Hladová cesta

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román o životě obyvatel jednoho městského ghetta v době, kdy se v Nigérii schylovalo k vyhlášení nezávislosti. Do každodenních trampot lidí, kteří své živobytí často obhajují jen s vynaložením všech sil a důvtipu, doléhá politika - drsné předvolební akce konkurenčních stran se střetávají s mentalitou lidí, zvyklých spoléhat v životních komplikacích kromě vlastních tvrdých pěstí spíše na fetiše, tradiční zaříkávání kouzelníků a pomoc nevyzpytatelných duchů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67838/big_hladova-cesta-OEl-67838.jpg 3.913
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Volvox Globator
Originální název:

The Famished Road, 1991


více info...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Hladová cesta

000nugatovej
04.01.2020

Uf. To byla fuška. Stále dokola se opakující útěky do barvitého, ale hrozivého magického světa jorubské mytologie, a návraty do neutěšeného ubohého života nigerijského ghetta, kde "člověk unese celý svět, a přesto nedokáže unést břímě vlastní hlavy... Ideje a sny..." (str. 450) Chvílemi povznášející, zejména v pasážích o stále bojujícím tatínkovi ("Brzy se něco stane," řekl jsem troufale. "Něco nádherného," řekl tatínek ... - str. 459) a jeho obdivuhodně silné milující ženě, ale přece jen únavné, hlavně v tom magickém realismu plném duchů, ještěrek a přízračných nestvůr.

Lexand
28.06.2019

U takhle obsáhlého textu se to dá pochopit, ale všiml jsem si často chyb překladu a nedůsledné redakční práce.


buitenlander
10.09.2017

Zvláštní román. Mám pocit, že nemám úplně právo ho komentovat, protože nemám dostatečné povědomí o africké mytologii a obecně reáliích, které se prý do příběhu velmi promítaly. Tím pádem pro mě román byl spíš sledem fantaskních historek/představ, ze kterých jsem si nedokázala sestavit příběh a ani si je užít samy o sobě, takže se pro mě kniha strašně vlekla a dočetla jsem ji jen ze setrvačnosti, nicméně věřím, že někomu jinému její specifická atmosféra může sednout lépe.

zuzulique
24.02.2015

Knihu som si kúpila pred rokmi a založila niekde do police. Tam čakala na svoj čas, ktorý prišiel nedávno. Siahla som po nej preto, lebo som mala chuť na dobrú dávku magického realizmu a našťastie som dostala, čo som potrebovala :-) Aby som nezabudla, táto kniha ma vyšla nekresťanské peniaze, keďže som ju objednávala z ČR na dobierku, ale oplatilo sa!

Na rozdiel od magického realizmu ako ho poznáme, či už v podaní GGM, Allende v duchu latinskoamerických tradícií alebo ten Rushdieho, nám Okri ukazuje niečo celkom nové, svet africkej mytológie, ktorá ovplyvňuje život všetkých postáv. Na každom rohu na Vás čakajú duchovia, fetiše, šamani, kúzla, fantastické scény, mŕtvi a živí pospolu, povery, mýty, je to pestrá mozaika, ktorú stojí za to si poskladať. Okrem toho všetkého sa zovšadiaľ plazí hlad v symbole hladovej cesty, i tá má svoj príbeh.

Na pozadí politických nepokojov a bojov rozohráva príbeh chlapca Azzara, chlapca „abiku,“ ktorý sa síce narodí do sveta živých, ale stále udržiava spojenie so svetom mŕtvych, svetom duchov. Život na zemi je totiž iba utrpenie, na druhej strane je šťastný. Azzaro sa však rozhodne tentoraz svoj ľudský údel prežiť kvôli milujúcim rodičom, ktorí mu všemožne pomáhajú v boji s množstvom ľudských i nadprirodzených bytostí a v boji o samotný holý život v chudobe. Život v ghette je monotónny, dookola sa opakujúci, rovnaké problémy, ťažká práca, chudoba, alkoholizmus, bitky...Chlapec sa utieka na svoje tajné miesto, ktoré sa nachádza za hranicou reality a z ktorého sa stále vracia.

Hladová cesta predstavuje akýsi obraz osudu samotnej Afriky, jej opakujúcej sa histórie a neschopnosti využiť nové začiatky na zásadnú a trvalú zmenu.