Neklidná mysl

Neklidná mysl https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389667/bmid_neklidna-mysl-kZg-389667.png 4 27 10

Autorka, uznávaná autorita v oblasti psychiatrie a léčby bipolární poruchy, s velkou upřímností, vhledem a moudrostí líčí vlastní zápas s touto nemocí. Odkrývá děsivou stránku i krutou přitažlivost odmítnutí medikace, pro něž se během své nemoci několikrát rozhodla. Popisuje závratné výšky i tíživé deprese, které léčila u mnoha svých pacientů, a které prožila na vlastní kůži, včetně záchvatovitého utrácení, epizod násilí a pokusů o sebevraždu. Téma přijetí diagnózy, potřeby léčby a medikace, které tak často lidem postiženým duševní nemocí typu bipolární poruchy činí potíže, je stěžejním tématem knihy. Autorka, navzdory svému vzdělání a profesi, pouze postupně dochází k rozhodnutí rozloučit se se svým onemocněním s pomocí medikace a psychoterapie. Díky své autentičnosti i odbornému vhledu se kniha stala v původním vydání bestsellerem.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Psychologie a pedagogika , Zdravotnictví

Vydáno: , Portál
Originální název:

An Unquiet Mind: A Memoir of Moods and Madness , 1995


více info...

Přidat komentář

Alienn
12.01.2023 4 z 5

Kniha se mi v podstatě líbila, četla se dobře, nezabíhala do odborných témat. Co mě trochu zklamalo, bylo to, že co se týče nemoci samotné, bylo to celé takové po povrchu. Od autorky bych čekala, vzhledem k tomu, že sama je lékařka a navíc má osobní zkušenost, že půjde více do hloubky. Asi bych toto ocenila víc než vyprávění o vztazích a životě.

ibs
12.08.2022 5 z 5

Velmi zaujimave citanie, podobne ako Tancim tak rychle jak dokazu alebo Neslibovala jsem ti prochazku ruzovym sadem. Sposob popisu psychickych chorob lekarmi a samotnymi ludmi uvedomujucimi si svoju ”temnu” stranku je skvely.


Lenny33
12.06.2022 5 z 5

Pro mě překvapení tohoto roku. Knihu mi doporučila (a vnutila) kolegyně a upřímně, se mi do ní nechtělo a dopředu jsem počítala s tím, že ji odložím nedočtenou. Čekala jsem nudnou teoretickou knihu. Ovšem kniha je pravým opakem.
Autorka vypráví svůj příběh a popisuje život s maniodepresivní poruchou. Její život je obdivuhodný a v mnoha ohledech inspirativní. A přesně jak píše autorka, je to také kniha o lásce. Věřím, že sepsat a především publikovat veřejně svůj příběh muselo stát autorku hodně odvahy.
Moc doporučuji.

ray610
19.05.2022

Tato kniha mě bavila udělal jsem si tak milion poznámek a určitě doporučuji pro lidi který znají někoho s bipolární poruchou nebo se o ní zajímají jediné co mi občas vadilo ze tam bylo hodne “a” místo čárky tam bylo skoro vždy “a” ale nestěžuju si kniha byla opravdu skvělá a dobře se četla

Galaty
18.09.2020 5 z 5

Tahle knížka se hrozně těžko hodnotí. Já si jí půjčila záměrně, abych zase o něco víc pochopila tuto nemoc. Tento účel splnila na výbornou ještě s tím přesahem, že si člověk připomene, jak moc má být vděčný za to, co má a neřešit malichernosti a ta naše ,,trápeníčka", která máme. Jsme zdraví, tak si toho važme! Kéž by se všem s touto nemocí, dařilo s ní takto úspěšně bojovat...

Zorka
16.08.2020 5 z 5

Mnoho lidí má v souvislosti s duševními chorobami velké předsudky. A proto je knih, které je představují a popularizují, opravdu potřeba - abychom pochopili a měli pochopení. A abychom věděli, že duševně nemocní nejsou "blázni" - nemusíme se jich bát. Často to jsou velmi vzdělaní lidé (viz autorka), kteří jen občas potřebují naši toleranci a podporu - zejména pokud teprve hledají vhodnou léčbu. Právě ta je v případě duševních nemocí velmi důležitá. Přestože lidé vědí, že maniodepresivita existuje (koneckonců je skloňována s mnoha významnými osobami), málokdo ví o nemoci něco více. Tato kniha představuje bipolární poruchu velmi srozumitelně a poukazuje na to, jak je těžké nemoc přijmout a vypořádat se s ní. Autorce velký dík za otevřenost.

Cajda
13.07.2020 4 z 5

Také se mi kniha líbila. Spoustu vět mohu podepsat. Knihu DOPORUČUJI! každému, kdo se o toto téma zajímá nebo má ve svém okolí člověka trpící bipolární poruchou či depresí...

hu_87
24.04.2019 5 z 5

Mně se knížka líbila. Autorka v ní otevřeně a čtivě popisuje boj se složitou nemocí. A občas s ještě komplikovanější medikací.

Radka_p
24.02.2019 5 z 5

Skvelá kniha, autorka sama na svojej skúsenosti opisuje mániodepresívne ochorenie z pohľadu človeka trpiaceho týmto ochorením na jednej strane a na druhej strane klinickej psychologičky. Veľmi obohacujúce po ľudskej aj odbornej stránke, po prečítaní mám ucelenejší obraz o bipolárnej afektívnej poruche.

slunečnice777
07.11.2018 5 z 5

Ještě jsem nečetl, ale velmi se na tuto knihu těším. Jelikož sám trpím BAP. Věřím že kdo chce pochopit náš boj knihu si přečte a něco si z ní odnese. Aspoň získáme trocho dobrého náhledu na duševní zdraví které je hodně destigmatizováno českou společností. Jelikož kdo se léčí na psychiatrii je nebezpečný blázen. I takové jsou zkušenosti....... .

Štítky knihy

bipolární afektivní porucha duševní zdraví

Autorovy knížky

Kay Redfield Jamison
americká, 1946
2018  87%Neklidná mysl

Kniha Neklidná mysl je v

Právě čtených3x
Přečtených37x
Čtenářské výzvě8x
Doporučených4x
Knihotéce28x
Chystám se číst46x
Chci si koupit8x
dalších seznamech2x