Ladinek Ladinek komentáře u knih

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Zajímavé, jak amatérský autor dokáže strčit do kapsy spisovatele na plný úvazek. Styl pana Bočka je trochu jako Fan Vavřincová na speedu. Zábava ukrutná.

08.11.2019 5 z 5

Manželské zrcadlo Manželské zrcadlo Vlastimil Vondruška

Ne zrovna nejbrilantnější Mistrova kniha, nicméně zrovna se mi asi trefil do nálady a tak mě pobavila velmi uspokojivě. Sice zřejmě Mistr v jisté fázi zjistil, že dosáhl vydavatelem požadovaného počtu stran a celé to vzalo velmi náhlý konec, ale na to už si začínám zvykat.
A zajímalo by mě, kde se vzal ten popis knihy podle kterého má Petr Korec vyrazit za autorem knihy. To buď psal někdo kdo to nečetl, nebo tak byla kniha původně plánována a Mistr si to nakonec rozmyslel.

01.01.2021 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Celkem příjemné překvapení. Moc jsem nečekal, ale hodně jsem dostal. Měl jsem trochu potíž pochopit, jak je to s těmi řekami. Také mi chvíli trvalo, než mi došlo, že hlavní hrdina je navzdory ležérnímu vystupování vlastně děsně mazaný. Nicméně ten humor je tam skvělý a dobře jsem se bavil.
Srovnání s Harry Potterem je zcela mimo, spíš to připomíná Bryanta a Maye od Christophera Fowlera.

17.03.2019 4 z 5

Až naprší a uschne Až naprší a uschne Pelham Grenville Wodehouse

Co říct - chtěl jsem nějaké čtení na dovolenu a dostal jsem perfektní čtení na dovolenou. A po letech u mě propukla Wodehousovská recidiva, které se nezbavím, dokud bude nějaký Wodehouse v dosahu. Tenhle humor prostě nemá chybu.

08.07.2019 5 z 5

Smrt nosí rudé škorně Smrt nosí rudé škorně Pavel Hrdlička

Nabízí se srovnání s knihami o rychtáři Protivovi od Jana Bauera. Víceméně stejné místo, stejná doba, ovšem pan Hrdlička zvolil mnohem lepší jazyk, který dotváří atmosféru mnohem lépe než moderní jazyk Bauerův.

06.10.2018 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Řek bych, že je to pro silnější povahy. Nevím, co byla větší hrůza, jestli ty vraždy dětí, nebo stav Sovětské společnosti. Ale rozhodně je to velice poctivě a kvalitně napsaný příběh.

11.10.2015 4 z 5

Vraždy na molu Vraždy na molu Ken Bruen

Zajímavě napsané. Je to jakoby složeno z drobnějších střípků, někdy vypointovaných tak, že působí jako anekdota. Nějak podobně je vyprávěno Vančurovo Rozmarné léto. Hrdina je sympatický a zajímavý. Atmosféra irských hospůdek je kouzelná. Příběh není žádný detektivní hlavolam, ale taková ta drsná škola, kde detektiv šťourá a šťourá, čímž uvede události do pohybu směrem k rozuzlení. Nevím jestli existuje pojem Irská detektivka, ale takhle nějak bych si ji představoval.

15.12.2014 5 z 5

Ďáblova čísla Ďáblova čísla Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Dobrý příběh, ale stejně jako v předchozí knize "Manželské zrcadlo" to najednou vzalo rychlý konec. Nastrčení volavky a chycení vraha při činu, zatčení komplice a výslech by byl materiál minimálně na kapitolu až dvě. Zdá se že Mistr nestíhal termín, nebo mu ten počet stran stačil na splnění smlouvy. Jako čtenář se trochu cítím podveden protože je to takto podruhé a doufám, že se z toho nestane u pana Vondrušky zvyk. Rozhodně radím knihu nekupovat, stačí si ji půjčit. A Mistr by měl asi zkusit vypilovat ty konce. Třeba by pomohlo omezit exhibice v Parlamentních listech a více se věnovat knihám.

23.12.2022 3 z 5

Limes inferior Limes inferior Janusz Andrzej Zajdel

Asi je jiné tohle číst v roce 1989 a v roce 2021. Když se píše o Klíči:
"Je jeho peněženkou, pasem i průkazem totožnosti, nahrazuje všechna dávná potvrzení, doklady, šeky a další dokumenty. Je to prostředník včleňující každého člověka do centrálního počítačového systému, regulujícího život společnosti".
Tak si říkám, že tomu s těmi mobily jdeme pěkně naproti.

06.01.2021 3 z 5

Rabín v pátek zaspal Rabín v pátek zaspal Harry Kemelman

Skvělá detektivní klasika z 60. let. Rozumný rozsah, inteligentní postavy, zajímavé prostředí. Čirou shodou okolností se mi tahle kniha dostala do ruky bezprostředně po přečtení "Zlověstného podzimu" což je do jisté míry podobná kniha ovšem z roku 2015. Ten rozdíl ze zážitku je propastný.

19.12.2020 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Knihu jsem si vzal, abych si udělal trochu výplach mozku a čekal jsem nějakou blbost à la F. Kotleta. Nicméně mě to příjemně překvapilo. Kopřiva, zdá se, umí vytvořit takový ten pubertálně akční děj aniž by překročil hranici za kterou už by to bylo trapné. Slovní ekvilibristika mu jde a obejde se bez samoúčelných vulgarit - je to všechno tak akorát. Pravděpodobně je také velikým filmovým fandou, neb kniha přetéká odkazy na filmová díla včetně Landisova vtípku s fiktivním filmem. V této souvislosti mně napadá přirovnání této knihy ke Grindhouse. Možná by to mohlo být kratší, protože konec už trochu nudil, ale rozhodně Kopřiva psát umí.

10.05.2018 3 z 5

Umění zabíjet Umění zabíjet Daniel Silva

Řemeslně velmi dobrá kniha. Neřekl bych, že je to v něčem nějak objevné, ale je to rozhodně poctivě napsaný thriller. Trochu to provedením připomíná Roberta Ludluma.

10.01.2014 4 z 5

Šest dnů Kondora Šest dnů Kondora James Grady

Pro mě lepší než film. Hlavně stran hlavní zápletky. Celkově pochopitelnější a uvěřitelnější než (jinak absolutně špičkový) film.

08.01.2022 4 z 5

Vražedná mše Vražedná mše Jan Bauer

Není to špatné, ale zaráží mě tempo příběhu. Nejprve je to celé tak akorát, potom jakoby se to trochu zarazilo či zpomalilo a nakonec se pan Bauer zřejmě lekl kolik toho už napsal a celé to bleskurychle utnul. Jinak bych to považoval za jednu z nejlepších páně Bauerovych knih, ale ten závěr, nebo spíš jeho načasování to kazí. Stejně jako ta záležitost s tím Ungeltem. To mi připadalo jako vložka na splnění počtu stran. S příběhem to nemělo absolutně žádnou souvislost.

05.01.2020 3 z 5

Bretaňská pýcha Bretaňská pýcha Jean-Luc Bannalec (p)

K Bannalecovi se člověk zřejmě musí pročíst stejně tak, jak se musí projíst k ústřicím. Musím přiznat, že si na jeho ne příliš schopného vyšetřovatele (mám totiž pocit, že na všechna podstatná zjištění přijde spíš sekretářka a ne komisař) začínám zvykat. Bannalec tedy rozhodně není mistr zápletky, ale řadí se po bok Petera Mayla či Martina Walkera, kteří do svých knih vkládají obří porci fascinace Francií.

17.06.2019 3 z 5

Úkol pro šaška Úkol pro šaška Pavel Hrdlička

Tentokrát ne až tak detektivka, ale spíš dobrodružný (možná špionážní) román. Když jsem psal hodnocení k první knize série srovnával jsem s panem Bauerem. U této knihy mě napadá srovnání s knihami pana Vondrušky. Pan Hrdlička mnohem elegantněji zvládá vztah hlavních postav k ženám. Vondruškovy knihy přímo přetékají vilnými sklepnicemi, či děvečkami nemyslícími celý den na nic jiného, než jak padnout hrdinům (nebo komukoli) do náruče. Naopak u pana Hrdličky se vztahy postav k ženám odvíjejí více reálně a Vohnout to rozhodně nemá lehké.

14.10.2018 4 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Po víceméně nechtěném přečtení Asfaltu jsem si jat zvědavostí, zda pan Kopřiva opravdu tak dobře píše, sehnal Rychlopalbu. A musím říct že píše. Tohle je mnohem lepší než Asfalt - zřejmě proto, že je to reálné. Démant mezi českými krimiromány. Je to takový Ken Bruen šmrncnutý Bohuslavem Vaňkem-Úvalským. Doufám, že se pan Kopřiva v tomto žánru stabilně zavede.

Jen mi tedy vrtá hlavou (pozor spoiler!) jak to děvče, pouze v pyžámku a ukradené pláštěnce, dokázalo použít několikrát telefonní automat.

16.05.2018 4 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Tak mně po přečtení téhle knihy napadlo že kapitán Exner je zhruba stejně nepravděpodobná postava jako agent FBI Pendergast od pánů Childa a Prestona. Vyšetřuje si co chce, kde chce, kdy chce. Dokonce si víceméně soukromě vyrazí do Francie, kde se stýká s emigranty a po návratu se ani nemusí zpovídat té druhé Bezpečnosti. Na druhou stranu jak jinak vytvořit zábavnou detektivku v reáliích ČSSR, aniž by autor nemusel zkreslit celé prostředí?

29.06.2017 5 z 5

Případ Kobra Případ Kobra Richard Preston

Velice mě pobavil překladatel (četl jsem to vydání z roku 2000) a to jak se rozhodl termín "defection" - zběhnutí (odvozeno od slova defect - kaz) přeložit jako defekace (vyprazdňování střevního obsahu). V knize se objevila taková roztomilá věta : Po Kamalově defekaci zavládla v Iráku panika. Já v první chvíli přemýšlel, jakou strašnou dietetickou chybu ten Kamal musel spáchat. :)

11.06.2017 4 z 5

Krvavá přísaha Krvavá přísaha Christopher Farnsworth

Začal jsem číst spiš z jakési setrvačnosti, potom co jsem dočetl Rollinsovu sangvinistickou trilogii. Načež jsem zjistil, že mi to připadá (srovnávám-li díla o "kladných" upírech) o dost lepší než to dílko Rollinse s Cantrellovou. Takže dost zazlívám BB Artu, že sérii o Cadem dále nerozvíjí. Popral jsem se s druhým dílem v angličtině a připadal mi o fousek lepší než první. Pokud by to takto mělo pokračovat, tak je to celkem dost škoda, že nás BB Art obšťastnil pouze prvním dílem.

29.04.2017 4 z 5