Lexand Lexand komentáře u knih

Cobainovi žáci Cobainovi žáci Miroslav Pech

Nebudu bádat, co je imaginace a co autobiografie. Oboje, myslím, zastoupeno v hojné míře. Jazykově skvělé. Jen mám pocit, že přechod k velkému nakladateli zatím nesplnil očekávání. Ohromně vtipná videa a zejména Američané jedí kaktusy jsou lepší knihy.

16.12.2019

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

Velmi poutavé. Lze doporučit.

04.12.2019 4 z 5

Oko žraloka Oko žraloka Marek Toman

Pro mě je Toman ideální autor. Dokáže přiblížit neznámá místa v historii víceméně čistým jazykem a lineárním vyprávěním. Jakákoliv odborná či populárně naučná publikace o trampech, španělácích, válečných fotografech či komunistickém odboji by mě nudila, takto jsem rád, že o tom něco dozvím. Ať žije fabulace na základě podložených reálií!

04.12.2019 4 z 5

Přátelé od Najsky Přátelé od Najsky Vojtěch Vaner

ABZ.cz: Soubor podivuhodných textů libereckého autora, jenž si hraje s možnostmi žánru povídky, využívá celou škálu jazyka od barokně básnického až po nejhrubší hovorovou řeč, nabízí různé formy vyprávění, třeba dopis nebo alegorii, a za pestrou směskou postav a postaviček, situací banálních i nevšedních, lze tušit či možná dokonce poznat obrysy města Liberce.

03.12.2019

Kvazikrystaly Kvazikrystaly Eva Menasse

Hle, opravdový román ze současnosti. Navíc z velmi blízkého zahraničí. Díky, že jsem si mohl přečíst (překlad mi nepřijde problamatický, rozhodně nerušil). Hodnotím vysoko.

26.11.2019 5 z 5

Říjnová země Říjnová země Ray Bradbury (p)

Velmi americké.

04.11.2019 3 z 5

Jsme tady Jsme tady Jan Balabán

Vynikající autor

22.10.2019 5 z 5

Krátký život Jana Palacha Krátký život Jana Palacha Anthony Sitruk

Pěkně se to čte a pohled na známé události z pohledu cizince je osvěžující. Kontext s jinými hořícími sebeobětmi ve světe i u nás je nový. Nicméně, není to veledílo. Jen dvě nebo tři pasáže jsou brilatní.Navzdory závažnosti tématu je to pro mne spíš lehké čtení. A zhruba uprostřed knihy je velká koncentrace chyb, překlepů, nesmyslů. Redaktorky si daly práci opoznámkovat třeba autorův lapsus s trdelníkem, ale že jim některé věty nedávají smysl, třeba když podmět je ve třetí osobě a přísudek má tvar osoby první, to přehlédly. Ani se nenamáhaly opravit překladatelské omyly jako "na konci dopoledne"

04.10.2019

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

První půlka je strhující. V závěru je magie, filozofie a obskurností tolik, že už je člověku jedno, jak to nakonec dopadne. Zkrátka zamotané až přemotané. Dlouho se mi zdálo, že je kniha jiná od ostatních a že se vyrovná Konci světa-Hard Boiled Wonderlandu. Ale ne, je to autorova řadovka.

18.09.2019 3 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Místy to bylo takové nepříjemé čtení. Takové - jak je to slovo - vazké?

08.08.2019 2 z 5

Američané jedí kaktusy Američané jedí kaktusy Miroslav Pech

Pecka! To nejlepší ze současné literautry. Vážně. Na konci století se bude Pech shánět po antících a po Topolovi, Rudišovi, Hůlové a podobných pes něštěkne.

07.08.2019 5 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Asi tři jsou vážně dobré, Vítej na Marsu je vynikající. Celkově kniha spíš chabá. Autor psát umí, ale zklamali redaktoři. Tady se mělo upravovat a především krátit, krátit a zase krátit! Dobré dvě třetiny textu jsou tam navíc.

07.08.2019 3 z 5

Kniha o hřbitově Kniha o hřbitově Samko Tále (p)

Měl jsem asi knihu odložit a sehnat si ji ve slovenštině. Zážitek by byl, myslím, ještě lepší.

28.07.2019 4 z 5

Hladová cesta Hladová cesta Ben Okri

U takhle obsáhlého textu se to dá pochopit, ale všiml jsem si často chyb překladu a nedůsledné redakční práce.

28.06.2019 3 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Potěšil mě popis Skotska. Před lety jsem měl z Edinburghu podobné pocity. I z Glasgow.

17.06.2019 3 z 5

Kol dějů Kol dějů Petr Pazdera Payne

Brilantní. Próza, kterou čteme jako poezii.

26.05.2019 5 z 5

Falešný Kafka aneb Literární vzpoury neviditelných Falešný Kafka aneb Literární vzpoury neviditelných Kateřina Bečková

Dávám plný počet hvězd. Mouchy jsem hledal a nenašel.

02.05.2019 5 z 5

Hádej, můžeš jednou Hádej, můžeš jednou Kateřina Castañeda

Slabé. Vážně slabé.

01.04.2019 1 z 5

Daleko v srdci Daleko v srdci Mark Slouka

Ojedinělá kniha.

29.03.2019 4 z 5

Zlatý dům Zlatý dům Salman Rushdie

Rozhodně to není vrcholný Rushdie. Některá témata navíc začínají být v dnešní době značná klišé, hlavně transgender a autismus. Nicméně všechny ty aluze a metafory - to mě baví.

29.03.2019 3 z 5