lenkaBajza lenkaBajza komentáře u knih

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Příběh mi připomínal pohádku Tajemství staré bambitky, kterou miluju:)
Na rozdíl od zmíněné pohádky ale tento příběh obsahoval řadu popisů i situací, které nejsou dle mého vhodné pro děti.
Já ale s příběhem byla spokojená:)

12.04.2021 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Nedokážu přesně popsat své pocity z četby této knihy. Není to ten příběh, ze kterého jsem si sedla prdel, ani ten příběh, u kterého bych se smála nebo brečela (U Hany to byly slzy).
Ale příběh byl skvělý, úžasný. Dokonale promyšlený a skvěle napsaný. Střídání postav, střídání ich/er formy, postupné odhalování rodinného tajemství. Děj zapadal, při čtení ve mě vyvolával řadu otázek - absurdnost, odcizení, pochopení lidské povahy. Autorka bravurně vykreslila postavy a jejich charaktery se po celý příběh nádherně vyvíjely. Ani nevím, jestli mi bylo líto Svatopluka, jeho matky, Bohdany, Běly, Evy... nevím, asi všech a zároveň nikoho. Tak skvěle to bylo propracované. Za konec jsem ráda, byl stále trochu ponurý s neodpověděnými otázkami, ale já jej považuji za happy-end. Skvělé!

07.03.2021 5 z 5

Bridget Jonesová: Láskou šílená Bridget Jonesová: Láskou šílená Helen Fielding

Jak se píše níže, příjemná oddechovka, přečíst se to dalo... ale nebyla to stará dobrá trapná Bridget:) Pár velmi vtipných momentů bych spočítala na prstech jedné roku, jinak děj prostě plynul a nic moc se nedělo.

28.02.2021 3 z 5

Pohádka Pohádka Jonas T. Bengtsson

Neurazilo, ale ani nenadchlo. Je to syrové, bez emocí, realita světa, ve kterém Petr (Mehmet) žije, je popsána velmi dobře-ačkoliv je to pohádkou. Nějak jsem se ale do čtení musela nutit, nebyl tam žádný zvrat....

10.02.2021 3 z 5

Porodní bábou proti své vůli Porodní bábou proti své vůli Patricia Harman

jsem nadšená.
Hlavní hrdinku prvního dílu Patience jsem si moc oblíbila, proto jsem byla ráda, že jsem se o jejím životě mohla dočíst i v této knize. Becky a její příběh mě však bavily také. Bylo super sledovat Becky i Isaaca, jak se v příběhu mění v jiné lidi:)
Ke konci, kdy se děj točil okolo pracovního tábora, mne moc nebavil a měla jsem v úmyslu ubrat jednu hvězdu. Ale konec, který byl strašně předvídatelný a "smrděl" happyendem, mě přesto rozebral na kousky.
Není co vytknout, čte se to samo a je to skvělý zážitek:)

28.01.2021 5 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Čtivé,napínavé, děj je výborně promyšleny a propracovaný. Nějak ale nemůžu překousnout postavy (Kromě Ruby,ta byla fajn). Byly nesympatické,hloupé,hrůza. Postava vyˇsetrovatele sice nesympatická nebyla,ale podle me tam vubec nemusel byt???? jeho obcasny vstup v podobe kapitolky byl o nicem. A ve finale z něj udělali trochu vola:D
A ten konec? Ano,překvapující,ale mně to zkazilo celkovy dojem z četby. Hannah jsem si představovala jako Bohdalku v Nesmrtelné tetě.

23.01.2021 3 z 5

Dívka jménem Sus Dívka jménem Sus Jonas T. Bengtsson

No,jako novodobá naturalistická próza se to označit dá...ale nejsem si jistá,zda ji lze označit za povedenou. Prostředí,které devalvuje osobnost dítěte, snad mohl autor vykreslit lépe. Ale i přes to slušné čtení na jeden den:)

30.12.2020 3 z 5

Proč máma pije Proč máma pije Gill Sims

Bylo to fajn, bylo to místy i vtipné, četlo se rychle. Líbilo se mi vykreslování dnešní společnosti,kdy každy jede v bio,eko a nevim co jeste, a realita je jaka je. Sympatizovala jsem s hlavní hrdinkou, která si pořád dávala prědsevzetí, že na děti nebude křičet,bude se jim věnovat,bude se věnovat sama sobě,budou jíst zdravě...a všichni známe realitu:D
Ale podobných deníku matek jsem už několik četla,a četla jsem mnohem lepši než je tento (napr. v tomto roce Mami, přidej! aneb Jak se (ne)stát supermatkou). Další díl už určitě nedám,nedovedu si prědstavit,o čem chce autorka pořád dokola psát?!?

29.12.2020 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

(SPOILER) Jsem v rozpacích... postavy absolutně nesympatické, divné. Navíc jsem v poslední době četla asi moc knih s manželem manipulátorem, násilníkem... takže nuda! Ze začátku mi také dělalo problém se zorientovat na časové lince, ale tak před polovinou už jsem se v tom vyznala a děj pěkně běžel:)
Knize se ale nedá zapřít to, že stále hádáte, kdo je vrah (to je pro mě u detektivek klíčové) a i když se v knize, dá se říct, nic neděje (slova martinka1751 níže), četlo se dobře a rychle. Průměr:)

09.12.2020

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

začátek knihy byl stejně šokující jako Vegetariánka. Popisy zápachu z mrtvol, kapitola z pohledu mrtvoly... zajímavé. Poté to dle mě lehce uvadalo, postav, které vystupovaly, bylo hodně a začínala jsem se v nich ztrácet. Styl vyprávění byl pro mě náročný. Ale celkově téma... promyšlené, dobře zpracované a pro mě bylo neznámé. I když byla Vegetariánka z mého pohledu o chlup lepší, i o této knize jsem v noci přemýšlela. Přemýšlela jsem o myšlenkách a činech postav. Přemýšlela jsem o tom, že se jedná o rok 1980, žádná dávná historie. Přemýšlela jsem o absurdnosti politiky, kdy všechno všem projde a oni si za vraždy tisíců lidí dnes hrají golf ve své vile....

27.11.2020 4 z 5

Vražda na Velký pátek Vražda na Velký pátek Lee Harris (p)

Lepší než průměr:)
Námět byl super, s takovým jsem se ještě nesetkala a bavil mě. Co se týče zpracování...no, popsala bych to tak. Když si představíte bod A a trošku výš bod B, tak prostě děj pomalu plynul po přímce lehce vzhůru, až do bodu B:D Žádné extra napětí, prostě to postupovalo stejně až do konce.
Přišlo mi úsměvné, jak hlavní hrdinka okamžitě dostala všechny materiály, na které si vzpomněla. Policejní záznamy z vraždy? Stačí jeden telefonát, a máte je na stole. Názor lékařů? Ano, okamžitě vám, jako cizímu člověku, poskytnou všechny zdravotní záznamy:D Jo, je to více než úsměvné:D
Ale závěrem hodnotím kladně a doporučuji. Námět je prostě super a originální, ale četba je spíše odpočinková:)

16.11.2020 3 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Líbilo se mi,moc:) Porodní příběhy byly super a k zamyšlení. V roce 1920 byly u porodů ženy-rodilo se přirozeně, bez zásahů, využívala se vana...Pak přišli muži-lékaři a rodíme v nepřirozených polohách a hlavně honem! Naštěstí už se naše porodnictví pozvolna "vrací do třicátých let" (chápejte v dobrém-otcové u porodu,podpora ženy,čas apod.).
Porodních příběhů mohlo být více, opravdu mě bavily. Přiznávám ale, že pokud by jich bylo až moc, nebyl by prostor pro dějovou linku. Závěrem tedy hodnotím jako vyvážené: akorát porodní deníček, akorát dějová linka:)
Hlavní hrdinka mi byla sympatická (nejen pro její názory na porod), milostná linka i téma rasových nepokojů děj přínosně obohacovala. Happy end musel být:)
Doporučuji a určitě se dám do druhého dílu:)

02.11.2020 5 z 5

Zvířátka Zvířátka Eva Horáková

Nemůžu hodnotit.
Jako první čtení dětí by to možná šlo. Krátká slova, krátké věty. Příběhy ale pořád nestojí za nic.
Ale jako předčítání pohádek před spaním, to vážně nešlo číst!

24.10.2020

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Wow,byla to pecka. Příběh Rill mě úplně pohltil. Bylo to napínavé, dojemné. Zapůsobilo na mě to,že vypravěč - Rill,byla vlastě dítě. Zapůsobilo na mě sourozenecke pouto, to jak celou věc vnímaly děti! Bylo mi z toho často smutno.
Hvězdičku strhávám za vyprávění z pohledu Avery. Bylo také zajímavé,ale někdy mi přišlo,že autorka potřebovala jen zaplácnout děj vatou.
Jsem zděšená,smutná, že se něco takového opravdu ďelo.

23.10.2020 4 z 5

Katčin nový kůň Katčin nový kůň Nelli Henke

Pro opravdu malé děti (2-3) roky perfektní. Příběhy jsou krátké, jsou doplněné obrázky a navíc si dítě může "samo číst". Super, super, super:))

20.10.2020 5 z 5

Už umím číst: 15 příběhů ze statku Už umím číst: 15 příběhů ze statku Maureen Spurgeon

Povedené. Krátké příběhy, spousta zvířátek, spousta jmen a spousta opakování, což je pro děti skvělé. Ilustrace jsou také super, vždy k tématu:) Chválím a doporučuji:)

17.10.2020 5 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Trvalo více než 100 stran, než jsem se začetla a nechtěla knihu odložit. Nechápala jsem/nemohla si zapamatovat ruské zkratky, ruská jména mi zněla všechna stejně a prostě sem nevěděla, kdo je kdo a kdo co dělá. Myslím, že se tam objevil popis osob naprosto nedůležitých pro děj. Ale po 100-150 stranách sem se pořádně začetla a bylo to super:) Ruský špionážní thriller je něco nového, zajímavého. Napsáno to bylo více než dobře (pomineme-li prvních 100 stran), střídání postav a úhlů pohledu bylo propracované a zajímavé. Postavy byly také fajn - jen mi přišlo,že dílo opatrně zesměšňuje Putina:D Kniha má spád, nepředvídatelný závěr, super:) Jsem ráda, že dílo má pokračování:)

08.10.2020 4 z 5

Jedlička se narodila Jedlička se narodila Oksana Bula

Tukoni jsou proste bozi! Ilustrace take,jen ten pribeh by se mohl rozpracovat vice????

07.10.2020 4 z 5

Kamarádi na výletě Kamarádi na výletě Lenka Jakešová

Krasne,opravdu krasne pribehy o zviratkach. Dcera si vsechna zviratka zamilovala,budu ji muset poridit i domu:)
Jen je velka skoda,ze v knize neni vic ilustraci. To me skutecne mrzi, s tema by byla kniha proste dokonala:)

28.09.2020 4 z 5

Kate: Budoucí královna Kate: Budoucí královna Katie Nicholl

Po "životopise" Meghan:Hollywoodská princezna a Můj manžel a já jato kniha rozhodně nejslabší. Připomíná bulvární články, je to příšerně vyumělkované a bujná fantazie autorky je příšerná. Nehodí se, aby popisovala, jak v krbu praskal oheň a Carol čekala na blížící se porod, nebo aby opravdu detailně a romanticky popisovala zasnoubení Kate a Williama. Nepůsobilo to vůbec dobře.
Na druhou stranu, poslední kapitoly, kde si autorka nemusela tolik vymýšlet a domýšlet a které byly aktuálnější, se četly dobře, byly zajímavé:)

16.09.2020 2 z 5