Lie Lie komentáře u knih

Četla jsem asi v osmé třídě. Přečteno jsem měla za dva dny a ty dvě noci jsem strávila s rozsvícenou lampičkou vmáčknutá v rohu postele, čekajíc, kdy se odněkud vynoří neviditelná chapadla netvora. Jako byla jsem docela strašpytel, ale ty fitky na mě dodnes působí pěkně děsivě.

12.01.2019 4 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Kniha se mi líbila víc, než Rosemary, jelikož tady se člověk nikde nijak nedozví, co se vlastně děje a jestli jde o něco nepřirozeného, či o duševní chorobu hlavní hrdinky. Co jsem ale nepochopila, byl účel pasáží typu: vstala, dala prát prádlo, vyfotila pár fotek atd atd, zdálo se mi, že v příběhu neměly moc význam, snad jenom ten, že dotvářely atmosféru ubíjejícího stereotypu. Přesto jich tam bylo trochu moc a způsobily, že jsem se u čtení chvílemi dost nudila. Jako oddechovku ale doporučuji.

08.01.2019 3 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Tři hvězdy. Kniha byla napínavá, výborně napsaná a dle mého dobře napsané postavy. Dala bych čtyři, ale ten fantasmagorický konec mi zkazil celý předchozí dojem. Dobrá oddechovka.

08.01.2019 3 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Knihu jsem pro svůj odvěký zájem o starovéký Egypt zkoušela číst už asi ve 13ti, samozřejmě jsem se nedostala přes 100 stran, v té době jsem neměla šanci to pochopit. Teď jsem ji vzala znovu a zamilovala se do ní. Zanechala ve mě takovou stopu jako ze všech knih které jsem četla jen málokterá. Úžasné dílo. Nevím jak jinak to popsat. A ačkoli jindy nehodnotím názory ostatních, tady musím říct: Kdo tvrdí, že je kniha zdlouhavá, nudné a zbytečné pasáže a podobně, ten ji vůbec nepochopil a jejo slova jsou jako bzučení mouchy v mých uších ????

01.01.2019 5 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

Pěkné zakončení série. Ze všech postav jsem měla nejradši Cress a Thorneho, ale Winter s Jacinem jsou hned za nimi. Poslední bohužel zůstávají Scarlett a Vlk, asi proto, že ten klasický model “bad boy, co má za sebou trauma” + “holka, která ho vyléčí svou láskou” prostě nemám ráda.

27.08.2018 4 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Skvělá knížka, obzvlášť na to, co v tomhle žánru poslední dobou vychází. Není to nic hlubokého, ale je to dobře promyšlené, se skvělými postavami a napínávým dějem. Perfektní oddechovka.

27.08.2018 4 z 5

Zkouška Zkouška Joelle Charbonneau

Celá kniha jsou prostě přepsané Hunger games, jenom se změněnými jmény a prostředím. Nechápu, že to nikomu nepřijde divné a že se za to sama autorka nestydí. Už jen kvůli tomu je to špatná kniha, nebudu se obtěžovat s vytýkáním ostatních věcí, které mi vadily.

27.08.2018 odpad!

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Začala jsem çíst z nudy a moc dlouho jsem nevydržela, Caleana mě zmechutila už na začátku, prostě typická hlavní hrdinka young adult a ani styl psaní mě nenadchnul. Asi jsem prostě tenhle druh literatury už přerostla a po tom, co jsem přečetla, čekám od knihy něco jiného. Hodnocení nedávám, protože jsem se nedokázala donutit to dočíst.

27.08.2018

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Orma jsem na naléhání táty a dědy poprvé přečetla v páté třídě a to hned dvakrát za sebou, od té doby ho čtu minimálně jednou ročně a stále mě neomrzel. Skvělá knížka, nejvíc miluji černý humor, s nímž je napsaná a který vás nutí ze všech sil fandit vrahům a násilníkům, kteří s radostí zabíjejí, kradou a ženy jsou pro ně jenom věci, přestože bychom jejich chování vlastně měli odsoudit. Doporučuji každému, kdo se rád pobaví a zasměje.

27.08.2018 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Moje nejoblíbenější knížka. Poprvé jsem ji přečetla v sedmé třídě a už tehdy jsem se do pp zamilovala. Teď jsem to dočetla poněkolikáté znovu a viděla jsem, kolik věcí mi předtím vzhledem k nízkému věku uniklo, nebo jsem je nepochopila a dostatečně neocenila. Teď je pro mě otevřít Pána prstenů podobný pocit, jako se po dlouhé době vrátit domů a potkat staré přátele. Musím souhlasit s tím, co bylo mnohokrát napsáno níže, totiž že hlavním hrdinou není Frodo, ale Sam. Znovu a znovu mě dojímal svojí prostou a nekomplikovanou statečností, přičemž si ani sám neuvědomil, jak moc statečný je, i svým zdravým selským rozumem. Ale proti Frodovi nic nemám, vlastně miluju všechny kladné postavy stejně a nemůžu z nich vybrat, koho mám radši. Konec je krásný, dobrý, ale přitom smutný a dojemný. Nejsmutnější je pro mě ovšem dodatek o Aragornovi a Arwen. Ten konec vlastně nebyl tak krásný, jak jsem celou dobu čekala. Knize nic nemůžu vytknout a taky si myslím, že i kdybych mohla, tak na to nemám právo, protože Tolkien je opravdu Pan Spisovatel a nám obyčejným lidem nepřísluší o něm pochybovat, nebo ho kritizovat, můžeme mu jenom děkovat za tak krásné a nepřekonatelné dílo.

24.06.2018 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Skvělá kniha. Hrozně moc bavila tajemná, tíživá a chvílemi trochu děsivá atmosféra kláštera. Do knihy jsem se úplně vžila. Příběh byl napínavý a měl fantastické rozuzlení. To by mě opravdu nikdy nenapadlo. Krom toho, že jsem si čtení opravdu užila jsem se ale taky spoustu věcí dozvěděla úplně nenásilným způsobem a hlavně mě zaujalo celkové poselství knihy. Jediné, co mi trochu vadilo, byla ta latina. K atmosféře středověkého kláštera to patří a nic bych proti tomu neměla, ale tady už toho bylo opravdu víc než je třeba. Vysvětlivky suce byly, ale až na konci knihy, a neustálé listování znemožňovalo se pořádně začíst.
Jinak ale opravdu geniální kniha, ke které se určitě vrátím.

04.06.2018

Strážci dobra Strážci dobra Michaela Burdová

Hezká, milá knížka bez hloubky se sympatickými postavami. Pěkné, oddychové čtení s pohádkovým nádechem. Jediné co bych vytkla jsou některé věci, možná nevědomky okopírované z jiných knih. Král Leodhen nápadně připomíná krále Theodena, démon Gorlog démona Balroga. Já sama Eragona nečetla, ale od mnoha lidí jsem slyšela že se mu Poselství v některých částech také dost podobá. Ale co, hezky jsem di početla, tak odpustím.

23.04.2018 3 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Zvláštní kniha. Jsem z ní vlastně nadšená, protože autor geniálně vystihl postavu Humberta a to, co se v něm dělo. Téma je rozporuplné, rozhodně nemůžu říct že bych si nějakou postavu oblíbila, nebo že bych byla napjatá jak to skončí, ale o to v Lolitě ani nešlo. Přečetla jsem ji, protože mě zaujalo téma po psychologické stránce. A moje očekávání rozhodně splnila. Humbert byl pro mne hodně rozporuplný. Na začátku mi byl nechutný svou arogancí a odporem k lidem okolo něj, následně jsem ho nenáviděla za to ja naprosto vědomě a sobecký ničil Lolitě život a ke konci byl pro mě ubohým šílencem, kterého strávila beznadějná láska. Takže celkový obrázek? Sobecká , arogantní a slabošská oběť sexuálních pudů a lásky. Lo byla taky oříšek. Je sice fakt že ji Humbert zkazil, ale tu zkaženost měla už v sobě, on ji jenom "probudil". Nemyslím si, že nebýt jeho, byla by normální slušnou dívkou. Její zvrácenost by se jen projevila jindy a jinde.

23.04.2018 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Stačí jedno slovo. Geniální.

09.04.2018 5 z 5

Prokletí Prokletí Michaela Burdová

Kniha mě nijak zvlášť nezaujala, ploché postavy, předvídatelný děj adt atd. Všechno už bylo řečeno přede mnou. Nicméně všechno tohle je ještě v pohodě, nic víc jsem nečekala a docela by mě to i bavilo jako taková jednoduchá oddechovka, jenže to mělo jednu příšernou chybu. Kdyby se kniha odehrávala ve fantasy světě, nemám problém, jenže ona se odehrávala- nebo spíš měla odehrávat- ve středověké Anglii. Jenže se obávám, že kdokoli viděl třeba jen jedinej film o tomto období, musí jasně chápat, že to autorka absolutně zkazila. Já se o historii zajímám a jsem rovněž milovnicí historických románů a tohle mě neskutečně vytáčelo. Všechno bylo špatně, od dialogů, přez popis oblečení až po chování jednotlivých postav. Vždyť stačilo si přečíst jednu dvě knihy, nebo alespoň kouknout na film, nebo alespoň dávat pozor při dějepise a mohlo to být mnohem lepší.

29.03.2018 odpad!

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

No, co říct. Do světa mušketýrů jsem se zbláznila už asi v osmi letech, kdy mi babička pustila film. Nemám tušení, který z mnoha to byl, ale už tenkrát mě dostali. V devíti jsem přečetla komiksová zpracování, v jedenácti převyprávěnou verzi a hned po ní jsem se vrhla na překrásné vydání v překladu Jaroslava Vrchlického. To jsem od té doby přečetla třikrát, momentálně ho čtu znovu a budu to číst pořád dokola až do smrti. Nebojím se je označit jestli ne za úplně nejoblíbenější knihu, tak jednu z těch na úplném vrcholu mého žebříčku.

13.03.2018

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Z knihy jsem úplně unešená. Lepší zakončení série si nedovedu představit. To neustálé přeskakování od jednoho k druhému, které mnozí kritizují, mi přišlo úchvatné. Je to jako mozaika. Jednotlivé kousky samy o sobě nedávaly smysl ale jak se postupně spojovaly, vytvořily dokonalý obraz. Bylo mnohem zajímavější si to takhle skládat a domýšlet než prostě přečíst jak to bylo. Sapkowski je geniální spisovatel. Každý z těch zdánlivě zbytečných kousků měl svůj smysl. A konec se k celé knize dokonale hodil. Tak trochu záhadný a nejasný, možná trochu smutný, ani dobrý ani špatný. A to spojení s Artušovskou legendou mě úplně dostalo. Jediné, s čím si lámu hlavu je, jak konec souvisí s poslední povídkou, Něco končí, něco začíná a jestli to s ní vůbec souvisí. Ale myslím že je jen správné že to skončilo tak záhadně. Kdyby to mělo jasný konec, byla bych asi trochu zklamaná, jelikož tohle se k atmosféře příběhu hodí mnohem víc. Za mě dokonalá kniha, která převyšuje většinu knih svého žánru a svou hloubkou předčí mnohé klasiky.

13.03.2018 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Úžasná kniha, která člověka pobaví, donutí ho číst a číst a přitom je přemýšlivá. Realistické postavy, sympatický humor, zajímavé myšlenky, trochu dojemné a drsné příběhy. Mě osobně se líbí decentně, hezky a trošku i romanticky popsané sexuální scény, a stejné je to i s těmi, kde teče krev. Hru o trůny jsem odložila právě proto, že mi autorův popis sexu a vraždění vážně neseděl. Tady je to přesně naopak.

20.11.2017 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Většina fantasy knih poslední doby je jednoduchá, naivní a úplně nerealistická. To však neznamená, že by fantasy nemohla být dobrá a hodnotná. Musíte si jen vybrat. Zaklínače čtu již podruhé a považuji ho za velmi hodnotou knihu, která svou hloubkou a přemýšlivostí předčí leckterého klasika. Postavy jsou neskutečně realistické, žádné Mary-Sue, které se v moderních fantasy objevují dosti často. To je neskutečné plus této knihy. Není to ani konflikt dobra a zla, kniha nás učí že nic není černobílé. Zároveň je psaná s humorem, často jsem se nahlas rozesmála. Jsou v ní odkazy na naši společnost, řeší se v ní otázky morálky a má také lehký antirasistický podtext, hlavně v pozdějších dílech. Pokud bych měla něco vytknout, nevěděla bych co.

20.11.2017

Jsem asu jedna z mála lidí, kterým se líbí více film než kniha. Z části je to jistě tím, že tento žánr nemám zrovna v oblibě a lépe ho skousnu na ibrazovce, než na stránkách knihy kde mám pořád tendence hledat skryté poselství a myšlenky, které tam moc nejsou. Z druhé části to je kvůli postavám. Hlavní hrdinka mě štvala od začátku do konce, přišla mi neskutečně sebestředná a tuhle vlastnost nemůžu vystát. Ostatní na tom nebyli o moc lépe, navíc jsem se nemohla zbavit dojmu, že jsou to takové loutky, aby tam někdo byl, a ne plnohodnotné postavy. Každopádně to není špatná kniha, zajímavý nápad se jí nedá upřít.

20.11.2017 3 z 5