L.Helena L.Helena komentáře u knih

Slepá ulička Slepá ulička Joy Fielding

Knihy této autorky čtu v průběhu let opravdu ráda. V poslední době jsem však narazila i na takové, které mě moc nezaujaly. Tato k nim však rozhodně nepatří, chytla mě prakticky od první kapitoly a s přibývajícími přečtenými stranami mě bavila čím dál víc.

06.06.2023 5 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

Nelehká doba i lidské osudy, které autorka opět výtečně zpracovala do velmi poutavého a čtivého příběhu.

06.06.2023 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Začínala jsem číst na několikrát, prostě mě to nechytlo. Jen přemíra vulgarismů, které používá obzvlášť jedna postava, zřejmě svým chováním má působit jako frajer (alespoň hlavní hrdinka to tak vnímá), mě přišla spíš jako buran. No prokousala jsem se tím a pokračovala. Některé sexuální scény působí až pornograficky, navíc již jednou zmiňované vulgarismy se vyskytují téměř na každé straně a používá je každá postava. Budiž, pokud má autorka potřebu se takto prezentovat..., je na čtenáři, zda to bude číst. Záměr ne/uspořádání kapitol na přeskáčku je sice zajímavý, avšak působí to jako samostatné úryvky, u kterých zpočátku moc nechápete souvislosti. Postupně se dozvídáte víc podrobností, které se tak spojují v ucelenější příběh. I když ten je tedy ve výsledku dost chabý. Kapitoly popisující vztah hlavní hrdinka - manžel je jen samé dohadování, a ty o vztahu hlavní hrdinka - milenec jsou zase jen o šu*ání. V celé knize tak rezonují právě jen ty vulgarismy a sexuální scény. Vše ostatní jako by bylo podružné. Postavy po celou dobu hodně nesympatické, požitek ze čtení velmi podprůměrný.

31.05.2023 2 z 5

Tanec na vzdáleném místě Tanec na vzdáleném místě Isla Dewar

Takový skoro obyčejný příběh ze života. Sice se pořád něco děje, ale vše to plyne tak nějak samovolně. Místy mě to bavilo, jindy již méně.

30.05.2023 3 z 5

Audiokniha
Bylo to takové strašně unylé. Jak samotný příběh, tak i způsob jeho vyprávění. Koneckonců i samotný přednes audioverze se nesl ve stejném duchu. Sice dokresloval celkovou atmosféru knihy, ale na mě to působilo strašně monotónně, líně... Mám pocit, že autorka dokáže hodně barvitě popisovat prostředí, myšlenky a vůbec záležitosti, které jsou pro příběh podružné, přitom samotný děj ve vší té "omáčce" úplně zaniká. Poslouchala jsem, a myšlenky mi neustále zabíhaly úplně jinam, což se mi u jiných audioknih stává minimálně. Mnohé pasáže jsem tedy poslouchala opakovaně, ale stejně jsem se zase po chvilce přistihla, že opět nevnímám a myslím na něco jiného. Obávám se, že pokud bych knihu četla, po pár kapitolách bych ji odložila nedočtenou.

30.05.2023 2 z 5

Co oči nevidí, to manžela nebolí Co oči nevidí, to manžela nebolí Alena Jakoubková

Já fakt nevím, proč to čtu. U každé autorčiny knížky si říkám, to je tak naivní, nereálné... A pak vidím v knihovně další Jakoubkovou, kterou jsem ještě nečetla, a stejně si ji půjčím a přečtu.

23.05.2023 3 z 5

Nejlepší kamarádky Nejlepší kamarádky Emily Edwards

Zpočátku to vypadá jako takové docela běžné vyprávění ze sousedství, no, moc mě to nebavilo. Postupně se rozkrývá hlavní téma příběhu a nastoluje čtenáři spoustu dilemat. Hodně argumentů pro i proti, nic není černobílé. Ve výsledku tedy výborné čtení, které vás nenechá netečné a donutí vás o tématu přemýšlet.

22.05.2023 5 z 5

Pacient Pacient Juan Gómez-Jurado

Výborný thriller, těšila jsem se na každou chvilku, kdy zase budu číst.

22.05.2023 5 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Dobrý záměr, špatné provedení. Nebavilo mě to.

14.05.2023 1 z 5

Mrazivá náruč Mrazivá náruč Jana Jánská

Dobré čtení. Knihu bych však neřadila mezi thrillery, protože jsem nějaké přílišné napětí při čtení nepociťovala, spíš je to poctivý detektivní příběh s postupným rozkrýváním souvislostí a dramatickou scénou na závěr. Ale čtení mě opravdu bavilo, přečetla jsem prakticky na jeden zátah. Jen mám po dočtení pocit, že zbylo pár detailů, které zůstaly nevysvětleny.
Určitě si přečtu i další autorčiny knihy.

14.05.2023 4 z 5

V pasti V pasti Klára Janečková

(SPOILER) Knihy této autorky čtu ráda, proto jsem ani předem nečetla anotaci, a tak mě trochu překvapilo, že se jedná o povídky, což je žánr, který moc nemusím. Nakonec mi to vůbec nevadilo, do každé z povídek jsem se začetla prakticky po několika řádcích, jejich náměty byly hodně zajímavé, celou knihu jsem přečetla opravdu s chutí. Akorát mě trochu vadí, že prakticky každý příběh má dobrý konec, navíc někdy to úspěšné vyřešení bylo docela rychlé ve srovnání s tím, jak problematickou situaci předchozí děj popisoval. Vzhledem k tomu, že autorka je psycholožka, mi to ve výsledku přijde jako takové terapeutické čtení, které má ukázat, že i ta velmi těžká a zdánlivě neřešitelná situace může mít za určitých podmínek svůj dobrý konec.

13.05.2023 4 z 5

Rodina na zabití Rodina na zabití Megan Collins

Všechny postavy byly natolik ujeté, že jsem dlouho měla problém vnímat příběh zcela vážně. Připadala jsem si, jako bych četla knihu o blízkých příbuzných Adamsovy rodiny.

SPOILER: Když se s blížícím se koncem začal příběh postupně rozkrývat, staly se tím i mnohé podivnosti poněkud pochopitelnější. Nakonec jsem se dokázala oprostit od toho pocitu absurdního příběhu a jen mi bylo líto, s jakými traumaty se postavy musely vypořádávat.

Nakonec tedy docela zajímavá kniha, i když mě po většinu doby nedokázala opravdu vtáhnout. Proto jen tři hvězdičky.

10.05.2023 3 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Dost dlouho jsem se nemohla začíst. Četla jsem po chvilkách, což je v případě této knihy asi chyba. Několikrát jsem ji chtěla odložit, vydržela jsem jen díky vysokému hodnocení zde na databázi. Pak se to rozjelo a začalo mě to bavit, četla jsem již v kuse a měla o hodně lepší pocit, než zpočátku. Příběh je spletitý, postupně se čtenář dozvídá nová a nová tajemství z minulosti, současnost se tím pádem víc a víc dramatizuje... Jo, nakonec tedy docela dobré čtení.

03.05.2023 4 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

(SPOILER) Čtivá, napínavá kniha. Občas mně některé situace přišly poněkud nelogické, no, nakonec se vysvětlí, proč tomu tak bylo. I když pak, kdy se spousta situací vysvětlila, mně přišly na hlavu postavené zase jiné předchozí pasáže. Ale je to fikce a thriller, občasné odtržení od reality se tak trochu čeká.

03.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Skvělá kniha, otřesný příběh...

28.04.2023 5 z 5

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Audiokniha
Ani jsem nečekala, že se mi bude kniha tolik líbit. Přestože děj přeskakuje v čase, aniž by na změnu bylo nějak upozorněno, je příběh srozumitelný, a právě díky tomu i dobře vystavěný s postupným odhalováním všech osobních tajemství jednotlivých postav.

26.04.2023 5 z 5

Nevlastní dcera Nevlastní dcera Georgina Cross

Bavilo mě to celou dobu.

26.04.2023 4 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Ráda se při čtení beletrie dozvídám jen tak mimochodem i odbornější informace z oblastí, po kterých bych asi cíleně nešla. Mnohdy mě to pak přiměje k tomu, že si sama na internetu dohledávám další souvislosti a rozšiřuji si tak své vědomosti o spoustu nových zajímavostí. Ovšem čeho je moc, toho je příliš. Egyptologie je v této knize tolik, až je to otravné. Ta prakticky nedovolí, aby si čtenář naplno užil vyprávěný příběh. Tedy alespoň v mém případě. Začátek mě téměř odradil, zůstala jsem jen díky předešlým knihám od autorky, které jsem četla a vesměs se mi líbily. Určitě nyní musela nastudovat kvanta odborné literatury, jenže právě v tomto případě mi to přijde až kontraproduktivní. Úplně by mně stačila jen stručnější zmínka. Naopak rozvinout v románu téma umírání, jakož i povolání dula smrti, je natolik nevšední, že by pro tuto knihu a příběh bylo dostatečně nosné a zajímavé. Navíc jsem celou dobu měla docela chaos v časové posloupnosti, pochopila jsem ji až skoro v závěru knihy. Nevím, zda to byl autorčin záměr, nebo to bylo tím, že jsem nepozorně četla, protože mě to místy opravdu nebavilo.

24.04.2023 3 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Audiokniha
Docela dobrá česká detektivka. Známé prostředí i mentalita lidí. Začala jsem poslouchat, aniž bych tušila, že jde o sérii. Asi si postupně dám všechny díly od začátku.

24.04.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Česká detektivka, české (v tomto případě spíš jihomoravské) prostředí, postavy, které nejsou černobílé, příběh tak akorát komplikovaný... To jsou pozitivní atributy knih Michaely Klevisové. Ani nemusí Bergman jezdit nikam do severských krajů. Případy, odehrávající se u nás doma, se mi v této sérii líbí nejvíc. A tento je určitě jeden z těch povedenějších.

24.04.2023 4 z 5