LenkaV.1 LenkaV.1 komentáře u knih

365 + 1 příběh strážníků z Přerova 365 + 1 příběh strážníků z Přerova Miroslav Komínek

Opravdu vtipně uchopené a podané policejní svodky, pár drobných vychytávek (kuk na knihu z boku, kuk na boky jednotlivých stránek, kuk na poslední povídku...). Doufám, že touto knihou to nekončí, protože autorovy příspěvky na FB mají strmě kvalitativně vzestupnou tendenci!

02.10.2021 4 z 5

Přežil jsem to Přežil jsem to Hanuš Bader

Je už jen málo těch, kteří mohou podat svědectví o hrůzách války a koncentračních táborů. Souhlasím s níže uvedeným názorem, že knih s touto tématikou je nyní hodně, přesto každá z nich stojí za přečtení. Kdyby pro nic jiného, tak pro připomenutí - neb historie nesmí být zapomenuta. Kniha Hanuše Badera popisuje život vězně bez příkras, včetně skutků, které člověk musel udělat pro to, aby sám přežil.

12.08.2021 4 z 5

Neboj se vrátit domů Neboj se vrátit domů Aleš Palán

Jde o zajímavou sondu do života a především duše silné ženy, také svým způsobem výpověď o síle víry v Boha. Paní doktorka osvětluje cestu k založení prvních hospiců, jejich smysl, ale obrací se i k otázkám života samého.

01.01.2020 3 z 5

Syn Buvola: Wen Anyar - V Agoku s Lékaři bez hranic Syn Buvola: Wen Anyar - V Agoku s Lékaři bez hranic Stanislav Havlíček

Děkuji za tuhle knihu. Za úsměv i slzy při jejím čtení. Za otázky i odpovědi. Za beznaděj i naději. Za zoufalství i víru. Za... Prostě si ji přečtěte! ❤

26.06.2019 5 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Nemůžu přijít na to, proč mě tahle knížka nezaujala a nebavila... Ale je to tak a soudě dle předchozích komentářů nejsem sama... Druhý díl kamarádce s díky vracím a číst nechci. Ani první jsem nedočetla. Chtěla jsem knížce dát šanci, že třeba..., ale ani ne v půlce jsem to vzdala.

16.02.2019 2 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

Emotivní.

20.01.2019 5 z 5

Důstojné završení celé trilogie a myslím, že i zakončení v pravou chvíli. Nevím, zda případný čtvrtý díl, kdyby byl, by měl ještě co přinést.

20.01.2019 4 z 5

Banda lvů Banda lvů Michal Šefara

Dobře se mi četla, zajímavé postavy, děj, strhující styl. Přesně ta knížka, která se mi nechtěla odložit před dočtením.

14.01.2019 5 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Další knížka, další autor, přibližující práci MSF, zase trochu jiný naturel, trochu jiný pohled, pro mne o malinko méně čtivá, než knihy MUDr. Šebka, ale to nic nemění na tom, že je to skvělý pohled do nitra člověka - chirurga - na misi.

14.01.2019 4 z 5

Sejdeme se v pět Sejdeme se v pět Vladimíra Černajová

Vtipná oddychovka velikostí i délkou kapitol přesně do MHD. Pobavila a to se cení!

11.05.2023 4 z 5

Umění neúspěchu Umění neúspěchu Josef Hynek

Skvělá knížka, u níž vnímavý čtenář zažije hodně AHA-momentů ("Sebedůvěra je prostě ten klidný, jistý pocit, který máte předtím, než padnete přímo na hubu." - L. Binder). Výborně zvolené citáty a praktická shrnutí jednotlivých kapitol v bodech.
Na závěr 13 různých osobností a jejich zamyšlení nad neúspěchem.
Určitě doporučuji se do čtení této knížky pustit, protože: "Můžeš mít strach, ale nesmíš se bát." (E. Hemingway)

P.S. Jedním malým nepodstatným neúspěchem této knížky je pár při korektuře nevychytaných textových chyb :-)

20.04.2023 4 z 5

O život O život Lysa Walder

Pravdivý vhled do práce záchranářů v Londýně. Jednotlivé příběhy rozděleny do oddílů (Tragédie, Vztahy, Nehody, To by se záchranáři stát nemělo aj.).
Tyhle knížky by si měl povinně přečíst každý člověk. Přinejmenším proto, aby si (znovu) připomněl, jak tenká může být hranice mezi životem a smrtí, co může udělat sám pro záchranu života a že i záchranáři jsou jenom lidé. Profesionálové, ale lidé, kteří jsou stejně zranitelní (ne zrovna zřídka musí čelit i brutálním fyzickým útokům) a kteří se musí umět vyrovnat nejen s cizími, ale zejména se svými emocemi.

25.03.2023 4 z 5

Káva z Mocha Káva z Mocha Stanislav Havlíček

Káva z Mocha zavede čtenáře do Jemenu, ale pozor - možná lehce neočekávaně i do Česka. Po návratu z Jemenu totiž autora doma přivítala právě propukající pandemie Covid-19. Velmi se mi líbí v kapitole tomu věnované představení dalších pozic na misích. Lékaři bez hranic totiž nejsou jen o zdravotnících. A už vůbec ne jen o expatech, ale především o místních spolupracovnících. I tohle se z knížky dozvíte.
Zpět k tomu hlavnímu - Jemen. Země sužovaná dlouholetými válkami. Projekty Lékařů bez hranic sem přinášejí alespoň trochu naděje. Naděje, že se potřebným dostane lékařské pomoci, leckdy po mnoha hodinách či dnech cesty.
Do míst, kde se tahle naděje občas střídá s beznadějí vás v téhle knížce zve lékárník, co se porval s kde čím, včetně vyhořelé lékárny...
Lehce a s noblesou připomene v textu i knížky kolegů chirurgů. Obdivuji autorův styl, s jakou lehkostí až poetikou (ale i vtipem a humorem) zvládá zpracovat nesmírně těžká témata a ještě nás, čtenáře, v lecčems dovzdělat.
Nechci psát hodnocení delší než samotná kniha. Tedy už jen ve stručnosti - nadechněte se, uvařte si kávu nebo čaj a ponořte se do jejích stránek. Rozhodně to stojí za to!
(...a na str. 116 je...všechno...)

17.09.2022 5 z 5

Lékařem mezi nebem a horami Lékařem mezi nebem a horami Kristina Höschlová

Velmi čtivě napsaná kniha o práci anestezioložky v horském středisku Avoriaz (Francouzské Alpy). I pro čtenáře - laika srozumitelně podaný popis zranění a způsobů jejich ošetření, není zde nadužíváno odborných výrazů (a ty, které se místy vyskytnou, jsou dobře vysvětleny).
Zajímavý vhled do horské medicíny a občasné srovnání s medicínou v ČR.
Sympatické mi na autorce je to, že si i v náročných situacích dokáže udržovat nadhled, smysl pro vnímání krásy okolo, humor a správně namíchanou směs sebejistoty a zároveň pokory, tak jako fakt, že stejně dobře funguje samostatně i jako součást týmu.
Tahle knížka patří pohledem k těm útlejším, obsahově však velmi nabitým.

08.08.2022 4 z 5

Bizarní hry na lásku Bizarní hry na lásku Lucie Polenská

Docela vtipná oddychovka, v níž autorka popisuje vztahy s muži nalezenými přes seznamku. Jak už tu zaznělo, odpovědné redaktorce pár věcí "uteklo", což je knížce na škodu.

15.07.2022 3 z 5

Děti války Děti války Kateřina Šrahůlková

Zase trochu jiný pohled na práci Lékařů bez hranic, tentokrát očima psycholožky. Je šílené si představit, co děti, s nimiž pracovala, zažily a zažívají. Styl autorky není pro mne tak čtivý, jako např. knihy Dr. Šebka, nicméně jako svědectví určitě doporučuji si tuhle knížku přečíst.

29.05.2022 3 z 5

Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo Miroslav Bobek

Krásná knížka krátkých příběhů (nejen) ze ZOO a spousta nádherných fotek.

24.04.2022 4 z 5

Lékárníci mění svět Lékárníci mění svět Stanislav Havlíček

Tady je také možnost zakoupeni všech autorových knih: https://480320.myshoptet.com/

10.04.2022 4 z 5

Hovory s doktory II Hovory s doktory II Barbara Nesvadbová

Zajímavý výběr osobností (namátkou prof. Štulík, prof. Kolář, prof. Beneš dr. Šebek, doc. Holmerová...). Možná je to tím, že ve zdravotnictví se roky pohybuji a osobnosti, které mne zajímají, více či méně sleduji, a proto mi rozhovory nepřipadaly až tak moc objevné - zkrátka čekala jsem trochu víc invence při kladení otázek. Tím spíš, že mnohé již bylo předtím v jiných rozhovorech řečeno. Nicméně doporučuji i tak si obě knížky přečíst, pomohou vám možná dotvořit si obrázek o všech těch borcích v bílých pláštích, jimž třeba jednou skončíte pod rukama :-)

30.01.2022 3 z 5

Trojboj s draky: Tomáš Slavata, náhradní táta, triatlonista a filantrop Trojboj s draky: Tomáš Slavata, náhradní táta, triatlonista a filantrop Lenka Vrtišková-Nejezchlebová

Inspirující příběh o nezlomnosti a vůli jít (tedy spíše běžet) přes překážky. Poznáte autorův příběh od raného dětství až k dospělosti, co jej ovlivnilo a formovalo i jak se výzvám dokázal postavit. V knize je prostor i pro Tomášovy příbuzné a jejich pohled. Výchovou svěřených dětí to nekončí, autor je neskutečný filantrop a neúnavně pokračuje v práci pro děti (zejména) z dětských domovů dodnes.

07.11.2021 4 z 5