Mávnutí černými křídly

Mávnutí černými křídly https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509325/bmid_mavnuti-cernymi-kridly-CUh-509325.jpeg 5 17 3

Kniha pro dospívající i dospělé o těžkostech života pohledem čtrnáctiletého Bena. Příběh o pevných přátelstvích, první lásce, sourozeneckých vztazích a komplikovaných situacích v rodině. Benovi totiž umřela máma. Najednou, jen tak. Ráno se probudil, v ložnici záchranáři, ale už se nedalo nic dělat. Teď se musí vyrovnat nejen se svým smutkem, ale i se svérázným truchlením mladšího brášky, tátovou uzavřeností a mlčením. Oporou mu je krásná spolužačka Lina, která také skrývá nemalá tajemství, i kamarád Janus, který je v rozpacích a neví, jak příteli pomoci. Svižná a zručně napsaná kniha v překladu Kateřiny Klabanové je doplněna dynamickými ilustracemi Evy Horské. ... "Brý ráno," zamumlal. "Vyspal ses dobře?" Napadlo mě, jestli někdy přestane i to, že fakt jakákoliv běžná fráze zní tak nevhodně. To samozřejmě nebyla Janusova vina. "Ne. Nejdřív jsem se s Prckem vloupával do kaple na hřbitově, abych znesvětil máminu rakev, a pak se mi o ní ještě zdálo." Janus na mě nechápavě zíral. "Kecáš? Co že jste to s tou rakví udělali?" "Vlastně jen pomalovali. Prcek si usmyslel, že by se mámě víc líbila barevná." Janus se zasmál. "To je borec," zhodnotil akci uznale. "A ty?" "Já mu pomáhal." Najednou mě naštvalo, že jsem nápad s rakví nedostal sám.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , Cesta domů

Der große schwarze Vogel , 2018

lencin
10.06.2023 5 z 5

Něžný a citlivý příběh, jak se 14 letý Ben vyrovnává s náhlou smrtí své maminky.

1153
14.04.2023 5 z 5

O smrti a o naději, čtivě, pro děti i dospělé.

clouds
10.03.2023 5 z 5

Skvělý počin nakladatelství Cesty domů, před kterým smekám.
Dospívající Ben se vyrovnává s šokem, který mu způsobila náhlá smrt matky, její odchod řeší jak sám v sobě, tak také pomáhá nést těžkou situaci ostatním členům rodiny, mladšímu bratrovi i otci. V knize se střídají zcela realistické popisy skutečnosti s lyrickými vzpomínkami na maminku. Autorka skvěle ukazuje, že cesta k tomu, aby člověk smrt blízkého člověka zpracoval, přijal ji a vyrovnal se s ní, je běh na dlouhou trať a že i člověka, se kterým jsme se neměli možnost rozloučit, bychom měli vnitřně propustit, aby mohl jít dál jak on, tak my sami. Citlivě napsaná kniha může být velkým pomocníkem pro ty, kteří si podobnou skutečností procházejí.