Lamanai Lamanai komentáře u knih

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Ozzy je úkaz. Vyprávění své životní jízdy pojal s nadhledem a humorem. Chvílemi to vystřelovalo až do takových lehce vychloubačných poloh, které připomínají hecování v hospodě, kdo vypil víc piv nebo zničil víc hotelovýho vybavení. V některých chvílích jsem se přistihl, že knihu prokládám jinými čistě proto, abych ji nedokončil moc brzy. Ale pak přišly i pasáže, které jsem chtěl mít naopak rychle za sebou. Celkově fajn příběh tak trochu z jiný planety.

12.03.2024 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Překvapivě vynalézavé, někdy nekompromisní, velmi čtivé, více o lidech než o nevšednostech a nových technologiích, přemítavé, nápadité, znepokojivé. Skvěle načtená audiokniha. A ten zvuk brousku o čepel kosy při přechodech vynikající!

11.03.2024 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Anglická verze má, prosím pěkně, 1221 stran! Prvních asi 400 jsem docela protrpěl (spousta postav, nimrání se v nepřehledných emocích nejen dvou přecitlivělých, pubertálně uvažujících detektivů, formát souběžných chatů, u kterých jsem vůbec nevěděl, jak je smysluplně číst, i jejich malilinkaté písmo a v jedno momentě dokonce pasáž s tak miniaturním řezem, že pro mne dosáhl hranice čitelnosti), ale věřil, že vzhledem k vypravěčským kvalitám autorky se to zvedne. A ono... jo! Ve čtvrtině se to rozjelo, už jsem tolik netápal a příběh mě pohltil. Dokonce jsem tentokrát neodhalil pachatele, měl jsem jiné tipy. Téma je hodně zajímavé a troufnu si říct, že dnes je online prostředí ještě daleko toxičtější než kolem onoho roku 2015 v rámci děje knihy. Tahle série mě baví (zatím nejvíce části 3, 5, 6) a těším se na sedmičku, která nejenže opět slibuje velmi přitažlivé téma, ale taky, světe div se, těsně nedosahuje na tisícovku stran. A přestože jsem ČS četl v angličtině, doufám, že překladatel za tenhle kus špeku dostal pořádně zaplaceno (pomalu by to zasloužilo doživotní rentu).

17.02.2024 4 z 5

Nebe Nebe Mieko Kawakami

Ať se to někomu líbí nebo ne, děti dokáží být velmi zlé a šikana se hlavně na větších školách vyskytuje v nemalé míře, v různých formách. A někdy o ní představitelé škol nechtějí slyšet, záměrně ji ignorují a pod záštitou nejrůznějších rádobyprotišikanózních preventivních programů a přednášek se tváří, že u nich vše funguje. To je bohužel osobní zkušenost z mé rodiny. Naštěstí ne v tak drsné formě jako v knize, kde vize autorky chvílemi působí až surrealisticky. Dva různé přístupy, jak se k šikaně z pohledu oběti postavit, respektive spíše to, jakým způsobem ji přijmout či přetrpět. Možná i to, co v oběti může šikana nadobro rozbít. Není to hezké čtení, je to ale důležité čtení a zajímavá kniha.

01.01.2024 4 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Reakce na audioknihu: Po první čtvrthodině jsem chtěl nahrávku vypnout. Vadil mi způsob vyprávění, vyjadřování postav, zejména v ženské interpretaci. Nejsem žádná citlivka, ale tohle mi přišlo přehnané - zápletka, nechutnost scén, dialogy, kontrast mezi přecitlivělostí některých postav a brutalitou jiných. Surovost líčení světa. A přitom kulisy byly až komorní, několik sterilních prostředí bez živějšího detailu. Pokus o šokující konec po vyčerpání všech myslitelných žánrových klišé. Poslední dvě hodiny už jsem zase poslouchal vyloženě na sílu, s velkým sebezapřením.

05.12.2023 2 z 5

Pachatelé dobrých skutků 1: Puntíkáři Pachatelé dobrých skutků 1: Puntíkáři Miloš Kratochvíl

Audioknihu v podání Davida Prachaře jsme s dětmi zhltli na jeden zátah, respektive dvě jízdy autem. Bavili jsme se u ní všichni. Hvězdu ubírám jen za to, že to nemá až tak dějovou linku a hlavně konec byl takový, že jsme se v lastně s dětmi divili, že to nepokračuje. Ale hned jsme zakoupili dvojku. Jen nám tam nesedí ta interpretace, protože ji načetl někdo jiný.

19.11.2023 4 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Pratchett je bezpečné útočiště plné nadsázky a humoru, pro který není nic svaté (hurá!). Hlídka má spíše neotřelé postavy, a zdá se mi, že i Sir Terry si je náramně užíval. Scénka s hesly mi málem utrhla bránici. Pár hlušších míst, jinak jízda jako vždy. Slyšel jsem jako audioknihu ve zdařené interpretaci Jana Zadražila.

19.11.2023 4 z 5

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

Hezky vymyšlený námět a zápletka. Je to ještě vystavené tak jako nevypsaným perem. První polovina mi přišla vyprávěná tak jako pro blbce trošku, konec je nevyváženě náhlý. Je to spíš thriller než kriminálka, kde by čtenář nějak tápal (nemusí uhádnout, kdo to dělá, ale má příliš indicií na to, aby věděl, kdo to nedělá). Líbí se mi myšlenka a poukázání na riziko číhající v místech, která jsou de facto nová a moc jim nerozumíme. Špatná knížka to určitě není. Drhly mi i některé dialogy, což bylo dáno i interpretací audioknihy, která mi ne úplně sedla. Lehce nad průměrem knihu drží i autorova odvaha v řešení některých míst příběhu.

31.10.2023 3 z 5

Pod tlakem Pod tlakem Robert Pobi

Začíná to skvěle, ale pak je to takové tahání na vařené nudli. Z Lucase už se definitivně stává terminátor. Stále vidí věci, které jiní nevidí, ale přehlíží to, co je čtenáři zřejmé už celkem brzy - před pachatelem mu tančí slepá skvrna. Pořád se to dobře čte, na nudu není čas, i když chvílemi jsou už ohrané některé obraty, které autor používá častěji (např. "pojistná událost"). Za přečtení stojí, ale doufám, že příští příběh bude mít kvalitativně zase vzestupnou tendenci ;-)

09.10.2023 3 z 5

Operace Banány Operace Banány David Walliams

Děti to bavilo a vždy se těšily na pokračování poslechu v geniálním podání Jiřího Lábuse. Já bych asi ocenil víc humoru a klidně méně akce i černobílé karikaturnosti postav. Přiblížit příběhem některé reálie je dobrý nápad, ale to opěvování královské rodiny a bodrá strýčkovitost Churchilla byly dost přehnané.

31.08.2023 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Powered by Kleenex. Řvete smíchy, řvete dojetím, žasnete a to poslední, co chcete, je odložit tuhle knížku.

31.08.2023 5 z 5

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Poslouchal jsem s dětmi jako audioknihu v okouzlujícím podání mistra Javorského. Čirá nádhera. Jedná se o alegorický a vlastně hluboce smutný příběh, takže někdy jsem si říkal, jestli to na děti není moc. O času a jeho naplnění, o snech, fantazii, hře a o velikém přátelství. Velmi doporučuji, ačkoli při četbě či poslechu budete muset vystrčit hlavu z pohodlí líbivé pohádky.

16.08.2023 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Harrymu podkluzuje písek pod nohama, když se snaží vyhrabat z dříve vykopaných jam. Originální zápletka je vykoupena nízkou uvěřitelností. Pachatel na vás od začátku mává, ale to je asi schválně. Přesto si další knížku rád přečtu, protože s Harrym je vždycky tak zvláštně, znepokojivě "bezpečno".

26.07.2023 3 z 5

Ve jménu Metody Ve jménu Metody Juli Zeh

Filozoficko-společenská debata v duchu absurdního dramatu. Je tam pár zajímavých myšlenek. Je to odtažité, studeně odvyprávěné, což je asi účel. Po nedávných lockdownech a politické komedii by příběh možná měl nabýt nového významu, jenže se mu to nedaří. Možná nám Juli Zeh naznačuje, že jisti si můžeme být jedině tím, že si nemůžeme být ničím jisti. Hodně zvláštní kniha.

24.04.2023 2 z 5

Katharinina šifra Katharinina šifra Jørn Lier Horst

Zatímco k o dvě knihy pozdější Zlovůli jsem měl nějaké připomínky, tomuto příběhu dám rád plný počet hvězd. Neobvyklý příběh, skvělé napsané, výborný překlad, žádná nadbytečná akce. A bavil mě Stiller se svým netradičním přístupem k řešení případu.

13.04.2023 5 z 5

Poslouchej, jak šeptám Poslouchej, jak šeptám Mons Kallentoft

Hodně se to opakuje. Míchání pohledu postav nakonec nabere na obrátkách, je to akční, dynamické, ale taky občas matoucí. Nejzajímavější je asi téma, na které kniha poukazuje, protože samotný příběh není postaven nijak extra dobře. Jemná se o takovou naivní "stopovačku".

04.04.2023 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

I druhý díl ságy je silným příběhem zasazeným do pohnutých dějin v oblasti, kde byl život vždy složitý. Dějiny dobře známe, proto se mnohé, co se v knize přihodí, dá očekávat. Zajímavé je tak především vidět tehdejší život z úhlu běžných lidí a očima různých postav, které nám umožňují nahlédnout do více společenských prostředí. Mně na knize přijde nejzajímavější její regionální aspekt. Poslouchal jsem v audio verzi.

31.03.2023 4 z 5

Ženská na odstřel Ženská na odstřel Martin Goffa

Když na mě z prvních stran vykoukl "dokonale odhlučněný sklep", chtěl jsem knížku zahodit do kouta. Nějak už mě tohle profláklé prostředí přestává bavit, navíc jsem právě dočetl severský kriminálku, kde taková kobka opět nechyběla. Ale Martin Goffa je pašák. Klidně si napíše takovou jakože nenápadnou historku a vy ji prostě zhltnete jak jednohubku. Zase dobrý.

01.03.2023 5 z 5

Zlovůle Zlovůle Jørn Lier Horst

Jo, tohle se četlo samo. Nebýt několika do očí bijících momentů policejní naivity, jedné dle mého názoru nedořečené linky a pasáže, kam to od začátku směřovalo a která už je v krimi žánru dost obehraná, dal bych hvězd i pět. A ještě to má pramálo společného s odloženými případy, tohle o ně jen tak zavadí.

28.02.2023 4 z 5

Poslední tajný deník Hendrika Groena: Zvesela do cílové rovinky, 90 let Poslední tajný deník Hendrika Groena: Zvesela do cílové rovinky, 90 let Hendrik Groen

Je to nádherná knížka, zase jsem se smál i brečel a Hendrik mi bude chybět. Děkuju za tuhle úžasnou sérii.

06.01.2023 5 z 5