Lelaqu Lelaqu komentáře u knih

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Nikdy jsem neplánovala si přečíst knihy Julie Caplin až do té doby než mi přišla pod ruku S láskou z Riviéry, kde mě autorka přesvědčila, že musím sérii Romantické útěky dát šanci. Jako první jsem si vybrala právě tuto knihu, hlavně kvůli zasazení do Chorvatska, což úplně vybízí k letnímu čtení.

Autorka má skvělý styl psaní a i přes to, že píše v er formě (preferuji ICH) mě obě knihy uchvátily a vtáhly do děje. Postavy byly moc dobře vykreslené, hlavně Maddie. Nebyla to typická hlavní hrdinka, což má u mě velké plus.

Co se týče příběhu, tak mě lehounce (ale fakt lehounce) zklamal. Pokud bych to srovnala s riviérou, dějově mě bavila méně, ale to nic nemění na tom, že kniha byla skvělá a neodradila mě od dalších knih ze série.

Co se mi ale doopravdy nelíbilo byl překlad názvu. Z anglického "The secret cove in croatia" (doslovný překlad: Tajná zátoka v Chorvatsku) na Pláž v Chorvatsku. Vždyť o pláži tam nepadlo skoro ani slovo! Osobně bych preferovala aspoň něco jako "Zátoka v Chorvatsku", k příběhu to sedí o mnoho lépe!

Nicméně tato kniha byla super oddechovým, letním čtením a moc se těším na ostatní knihy od Julie Caplin/Jules Wake. Momentálně mě nejvíce láká Hrad ve Skotsku a Domek v Irsku, tak snad brzy se k nim dostanu.

02.08.2023 4 z 5

Polibek na Mykonu Polibek na Mykonu Catherine Rider

Wow! Tohle byla nejlepší kniha od Catherine Rider. Sice jsem nečetla Palm Springs z letní edice, ale mám přečtenou celou zimní kolekci. Přiznám se, že YA už se vyhýbám, ale když jsem tohle objevila v knihkupectví, musela jsem to mít! Ano, asi tam hlavní rozhodnutí udělalo to, že miluji Řecko a vše, co se ho týká, takže jsem si to prostě musela vzít, protože tato autorská dvojice mě nikdy nezklamala. A tentokrát mě mimořádně potěšila! Očekávání jsem moc velké neměla, počítala jsem s YA sladkou oddechovkou (což jsem tak trochu i dostala) ale objevila jsem něco mnohem lepšího. Líbí se mi, jak autoři počítali s tím, že jejich čtenáři už vyrostli a šli do "dospělejších" témat. Sice už teď mi tam hapruje to, že nakladatelství cooboo cílí na mladé čtenáře, ale rozhodně bych knihu nedala přečíst nikomu mladšímu než je 16 let. Postavy Izzy a Zach mi byly obě sympatické, jejich příběh se mi moc líbil, ale musím připomenout, že byl kratší než by musel. 220 stran je málo, chceme víc!! Přiznám se, že ke konci jsem byla lehce dojatá (a to normálně nebývám) a určitě se do knihy pustím i další léto! Snad už možná i v tom Řecku

25.07.2023 5 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Na Lásku po Španělsku jsem se dlouho chystala, ale musím přiznat že jsem neměla velké očekávání. A to nejen proto, že na knihu jsou rozporuplné názory, ale taky protože přeci jen u těchto knih víte jak skončí a kniha může být jedno velké klišé. Začátek mi přišel lehce zdlouhavý, ale po 100 stranách se to rozběhlo a kniha mě úplně vtáhla. Já jsem hodně náročná, co se romantických knih týče, ale tahle kniha mě uspokojila na 100%. Hlavní hrdinka byla nohama na zemi a počítala celou dobu s tím, že jenom hrají vztah. Do Aarona jsem se zamilovala a patří na seznam mých oblíbených knižních milenců. Jejich vztah byl opravdový, uvěřitelný a skoro žádné klišé. I když je to trochu slow-burn romance, nevadilo mi to a ráda jsem se pročítala kapitolou po kapitole. Jediné co bych vytkla je ošklivá nálepka, co nejde sloupnout "Senzace tiktoku". Což může pro některé evokovat knihu typu Young adult a cílit na mladší věkovou skupinu. Tahle kniha opravdu není YA a není vhodná pro mladší čtenáře.
V budoucnu se možná vrhnu i na hypotézu lásky, která je k téhle knize přirovnána, ale musím říct že mě nezaujala tolik jako láska po Španělsku.
Jednoduše doporučuji, je to ideální čtení na dovču! Jen asi mít menší očekávání a nechat se knihou překvapit.

24.07.2023 5 z 5

Moje báječná žena Moje báječná žena Samantha Downing

(SPOILER) Musím říct že mě tato kniha lehce zklamala, čekala jsem od ní něco trochu jiného. Musím ale podotknout zajímavý styl psaní paní autorky. Jen díky němu jsem byla schopná prekousat prvních 120-150 stran. Nejen díky tomu mi vyhovovaly kratší kapitoly. Děj se rozjel až po těch 150 stranách a nejvíc až ke konci. Musím říct, že postava milicent byla od začátku průsvitná. Šlo vidět že je psychopat a konec to všem jen potvrdil. Nejvíc mi asi vadila lhostejnost rodičů k jejich dětem. (SPOILER) Syn utíká z domu za svoji holkou a jediné co s tím otec udělá je, že se ho zeptá jestli umí použít kondom? Ve čtrnácti letech je na to ještě brzo, otec se k tomu měl postavit jinak. Vždyť je to ještě dítě. Což dokazuje i to, že jeho jen o rok mladší dcera se chová poněkud dětsky. A jak víme, kluci dospívají později. (KONEC SPOILERU) znovu bych se asi do knihy nepustila, ale ze zajímavosti bych ji klidně doporučila. V jednom aspektu mi připomněla i mou milovanou Zmizelou, což má velké plus.

03.07.2023 3 z 5

S láskou z Riviéry S láskou z Riviéry Jules Wake (p)

Tohle byla opravdu skvěle napsaná oddechová romantarna. Autorka má velmi hezký styl psaní. Kapitoly vám mizí pod rukama a vy se chcete dočíst dál a dál. Moc se mi líbila hlavní postava Carrie, byla si vědoma svých činů a uměla se jim poté vystavit čelem. Taky postava puberťačky Jade byla moc hezky zpracovaná - takhle by měla puberťačka vypadat. Budu moc ráda když si od autorky přečtu i další knihy. Jednoduše doporučuji, je to skvělé letní oddechové čtení!

03.07.2023 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Moc příjemný a zajímavý thriller. Kdo by řekl, co jedna věta udělá. Je pravda, že jsem od příběhu čekala něco trošku jiného, ale i tak mě kniha překvapila. Děj byl svěží, hezký odsypal. Musím říct že i hlavní postava nebyla špatná, ale zase ne ta nejlepší. Moc se mi líbila vykreslená mateřská láska. Knihu bych doporučila, ale s vědomím, že existují i lepší thrillery

03.07.2023 3 z 5

Holka přes palubu Holka přes palubu Tessa Bailey

Příjemná oddechovka, kterou jsem si přečetla na základě recenzí na tiktoku. První, co mě zarazilo byla er forma. Nejsem zvyklá moc číst v er formě, ich mám radši, ale musím říct, že mi to vůbec nevadilo:D Moc se mi líbil fakt, jak už tu někdo popisoval, že Piper se nezměnila hned, ale v průběhu jí i chyběl její starý životní styl. Na druhou stranu Brandon - moc se mi nelíbí, jak vždy autoři všeobecně popisují jak se najednou zamilují a mluví o ženách. Všichni víme, že v realitě to tak není:D Ale chápu, čtenáři to prostě v knihách chtějí.
Myslím, že pokračování není nutné, ale nebránila bych se mu.
Jednoduše na letní čtení doporučuji

16.06.2023 4 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Jak už se někdo zmiňoval - toto je spíše psychologický román, ale velmi dobře napsaný. B.A. Paris má zajímavé, čtivé psaní, které vás do příběhu prostě zatáhne. Celou dobu jsem doufala, že dopadne dobře a musela jsem číst dokud jsem to nezjistila. Je pravda, že potom se děj táhnul a asi by to chtělo trošku zrychlit, ale i tak se to četlo dobře.

Za mě jsou knihy od B.A. Paris zárukou kvality a vždy po nich ráda sáhnu.

23.04.2023 5 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Na tuto knihu jsem se těšila. Vím, že v zahraničí tato kniha způsobila velký boom a i přesto, že nemusím fantasy jsem se nechala zlákat. Kniha mě bavila, autorka napsala moc dobře začátek.

Postavy byly úžasně popsané. Persefona nebyla klasická ufňukaná panna (ne že by to bylo něco špatného, ale v knihách jsou většinou popsané ve špatném světle) a nebála se občas jít proti proudu. Hádés byl skvělá postava, která z nás by se do něj nezamilovala.

Jedinou výtku, kterou mám u něj, bylo popisování toho jak moc pro něj Persefona znamená, jak ho okouzlila blabla. Všichni víme, že je to psané jen pro potěšení čtenářek a chlapi na tohle nemyslí - a to dost ubližuje jeho charakteru.

Kniha celkově potřebovala více akce - jak už někdo zmiňoval dříve nerozhodnost na co se dříve zaměřit erotika x děj. Děj pokulhával a některé erotické scény taktéž. Kolikrát byly o ničem. A to nebudu mluvit o překladu obzvláště TĚCHTO scén. Čeští překladatelé by se měli naučit přestat používat slova jako mušlička, lasturka, štěrbinka. V reálném světě by to nikdo neřekl protože to zní fakt blbě, navíc ještě když to vysloví chlap drsňák, působí to komicky. Když už jsme u překladu a chlapa drsňáka - oslovování "sirénko" mi tako dost vadilo.

Nicméně mě kniha bavila číst, bylo to pro mě oddechové, zajímavé čtení. Moc fantasy věcí tu nenajdete, takže pokud fantasy nevyhledáváte není se čeho bát. Ráda bych si přečetla i další díly, pokud vyjdou (prosím ale ať předtím pošlou překladatele na nějaké školení - a to by se podle mě hodilo všem překladatelům erotických románů, protože jejich překlady dávají českému smutu špatné jméno)

Celkově bych knihu spíše doporučila pro nenáročné čtenáře, kteří si rádi odpočinou, ale spíše bych sahala po anglickém originálu (pokud zvládáte aj)

23.04.2023 3 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Na tuto knihu jsem se chystala hooodně dlouho a také jsem ji dlouho sháněla (nemohla jsem ji nikde najít v čj), a proto jakmile jsem ji viděla v knihkupectví rychle popadla. Upřímně jsem byla lehce zklamaná. Kniha je určitě velmi pěkná, zajímavá a nenudila jsem se u ní, ale myslím si, že jsem měla až moc velká očekávání. Co se týče hlavní hrdinky Tate, moc mi k srdci nepřirostla. Často mi její chování připadalo neiracionální, ale na druhou stranu to nebyla hrdinka, kterou chcete něčím přetáhnout. Osobně mě více bavily Milesovy kapitoly, připadaly mi zajímavější a bez nich by kniha asi byla o ničem. Děj byl lehce předvídatelný, ale i tak mě bavil a knihu bych doporučila, jen asi od ní tolik nečekejte.

POZN. Prosím pokud někde knihu uvidíte v YA sekci a chcete ji koupit nějakému teenagerovi jako dárek, nedělejte to, kniha opravdu není YA a je spíše pro starší publikum.

31.12.2022 3 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Jednoduše WOW! Knihy od Delaneyho miluji, i když předchozí Dokonalá manželka byla slabší, ale tohle byla pecka. Přečetla jsem ji za jeden den, dej se mi dostal pod kůži a nemohla jsem se od něj odtrhnout. Prostě jsem potřebovala vědět jak to skončí. Slušní lidé je asi jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Líbí se mi jak si autor pohrál s vývojem postav, jak je vlastně cela situace ovlivnila. Všem doporučuji, asi to není mrazivý thriller, ale věřím, že spoustě z nás mrazivý připadá.

25.12.2022 5 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Tato kniha od B.A.Paris měla asi nejzajímavější zápletku, konec. Autorka umí z předvídatelného udělat nepředvídatelné a z obyčejného neobyčejné. B.A.Paris se rozhodne rádi mezi mé oblíbené autory a těším se až si přečtu ostatní knihy, co vyšly.

25.12.2022 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

B.A.Paris píše strašně čtivým stylem, takže vždy po skončení kapitoly máte chuť načíst další. Kniha měla spád, zajímavý děj a skvělý konec.

25.12.2022 5 z 5

Dalších 365 dní Dalších 365 dní Blanka Lipińska

Lepší jak druhý díl, lepší jak první. Jsem ráda jak to skončilo, ale stále si stojím za tím, že už nikdy víc. Asi dobrý že jsem si to přečetla, ale určitě mě to o nic neobohatilo. To už se radši běžte podívat na wattpad...

25.12.2022 2 z 5

Ten den Ten den Blanka Lipińska

Nejhorší z celé trilogie. Nuda nuda nic se neděje, když už se něco děje je to o ničem. Narozdíl od prvního dílu mě ani nepobavila a vše co se zde stalo mi přišlo úplně zbytečné.

25.12.2022 1 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

Knihu jsem si přečetla na základě filmu a to hlavně druhému dílu, který se zdál jako klasický příběh na wattpadu. Kniha byla oddechová, pobavila mě, ale asi bych ji nedoporučila. Lauru bych chtěla propleskat, jediné v jejím slovníku bylo moje oblíbené značkové boty, Dior parfém blablabla všechno co je drahé. Jediná postava co mi přirostla k srdci byla Domenico, který se choval aspoň trochu reálně a Olga, protože mě prostě baví její dynamika. Jde vidět, že autorka celou trilogii psala kvůli jejímu nevydařenému vztahu a dost se to v knihách odráží. To samé, že jde vidět, že autorka se vyzná v designer značkách, ale přišlo mi to tam strašně nucené až laciné. To samé erotické scény, četla jsem už lepší. Nicméně jsem se nad knihou pobavila, znovu bych si ji nepřečetla a zřejmě ani nedoporučila, možná spíš ze zvědavosti, ale doporučuji od toho nic nečekat.

25.12.2022 3 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Musím podotknout že nejprve jsem viděla film, a proto mě kniha lehce zklamala. Hlavně co se týče rozdílu film x kniha. Řekla bych že kniha je svým způsobem lepší, ale strašně mi vadil nespisovný jazyk. Příjemné byly Alešovy básničky a pokud máte knihu v povinně četbě, určitě bych vám ji doporučila.

25.12.2022 4 z 5

Druhá tvář Kaie Druhá tvář Kaie Estelle Maskame

Četla jsem ji asi dva roky nazpět a co si pamatuji byla to příjemná oddechovka. YA moc nečtu, ale musím říct že patří k těm lepším young adult knihám. Asi ne k těm nejlepším, ale určitě bych ji klidně doporučila všem, kteří tento žánr vyhledávají. Hlavní hrdinka neurazí ani nenadchne, příběh plyne a krásně se čte.

25.12.2022 3 z 5

Polibek v Římě Polibek v Římě Catherine Rider

Už je to jako rutina, každý rok vánoční příběhy od této autorské dvojice:D Na začátek musím říct, že se mi strašně líbí kontrast mezi obálkami. NYC a Paříž mají světlé obrázky a Londýn s Římem tmavé, neboli noční:D A hřbety u této "série" boží, jednoduché, na poličce se krásně vyjímají:) Postavy mi tu ze všech knih přišly nejsympatičtější. Hlavně Matteo, o můj bože, fotbalista:Dddd Dějová linka super, celou dobu jsem se bavila. Bylo to přesně to co jsem chtěla a očekávala, super pohodové vánoční čtení. Přijde mi že tahle se mi asi líbí nejvíce, hlavně miluju propojení mezi knihami! Jen jsem čekala že se v knize objeví více slaných jídel. Jo byla tam typicky pizza, ale čekala jsem třeba na špagety:D Ale i tak je fajn že jsem poznala nějaké italské dezerty! Doufám že za rok přibude další kniha, jinak nevím co budu o vánočních svátcích dělat!:D

15.01.2021 5 z 5

Nebezpečné lži Nebezpečné lži Becca Fitzpatrick

YA thriller, který velmi potěšil. YA nečtu, ale měla jsem chuť na něco jednoduššího, což Nebezpečné lži plně splnily. Musím říct, že hrozně moc oceňuji, že hlavní hrdinka nebyla úplně na to, že bych ji nejradši přejela sekačkou. Knížka měla hodně příjemný spád, nenucený, pozvolný, plynulý, tak přesně akorát. Autorka má i velmi příjemný styl psaní a líbilo se mi popisování určitých scén, i když bych se nezlobila kdyby jich bylo víc. :D Doporučuji od knížky nic moc očekávat, spíš hodně pohodové počtení. Tahle kniha určitě patří mezi top YA thrillery, má všechno co by podle mě takový správný mít měl. Od autorky bych si ráda přečetla i Černý led, ale jestli se pustím do série Zavržený, to asi ne, ale nezlobila bych se kdyby od autorky brzy přibyl další YA thriller:D

08.11.2020 4 z 5