Ladiva Ladiva komentáře u knih

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Príjemná kniha na chvíle oddychu. Číta sa ľahko a dej je zaujímavý, aj keď ja som ho vnímala ako dosť prekombinovaný, ale čitateľ sa v ňom rozhodne nestratí. Vďaka tomu, že sa časť deja odohráva v Brazílii, zaujmú informácie o stavbe sochy Ježiša v Riu i o živote vtedajšej spoločnosti. Rada siahnem aj po ďalšom dieli z tejto série.

03.08.2019 4 z 5

Prebijem sa! Štefánik Prebijem sa! Štefánik Jozef Banáš

Autorovi sa podarilo zhromaždiť úctyhodné množstvo faktov o Štefánikovi, aj o dobe v ktorej žil a pôsobil. Až po prečítaní knihy som si uvedomila, aké to v skutočnosti bolo ťažké, vytvoriť novú republiku, ktorú by uznalo medzinárodné spoločenstvo a aké nesmierne úsilie vynaložili všetci, ktorí na tom pracovali. Kniha je rozsiahla a autor sa poctivo snažil zmapovať Štefánikov životný príbeh. Pri jej čítaní ma však dosť rušil štýl, akým je kniha napísaná, príbeh sa mi tým posúval do pateticko-romantickej roviny.

09.06.2019 4 z 5

Excalibur Excalibur Bernard Cornwell

Veľmi pôsobivé ukončenie série, v ktorej autor spracoval artušovskú legendu tak úžasne, až sa mi ťažko hľadajú superlatívy. Je tam všetko, všetky postavy a všetky príbehy legendy o Artušovi, láska aj druidská mágia a pritom je to prerozprávané cez osudy ľudí, ktorí žili svoje životy na pozadí historických udalostí, keď končila jedna epocha a nastupovala druhá a niekde tam, v hĺbke času, sa začalo formovať Anglicko v tej podobe, ako ho poznáme dnes.

15.06.2018 5 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Veľmi príjemná a zaujímavá kniha, v ktorej sa čitateľ dozvie veľa zaujímavého o každodennom živote v Japonsku z pohľadu Európanky. Bonusom je nielen pohľad a príbehy hlavnej hrdinky, ale aj popisy jej manžela, ktorý opísal svoje skúsenosti a dojmy z pobytu v Čechách a dopĺňa aj rozprávanie svojej manželky o živote vo svojej krajine.

01.04.2018 4 z 5

Příliš krásná dívka Příliš krásná dívka Jan Seghers

Príjemný kontrast oproti severským detektívkam.

01.03.2018 4 z 5

Má ji rád, nemá ji rád Má ji rád, nemá ji rád Sharon J. Bolton

Pútavá detektívka, vhodná na dlhé zimné večery. Kniha sa čítala veľmi dobre, odhalenie vraha bolo celkom zaujímavé. Kniha neurazila, ani nenadchla, nebola to dych berúca detektívka, ale ani sivá nuda. Taká zlatá, stredná cesta.

26.01.2018 3 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Pre mňa je táto detektívka miernym sklamaním. Výborne rozohraná zápletka sa na konci uzavrela dosť prekombinovane. David Raker mi miestami pripomínal Terminátora - ledva vyliečený po ťažkom úraze, dostáva viackrát nakladačku, otrasie sa a "funguje" ďalej. Ťažko uveriteľné.

26.03.2017 3 z 5

Löwensköldov prsteň (trilógia) Löwensköldov prsteň (trilógia) Selma Lagerlöf

K tejto trilógii sa raz za čas vraciam a teraz som po nej opäť siahla v rámci čitateľskej výzvy. Celá trilógia je pútavá, výborne sa číta. Je úžasné, aké silné ženské postavy v nej autorka vytvorila, či už kladné, alebo záporné.

01.06.2016 5 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Silný ľudský príbeh vyrozprávaný precítene a bez pátosu.

28.04.2023

Strážca džajpurských tajomstiev Strážca džajpurských tajomstiev Alka Joshi

Veľmi vydarené voľné pokračovanie. Príbeh je zaujímavo rozvinutý a jeho veľkým plusom sú aj zaujímavé reálie indickej spoločnosti v 2.polovici 20.storočia.

17.07.2022 4 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Z prvého dielu tejto série som bola mierne sklamaná, ale povedala som si, že tejto sérii dám ešte šancu. Druhý diel ma rozhodne bavil viac a príjemným bonusom je, že autor aspoň okrajovo spomína aj hrdinov z (mojich obľúbených) Rytierov z Vřesova.

13.06.2022 4 z 5

Posledná žena z rodu Moonovcov Posledná žena z rodu Moonovcov Barbara Davis

V podstate je to román o láske, "okorenený" trochou rodinného tajomstva a nevyriešenou vraždou z minulosti. Neurazí, nenadchne a ničím nevynikne spomedzi plejády podobných románov, ktoré už vyšli od iných autoriek.

29.06.2021 3 z 5

Řád Řád Daniel Silva

Sériu s Gabrielom Allonom čítam veľmi rada, zdá sa mi však, že autor neposúva vývoj postavy ďalej, buď špičkový agent v teréne (čo je s pribúdajúcim vekom stále menej uveriteľné) alebo špičkový riaditeľ tajnej služby. Prvú polovicu knihy som začala mať pocit, že čítam ďalšiu z kníh inšpirovanú Danom Brownom, našťastie druhá polovica tento dojem "zmazala". Zaujal ma autorov výklad a postoj k vybraným pasážam evanjelií a dokážem sa s ním stotožniť.

10.04.2021 4 z 5

Druhé království Druhé království Rebecca Gablé

Mám veľmi rada historické romány tejto autorky. Nejako som na začiatku príbehu nevedela "prísť na chuť" hlavnej postave, ale postupne ma príbeh vtiahol do deja a rozhodne sa chystám aj na ďalší diel.

22.03.2021 4 z 5

Mesačná sestra Mesačná sestra Lucinda Riley

Pre mňa je toto zatiaľ najslabší príbeh celej série. Dejová linka pôvodu Tiggy a sa mi páčila, bola veľmi pútavá, ale jej uzatvorenie bolo náhle, takmer useknuté. Paralelná dejová linka, ktorá sa odvíjala v súčasnosti, na panstve v Škótsku, sa ani poriadne nerozvinula a jej záver mi pripadal nevierohodný.
Rozhodne som však zvedavá na príbeh Elektry a neustále sa vynárajú nejaké tajomstvá okolo tatka Slaného, takže ani táto postava zrejme ešte nepovedala posledné slovo.

23.12.2020 3 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Mala som veľké očakávania, knihu všade chválili. Nezaujala ma ani atmosférou ani príbehom.

06.12.2020 2 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Pre mňa zatiaľ zo všetkých kníh pána Ziburu najslabšia.

26.10.2020 3 z 5

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

Sci-fi mám rada a už dávno som nečítala niečo také dobré, ako je séria Algor. Narazila som na ňu náhodne, čo bolo super, pretože som si mohla prečítať hneď štyri časti za sebou. Smutné je, že musím ktoviekoľko teraz čakať na ďalšie pokračovanie. Ale počkám si rada.

07.10.2020 5 z 5

Bezhviezdne more Bezhviezdne more Erin Morgenstern

Ani neviem, ako túto zvláštnu knihu popísať. Príbeh, ktorý sa triešti do mnohých ďalších príbehov, aby sa vzápätí spojil do jedného celistvého obrazu. Kniha plná tajomstiev a fantazijných príbehov, ktoré sa vzájomne prelínajú. Mne sa kniha čítala trochu ťažšie a spočiatku som sa v príbehu trochu strácala, ale nakoniec zaujala. Myslím, že upúta skôr čitateľov, ktorí obľubujú fantazijné príbehy s tajomstvami a mystikou.

06.08.2020 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Zvláštna kniha. Tri príbehy zastupujúce minulosť, súčasnosť a budúcnosť - dosť dlho som čakala, aká bude ich vzájomná súvislosť. Všetky tri boli zaujímavé, ale na mňa pôsobili takmer depresívne.

25.07.2019 3 z 5