lexikon_tf lexikon_tf komentáře u knih

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Tahle kniha mě hodně překvapila. Čekala jsem, že to bude něco podobného jako byl Ptačí domek, nějaká melancholie, ptáčci, příroda a tak. A mezitím se mi dostalo do ruky docela mrazivé psychologické drama mezi mužem a ženou, odehrávající se v drsném prostředí severského fjordu. A bylo to skvělé!

Allis se uchyluje na venkov, jelikož utíká před svou nedávnou minulostí. Najde si brigádu jako pomocná síla v jednom odlehlém venkovském domku.
Jeho majitel, nemluvný a divný pavouk Sigurd, jí příkře sdělí její povinnosti a hlavně si nepřeje být příliš rušen. Jeho žena se prý brzy vrátí.

A jak tak čekají na návrat paní manželky, začíná se mezi těmito dvěma naprosto nesourodými osobnostmi vytvářet zvláštní pouto. A co myslíte, vrátí se manželka?
Sigurd pomaličku odhaluje oponu své minulosti, která je stále opředena tajemstvím.

Zvláštní pro mě bylo číst bez přítomnosti přímé řeči, ale snadno jsem si na to zvykla. V knize se kromě dvou hlavních postav mihne jen pár dalších, ale příběh je vystavěn hlavně na těch dvou a podařilo se tak docílit poměrně strašidelného dramatu. Moc se mi to líbilo, můžu vřele doporučit všem, kdo rádi poodhalují tajemné stíny minulosti!

15.02.2023 5 z 5

Dvě klikaté cesty Dvě klikaté cesty Tom Franklin

Nečekala jsem, že se mi to bude tak moc líbit, tato kniha pro mě byla velmi příjemné překvapení! Zdánlivě poklidný příběh o životě v malém mississippském městě se rozvine v psychologické drama, ve kterém se rozvíří kalné vody minulosti a vykouknou kostlivci ze skříně.

Larry a Siles bývali jako děti kamarádi, byť byli každý z jiného těsta i společenských kruhů. Pak ale, když chlapci dospívají a začnou se zajímat o dívky, jednoho dne zmizí holka, s níž měl Larry právě rande. Je tedy poslední kdo ji viděl… Ale co se tehdy skutečně odehrálo? Co všechno se na malém městě dá ututlat?

Larry a Siles jsou nyní dospělí, jejich cesty se už dávno rozešly. Ten první z nich, Larry, žije sám s celoživotním cejchem viníka, ten druhý muž se stal místním policajtem. A jednoho dne opět zmizí z okolí mladá dívka a Larrymu teď navíc někdo usiluje o život.

Skvěle napsáno, zápletka pěkně graduje a hezky se mi to četlo, i když je téma příběhu dosti ponuré. Nic mu ale neubírá na zajímavosti a já knihu vřele doporučuji!

04.01.2023 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Prozatím jsem se duchů namlsala do sytosti, děkuji! Po předchozích knihách od autorky tu na mě bylo těch duchů už trochu moc. Ale líbilo se mi to, i když o malilinko méně než předchozí knihy.

Ve strašidelném sídle rodiny Carrow se pořádají prohlídky pro senzacechtivé návštěvníky. Průvodkyně Remy zná každé zákoutí tajemného domu a všechny historky spjaté s jeho děsivým tajemstvím. V domě totiž kdysi bydlel krutý pán, který vraždil služebnictvo i pocestné!

Jeden z návštěvníků projeví zájem strávit v domě dva týdny a pátrat po stopách nadpřirozených jevů pomocí seancí i moderní techniky.

Osmičlenná různorodá skupinka je připravena a natěšena na nadcházející události. Ovšem nikdo nepočítal s několikadenní bouří, která dům na několik dnů izolovala od okolního světa.
A začaly se dít prapodivné a strašidelné věci!

20.11.2022 4 z 5

Oheň a led Oheň a led Julie Garwood

Odhodlaná kráska v nesnázích, zapeklitý případ, fešný pracovník FBI a láska jako trám - jak jsem poznala, toto jsou charakteristické znaky většiny knih Julie Garwood, které jsem zatím přečetla. A víte co? Mě to baví! Jsou to hezké oddechovky, pěkně se mi to čte a vím, co mám očekávat. Oheň a led mě nepřekvapil co se scénáře týče, dostalo se mi napínavé akce i milostného vzplanutí.
Reportérka malého deníku se náhodou dostane k rozhovoru se samolibým sportovcem, který však záhy po začátku závodu zmizí a najdou se z něj posléze pouze červené ponožky, které měl při startu na sobě.
Samozřejmě jí to nedá a chce záhadě přijít na kloub, do toho se zapojuje FBI a reportérka dostává ochránce v podobě arogantního krasavce, a jak tak společně vyšetřují, tak si k sobě najdou i cestičku a vzájemné zalíbení.

04.09.2022 5 z 5

Hluboký hrob Hluboký hrob Steve Robinson

Další skvělý příběh genealoga Jeffersona Tayta. Líbilo se mi opět prolínání dějových linek ze současnosti a z minulosti, kdy JT pátrá v dávné historii, aby objasnil přítomnost svých klientů.
Jednoho dne si genealoga JT najme jistá americká dáma, protože jí přišel záhadný balíček od neznámého odesilatele. Balíček obsahoval starý dětský kufřík. Jaké tajemství skrývá a proč jej obdržela? JT odjíždí hledat až do Anglie.
Stopy vedou do roku 1944, k pokrevní linii jeho klientky, která celý život neměla tušení, že byla adoptovaná. Kdo byla její biologická matka a proč ji dala tenkrát k adopci? Dostáváme se tak až k dávnému příběhu tragické lásky mladé anglické dívky a amerického vojáka. Jenomže nic není tak snadné jak bychom si přáli a i životní osudy těchto mladých zamilovaných postihlo neštěstí a ošklivé události.
Mám ráda pátrání v rodinných historiích a objevování dávných tajemství. Určitě si s chutí přečtu další díly série s genealogem Jeffersonem Taytem.

Napospas Napospas Kiran Millwood Hargrave

U této knihy mě velmi nalákala anotace. Pustila jsem se do čtení a nemohla jsem to odložit, tak moc mě příběh pohltil.
V roce 1617 postihla ostrov Vardø na severovýchodě Norska katastrofální bouře, při které na moři zahynula většina mužů, kteří právě vyrazili na rybolov.
Ženy se musely popasovat s touto novou tragickou situací a poradit si s obživou a chodem celé vesničky.
Na ostrov je následně vyslán komisař, který má dohlédnout na to, aby se zde zabránilo domnělým čarodějnickým praktikám.

Sledujeme zde příběh dvou mladých žen, Maren a Ursuly, mezi nimiž se časem vyvine důvěrný přátelský vztah. Maren je obyvatelkou ostrova, Ursula je mladá městská dáma zvyklá na společnost a služebnictvo, a zároveň je novomanželkou zmíněného komisaře, který má na ostrově speciální poslání.
Ursula se s pomocí Maren učí nejzákladnějším dovednostem, které jsou pro život v těchto drsných končinách nezbytné. Navíc se ve vesnici rozpoutá kolotoč absurdních obvinění z čarodějnictví a Ursula s hrůzou zjišťuje, že se na tom podílí právě její manžel.
Velice doporučuji, pro mě to byl parádní zážitek. Kniha má přesně moje oblíbené body: zima, nehostinný sever, čarodějnice.

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

Perfektní vyprávěcí styl s velice temnou a hutnou atmosférou. K tomu sychravé a ponuré prostředí anglického venkova. Rodinná tragédie a hororové prvky.
A voilà - mám nového oblíbeného autora!
Manželský pár ztratil za podivných okolností svého pětiletého synka. Každý z nich se se svým zármutkem snaží vyrovnat po svém.
Muž kope na poli a vědecky bádá po kořenech starobylého dubu, žena zve do domu vyvolavače duchů.
A pak se tam taky objeví jeden zajíc…

Líbilo se mi, jak byl příběh vyprávěn, že se současný děj prolínal s minulostí když malý synek byl ještě naživu a čtenář tak poodkrývá další tajemství. Temnota v příběhu tím byla pěkně dávkovaná a konec byl moc pěkně hororový!
Doporučuji všem, kdo mají rádi temnou atmosféru (a taky zvířátka).

19.08.2022 5 z 5

Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky Edgar Allan Poe

Moje oblíbená detektivka s tak trochu hororovými prvky, jak se od E. A. Poea očekává. Poprvé jsem ji četla jako náctiletá a nesmírně se mi to líbilo. Od té doby je Poe můj velký oblíbenec! Tentokrát pro skupinu #klasikomilove přečteno již poněkolikáté a je to pořád hodně dobrý! Mondieu!

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Ledová princezna bylo moje první seznámení s autorkou a také je to první díl série s Erikou a Patrikem.

Děj nás zavede do Švédska, do přímořského městečka Fjällbacka. Tam, ve svém domě ve vaně, je nalezena mrtvá žena. Náhodou je to i dávná kamarádka Eriky, spisovatelky, která ve městě řeší pozůstalost po rodičích.

Smrt je brzy vyšetřována jako vražda a případ dostává na starost mladý detektiv Patrik, který se s Eričinou pomocí hodlá brzy dostat pachateli na stopu. Jak jim půjde vzájemná spolupráce? No, vzhledem k pokračování série prozradím, že velice dobře!

Erika se do záhadné smrti své kamarádky z dětství noří i s profesním zájmem - o tragédii se rozhodne napsat knihu.

Příběh mě pohltil a nepustil až do konce, velmi čtivá detektivka z mého oblíbeného severu! O jednotlivých postavách se dozvídáme spoustu věcí s hlavní postavy mi byly velmi sympatické. Velice doporučuji všem milovníkům dobré krimi!

21.05.2024 5 z 5

Havířovina Havířovina Iva Hadj Moussa

Moje první setkání s autorkou a hned mě její styl psaní zaujal, rozhodně si moc ráda přečtu její další knihy!

Havířovina, tak se říká jednomu starému a zanedbanému domu v jihočeské vesnici, kam se hlavní hrdinka, spisovatelka, po letech vrací, aby zde, v rodné vísce, našla ztracenou životní nit - práce ani vztah se nevydařily, a tak doufá, že zde načerpá alespoň inspiraci pro nový román.

Ale ten omšelý dům v sousedství jí nedá spát - prý se tam objevují podivné věci - z komína občas stoupá kouř, i když je dům dlouhodobě neobývaný. Straší v něm snad? Nebo se jedná o náhody, které podněcují sousedskou představivost? A kdo je to Sroulák?

Jistá mrazivost, která z příběhu sálá, je pro mě atraktivní a rozhodně jsem se při čtení nenudila. Žádné thrillerové scény se zde neodehrávají, spíš takové hororové, plíživé tajemno, a to já mám ráda. Moc doporučuji!

10.05.2024 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Beskydy jsou můj oblíbený kraj, proto jsem si nutně potřebovala přečíst tuto knihu, která mě ihned zaujala, jakmile vyšla (i když mi trochu trvalo, než jsem se k ní dostala). Ale povedlo se a moc se mi to líbilo!

V jedné beskydské horské osadě je v lese nalezena zavražděná dívka. Bohužel ji najde brzy ráno malý chlapec, který slyšel volání jelenů a nebojácně se vydal do lesa za těmi zvláštními zvuky.

Miroslav Lada, ostravský vyšetřovatel spolu se svým týmem začnou vyslýchat místní obyvatele, protože jsou přesvědčeni, že vrah se skrývá mezi nimi. Kdo měl motiv zabít oblíbenou mladou ženu, která měla před svatbou?

Barvitý popis prostředí i vykreslení charakterů, perfektně stupňované napětí, to je detektivka podle mého gusta. Velmi doporučuji a už se chystám na autorovy další knihy!

07.05.2024 5 z 5

Můj bratr Můj bratr Karin Smirnoff

Staré křivdy a rodinné bolesti vyplouvají na povrch, když se Jana Kippo po letech vrací do rodné vesnice na severu Švédska.

Její bratr má zřejmě jediný cíl, a to upít se k smrti. Pomalu rozplétáme dávný rodinný příběh plný strachu a krutosti. O to horší, že se vše odehrávalo mezi členy jedné rodiny. Nakonec však děti vzaly osud do vlastních rukou, ale nepředbíhejme.

Jana přijela za bratrem, aby se pokusila opět najít sama sebe, přijít na to, jak se vypořádat s minulostí a třeba pomoci sobě i bratrovi. Podaří se to? Přečtěte si sami.

Pomalé tempo příběhu mu neubírá na napětí, naopak. Husí kůži nahánějící momenty jak z hororu. Skvělé to bylo. A na styl psaní (bez interpunkce) jsem si celkem brzy navykla a nevadilo mi to. Doporučuji všem, kdo mají rádi mrazivá rodinná dramata z drsného severu!

02.05.2024 5 z 5

Temná pláň Temná pláň Andy Maslen

Už třetí případ detektiva Forda, kterému všichni přezdívají Henry, ale my vlastně stále nevíme, jak se skutečně jmenuje. Snad se to někdy dozvíme!

Tentokrát nás vyprávění zavede do vojenského výcvikového prostoru, kde je nalezena mrtvá vojačka. Vypadá to na sebevraždu, ale detektivovi Fordovi se to nějak nezdá a začíná tedy pátrat po vrahovi. Vyšetřovatelé však mají málo času, jelikož celá vojenská jednotka má záhy odlétat na zahraniční misi.

Opět plno skvělého pátrání po padouchovi, detektiv Ford je sympaťák a i když má doma vlastní starosti (úmrtí manželky a pubertální syn, který stále nezná pravdu o smrti své matky), je to jeden z mých oblíbených hrdinů.

Jednotlivé díly na sebe nenavazují, jen je lehce protíná soukromá detektivova linie, ale i tak je vždy vysvětleno pozadí příběhu. Těším se na další díly a vřele doporučuji!

28.03.2024 5 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Polednice je prvním dílem ze série s vyšetřovatelem Tomášem Volfem, a jelikož jsem měla tu čest číst jako první díl s názvem Nalezení, musela jsem si nutně doplnit celou sérii a dát si ji pěkně od začátku!

Mladá a trochu nesourodá dvojice začínajících vyšetřovatelů Tomáš Volf a Eva Černá dostanou první případ - na sídlišti je nalezena mrtvá dívka. Vrah si své oběti vybírá za bílého dne, možná proto dostal přezdívku Polednice.

Tomáš s Evou musí ve svých nových rolích uspět nejen před nadřízenými, ale také sami před sebou, i když to každý bere tak trochu po svém. Podaří se jim nakonec odhalit tajemného pachatele?

Příběh mě hned vtáhl do děje a skvěle se mi četl, líbilo se mi i prostředí rozpáleného panelového sídliště se záhadným padouchem (a dokonce jsem ho i sama odhalila, což se mi většinou moc nedaří). Charaktery obou vyšetřovatelů se časem vybrousí, teď jsou to oba taková mladá policajtská ucha, ale víme, že máme před sebou ještě pár pěkných dílů, na které se už teď moc těším!

22.03.2024 5 z 5

Hlubiny města Hlubiny města * antologie

Netradiční pojetí vnímání města jako poetického prostoru, všech jeho tajemných zákoutí, která jsou nám zdánlivě známá, avšak víme jistě, co se ukrývá pod povrchem? Jak dobře znáte svoje město po setmění? A zkusili jste někdy třeba odemknout tajemná komínová vrátka?

Patnáct známých českých spisovatelek a spisovatelů nám dává nahlédnout do nitra nejrůznějších prostředí i do myslí jejich obyvatel.

Velmi působivé a poutavé literární ztvárnění kulis měst, ať už skutečných či fantaskních, mě přeneslo doslova hluboko mimo realitu a užívala jsem si ty kouzelné a prazvláštní cesty.

Nejvíce mě oslovily povídky Česká mlátička (D. Vácha), Vlčice (L. Vavrečka), Dutý septagon (P. Stančík), Zavařovačky (J. Štifter), Tyhle věci neexistujou (A. Bolavá) a Pan Frýdek a slečna Místek (K. Sněgoňová).

Velice povedená povídková antologie - doporučuji všem milovníkům tajů, hororů a fantazie.

16.07.2023 5 z 5

Lajla znamená noc Lajla znamená noc Aleksandra Lipczak

Polská reportérka Aleksandra Lipczak v této reportáži skvěle uchopila otázku křesťanského a muslimského světa a provází nás historií v místě, kde se setkávají kontinenty - v oblasti Gibraltaru.

Projdeme se historií ve starobylých andaluských místech od roku 711, kdy se na jihu dnešního Španělska střetávaly a mísily různé kultury a tradice, proměňovaly se katedrály v mešity a naopak, vzájemně se inspirovaly a obohacovaly, ale také spolu bojovaly.

Díky autorce mě moc bavilo objevovat vzdělanost, filozofii nebo architekturu tehdejší doby. Důležitá je i otázka, zda by se bez tohoto mísení kultur ta evropská byla bývala vyvíjela stejně? Měla jsem kdysi možnost navštívit andaluskou Granadu a její Lví dvůr a dodnes si pamatuju ty nádherné orientálně zdobené sloupy, které bych teď znovu moc ráda viděla.

Velmi zajímavý pro mě byl i pohled na vznik slov a názvů, která se dodnes používají (např. španělské olé má zřejmě původ v arabském alláh, nebo název Gibraltar - z arabského Džabal Tárik - Tárikova hora, podle berberského vůdce, dobyvatele iberského poloostrova).
Nemalou roli v historii hraje i potřeba překládání jazyků - v touze po porozumění mnohojazyčnému ruchu na tehdejších toledských ulicích a tržištích lze na překlady nahlížet i jako na určitou formu kolonialismu (protože, jak autorka píše, i vědění může být jistým druhem kořisti).

Moc jsem si tuhle cestu po jihu Španělska užila a o to víc mě láká se tam vypravit, autorce se povedlo mě krásně nalákat.

28.05.2023 5 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Pátrání po zmizelém dítěti - tenhle námět už tu určitě párkrát byl. Ale to jeho pojetí a rozpracování v této knize - to jsem tedy skutečně hltala, bylo to naprosto strhující a velice napínavé čtení!

Během průvodu u příležitosti svátku Dne díkůvzdání v roce 1998 se ztratí malá holčička Kiera. Všichni po ní marně pátrají, po holčičce ale jako by se zem slehla. Najdou se pouze dívčiny ostříhané vlásky a její oblečení.

Do pátrání se mimo policejní složky zapojují samozřejmě i média, a mladá studentka žurnalistiky Miren si pátrání po malé Kieře vezme za své a zasvětí mu i několik následujících roků. I Miren má svůj vlastní důvod, proč do pátrání vkládá tolik času a energie.

Po letech, kdy pátrání ustrnulo na mrtvém bodě, se nešťastným rodičům dostane do rukou videokazeta, která zachycuje minutovou stopáž Kiery, jak si kdesi v pokojíčku hraje s panenkami.

Jestli vás zajímá, jak to s malou Kierou dopadne, určitě si knihu přečtěte, velice doporučuji! My, co jsme knihu četli v rámci společného čtení, jsme netrpělivě hltali stránky, protože napětí a vygradování příběhu bylo opravdu perfektní.

15.02.2023 5 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

Opět jsem nadšeně sáhla po knize mé oblíbené Lucie Hlavinkové, a znovu jásám!

Sledujeme příběh patnáctileté Jany, která vyrůstá v totalitě, zemřel jí nedávno tatínek a prarodiče se chovají docela zvláštně. Jana má stále pocit, že její rodina něco tají nebo přinejmenším jí neříkají pravdu. Pustí se tedy do vlastního pátrání, co za tím vším vězí. A jak postupně rozkrývá rodinné tajemství, přichází na velmi zajímavé věci!

Líbilo se mi vyprávění z pohledu dospívající Jany, která, ač někdy trochu naivně, ale s tvrdohlavostí náctileté, šla za svým cílem - dozvědět se pravdu. Skvěle vykreslené prostředí totality, které si jistě dovedou představit i později narození, kteří tuto dobu nezažili. Příběh má spád, napětí a je velmi čtivý.
Další kvalitní román se zajímavě zpracovaným tématem naší historie. Velmi doporučuji!

23.12.2022 5 z 5

Ještě jedny zavřené dveře Ještě jedny zavřené dveře Nuala Ellwood

Mladá Vanessa se baví tím, že si vyhlédne luxusní nemovitost, domluví si prohlídku a pak se vydává za cizí ženu, aby tak alespoň na chvíli okusila dokonalý život, po němž tolik touží.

Vanessa přišla totiž v dětství o maminku, a tak se upínala ke svým snům o perfektním světě s dokonalou rodinou.

Jednoho dne se seznámí s charismatickým Connorem a zdá se, že budoucí dokonalosti společného života nic nebrání. Pak ale Connor ukáže svou pravou tvář.
Vanessa, aby unikla jeho zvláštnímu chování, se čím dál víc věnuje své zábavě, která se jeví neškodně do doby, než v jednom z domů zemře při prohlídce jeho majitel. A Vanessa je bohužel poslední, která jej viděla naživu.

Pěkný psychothriller, svižný, s krátkými kapitolami a děj pěkně odsýpal, tak se mi to líbí. I když mě hlavní hrdinka zpočátku trochu štvala svou naivitou, pak se ukázalo, že všechno má svůj důvod a vše je jinak.
V románu jsou dobře vykreslené i další postavy, jako Vanessina sestra nebo její nejlepší kamarádka a jejich vzájemné vztahy.
Příběh realisticky ukazuje, jak snadné je podlehnout manipulaci a nechat se zaslepit tím, co sami chceme vidět.

Určitě doporučuji k přečtení, je to silné a zajímavé téma zasazené do lákavého prostředí londýnských domů.

27.11.2022 5 z 5

Mrtvý na pláži Mrtvý na pláži Anna Johannsen

Temná detektivka přesně podle mého gusta, tentokrát z prostředí severofríského ostrova Amrum (aspoň už vím, kde to je), se sympatickou vyšetřovatelkou, se zajímavou zápletkou a pěknými popisy prostředí i policejního pátrání.
Na pláži na ostrově Amrum je nalezena mrtvola šéfa tamního dětského domova. Vypadá to zřejmě na infarkt, nicméně při pitvě jsou nalezeny jisté nesrovnalosti.
Na vyšetřování případu je ne náhodou nasazena hlavní komisařka Lena Lorenzenová, která na ostrově Amrum vyrostla, ale jako dospívající dívka z něj utekla.
Kromě komplikovaného vyšetřování záhadné smrti tak Lena čelí i vzpomínkám na Amrum a shledává se se svými blízkými, které tam kdysi zanechala.
Líbila se mi postava hlavní hrdinky i její psychologický profil, průběh vyšetřování byl opravdu detailně rozebrán, což mám ráda, vše bylo pěkně objasněno člověk má pocit, že se sám účastní této mravenčí policejní práce.
Navíc kniha je prvním dílem série, takže se můžu těšit na další díly, které si určitě s chutí přečtu.

23.08.2022 5 z 5