Ladiva Ladiva komentáře u knih

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Opäť výborné! Ak sledujete túto sériu, 5.diel vás nesklame. Osudy hlavných hrdinov sa ďalej rozvíjajú na pozadí udalostí v Českom kráľovstve za vlády Jána Luxemburského a sú rovnako rušné ako doba, v ktorej sa odohrávajú.

22.11.2018 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásny príbeh o veľkej vnútornej sile krehkej, prostej ženy.

13.11.2016 5 z 5

Sestřičky na příjmu Sestřičky na příjmu Donna Douglas

Ďalšie pokračovanie osudov sestričiek bolo príjemným čítaním pre ženy. Príbehy niektorých postáv z predošlých častí autorka ďalej rozvinula, ale objavili sa aj nové osudy.To všetko zasadené do nemocničného prostredia vytvorilo čitateľsky príťažlivý príbeh, pri ktorom sa dá relaxovať. Ak budú vydané aj ďalšie časti, rada po nich siahnem.

04.11.2019 4 z 5

Živá voda Živá voda Marcel Pagnol

Krásna kniha, ktorá bola aj sfilmovaná. A hoci filmová verzia je veľmi vydarená, vrelo odporúčam prečítať si krásne pôvodné dielo.

25.01.2018 5 z 5

Sestřičky a jejich tajná přání Sestřičky a jejich tajná přání Donna Douglas

Aj 5.diel osudov sestričiek z nemocnice Nightingale sa čítal dobre. Bol trochu menej bohatý na dramatické zvraty ako predchádzajúce diely, ale bolo to pekné čítanie a teším sa na pokračovanie.

15.01.2021 4 z 5

Pohřbeni zaživa Pohřbeni zaživa Dominik Dán

Príbeh zariadenia pre seniorov má svoju paralelu v skutočnom živote, keď zatkli údržbára, ktorý sa v takomto zariadení vydával za lekára a pomáhala mu mladá upratovačka. Až ma mrazí pri predstave, koľko faktov čerpal autor zo skutočného prípadu a koľko do príbehu dotvoril sám.

02.03.2020 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Spisovateľka opäť vytvorila silnú hrdinku. Irma za svoju naivitu zaplatila vysokú cenu, ale nestratila charakter, ani ľudskosť.

15.03.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Prvý diel ma nechal v napätí a druhý nesklamal. Ku koncu bolo ťažké odtrhnúť sa od knihy. Držím palce autorke, aby sa podaril rovnako pútavý aj 3.diel.

15.12.2017 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Fenomén žitkovských bohyň je veľmi zaujímavý a príbeh samotný, ma mimoriadne upútal. Autorka postupne rozplieta rodinné tajomstvo, ktoré malo zostať skryté, pretože niektoré odhalenia z minulosti, nám môžu ovplyvniť budúcnosť viac, než by sme si priali... Mierne ma zaskočil záver knihy, nečakala som práve takéto uzatvorenie príbehu, ale aj napriek tomu bola kniha veľmi pekná.

21.04.2017 5 z 5

Obhliadka bytu Obhliadka bytu Fredrik Backman

Tento štýl humoru ma nebavil. Kniha ma vyslovene nudila.

11.05.2020 2 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Veľmi vydarený historický román, ktorý vychádza zo skutočných udalostí z obdobia stredoveku v čase, keď na vtedajšiu politickú mapu sveta rázne nastupovala Franská ríša. Tieto udalosti autorka pútavo opisuje cez osudy hlavných postáv.

17.06.2019 4 z 5

Vánoční pohlednice Vánoční pohlednice Dilly Court

V tomto romantickom koktaily sú namiešané všetky romantické prísady: pekné a chudobné dievča, ktorému to myslí, lakomá príbuzná, malá sirota, panská domácnosť aj zločinecké brlohy, správny mladý muž. Najviac ma ale dostala internátna škola pre dievčatká z lepších rodín, kde to vyzeralo ako v najhoršom sirotinci. Na druhej strane sa to číta príjemne, všetky starosti môžete pustiť z hlavy a relaxovať.

14.01.2019 3 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Autor sa poctivo snažil zobraziť historické reálie obliehania Nových Zámkov tureckým vojskom a podarilo sa mu to veľmi sugestívne. Detailný popis bojov bol veľmi krvavý (to som nezvládala a musela trochu preskakovať), ale kniha ma vtiahla do deja až tak, že ešte pred jej dočítaním som si šla vyhľadať, ako to tam vtedy dopadlo.

05.01.2019 4 z 5

Blázni a smrtelníci Blázni a smrtelníci Bernard Cornwell

Príbeh inšpirovaný Shakespearom a jeho hrou Sen noci svätojánskej vykresľuje ako sa realizovali divadelné predstavenia v alžbetínskej dobe v Londýne. Román sa výborne číta a na pozadí románového príbehu sa čitateľ dozvie aj množstvo zaujímavých faktov o tom, ako vyzeralo divadelné vystúpenie v časoch Shakespeara.

05.05.2018 5 z 5

Cigaretka na dva ťahy Cigaretka na dva ťahy Dominik Dán

Po "dánovke" som opäť siahla až po dlhšom čase a trochu ma odrádzal aj fakt, že je dej situovaný 20 rokov dozadu. Ale DD nesklamal. Príbeh je zaujímavý, dej svižný a rozuzlenie výborné. Mrazí ma však z pomyslenia, aké špinavosti sa v našej krajine páchali a žiaľ aj páchajú, pretože autor sa zrejme výrazne inšpiruje skutočnými reáliami.

29.03.2018 4 z 5

Vianoce v Ivy Hille Vianoce v Ivy Hille Julie Klassen

Voľné pokračovanie Historiek z Ivy Hillu, príjemný a nenáročný príbeh o zamilovaní a láske v kulisách vianočných sviatkov. Odpočinkové čítanie presne pre predvianočné obdobie.

20.11.2021 4 z 5

Kateřina Howardová: Nevěrná královna Kateřina Howardová: Nevěrná královna Alison Weir

Príbeh Kataríny Howardovej som z poznala a vedela som ako dopadne, ale autorka to napísala tak sugestívne, že mi tej dievčiny bolo ľúto. Mladá, naivná a ľahkomyseľná Katarína zaplatila najvyššiu cenu.

17.05.2021 4 z 5

Talent na smrť Talent na smrť M. J. Arlidge

Slušný thriller, ktorý má spád a dobre sa číta, ale záver mi vadil, niektoré udalosti sa mi zdali nelogické a to ma rušilo.

15.08.2020 4 z 5

Líška Líška Frederick Forsyth

Forsyth je vynikajúci rozprávač a to sa potvrdilo aj v tejto knihe. Námet s geniálnym hackerom nie je nový, ale číta sa dobre. Autor do knihy zahrnul najznámejšie udalosti svetovej politickej scény a prepojil ich so špionážnym dejom knihy. Výsledok je zaujímavý a napínavý, hoci (pre mňa) nie veľmi realistický. V závere som mala pocit, že autor už nevedel čo ďalej s dejovou líniou, tak to celé rázne ukončil.

30.12.2019 4 z 5

Na knihu som sa veľmi tešila a rýchlo som ju prečítala, ale zo všetkých doterajších diel autorky o manželkách Henricha VIII, sa mi zatiaľ zdá najslabšia. Kniha je pútavá a číta sa dobre, ale postava a charakter Anny Klevskej mi pripadali trochu jednotvárne. Zrejme sa o Anninom osobnom živote toho veľa nevie (je fakt, že žila v ústraní kráľovského dvora) a tak, autorka jej portrét dotvorila príbehmi, ktoré sa mohli stať. Mne až taký rozlet autorskej fantázie mierne prekážal. Ak máte radi históriu, kniha rozhodne stojí za prečítanie a ja sa už teším na príbeh piatej manželky anglického kráľa.

02.12.2019 4 z 5