lexikon_tf lexikon_tf komentáře u knih

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Tak toto mě opravdu dostalo! Nevěděla jsem, co mám čekat (anotaci jsem nečetla a dala jsem na osobní doporučení od @marketa_kom_books - za což nesmírně děkuji!), ale že dostanu takovou nálož emocí a nádherného fantastického světa, to jsem opravdu nečekala.
Já u knih obvykle slzím, většinou v závěru. Ale tady jsem řvala skoro od půlky příběhu jako profesionální plačka. To bylo tak nádherný, že si to prostě musíte přečíst!

Linus Baker je spořádaný sociální pracovník, který má rád svou rutinu. Stará se o přidělené sirotčince s magickou mládeží a pečlivě kontroluje, zda je všechno jak má být. Jednou dostane tajný úkol - vydat se na vzdálený ostrov Marsyas, kde se nachází 6 podivných a různorodých stvoření.

Linus se úkolu zhostí s precizností sobě vlastní. Jenomže. Člověk míní a pak je všechno jinak, jak to tak bývá. Co ho na ostrově potká?

Tohle! Prostě! Byla! Nádhera! Úchvatné, velice čtivé, dojemné, prostě skvělé. Nádherný příběh o přátelství, o strachu z neznámého, o zlobě, lásce i tajemstvích. Doporučuji! Hodně moc!

05.03.2023 5 z 5

Zimní oheň Zimní oheň Anders de la Motte

Začala jsem 3. dílem ze série s ročními obdobími, ale nijak to nevadilo, díly prý na sebe dějově nenavazují. A musím říct, že se mi kniha moc líbila!

V příběhu se střídá vyprávění ze současnosti s minulostí, každou druhou kapitolou se tedy dostáváme hlouběji do minulosti. Hlavní hrdinkou je Laura, které teta odkázala svůj domek u jezera, kde Laura jako malá ráda trávila prázdniny.
Na svátek sv. Lucie se tam však kdysi stalo neštěstí - hořela tančírna, kde se mladí scházeli a nešťastnou náhodou tam uhořela jejich kamarádka.

Laura má na ten osudný večer otřesné vzpomínky a nejraději by je vymazala z paměti, ale kvůli dědictví se musí vrátit na místo, které tolik milovala, ale které jí přineslo velikou bolest.

Vypadá to, že ani 30 let starý případ není zdaleka vyřešený, ale s Laurou postupně odhalujeme děsivá tajemství jejích dávných přátel a dočkáme se překvapivého rozuzlení!

Knihu moc doporučuji, já osobně jsem si opět vychutnala báječně mrazivou atmosféru severu, sněhu a ledového jezera!

18.01.2023 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Pro své první setkání s autorkou jsem si vybrala velmi dobře. Napínavý, společensky angažovaný román Děti nade vše mne zaujal tématem, které je velice silné a aktuální: konzum, sociální sítě, influenceři, youtubeři - a jakou roli v tomto kolotoči hrají děti?

První část knihy ukazuje dění ze současnosti, píše se rok 2019. Malá Kimmy, jejíž maminka je “hvězdou” sociálních sítí a své děti dennodenně natáčí při všech možných i nemožných situacích, jednoho dne zmizí. Začíná vyšetřování, kde se seznamujeme s pečlivou vyšetřovatelkou Clarou.
Ve druhé části nahlédneme do nedaleké budoucnosti, kde se setkáváme s Kimmy jako dospělou ženou a dozvídáme se, co si ona i její bratr odnesli z dětství “před kamerou”.

Obě části knihy se mi líbily, bylo to silné, napínavé, alarmující. Byla jsem nadšená z pedantské vyšetřovatelky Clary (proceduristka - to se mi moc líbí). Ale nejvíc se mnou zacloumalo téma jako takové.
Kniha je čtivá, nechybí zde drama a aktuálnost tématu mi co chvíli připomínala současnou českou scénu na sociálních sítích, která je mimochodem hezky shrnuta i v doslovu knihy (včetně termínu sharenting- teď už vím, co to je).
Moc doporučuji, opravdu moc!

04.10.2022 5 z 5

Temná hra Temná hra Andy Maslen

Opět jsem si čtenářsky velice pošmákla - skvělá svižná detektivka Temná hra by neměla minout žádného milovníka napínavých příběhů.

Setkáváme se s inspektorem Henry Fordem, jehož minulost má pachuť manželčiny tragické smrti a před ostatními (včetně jeho dospívajícího syna) je zahalena tajemstívm.
Inspektor Ford je povolán k vraždě matky a synka. Těla byla nalezena v kaluži krve, vrah ženu nechal doslova vykrvácet.
Rozbíhá se pátrání a inspektorova intuice našeptává, že budou mít co dělat se sériovým vrahem.
Navzdory své minulosti a životním zkušenostem je pan inspektor velký sympaťák a také jeho nová “divná” kolegyně je fajn, spolu tvoří dobrou vyšetřovatelskou dvojici.

Kniha je velmi čtivá a chytla mě od prvních stránek. Popis vyšetřovacích postupů byl precizní a realistický, to se mi na detektivkách tohoto typu moc líbí. Sama jsem si podle průběhu vyšetřování tipovala vraha (no samozřejmě jsem se netrefila). Oceňuji i nahlédnutí do psychologie vraha pomocí jeho krátkých “zpovědí”, které čtenáře tak pěkně popletou. Mistrně vykonstruovaná a neobvyklá zápletka vám nedá spát dokud se nedozvíte jak to dopadne!

A jelikož se jedná o první díl nové série, už teď se těším na další díly a věřím, že se budou číst neméně parádně jako tento první díl!

Děkuji za recenzní výtisk albatrosmedia.cz.

25.09.2022 5 z 5

Poslední léto ve městě Poslední léto ve městě Gianfranco Calligarich

Na zakončení léta jsem si vybrala ideální čtení, kdy jsem se přenesla do svého milovaného Říma. Do kouzelného města, ze kterého dýchá historie a sálá teplo z rozpálených uliček.
O knize od Gianfanca Calligariche jsem slyšela poutavé povídání v podcastu Záložka a kniha mě nadchla svou melancholií a italskou rozmáchlostí.

V příběhu poznáváme třicetiletého Lea, který se potlouká městem a protlouká životem. I když se kniha může jevit jako návod na klasický sladký život a nicnedělání, dlouhodobě by mě osobně toto nejspíš nebavilo. Ale hlavní hrdina si vysloveně libuje v četných a nekonečných večírcích, posedávání a klábosení v kavárnách na náměstí, v záplavě alkoholu, vášně i hysterie. O to horší pak bývá Leovo vystřízlivění do reality všedních dní, kdy jeho existenciální letargie a neukotvenost začínají nanovo.

Krásně je v knize popsán i samotný Řím - nejen jeho statická podoba architektonických skvostů, ale i vyzdvižení genia loci. Moc se mi líbilo přirovnání města ke skryté šelmě - Řím jako město, které je jako tajná součást každého, kdo jej navštíví.

Příběh tak pěkně líně plyne a kdo (stejně jako já) čeká, až se něco stane - tak nechť čeká trpělivě, ale jistě nebude zklamán tím, co od knihy dostane. Já zklamaná rozhodně nebyla a knihu doporučuji nejen milovníkům italské kultury.

18.09.2022 4 z 5

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

Teda - tak tohle bylo něco! Opět velké díky za tip mé drahé @marketa_kom_books!
Po dlouhé době perfektní mysteriózní thriller, u kterého jsem měla husí kůži, četla s pusou dokořán, hltala strany a byla netrpělivá, jak to všechno dopadne!
V jednom horském městečku v roce 2008 záhadně zmizí sedmnáctiletá Julie, dcera náčelníka četnictva Gabriela Moscata. Tento případ vyšetřuje sám Gabriel, ovšem bez valného úspěchu, po jeho dceři se slehla zem. V jeho zoufalém pátrání nastane zvrat, když se zmatený Gabriel jedné noci probudí v místním hotelu a za okny padají mrtví ptáci. Na hotelové recepci se pak dozvídá, že se píše rok 2020 a jeho dcera je pohřešována už přes dvanáct let.
Skvěle vykonstruované, napínavé a pěkně zvrácené. Moc se mi líbilo prolínání vyšetřování Paula a Gabriela, kdy každý pátrá z jednoho konce, aby se dobrali společné pravdy.
A jak to dopadne? Přečtěte si! Jestli máte tenhle žánr rádi jako já, bude se vám kniha určitě líbit.

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Krásný a smutný příběh o mimozemšťanovi, který na Zemi hledá spásu pro svůj lid z planety Anthea, avšak místo toho přichází spíše zklamání a deziluze.
Kniha je geniální v tom, jak je prostá všech příkras. A velmi nadčasová! Ač jde o sci-fi žánr, nebojte se žádných přetechnizovaných ani jinak mimozemských zvláštností. Příběh je víc poetický a promlouvá skrze pocity osamělosti a marnosti.
K příběhu není třeba dodávat víc, přečtěte si knihu sami, ten zážitek opravdu stojí za to, i když je příběh trochu melancholický.
Díky společnému čtení na Instagramu jsem si knihu pořídila a jsem za to moc ráda, patří k těm, které mě chytly a už nepustí.
Na motivy knihy je natočen i film z roku 1976 s mým velkým oblíbencem Davidem Bowiem. Musím se na něj brzy zase podívat.

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Kouzelný příběh o Krabatovi určitě zná každý, já sama zbožňuju animovanou verzi od Karla Zemana. Vždycky jsem se tohoto příběhu tak hezky bála. A teď jsem si ho chtěla i přečíst a mít ho ve své knihovně, nejen proto, že krásné ilustrace jsou dílem Ludmily Zemanové.
Fascinující vyprávění o lužickosrbském dospívajícím chlapci, který se dostane do styku s mocí a jen díky silné vůli, přátelství a lásce se vymaní temným silám, určitě doporučuji všem čtenářům, malým i velkým, protože poselství příběhu určitě pochopí všechny generace.

19.08.2022 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Moje první setkání s autorkou a určitě ne poslední. Mám ráda psychologické thrillery, takže se už teď těším na další autorčiny knihy.

Mladí manželé se nastěhují do luxusního obytného komplexu v uzavřené komunitě. Koupě domu však byla až zázračně výhodná, copak se za tím asi skrývá?

Alice začne pátrat po historii domu, ptá se sousedů, s nimiž se s manželem snaží navázat přátelské vztahy, ti se však o domu a jeho bývalé majitelce vyjadřují jen neradi nebo vůbec.
Alici to nedá spát, nejen proto, že se v domě začínají dít divné věci.

Moc pěkně rozehraný psychologický thriller, kde pod povrchem bublá zlo a je blíž, než si hlavní hrdinové obvykle myslí.
Líbily se mi postavy i závěrečné rozuzlení, nechyběla akce ani napětí. Doporučuji všem, kdo mají rádi psychologická dramata!

09.04.2024 5 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Pařížská společnost, konec 19. století a kontroverzní masopustní bál v ústavu pro choromyslné - zajímavé téma i poutavá obálka. A po přečtení jsem byla také velice spokojená!

Do hospitálu Salpêtrière se nechce dostat z vlastní vůle snad nikdo. Tento pařížský ústav je totiž nechvalně proslulý díky svým chovankám - ženám nejenom duševně nemocným, na kterých věhlasní neurologové prováděli nejrůznější pokusy a pořádali veřejné ukázky hypnózy na hysterických pacientkách, ale také se sem umisťovaly takové ženy, které se například provinily tím, že mají nějaký vlastní názor. Což tehdy, obzvlášť u žen, nebylo příliš žádoucí.

Do spárů tohoto vězení pro nepohodlné ženy se dostane i mladá Eugénie. Ta se doma babičce svěří s tím, že vidí duchy zemřelých lidí a ti s ní komunikují. Babička, ta, které Eugénie nejvíce důvěřovala z celé rodiny, si však toto tajemství bohužel nenechá pro sebe, a tak Eugéniin otec ihned předá dceru do péče ústavu Salpêtrière. To se přece nehodí, aby dcera tak váženého pařížského občana blábolila o tom, že vidí duchy!

V ústavu Eugénie hledá podporu a pomoc u vrchní sestry Geneviève, která se dlouhodobě nemůže vyrovnat se ztrátou své vlastní sestry. Když jí ale Eugénie prozradí některé věci o zesnulé, které nemůže nikdo jiný vědět, začne i sama Geneviève pochybovat o správnosti umístění Eugénie do ústavu.

Každoročně se v Salpêtrière pořádá masopustní bál, na který má přístup i široká veřejnost. Mezi pařížskou smetánkou je tento ples vzrušující událostí. Přípravy na bál vrcholí a každá chovanka se na něj nesmírně těší. Pro většinu pacientek je to jediná příležitost v roce, kdy se setkají s někým mimo zdi ústavu. A také jedinečná šance pro Eugénii, kdy by se teoreticky dalo uprchnout!

Moc se mi líbil popis prostředí i téma ústavu jakožto odkladiště pro ženy, které narušují zavedené společenské pořádky. Nechybělo ani napětí a pocit bezmoci nad nespravedlivými osudy žen internovaných v ústavu. Klidně bych snesla i větší počet stran, ale i tak se na těchto necelých 200 stranách rozehrál pěkný příběh. Moc doporučuji!

01.12.2023 5 z 5

Velké léto Velké léto Ewald Arenz

Touto kouzelnou knihou jsem si krásně prodloužila léto, bylo to přesně ono - ta nádherná atmosféra, kdy večery voní po dešti, skvěle mi to sedlo do nálady a já jsem byla nadšená, stejně jako u autorovy předchozí knihy Staré odrůdy. I když tady asi o maličko víc!

Skvostný příběh o dospívajícím chlapci Friedrichovi, který se má o prázdninách, namísto letní dovolené s rodiči, připravovat na reparát v domě prarodičů. Z dědy čišel vždy velký respekt, ale Friedrich postupně poznává, že děda není zas takový mrzout.

Navíc na koupališti potká krásnou Beate, která mu zaměstnává myšlenky natolik, že nějaké učení nepřipadá v úvahu.

Do toho ještě nejlepší kamarád Johann, zdánlivý pohodář a kliďas, se začíná ukazovat v úplně novém světle - zkrátka velké léto se vším všudy, na jednoho puberťáka až moc. Ale i tak je to skvělé léto, kdy se z kluka stává mladý muž a nejen proto je tohle léto velké a nezapomenutelné.

Autor umí tak perfektně vystihnout atmosféru, o čemž jsem se přesvědčila i v jeho předchozí knize. Psáno s lehkostí o obyčejných věcech, a přece to tak jednoduché ani obyčejné není. Velice doporučuji!

22.10.2023 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Od autora jsem zatím nic nečetla, sáhla jsem proto namátkou po thrilleru Našeptávač, prvním dílu ze série s vyšetřovatelkou Milou Vasquez. A určitě se ještě do dalších knih od @donatocarrisi pustím, byla jsem totiž velice spokojena!

Když je náhodou objeveno lesní pohřebiště, kde je zakopáno pouze šest useknutých dívčích rukou, vyšetřovatelé jsou ihned v pohotovosti a pouští se do nesnadného pátrání po obětech. V čele pátrání stojí kriminolog Goran Gavila. K ruce mu je i mladá policistka Mila Vasquez, která je odbornicí na hledání ztracených dětí.

Jak se v příběhu, který je čím dál víc spletitý a napínavý, dále dozvídáme, Mila má totiž z dětství otřesnou zkušenost, která narušila její empatii, a proto se může ostatním kolegům zdát chladná a odtažitá. To však bravurně dohání v intuici a zatvrzelosti v nacházení pohřešovaných.

Příběh mě strhl a hltala jsem stránky napjatá, jak to celé dopadne. Užila jsem si akční scény i dějové zvraty, kterých bylo v knize opravdu hodně, ale i tak jsem se v příběhu dokázala stále orientovat. Autor mě hnal do finále, které, pravda, mohlo být více rozvinuté, ale můj celkový dojem z knihy to naštěstí nezkazilo. Doporučuji všem milovníkům akčních thrillerů!

29.09.2023 5 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Klasický román o mladém námořnickém rošťákovi, který byl uveden do společnosti a našel tam lásku, knihy a umění.
Bez aktuálního kola #klasikomilove bych sama po této knize nesáhla, ale tím bych se ochudila o krásný literární zážitek.
Zprvu jsem se prokousávala filosofickými úvahami, podobně jako u Doriana Graye. A i tady, v Martinovi Edenovi, jsem byla na konci v šoku.

Hrdina Martin Eden má vrozenou zvídavost a selský rozum a postupně, jak získává jistotu a je přijímán ve vyšších kruzích, podivuje se čím dál víc nad stádními stvořeními a jejich neschopností stát se individualitami.

Sám svou pílí a vůlí putoval nesmírnou říší intelektu, přesvědčen, že dosáhne úspěchu jako spisovatel. Ale z té započaté cesty už se nešlo vrátit zpět.
Překvapivý závěr, který mi vyrazil dech, umocnil pocit z celého příběhu, který rozhodně stojí za to si přečíst. Jedna z knih, nad kterou člověk ještě dlouho přemítá. Určitě vřele doporučuji!

04.09.2023 5 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Musela jsem si doplnit vzdělání - jako první jsem totiž nedávno četla Černý korál, což byl druhý díl této podvodní série. Sáhla jsem tedy po prvním dílu se sympatickou policejní potápěčkou Sloan.

Při jednom z ponorů objeví Sloan právě zabitou dívku, kterou někdo hodil do vody v momentě, kdy se Sloan potápěla poblíž. Navíc se jí někdo mezitím hrabal v autě a zmizely jí doklady - vrah tedy teď zřejmě zná její adresu!

Z případu mrtvé dívky se vyklube zapeklitý případ vydírání, korupce a honby za vrahouny, kteří se evidentně nezastaví před ničím.

Já mám tyhle policejní honičky ráda, beru to jako oddechovku na jeden večer, protože příběh je čtivý a o akci není nouze. Doporučuji všem kdo mají rádi akční děj.

27.08.2023 5 z 5

Otázka viny Otázka viny Jørn Lier Horst

Patnáctý díl série se sympaťákem vyšetřovatelem Williamem Wistingem - a já tuto detektivní sérii vůbec neznám? Chyba! A nevadí, že jsem chybu začala napravovat od konce, na příběhu jsem to nikterak nepocítila, mám tedy ale co dohánět.

William Wisting má dovolenou, do schránky mu však začnou chodit podivné anonymní dopisy. Ty obsahují buďto jen číslo nějakého policejního spisu, nebo jiné indicie. William samozřejmě začne bádat, co mu anonymní pisatel chce sdělit a objeví, že dopisy odkazují na bezmála 30 let starý uzavřený případ. Anonym podnítil nejen Williamovu zvědavost, a ten začne pátrat v minulosti, zda byl tehdy případ veden jak se patří. Co objeví a kam ho anonymní dopisy zavedou?

Svižná a napínavá kriminálka podle mého gusta, opět jsem si velmi užila celý průběh vyšetřování, jeho detaily i úskalí. Přílišné krvavé akce tu nečekejte, mně to však naprosto vyhovovalo. V příběhu se střídají časové roviny současnost a minulost a obě pro mě byly stejně zajímavé, napětí se zde stupňovalo a já jsem nemohla knihu odložit, zvědavá, jako to všechno dopadne.
Moc pěkně odvyprávěno, je znát, že autor je bývalý kriminalista a navíc mu to pěkně píše. Velice doporučuji!

09.07.2023 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

(SPOILER) Příběh o venkovském učiteli a varhaníkovi Teodorovi jsem si hned zamilovala, i když jsem tušila, že to bude nelehké čtení. Vyprávění nás zavede do Karvinska 50. let, kdy byla v tehdejší společnosti silně zakořeněná víra v komunismus, kdy se hledaly záminky pro odstranění nepohodlných osob a cokoli bylo jiné, bylo nepřípustné.

Teodor miluje hudbu a často sám rád chodí do kostela nejen jako varhaník. To se však straníkům nehodilo, aby Teodor hrál v kostele a k tomu učil jejich malé pionýry. Navíc se Teodor potýká i se žárlivým sousedem-opilcem, a když jednoho dne jejich hádka skončí tragickou nehodou, Teodor, který byl už tak pro soudruhy trnem v oku, je díky vykonstruovaným důkazům a svědectvím odsouzen na 20 let vězení.

Ve vězení se Teodor setkává s řeholníky, díky kterým je jeho víra posílena a pobyt za mřížemi se stává o něco méně hrozným.
Po propuštění z věznice se Teodor vrací do rodné vsi, která je odsouzena k zániku - v okolí probíhá těžba uhlí, proto musí vesnice ustoupit zájmům socialistického státu.

Teodor se po návratu do bežného života nesnadno začleňuje zpět do společnosti, proto se často vydává na procházky do lesa. V lese se setkává s 12letým chlapcem, který vykazuje známky geniální paměti a zároveň se chová zvláštně. Z jejich lesních setkání se stane přátelství a nakonec Teodor chlapce začne učit hře na klavír.

Krásné a poutavé čtení o těžkých časech, o přátelství a lásce k hudbě. Líbil se mi popis charakterů všech postav, které dostávaly dost prostoru pro vlastní příběhy. Velmi oceňuji, že hlavní postava Teodora nebyla jen dokonalým románovým hrdinou bez poskvrnky, ale naopak čtenáři dovolovala se ztotožnit s Teodorovými pocity, které byly velmi pěkně vykresleny. Příběh byl pro mě nesmírně lidský a emotivní. Moc doporučuji k přečtení.

25.06.2023 5 z 5

Jarní oběť Jarní oběť Anders de la Motte

Již čtvrtý díl ze série Roční období (pro mě druhá přečtená kniha z této řady), a líbila se mi zas o kus víc než předchozí díl! Hezky si je šetřím a pro umocnění zážitku si je čtu vždy v dané sezóně.

V roce 1986, o Valpuržině noci, kdy v jednom jihošvédském městečku probíhají bujaré oslavy nadcházejícího jara doprovázené legendou o bájném lesním muži Lesoňovi, je nalezena mrtvá šestnáctiletá dívka, jejíž smrt vypadá na první pohled jako rituál. Rodina dívky má mezi místními nevalnou pověst, proto ani nikomu nechybí, když všichni její příbuzní pár dní po dívčině pohřbu zmizí.

Po třech desítkách let od této nešťastné události se do stejného městečka přistěhuje doktorka Thea s manželem Davidem, který se po letech vrací do svého rodiště. Mladí manželé hodlají v místním zámku otevřít novou restauraci. David má spoustu starostí s přípravami restaurace a na manželku nemá moc času. Thea má však sama svých starostí dost, a postupně před námi odhaluje svoji minulost a svá tajemství. A možná i proto, že se sama potýká s démony minulosti, ji tolik zajímá, co se tehdy skutečně stalo s tou mladou dívkou a proč jí ohledně dívčiny smrti nechce nikdo nic říct? Rozhodne se zjistit starou pravdu na vlastní pěst.

Moc pěkný napínavý thriller ze severského prostředí! Opět krásně popsané prostředí a atmosféra - tajemný les i nepřístupní sousedé, kteří zarytě mlčí o dávné tragédii v jejich městě. Příběh měl pěkný spád od začátku do konce a četl se úplně sám, byla jsem velmi napnutá jak to všechno dopadne! Moc doporučuji ke čtení nejen na jaře.

16.04.2023 5 z 5

Na velké planině Na velké planině Johan Theorin

Velmi zajímavý a mrazivě strašidelný soubor povídek z drsného severu. Že se jedná o povídky a několikátý díl série jsem netušila a vůbec mi to nevadilo.
Naopak - povídky se mi četly pěkně, v každé byl kousek něčeho mystického nebo hororového. Při čtení jsem si vzpomněla na Irské mýty a legendy Kočičí zaklínání, měla jsem z nich totiž podobný, husí kůži nahánějící, pocit.

Povídky představují staré obyčejné severské příběhy, které se po generace vyprávěly a předávaly tak staré moudrosti nebo legendy dalším pokolením. Najdeme zde jak strašidelné příběhy, tak i nostalgické vzpomínání, ale všechny povídky mají jakousi tajuplnou atmosféru.
V příbězích se vyskytují a prolínají některé postavy, které buďto příběh vyprávějí nebo jsou jeho součástí v podobě pozorovatelů.

Nejvíce se mi líbila povídka Větvoví, ta vypráví o běžci, který v rozlehlé planině nalezne pramen průzračné vody. Ale že to není jen tak obyčejný pramen, to běžec zjistí bohužel pozdě.

Líbil se mi syrový autorův styl a rozhodně si chci přečíst i jeho další knihy. Doporučuji nejen milovníkům severské mrazivé atmosféry.

12.04.2023 5 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

Velmi čtivý a zajímavý psychologický thriller o mladých rodičích, osudu jejich novorozence a jednom otřesném tajemství!

Mladý pár se krátce před ženiným porodem rozhodne navštívit zapadlý penzion v severní Anglii. Majitelé penzionu jsou přívětivý starší pár, vše vypadá na klidnou dovolenou. Ale hned další den ráno se Victoria probudí s kontrakcemi a když vyšle manžela pro pomoc, ten zjistí, že jsou v penzionu zamčení a jeho majitelé nejsou nikde k nalezení.

Porod už však začal, naštěstí se majitelé zanedlouho objevili a paní domu je náhodou bývalá porodní asistentka, která velmi ochotně Victorii pomáhá, aby přivedla na svět své dítě.
Ale víc už neprozradím a jestli vás zajímá, jak to bylo s novorozencem a jeho rodiči dál, přečtěte si sami!

Střídání vyprávění Jamieho a Victorie bylo zajímavé a s každou kapitolou nám odhaluje, co se tehdy v penzionu stalo, a také co se stalo dávno předtím. Máme tak možnost vcítit se do jednotlivých vypravěčů a prožít děj z jejich úhlu pohledu. Děj je velmi napínavý, s drsnou a nečekanou zápletkou. Kdo máte rádi šokující zvraty a rozuzlení, velmi doporučuji!

26.03.2023 5 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

Nevím, proč jsem si tuhle knihu tak dlouho sušila v knihovně. Toto byl pro mě výborný horor, byla jsem moc spokojená!

Čtveřice dlouholetých kamarádů se vydává na daleký sever do přírodního parku v panenském pralese. Jenomže nic není takové, jak si představovali. Ani jejich přátelství už není jako dřív, každý má teď své vlastní problémy.

Jeden z přátel si hned na začátku výletu poraní koleno, takže jejich tempo se tím značně zpomalí. Nevlídné počasí jim taky zrovna nepřidá na náladě, která už je mezi nimi i tak velmi napjatá.

Cestou navíc našli mrtvé zvíře podivně umístěné vysoko ve stromě.
Unavení a podráždění se rozhodnou pro zkratku hlubokým lesem, ale vůbec netuší, co je čeká.
Pro přenocování se rozhodnou využít opuštěnou chatu, na kterou náhodou narazí.
A tam v té chatě tam najdou rituální pozůstatky pohanských obětí. Pomalu začínají tušit, že na ně všude kolem číhá pradávné zlo!

Velmi pěkně vykreslená atmosféra nehostinného a ponurého lesa, tohle pro mě byla přesně ta kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout a měla z ní husí kůži.
Doporučuji nejen milovníkům hororů, mystiky a severské zimy, já byla ze čtení velmi spokojená a ten mrazivý pocit ve mě dlouho zůstal.

15.03.2023 5 z 5