Lily101 Lily101 komentáře u knih

Předobrý život Předobrý život J. K. Rowling (p)

Čekala jsem krátkou knížku plnou zajímavých podnětů k zamyšlení a sem tam nějaké moudro zkušenější osoby (pár let v praxi) vůči mladým absolventům mající skutečný život před sebou. Výsledkem je zklamání.

Věřím, že jako projev u promocí to musel být fantastický zážitek(i s ohledem na tak významnou událost v životě studenta university), ale v knižní podobě tedy spíš ne. Víc obrázků než textu mě spíš odradilo, než ohromilo (a to bych některé mohla označit bez velké nadsázky za hodně vydařené :-)), leč tato skutečnost spolu s délkou textu má na výsledném hodnocení paradoxně menší význam. Zásadní chybu shledávám v opakování téhož cca od poloviny “knihy” do konce (á la co autorka projevu má na mysli pod pojmem “představivost”), protože min. mě to nijak neobohatilo. Postačila by jedna zmínka a nastínění nějakého dalšího tématu vedoucího k možnosti předání nových, neotřelých myšlenek či mouder.

08.07.2019 2 z 5

Lagom – Švédský způsob života Lagom – Švédský způsob života Göran Everdahl

Zajímavá kniha, byť některé informace o lagomstylu života byly plytké. Design knihy jak zvenčí, tak uvnitř, je super a dobře se čte, ale chvástání (hlavně na konci knihy) ohledně všech možných hudebních a jiných úspěchů Švédů jsem opravdu nečekala. Bylo fajn dozvědět se něco nového, ale připadalo mi to podáno až agresivní stylem á la napíši jim tam o každém našem skvělém operním pěvci a pěvkyni bez ohledu na to v jakém století žili atd.

Doporučuji všem, kteří se chystají do Švédska vycestovat, ať již na dovolenou či na delší dobu (stáž, praxe, práce,...)!

24.04.2019 4 z 5

S ohledem na dnešní dobu (např. aktuální /především asi daňový/ právní systém) a lokalizaci knihy (přeci jen mezi Amerikou a Evropou je "trochu" rozdíl) mi kniha připadá zastaralá. Obvykle mi vadí vychloubání autorů, co vše dokázali a opakované odkazy na školení, které vedou (zde teda především hra "Cashflow"), ale v této knize mi to až tak neúnosné nepřišlo, možná proto, že by mě zajímalo, jak takováto hra vypadá.

Nad některými myšlenkami jsem přemýšlela již před přečtením knihy, jiné mě inspirovaly právě při četbě samotné a s některými se nedokáži ztotožnit např. proto, že mi následně uvedený postup k dané ideji připadal ne zrovna "košer". V samotném závěru pak autor uvádí pár tipů na knihy, jež by čtenáři mohly ještě více či hloubkověji pomoci pochopit problém, což oceňuji, obzvlášť jako nováček v tomto "oboru", který po přečtení knihy neví, jak a čím začít.

Autor se místy opakoval, ale nebylo to až tak hrozné (a to jsem na opakování ze strany spisovatelů či autorů hodně citlivá). Vadilo mi však pojmenování obou osob výrazem "otec". Trochu mě to v počátku mátlo (biologický otec a otčím?) a vlastně se jedná o zavádějící pojem. Autor chtěl asi zdůraznit, že rodiče učí své potomky znalosti či vědomosti potřebné pro život a současně se pravděpodobně jednalo o marketingový tah, ale i přesto toto klamavé označení hodnotím negativně.

21.04.2019 3 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

PRO ATEISTY: Kniha obsahuje hodně odkazů na víru, ale dá se to snést, jste-li vůči věřícím obecně tolerantní. Navíc je vše obvykle tlumočeno tak, až si z něj můžete vzít ponaučení do života bez ohledu na vaše náboženské vyznání.

Dle předmluvy již nespadám do cílové skupiny této knihy, ale i přesto mi kniha předala pár zajímavých poznatků či námětů k zamyšlení. Navíc se ke mně kniha nejspíš dostala ve správný čas.

31.03.2019 4 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Jsem pacifista a odmítám text díla interpretovat dle anotace knihy čili nad možný myšlený význam. Kniha mi byla doporučena v rámci výuky předmětu, který se asi moc knize nepřibližuje a nic ve mně nezanechala (snažila jsem se číst opravdu poctivě i "mezi řádky").

20.03.2019 2 z 5

Vliv: síla přesvědčování a manipulace Vliv: síla přesvědčování a manipulace Robert B. Cialdini

Poprvé jsem měla takový ten pocit: "No tak, zrychli, ať se můžeš věnovat jiným, třeba i zajímavějším, knihám." Kniha je popsána ne příliš odborně, takže se místy hezky čte, ale na druhou stranu to není četba na pár dní. Líbily se mi vědecké studie, které byly v knize řádně uvedené, obsah mě obohatil, protože jsem doposud žádnou knihu s touto tématikou nečetla, avšak i přesto se nedomnívám, že by jednotlivé "nástroje" byly již vymizelé či zastaralé. Bohužel je třeba mít se na pozoru a mám dojem, že "instrumenty" jsou tak silné a mají skrz vědecké výzkumy natolik prokázaný vliv na lidské rozhodování, až si možná jinými způsoby (Dnes máme internet, kam se společnost z hlediska technologického vývoje posune za 20 let?), ale "nátlak" bude asi stejný či na podobné bázi nastíněné v knize. Současně mi připadalo zajímavé si osvětlit pozadí známých kauz či triků právě z hlediska psychologie, sociologie a dalších disciplín.

Je to ovšem americká kniha plná amerických příběhů (což jí k tíži úplně není) a bohužel i nesrovnalostí stylu několik odstavců tvrdím něco, následně však chaoticky změním (názorným příkladem může být nastínění řešení v situaci, kdy zaznamenáme příznaky mrtvice po hudebním koncertě v parku-kdy řešení mi přišlo jako popření napsaného dříve v dané kapitole (konkrétně jde o stranu 133-134 a kapitolu 4: Sociální vliv) a (naštěstí v klidu a teple s hlavou nad střechou) mě napadl lepší způsob řešení při zachování poznatků z výzkumů a celkově textu výše uvedené kapitoly. Dále se autor místy dost opakuje a u dvou částí textu nedokázal souvisle propojit své myšlenky, takže bych obsah výzkumu popsán o pár stránek dále podruhé (jednou v kapitole 3: Příslib a stálost a podruhé, kdy to bylo do očí bijící nejspíš ve stejné kapitole (- zpětně nedokáži dohledat).

19.03.2019 2 z 5

Co si vaše kočka doopravdy myslí? Co si vaše kočka doopravdy myslí? Sophie Johnson

Cena neadekvátní (sic nekupovala jsem (-naštěstí), obsah dle mého názoru není úplně pro knižní formát a vůči komiksovým knihám Sarah Anderson, kde se tématem soužití člověka s kočkami zabývala rovněž, to prostě není ono. Dobré je, že nad tím člověk neztratí moc času, neboť během necelé desetiminutové cesty tramvají nějak nebylo čím listovat (užít substantivum číst by mi připadalo jako s mírnou nadsázkou až pejorativní vůči ostatním autorům opravdových knih).

18.03.2019 2 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

“Mají-li se v povaze člověka projevit skutečně výjimečné vlastnosti, musíme mít štěstí dlouhá léta pozorovat,co ten člověk dělá. Není-li v jeho práci ani stopa po sobectví, je-li myšlenka, řídící jeho činnost, bezpříkladně ušlechtilá a je naprosto jasné, že nejen nehledal nikde odměnu, ale dokonce zanechal na světě i viditelné stopy, ocitáme se-bez nebezpečí, že se zmýlíme-před člověkem výjimečného charakteru.” (str. 7 dané knihy)

Za mě, o lásce k přírodě si ráda počtu, ale jinak teda zklamání. Takové příliš povrchně popsané, dnes již-troufám si říct-“vyčpělé” a kromě výše citovaného textu se žádný postřeh k zamyšlení neobjevil. Kniha ve mně nezanechala vůbec nic, což mě mrzí, protože jsem dle některých níže uvedených “recenzí” a navnazujícího úvodu textu(viz výše citovaná pasáž) čekala pravý opak. Nevím proč, ale mám trochu pochybnosti u nesobeckosti jednání muže v knize, protože svět není černobílý a text povídky mi připadá příliš plytký bez jakékoli hloubky, takže bych si nedovolila tak brzy jinou osobu “hodnotit” či “soudit” její jednání.

Vesměs se jedná o prostý popis, což lze s ohledem na důvod
(zadání tématu vydavatelem časopisu Reader ´s Digest) vzniku textu i pochopit, ale rozhodně ne vzít v potaz při hodnocení.

13.03.2019 2 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Příjemný únik ze starostí všedního dne. Moc se mi líbila rádoby odbornost (viz poměrně propracované citáty u komentáře B. Brumbála) a jsem nadšená, jak se dokázalo udělat z knihy, jež ve své podstatě je realitě na hony vzdálená (i když co my víme, ťuk ťuk), něco snadně uvěřitelného. Zamyslela jsem se nad tím a nevím, zda bych toho byla schopna :-), protože bych získávala pocit, že "balamutím" své čtenáře, ale zde je to na místě (svět Harryho Pottera).

Nemůžu se ale "přinutit" dát plný počet hvězdiček, neboť mám pocit, že by to nebylo fér vůči jiným knihám, jež jsem doposud plný počet dala. Kniha je velice útlá a ačkoliv plyne část (nebo plná výše) výdělku ze zakoupení knihy na charitaivní účely, což je super, připadá mi cena k 7 "bajkám" poměrně neadekvátní. U první "bajky" mi připadal komentář B. Brumbála neúměrně dlouhý a nezáživný, ale pak už to bylo o mnoho lepší. Někdy se možná vysvětluje nad nutnou míru, ale aspoň si je čtenář vědom, co si má z příběhu dovodit a hlavně to přičítám možné snaze autorky přizpůsobit četbu mladším čtenářům.

09.03.2019 4 z 5

Zbavte se nepořádku s feng-šuej Zbavte se nepořádku s feng-šuej Karen Kingston

Kniha, která Vás dokáže přinutit se vrhnout se do úklidu. S radostí a vervou. Byla jsem už dost motivována videem na youtube (jedné youtuberky), jež jsem viděla v lednu a způsobilo ve mně tak silnou odezvu, že se každá věc, na kterou jsem se jen podívala třásla strachy, co s ní bude (a pak, že youtube je vždy jen ztráta času-NE).

Tato kniha mě však "nakopla" svým energickým přístupem ke komplexnějšímu třídění věcí (a možná proto jsem ji četla "tak dlouho").Moc se mi líbily kapitoly věnované zdraví, ať již fyzickému (byť není to záměrně trošku přikrášlené?), tak psychickému. Jakožto člověk nepolíbený feng šuej jsem byla poznámkami o této problematice inspirována a věřím, že na tom něco bude, ale všeho s mírou. Někde v prostředku knihy jsem měla pocit, že je text zbytečně rozvleklý a proto ubírám hvězdičku.

04.03.2019 4 z 5

Utajená sestra Utajená sestra Diane Chamberlain

Zajímavý námět, od kterého se místy nebudete chtít odtrhnout. Navzdory tomu, že se sem tam vyskytují "hluché" místa (nadbytečné až lehce nudné pasáže), Vás kniha pohltí natolik, až místy budete číst s otevřenou pusou á la už dlouho jsem nepřečetla knihu tak rychle, jako tuto. Zvratů se v knize vyskytuje víc než dost (některé předvídatelné, jiné nikoli), takže si jistě přijdete na své. Někdy se hlavní protagonistka chová inteligentně, jindy nikoli (SPOILER: např. když chce darovat vysoce ceněný pozemek lidem, před kterými ji všichni varují, kvůli jediné informaci, kterou ji stejně neposkytnou-chápu, že byla zoufalá, ale i tak). Rovněž mi min. jedna věc v knize nesedí (SPOILER: To se u uzavírání pracovní smlouvy v Americe nezapisuje rodné číslo nebo nějaký jiný identifikační údaj, na základě kterého by pak logicky bylo možné zjistit úřední jméno a příjmení zaměstnance?). Tolik tedy k hodnocení, ale i přes výše uvedené knihu doporučuji :-)!

01.03.2019 4 z 5

Požární kniha Požární kniha Božena Správcová

“Kniha pro statečné,
pro ty, kteří vydrží nerozumět.”(str.1)

Jedním slovem zvláštní. Z počátku zdánlivě nesourodý obsah, jež se v průběhu četby “usadí” a začíná dávat smysl. Jediné, co bych vytkla, je místy vulgární text(asi kvůli přiblížení mužského čtenářstva, což asi splnilo svůj účel-soudě dle komentářů a hodnocení). S ohledem na vulgaritu (nebylo jí zrovna málo) odebírám půl hvězdičky, a normálně bych dala celkově čtyři (fakt mě to trochu pohoršilo), ale zohledňuji fakt, že se jednalo vlastně o experiment paní Správcové, který se nebývale povedl.

P.S.-Poezie je zasazená místně do hlavního města Prahy, což tedy, kvůli objektivitě, ve mně vyvolává sympatie, protože k Praze, ačkoliv jsem v ní nikdy nebydlela, mám positivní vztah, leč tato skutečnost není zohledněna v hodnocení.

27.02.2019 5 z 5

Buďte štastní i v těžkých dobách Buďte štastní i v těžkých dobách Andrew Matthews

Kniha, která Vám opravdu pomůže, i když si neprocházíte těžkým obdobím. Doporučuji číst “blokově”, nikoli naráz. Některé příběhy mi připadaly jako hodně nešikovně napsané, protože si buď v jistých dílčích částech protiřečily (Jennyin příběh-str. 141-143, především mám za to, že vzdělávací systém v USA funguje jinak a tedy v 15letech nelze jít na vysokou, pokud není úspěšně absolvovaná maturita, která se v 15rozhodně nedělá,..-asi ne úplně povedená snaha překladatele neplést čtenáře jiným vzdělávacím systémem?), takže dávám 4hvězdičky. Vzhledem k opravdové motivaci, jež Vám kniha poskytne přidávám půlhvězdičky, takže zaokrouhleně plný počet :-)!

27.02.2019 5 z 5

Moje nejmilejší kočičí historky Moje nejmilejší kočičí historky James Herriot (p)

Knížku měl v knihovničce příbuzný, kterou dostal darem(dodnes ji nepřečetl, tak mi ji ochotně zapůjčil). Mě oslovila až v momentě, kdy jsem měla tu čest, dle slov v knize užitých, být "adoptována kočičkou". Do té doby jsem měla o kočkách a kocourech jisté mínění (ve své podstatě spíš na základě obecných faktů než vlastních zkušeností), jež se ale zkušeností změnilo. Knížka zahřeje u srdce milovníky zvířátek, ale především, dle mého skromného názoru, osloví ty čtenáře, kteří s kočkami/kocoury mají pozitivní zkušenosti :-).

P.S.-Nenašla jsem na knížce nic, co by stálo za vytknutí, což je co říct :-)!!

25.02.2019 5 z 5

Já, Jůtuber Já, Jůtuber Tereza Hodanová

Tato kniha se ke mně dostala v době, kdy je již youtube zahlcený videi. První část mi přijde ve stylu deníku Adriana Molea, která se těší velké oblibě, takže jsem překvapená, jak špatné hodnocení si tato kniha vysloužila.

Z první části knihy jsem také (spíš nemile) překvapená. Prostě kopie Adriana Molea v méně čtivé verzi plná pojmů, které již známe, ale pár ne tak známých, takže to hodnotím vcelku pozitivně. Tipy, které jsou hodně povrchní a napadlo by to člověka samo min. kdyby se tedy již rozhodl zkusit své štěstí také, ale na druhou stranu je to knížka pro cílovou skupinu, kam nespadám, a současně proč radit potenciální budoucí konkurenci?

Nejvíc jsem se těšila na Gabrielle Hecl, jež jsem jako jednu z prvních na českém youtube objevila. Tak jsem si nostalgicky chtěla pustit jakékoli z jejích videí a jaké bylo mé zklamání, že si kanál zrušila. A rovněž jsem se v rozhovoru s ní obsaženém v knize ujistila, že je opravdu těžké prorazit ve světě youtube, i když jste zajímavá osobnost.

P.S.- Natolik mi vadilo označení "jůtuber" místo "youtuber", až se to bohužel musí projevit na hodnocení, protože představa, že to čtou mladší čtenáři a pak někam (např. do slohové práce) napíší výše uvedené slovo, mi stojí vlasy na hlavě.

23.02.2019 3 z 5

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Komiks nebyl špatný, ale opět už jsem se nezasmála tak, jako napoprvé. Nechci to úplně dávat autorce k tíži, neb nelze pořád produkovat 100% vtipné "minipříběhy". "Tvorba ve 21. století" se mi vcelku líbila (koneckonců by se dala vztáhnout i na spisovatele, což může být některým uživatelům či návštěvníkům této webové stránky bližší), leč bych možná drobet zvětšila písmo v této části knížky, bylo-li by to možné :-).

22.02.2019 4 z 5

Slovní sebeobrana a asertivita pro ženy Slovní sebeobrana a asertivita pro ženy Nicole Staudinger

Absolutní nadšení. Zajímavé a věřím, že každého dokáže kniha obohatit, ať již více či méně.

22.02.2019 5 z 5

Ubulená hromádka štěstí Ubulená hromádka štěstí Sarah Andersen

"Dospělost je mýtus" byla vtipnější a dynamičtější, avšak věřím, že napsat druhou knihu s ještě vyšší (či alespoň srovnatelnou) laťkou je náročné, leč já zase nemůžu hodnotit obě knížky plným počtem bodů, protože tam rozdíl prostě je. Zasmála jsem se, ale už ne tak moc jako u prvního dílu. Delší průvodní text v druhé části k následnému komiksu mi až tak nevadil, chápu záměr autorky. Obecný postřeh: Knížka se již začíná zaměřovat na specifické problémy (sociální úzkost, kočky,..), jež rozvíjí na vícero stránkách, tudíž si z mého úhlu pohledu buduje užší čtenářský okruh.

22.02.2019 4 z 5

Lagom - tajemství spokojeného života Lagom - tajemství spokojeného života Niki Brantmark

Dlouho jsem se knihám v oněch specifických obalech vyhýbala a nejspíš zbytečně. K této knize jsem se dostala ve správný čas, čili vyčerpaná po náročném zkouškovém období, kdy i vstaní z postele představovalo problém a potřeba spát méně než 8hodin či rovných 8hodin se zdála být nemožná. V tom mi kniha asi dokázala pomoci. Nádherné obrázky byly potěšením pro oči a možná i inspirací pro vlastní fotky v budoucnu. Samozřejmě některé informace jsou již známé, ale překvapilo mě, jak máme ne zrovna málo věcí či činností společných se Švédy (např. zouvání bot v předsíni) a některé zase naopak s Brity. Našlo by se ale pár drobností, které mi úplně nesedly a poměrně se nakumulovaly, takže celkově hodnotím **** a půl hvězdičkami,leč půl hvězdičky udělovat nelze, tudíž zaokrouhluji na ***** a doporučuji všem lidem, kteří jsou (či v nedávné minulosti byli) zahlceni prací, školou či jinými povinnostmi a sotva popadají dech. Tato kniha Vám pomůže znovu se nadechnout.

20.02.2019 5 z 5

Dospelosť je mýtus Dospelosť je mýtus Sarah Andersen

Kdo by byl býval řekl, že komiks v dospělosti může být tak humorný a možná i něco ve čtenáři zanechat?

19.02.2019 5 z 5