Lenny33 Lenny33 komentáře u knih

Kam tě vítr zavane Kam tě vítr zavane Rainbow Rowell

Kniha "Nedej se" se mi kdysi, když vyšla, vcelku líbila. Další dva díly mi připadají nadbytečné a nebavily mě. Za mě velké zklamání.

04.09.2022 2 z 5

Prokleté domovy Prokleté domovy Ben Aaronovitch

Já mám tuhle sérii vážně ráda, což je vlastně překvapující, protože občas ty knihy čtu a vůbec nechápu souvislosti a nějakou návaznost. Přijde mi, že autor nesouvisle skáče od jednoho případu k druhému a na konci to nějak slepí dohromady. I přesto je to skvělé čtení a díl od dílu tuto sérii čtu s větší a větší chutí.

28.08.2022 3 z 5

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

Od této knihy asi většina čtenářů dostane úplně něco jiného než očekává. Aspoň teda já očekávala akční děj plný zvratů a napětí. Kniha ovšem nabízí psychologický pohled na situaci, kdy se hlavní hrdince život převrátí vzhůru nohama a ztratí většinu jistot, které měla. Vše je vykresleno dlouhými popisy pocitů a dialogů se spíše poskromnu. Hlavní hrdinka je povahově zvláštní a občas reaguje na situace divně.
Ze začátku jsem byla z knihy rozpačitá, ovšem čím dále v příběhu jsem se dostávala, tím více se mi příběh dostával pod kůži a objevovala jsem jeho kouzlo. Je to rozhodně netradiční kniha, která v mnoha ohledech vystupuje z řady. 3,5*

20.08.2022 4 z 5

Život není skákací hrad Život není skákací hrad Petra Hülsmann

Já jsem touto knihou silně zklamaná.
Od autorky jsem kdysi četla Čmeláky v srdci, což byla skvělá a vtipná kniha. Bohužel od té doby se autorka kvalitou ostatních knih této ani nepřiblížila. Obzvlášť tato mi přišla naprostý blábol o ničem.
Kniha je nacpaná nesmyslnými popisy a událostmi, až vlastně jakoby autorce na pořádné propracované vyřešení hlavních dějových linek nezbyly stránky. Autorka nakousla tolik věcí, sáhodlouze popsala tolik nesmyslných událostí a pak to hlavní ukončila v rychlosti na pár stránkách. Nemluvě o tom, že samotný děj byl plný naprostých klišé scén a postav. Nesedl mi styl, příběh ani hlavní postavy.
Další knihy od autorky již vyhledávat nehodlám.

15.08.2022 2 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Další kvalitní díl. Autorka se dobře poprala s dějem, který musel táhnout pouze Giuseppe s Vodičkou. Příběh byl dobře vymyšlený, akční, vtipný a zase nás v ději posunul dále. Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

13.08.2022 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Zajímavá "klasická" fantasy v moderním podání. Strašně se mi líbilo zakomponování silných ženských postav (a vlastně i rovnoprávnosti žen a mužů) nebo lgbt lidí. Příběh je opravdu dobře vymyšlený, propracovaný, plný zvratů, napínavé části se střídají s klidnějšími a popisnými a celým dějem nás doprovázejí originální zajímavé postavy, které rozhodně nejsou černobílé. I přesto bych knihu rozdělila na dva díly - některé části byly zbytečně omílané stále dokola a některé části by si naopak zasloužily více prostoru (Tané a život s draky, Ead a Převorství). Celkově je to ovšem velmi zdařilé dílo.

07.08.2022 5 z 5

Případ mrtvého redaktora Případ mrtvého redaktora Josh Lanyon

Taková milá kniha, od které jsem dostala přesně to, co jsem očekávala a několikrát jsem se při jejím čtení culila jak idiot. Vadil mi až moc useknutý konec.

26.07.2022 4 z 5

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

(SPOILER) Mám z knihy smíšené pocity. Rozhodně jí nemohu upřít čtivost. Vztah Jonaha a Morgan měl od začátku jiskru a nedalo se jim nefandit. Zato Clara s Millerem si mé sympatie zrovna nezískali. Navíc se mi pár věcí nezamlouvalo, třeba že se Clara s pravdou srovnala podezřele rychle nebo že se úplně zapomnělo na to, co Morgan v životě vlastně baví, přitom to hledání sebe sama se mohlo tak krásně zpracovat. V knize se řešilo mnoho témat, ale mnoho jich bylo málo propracovaných a nedořešených. Jako kniha pro mladé se jedná ovšem o zdařilý kousek.

24.07.2022 3 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Děsivé čtení, hlavně když si uvědomíte, že se něco takového děje i v dnešní době. Něco málo jsem o Severní Korey věděla, ale mnoho informací z této knihy pro mě bylo šokujících, někdy až nepochopitelných. Musím ocenit autorku, za skvěle vedené rozhovory i celkové zpracování výsledné knihy.

23.07.2022 5 z 5

Zloděj Zloděj J. R. Ward (p)

Nevěřila jsem, že to někdy u této série napíši, ale i zde jde kvalita dolu a jde vidět, že autorka vydělává na populární sérii knih - viz další vedlejší série, které si musíte přečíst, abyste plně chápali děj a vyznali se v postavách či další a další vedlejší postavy v knihách z nichž většina je pro hlavní děj úplně k ničemu a autorka jim prostě musí napsat samostatnou knihu. Prostě to kam autorka sérii vede, začíná být zklamání. Snad se dočkáme co nejdříve velkolepého a hlavně důstojného závěru (co takhle 20 knih a dost?). Na co se strašně těším je příběh Lasitera.
V této knize mě příběhy Assaila, Soly i Victorie vůbec nezaujaly a vůbec nechápu linku V. a Jane - teda vlastně chápu, v jednom rozhovoru autorka přiznala, že tuto postavu nemá ráda a v jejích knihách je to znát (bohužel, pro mě je zase V. jedna z nejlepších postav).

14.07.2022 3 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Zajímavá kniha která nám dá nahlédnout do života v Německu v poválečném období formou neobvyklého vztahu mladičkého Michaela a trochu tajemné průvodčí Hanny. Kniha na malém počtu stran obsáhla mnoho témat (dospívání, patologické vztahy, válečné procesy, analfabetismus, pocit viny a odpuštění atd.) a zanechává v čtenáři mnoho otázek.

11.07.2022 4 z 5

Aga Aga František Kotleta (p)

S kvalitou knih Františka Kotlety je to evidentně jak na horské dráze a tato kniha patří mezi ty zdařilé. Tuto sérii začínám víc a víc milovat a toto byl jeden z nejlepších dílů. Děj působil promyšleně, kompaktně a velmi jsem ocenila pár hlubších myšlenek a pocitů ze strany hlavního hrdiny. Aga si jen utvrdila pozici mé nejoblíbenější postavy této série.

11.07.2022 5 z 5

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Skvělá kniha s určitým přesahem a krásnými myšlenkami.

05.07.2022 5 z 5

Neklidná mysl Neklidná mysl Kay Redfield Jamison

Pro mě překvapení tohoto roku. Knihu mi doporučila (a vnutila) kolegyně a upřímně, se mi do ní nechtělo a dopředu jsem počítala s tím, že ji odložím nedočtenou. Čekala jsem nudnou teoretickou knihu. Ovšem kniha je pravým opakem.
Autorka vypráví svůj příběh a popisuje život s maniodepresivní poruchou. Její život je obdivuhodný a v mnoha ohledech inspirativní. A přesně jak píše autorka, je to také kniha o lásce. Věřím, že sepsat a především publikovat veřejně svůj příběh muselo stát autorku hodně odvahy.
Moc doporučuji.

12.06.2022 5 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Tato série mě začala bavit. Konečně jsem měla pocit, že se v ději tohoto autora vyznám a vím, co zrovna policie řeší. Ovšem pořád mi vadí až zbytečně podrobné popisy Londýna. Kdyby místo zdlouhavého popisu cesty z jednoho místa na druhé autor raději více času věnoval postavám.

08.06.2022 4 z 5

Společenství čarodějů Společenství čarodějů Trudi Canavan

Rozhodně hezky vytvořený fantasy svět, ale to je tak vše. Děj byl strašně zdlouhavý a nudný, postavy ploché a vůbec mě to nenalákalo na další díly.

08.05.2022 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Úžasná kniha. Po knize Úzkosti a jejich lidé, která mi moc nesedla, jsem se touto knihou do pana Backmana zase zamilovala. Krásně vystavěný děj, stupňované napětí, zajímavé postavy i jejich osudy. Moc se mi líbí občasné vhledy do budoucnosti, kdy dá autor čtenáři nahlédnout do toho, co nastane a vzbudí ve vás očekávání a napětí. Také se mi moc líbí, jak autor u některých postav zmíní, jak dopadnou za pár let.... a u některých mi to strašně chybí. Všechny postavy jsou lidské, chybující a stejně si je nejde neoblíbit a tak nějak v průběhu čtení vždy zjistím, že fandím úplně všem. Ač jsem si teda u této knihy uvědomila, jak je chování lidí oproti realitě často přikrášleno a autor je zřejmě velký optimista.
Také oceňuji, že toho hokeje tam mnoho není.
Autor mě po dlouhé době dokázal pořádně vtáhnout do děje knihy a emoce mnou cloumaly od začátku dokonce.

18.04.2022 5 z 5

Úžasně napsané. Texty jsou zároveň vtipné a smutné. Přišlo mi to dokonce lepší než první díl, v mnoha ohledech vyzrálejší.

16.04.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Hezká kniha, ale čekala jsem od tohoto příběhu více. Nějak mě to nezasáhlo, vztah Henryho a Addie mi přišel naprosto bez chemie a na mě bylo v knize až moc popisů naprostých zbytečností. Ale jako oddechová kniha to bylo fajn čtení.

09.04.2022 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Smutné a realistické vykreslení života jedné rodiny a bohužel i jejího rozpadu. Pro některé možná poučení, aby to nenechali zajít tak daleko. Kdo zná styl psaní P. Soukupové, tak určitě nebude zklamán.

31.03.2022 4 z 5