lencin Online lencin komentáře u knih

Bylo to náročné čtení. Při této náročné profesi je velmi snadné vyhořet. Díky za každou tetu, každého strejdu a za každého pečovatele, který dává dítěti lásku a přijetí.

01.08.2023 4 z 5

Nejlepší kandidát Nejlepší kandidát Stanislav Biler

Na začátku jsem se opravdu dobře bavila, ale po sto stranách už mi začal chybět nějaký vývoj.....
Ale některé popisy české reality jsou velmi výstižné.

12.07.2023 3 z 5

Cesty zármutku Cesty zármutku Julia Samuel

Téma smrti mám já osobně zatím velmi nezpracované, i proto jsem po knize sáhla. Pomohlo mi některé věci si utřídit a pochopit, že zármutek je proces, který se skládá z cesty, kterou je nutné projít (každý jinak rychle) kterou nelze přeskočit.
Pro mě přínosné. Děkuji.

07.07.2023 4 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Silná kniha. Příběh jedné mormonské rodiny ve státě Idah na konci 20.století a snaha hlavní hrdinky o osamostatnění.

05.07.2023

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Fascinující příběh dvou bratrů a jejich mlýna. Dějiny 20.století Česko(slovenska) na příběhu jedné rodiny.
Výborné byly ukázky z dobového tisku (Rudé právo).
Co mě trochu mrzelo byl styl knihy, chvílemi na mě působila spíš jako kronika obce Hoslovice než jako román.

05.07.2023 3 z 5

Těla Těla Klára Vlasáková

Tahle kniha mi sedla. Určitě sáhnu i po autorčině předchozí knize.
Témata těla (starých) žen i vztahy matek i dcer jsou mi velmi blízké.
Síla.
100%

23.06.2023 5 z 5

Ženy, které nechtěly mlčet: Tři československé příběhy Ženy, které nechtěly mlčet: Tři československé příběhy Milena Bartlová

Kniha popisuje tři silné životní příběhy žen 20.století. Jedná se o autorčinu matku a obě babičky. Osudy to byly velmi pohnuté a zajímavé, přesto mě zpracování něčím zklamalo. Možná mi vadilo přílišné odosobnění, jakoby autorka ani nepsala o svých nejbližších ženách. Možná to byl úmysl, ale mně něco chybělo. Povídání o českém feminismu bylo zajímavé.

18.06.2023 3 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Velmi uvěřitelný příběh jedné rodiny. Tři podání, od matky Vandy, otce Alda a dospělých dětí- Sandra a Annny.
Tématem je otcova nevěra a její vliv na další fungování celé rodiny.

17.06.2023 4 z 5

Průsvitné srdce Průsvitné srdce Katja Kallio

Poetický popis láskyplného citu finské mladé ženy k sovětskému zajatci, a to na pozadí strašlivé druhé světové války. Hlavní hrdinka Beata mě fascinovala i dráždila.

12.06.2023 4 z 5

Mávnutí černými křídly Mávnutí černými křídly Stefanie Höfler

Něžný a citlivý příběh, jak se 14 letý Ben vyrovnává s náhlou smrtí své maminky.

10.06.2023 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Příjemná "oddechovka" s HH.

10.06.2023 4 z 5

Shuggie Bain Shuggie Bain Douglas Stuart

To byla síla. Příběh Shuggieho mně trhal srdce. Shuggie byl malý chlapec, který pro matku alkoholičku (u)dělal doslova vše. Ďábelská síla příběhu byla v detailech, zubní klapačky, zvratky, spodní prádlo.....
Alkohol je zlý a odporný (ne)přítel.

07.06.2023 5 z 5

Jak se stát jiným Jak se stát jiným Édouard Louis (p)

Od E. Louise jsem přečetla vše. Něčím je tato kniha jiná než předchozí. Je také niterná a silná v emocích.
Zapůsobila na mě svojí upřímností a přiznáním se k některým (i ne právě chvályhodným) motivům svého chování. Vnímám ji jako dospělejší a E.L. jako vyrovnanějšího a smířenějšího. Se svými předky i se sebou.
Autor popisuje svůj útěk z rodné vesnice do městečka Amiense a následně další útěk, tentokrát do vysněné Paříže.
Líbí se mi jeho zkratkovitý sloh, kterým navíc místy přeskakuje v čase i prostoru.

30.05.2023 5 z 5

Když má štěstí kliku Když má štěstí kliku Aurélie Valognes

Příběh malého chlapce a jeho babičky, která ho vychovává, protože jej matka opustila. Nemohla jsem se ubránit odsuzování matky, ale závěr knihy mě přiměl názor přehodnotit...
Bylo to pro mě silné čtení, i když chvílemi se mi vyprávění ústy malého Jeana zdálo trochu nedůvěryhodné.
Ale myšlenky za oponou byly pro mě zajímavé.

29.05.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Příběh se mi líbil a kniha se četla dobře. Styl psaní mi ale přišel příliš jednoduchý a byla jsem zklamaná. Celkově dávám 3*

24.05.2023 3 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Bohužel se neshodnu s většinou příspěvků zde na databázi. Pro mě byla kniha obrovským zklamáním.
Od A. M. jsem četla zatím vše a líbilo se mi to. Hanou jsem byla okouzlena. Tiché roky a Hotýlek byly výborné a velmi silné. Listopád jsem vnímala jako angažovanou a aktuální výpověď k tehdejší politické situaci.
Na Les v domě jsem se tedy moc těšila.
Téma je silné a bolestné, ale proč je takto povrchně zpracované? Kniha je velmi čtivá, ale celou dobu čtení jsem se nemohla zbavit dojmu, že je to celé psané na efekt a bez patřičné hloubky. Nákup další případné knihy od A.M. už si budu rozmýšlet, určitě to nebude tak automatické jako to bylo dosud.
Škoda.

15.05.2023 1 z 5

Hruškadóttir Hruškadóttir Jana Šrámková

Citlivě napsaný příběh o nalezení štěstí a jeho následné ztrátě. Poetické a jemné.

13.05.2023 5 z 5

Toho dna se dotýkám už málo Toho dna se dotýkám už málo Martina Lupínková

Úžasně zpracovaná kniha nakladatelství wo-men. Obsahem, ale i formou. Překrásné ilustrace.
Téma PPP je těžké a bolestné, zde vyprávěné příběhy mají dobré konce. Určitě doporučuji všem, kteří se citlivou (i když stále pravdivou!) formou chtějí dozvědět víc o PPP.

12.05.2023 5 z 5

Na okraji: O potěšení z četby a psaní Na okraji: O potěšení z četby a psaní Elena Ferrante

Zajímavá a hluboká zamyšlení nad psaním (a čtením) a jeho vlivu na čtenáře, ale i autora samotného.

09.05.2023 4 z 5

Manifest menopauzy Manifest menopauzy Jen Gunter

Pro mě důležitá kniha.
Mám k ní nějaké výhrady, nemám totiž úplně v oblibě americký přístup ke zdraví a k životu, ale přesto doporučuji.
Je to kniha o různých aspektech klimakteria. Popisuje ucelený přehled všech možných stavů i jevů s tímto obdobím spojených. Je osvěžující vidět, že člověk na tyto obtíže není úplně sám a že existuje pomoc...
Některé aha momenty při čtení pro mě byly skutečně důležité.
Díky!

03.05.2023 4 z 5