Libris_Na_Ex Libris_Na_Ex komentáře u knih

Opál - Risknú všetko... Opál - Risknú všetko... Jennifer L. Armentrout

Uf. Zatím nejhorší díl série a to jsem od knihy, žádná velká očekávání neměla.
Děj se točí v kruhu a dal by se seškrtat tak na polovinu, ne-li na čtvrtinu. Mám pocit, že jsem některé scény četla tak třikrát.
Kniha samozřejmě končí obrovským zvratem, který dává čtvrtému dílu šanci, že by mohl být lepší než tento, takže sérii ještě šanci dám.

18.12.2021 2 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Myslím, že jsem nezvolila úplně nejlepší čas na čtení této knihy, protože jsem se do ní pustila hned po excelentním V zajetí zimy. Dcéra zimy mi přišel jako slabší odvar - všechno bylo dobrý, ale ne výjimečný. Slovanská mytologie - fajn ale už jsem četla lepší. Prostředí a atmosféra - fajn, ale už jsem četla lepší.
Vesna byla neskutečně naivní postava, ale aspoň měla nějaké charakter, zatím co Morana mi přišla taková mdlá.
Historických nesrovnalostí jsem si moc nevšímala, ale hodně mi chybělo nějaké větší oddělení časových období, protože se v ničem nelišily.
A rozhodně by nebylo od věci se trochu víc pitvat v pocitech hlavních hrdinek, protože mi přišlo, že jim je kletba vlastně úplně jedno nezanechává to na nich žádné následky.
Zároveň chápu, že pro někoho je top strop, protože ne každého bude bavit zdlouhavé V zajetí zimy nebo Medvěd a slavík (mě to před třemi lety taky ještě nebavilo), které jsou velmi podobné, jen psané pro starší publikum.

13.12.2021 3 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Och. Nebylo nic, co bych si na této knize nezamilovala! Ale přeci jenom jsou dvě věci, které vyčnívaly.
První byl svět a prostředí. Já jsem velký milovník zimy, takže svět věčné zimy a postavy, které jsou ztělesnění zimy bylo něco neskutečného. Navíc magie, která je postavená víc na slovíčkaření, než na velké akci byla naprosto perfektně vymyšlená a vždy jsem jenom čekala jak hlavní hrdinky daný problém vyřeší.
No a postavy. Nejmíň si mě získali Wanda a její bratři. Ze začátku mě jejich příběh bavil, ale když se oddělili od Mirijam, jejich dějová linka mě už tolik nezajímala. Naopak Mirijam, Král Staryků, Irina a Mirnatius si mě úplně omotali kolem prstu a dýchal jsem pro ně celou knihu.
A to jak se jednotlivé dějové linky různě prolínaly... úžasný, prostě úžasný.
Takhle kniha, je krásný, mrazivý klenot!

08.12.2021 5 z 5

Nikdy na teba nezabudnem Nikdy na teba nezabudnem Emily Wibberley

Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem chtěla. Příjemnou romantiku, která se odehrává v zimě, ale zároveň na vás nekřičí Vánoce z každé stránky. Hlavní hrdinové (včetně vedlejších postav) byli dobře napsaní, sympatičtí a jiní, než většina postav z romantických knih.
Kniha není úplně ťuťu ňuňu romantika, občas se tam mihne nějaká zajímavá myšlenka a postavy mají svoje problémy, se kterými se musejí vypořádat, ale zároveň to není žádná heavy contemporary, která vás emočně zničí.

05.12.2021 4 z 5

Vyvolení Vyvolení Veronica Roth

Kniha mě zklamala. Nápad je strašně dobrý, jen mi přijde že autorka se do tématu neponořila tak moc, jak by mohla. Ale možná jsem čekala dalši Bylo to úplne inak, jen s fantasy prvky, což jsem úplně nedostala. Děj mě i dokázal překvapit, jen to zase bylo jinam, než co jsem chtěla já. Zajímavé myšlenky a momenty tady rozhodně nechyběli, a to je hlavní důvod, proč se kniha dostala až na tři hvězdičky.
Největší kámen úrazu pro mě byly ale postavy, které mi prostě nepřirostli k srdci a ve výsledku mi byly úplně jedno.

29.11.2021 3 z 5

S pokorou a nadějí S pokorou a nadějí Becky Chambers (p)

Och. Krása.
Nechápu jak ve mně mohla takhle útlá kniha vyvolat tolik pocitů a myšlenek.
Je to óda na krásu vědy, poznání a objevů, ale zároveň ukazuji i její stinnou stránku, kdy vědci musí učinit nelehká rozhodnutí a věci se nevyvinou tak, jak plánovali.

24.11.2021 5 z 5

Skrotenie jastraba Skrotenie jastraba Maggie Stiefvater

Hlavní věc, která za mě táhla Haveaní cyklus, tady chyběla - chemie mezi hlavními hrdiny. A to nejen dvou hlavních, ale celé party. A Ronana sám pro mě celou knihu neutáhne. A nové postavy mě nechytly zdaleka tolik.

20.11.2021 4 z 5

Opačno Opačno Hannah Mathewson

DNF
Čekala jsem víc.
Nápad byl dobrý, ale provedení průměrné. Hlavní hrdinka, která je vyvrhel a cítí se jiná, pak ale přijde neznámí cizinec a hlavní hrdinka zjistí, že je z jiného světa. Kolikrát jsem tohle už četla?
Knihu jsem nakonec nedočetla, protože jsem tam neviděla nic, co by mě chytlo. Třeba se k tomu ještě někdy vrátím, ale radši se budu věnovat knihám, které mě opravdu baví.

15.11.2021

Bitva o Hex Hall Bitva o Hex Hall Rachel Hawkins

Kdybych se se sérii setkala tak o pět let dřív, byla bych z toho asi víc nadšená. Teď to pro mě byla průměrná věc.

15.11.2021 3 z 5

Bolo to úplne inak Bolo to úplne inak Kody Keplinger

WOW, jedno velké WOW.
Kniha pro mě byla tak neskutečný čtenářský zážitek i proto, že tyhle žánry jdou mimo mě - thrillery, detektivky, horory. Tohle není něco co bych vyhledávala a většinou mě to nudí. Ale tohle... fuuuu. To bylo jiný kafe.

Nečekejte akcí nabitou knihu, kde se budete bát o hlavní postavy, bude šokovaní velkými plot twisty. Tahle kniha vám ukáže, že střelba na škole nechá víc než jen fyzické rány, ale i velké psychické následky.

Tohle je příběh o pravdě, o tom, že lži někdy nevznikají úmyslně nebo se zlým cílem. Ale prostě si někdo vyloží situaci jinak, nebo se prostě bojí říct pravdu, nebo neví jak jí má říct a co to všechno může způsobit.

Zároveň se kniha nesnaží nikoho omluvit nebo glorifikovat, prostě vám ukáže surovou pravdu bez příkras. Navíc přístup autorky k pachateli je tu velmi ojedinělý. I když bych si přála znát jeho motiv, proč spáchal, to co spáchal, autorka vám to neřekne, protože tohle nemá být příběh o něm, ale o tom co napáchal svým činem na obětech.

Kromě toho se tam autorce povedlo zavracovat spoustu dalších témat jako asexualita, slepota a samozřejmě problematika zbraní v USA a u žádného tématu nemáte pocit, že je tam navíc, ale hezky do příběhu zapadá.

Takže jsem fakt ráda, že jsem se ke knize dostala, protože mi v hlavě zůstane ještě hodně dlouho.

12.11.2021 5 z 5

Slová v hlbinách Slová v hlbinách Cath Crowley

Někde mezi 4 a 3 hvězdičkama.
Příjemné prostředí antikvariátu, postavy, které nejsou na zabití, zajímavé myšlenky a téma. Zároveň, ale nic přelomového z čeho bych si sedla na zadek.

08.11.2021 3 z 5

S láskou, Eloise S láskou, Eloise Julia Quinn

Zatím nejhorší díl celé série.
Eloise jsem měla ráda jak v seriálu, tak v předešlých dílech, kde nebyla sice tak feministická jako její seriálová verze, ale svérázná rozhodně. Tady mi přišlo, že jí někdo vyměnil. Najednou šlo jenom o muže a děti. Já doufala, že její romantická linka bude mít mnohem víc komplikací.
Philip mi rozhodně k srdci nepřirostl a místy mě občas i vytáčel.
Zachraňovali to ostatní sourozenci Bridgertonovi, kterých tady ale oproti ostatním dílům bylo pramálo.
Začínám se bát dalších dílů, protože poslední dva byly velké zklamání.

17.10.2021 2 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Ano, jsem jedna z těch, které příběh Addie LaRue, zcela pohltil a uchvátil.
Ale není to kniha pro každého. Není to young adult, není tady akce, jeden zvrat za druhým, nebo láska, která hory přenáší.
Tahle kniha, je pomalá, rozvážná, hloubavá a nádherná. Bavilo mě příběhem pomalými kroku procházet, objevovat ho a prozkoumávat všechno, co nabízí.
A hlavně Henry, to bylo zlatíčko a u jeho příběhu mi pukalo srdce, protože jsem přesně věděla co cítí.
Neviditelný život Addie LaRue je nezapomenutelný.
A hlavně, Addie LaRue je nezapomenutelná.

14.10.2021 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

UUU, tak tohle mě bavilo.
Prostředí školy, která učí sama a rozhodně studentům nic nedá zadarmo má skvělou podzimní atmošku.
Galadriel a Orion jsou skvělý hlavní hrdinové. Nejsou dělaní podle šablony, mají svůj příběh a charakter.
A ten konec - to bylo strašně hezké pohlazení po duši a strašně jsem to všem postavám přála.
Jen na mě autorka občas chrlila až moc informací a bylo náročné všechno vstřebat.

10.10.2021 5 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Zcela upřímně, to nejlepší při čtení pro mě byla ta nostalgie. Jiskru v popelu jsem poprvé četla před pěti a totálně jsem si jí zamilovala. Všechny ty pocity se mi vrátili - fascinace novým světem, okouzlením hlavními hrdiny a nebo překvapení nad zvraty.
Tohle všechno kazily jenom ty milostné trojúhelníky, které jsou úplně zbytečné a příběh by se úplně obešel bez nich (Keenana klidně vymažte a u Heleny nechte přátelství, díky).

06.10.2021 4 z 5

Vrány Vrány Kass Morgan

Myslím, že tady byl dost nevyužitý potenciál.
Samotné téma knihy je skvělé - čarodějnice, magie a tajné spolky. Jenže jazyk, který je sice svižný, tomu neumí dát úplně tu pravou podzimní atmosféru, kterou bych si přála.
Postav je tu sice hromada, ale všechny jsou takové mdlé a nevýrazné, i když tam nějaký potenciál je.
Zároveň jsem tady nenašla nic, co by mě naštvalo nebo bylo vyloženě špatné.
Pro mě prostě průměr, ale věřím, že mladší čtenáři z toho budou nadšení víc.

04.10.2021 3 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Laura Steven

S touhle knihou jsme se dost minuly.
Není vyloženě špatná, ale není pro mě. Doufala jsem, že mi prostředí vědy a humor sedne, ale na mě to vůbec nefungovalo a na knihu jsem se nedokázala soustředit.
Takže odkládám jako nedočtené.

30.09.2021

Na první pohled to vypadá jako obyčejný průvodce po Evropských stezkách. Takhle kniha toho ukrývá ale mnohem víc. Ukazuje, že všechno nejde podle plánů, a to nejen putování. Ne vždycky je možné trail dotáhnout do konce, někdy prostě zůstanete celý den ve stanu a někdy taky začínáte, takže se musíte učit z vlastních chyb. Lůca tady ale odkrývá i životní ztráty a bolesti, které k tomu bohužel patří.
Za těch 300 stránek se budete smát i plakat (fakt hodně) a budete mít chuť nasadit batoh na záda a vyrazit do hor.

30.09.2021 5 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Postavy skvělé, prostředí skvělé, atmosféra skvěla. Tak proč jsem dala knize pouze 4 hvězdičky? Protože mě prostě nebaví detektivní zápletky. Což není chyba knihy, šla jsem do toho s tím, že to tam bude, ale nemůžu říct, že bych byla do děje zapálená.

29.09.2021 4 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Já prostě nemám ráda knihy, které jsou založené na tom, že si lidi lžou a neumí spolu komunikovat. Navíc Clara se chovala naprosto příšerně. Ještě jsem schopná pochopit její chování k mámě, ale Millera mi bylo fakt líto a nechápu, že s ní zůstal.
A na konci se samozřejmě všechno lusknutím prstu srovná.
Zatím nejhorší kniha od autorky.

P.S. Nejsem člověk, co nějak hrotí chyby v knihách a špatné překlady, ale tady to už občas bylo i na mě moc. A to překladatelka překládala spoustu, kde jsem problém s překladem neměla, tak nevím co se tady stalo.

13.09.2021 1 z 5