Kyri Kyri komentáře u knih

Milton H. Erickson Milton H. Erickson Jeffrey K. Zeig

Tahle knížka mi přijde užitečná pro získání rámce. Je to globální vysvětlení Ericksonova přístupu a komentář k jeho kritice. Zároveň jsou tam životopisné informace. Čte se to lehce a člověk se do toho snadno ponoří.

10.12.2023 5 z 5

Indukce hypnózy Indukce hypnózy Jeffrey K. Zeig

Cítím se v navozování hypnózy docela pokročilá; pořád mi šlo hlavou, jestli tohle dokáže pobrat nějaký začátečník. Je to velmi hutné a na informace bohaté. Já sama jsem si vzala pár principů, které chci postupně přidat do své práce. Knihu vnímám jako dobrou, ale pro mě jsou konkrétní kazuistiky užitečnější, než snaha někoho to systematizovat. Nevím, jestli to vůbec lze.

10.12.2023 3 z 5

Sebevražda... a jak dál?! Sebevražda... a jak dál?! Alena Scheinostová

Jde o sborník příběhů a názorů odborníků o tématu sebevražda. Je to spíš pojaté jako referát. "Mám téma a potřebuji k němu něco lidem sdělit." Lidi chápu jako skupinu bez konkrétní potřeby nebo zadání. Z tohoto pohledu je to docela zajímavé čtení poskytující různé úhly pohledu. Odborníci, kteří tam přispěli jsou kvalifikovaní. Jen mi opravdu chybí zaměření na cílovou skupinu. Asi by bylo dobré se nad tím zamyslet a pak si říct, pro koho to píšu a kam směřuji.

10.12.2023 3 z 5

Trujkunt Trujkunt Petr Sagitarius

Detektivky jsou to podařené, děj vtipný s odkazy na různé kulturní a politické události, které jsou ještě docela aktuální a pochopitelné. Líbí se mi i místo děje a zasazení do specifické komunity.
(Jen mě tedy otrávilo, že autor s takovým přehledem netuší nic o Downově syndromu. Skoro bych se bála, aby v někom nevytvořil mylný dojem o důvodech vzniku. A hodnocení nemorálnosti potratu v případě této diagnózy mi taky přijde zavádějící a přes čáru. Proto o jednu hvězdu míň.)

01.11.2023 4 z 5

Cíťa Cíťa Lenka Blažejová

Přišlo mi, že kniha sice nabízí popis stavů, ale vlastně to působí bezvýchodně. Graficky je to určitě pěkné, ale obsahově už méně. Zdá se, že tam je všechno možné bez lepší struktury a záměru. Je tam mnoho stránek o různých autorech, kteří se tématu nějak dotkli (občas dost mimo - např. Břetislav Kafka není autor, který by měl být doporučován komukoliv, natož někomu, kdo má psychické problémy), ale vlastně tam není nic typu "co teď s tím".

14.10.2023 3 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Knihu jsem si na rozdíl od většiny čtenářů zde nevybrala kvůli obálce - četla jsem e-knihu. Nicméně se mi post-apo, nebo co je to vlastně za žánr, líbilo. Připomíná mi trochu našeho Šlechtu. Jediné, co bych vytkla je konec. Najednou jsem zjistila, že jsem dočetla. Konec je moc rychlý, málo propracovaný. Na pár stranách se to všechno stane, navíc část děje zůstává otevřená v očekávání, že budu pokračovat dalším dílem. ... no, asi budu, ale ten předpoklad se mi nelíbí.

24.07.2023 4 z 5

Všímavost a soucit se sebou Všímavost a soucit se sebou Jan Benda

Přišlo mi zajímavé přečíst si prvních padesát a posledních padesát stránek. Jinak autor dělá typologii všeho možného a já jsem ji, upřímně řečeno, otráveně přeskakovala.
Knize by asi pomohlo ujasnění, pro koho a proč to vlastně píše. Potom by v klidu typologie uprostřed knihy vynechal a věnoval se použití budhistické věrouky v psychoterapii a lepšímu popisu terapeutických technik; možná např. tomu ironickému zacházení s vnitřními démony. Těm ostatním se už velmi kvalitně věnují jiné knihy (např. Hájek, Allione).
Popsané terapeutické postupy mě moc nezaujaly.
Zapojení jakékoliv věrouky do psychoterapie podle mého názoru snadno přechází do hlásání toho, co je Pravda a Správně, což není něco, co bych chtěla.

03.07.2023 3 z 5

Přišla z moře Přišla z moře Miloš Urban

Byly věci, které se mi od Urbana líbily víc, ale řekla bych, že je to slušná, velmi poklidná detektivka v pěkných kulisách. Začátek je poutavý, vzhledem ke zkušenosti s autorem jsem čekala tajemnější pokračování, ale nevadilo to, jak to bylo. Jen ten závěr mi přišel takový roztrhaný...

03.07.2023 4 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Asi jsem už na to stará. Nechytlo mě to.

16.05.2023 2 z 5

Ulička přízraků Ulička přízraků William Lindsay Gresham

Knížka je docela zajímavá, dočetla jsem ji. Někdo vytáhl skoro 80 let starou věc. Není divu, že jednoduché morální poučení, nebo trik s blechami dnes tak moc netáhne. Co je dobré, je zajímavá tvorba produktu mentalisty; propojení technických triků se zacházením s tranzem a opravdu dobrým odhadem lidí. Velmi slušně podchycená psychologická stránka, i když trochu schematicky. Závěr vázne a pointa vyšla trochu na křeč. Ale i tak rozhodně to stojí za to přečíst.

16.05.2023 4 z 5

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Vychází docela dost českých historických detektivek. Takhle ale patří mezi nejlepší. Autorka se snaží pracovat s historickými reáliemi a zároveň vytvořila několik pěkných detektivních příběhů. Jediné, co mi moc nevyhovovalo, byly tři hlavní postavy, které vyprávěly svůj příběh v "ich formě". Mátlo mě, kdo to je zrovna tentokrát.

08.04.2023 5 z 5

Otevřené dialogy Otevřené dialogy Jaakko Seikkula

Nějakou dobu se snažím zpracovat si názor na léčbu a hlavně začátek léčby u schizofrenie. Slyším různé názory. Autoři je pojmenovali a diskutovali v kapitolách 8 a 9.
Kritizují snahu kontrolovat ve výzkumech všechny proměnné kromě jediné, protože pak lze výsledky těžko zasazovat do běžného života jako dobrou praxi. Za tohle dávám pět hvězdiček, které jsem nesnížila ani kvůli anticipačnímu rozhovoru, který ve mně oživoval nechuť ke skandinávskému zvyku zasahovat do rodin, i když to často není nutné.
Anticipační rozhovor je podle mě jeden z nástrojů, který se k tomu používá. Nicméně aspoň dává prostor pro vyjádření všem stranám.
Samotný otevřený dialog je zde popisován sice zevrubně, ale zbytečně široce. Stačilo by popsat základní otázky a následně v jakém provedení to pomáhá a čím to můžeme zkazit.
Trochu mě ničily zkratky, které autoři s oblibou užívají, ale jen jednou a na nezáživném místě vysvětlují.
Celkově ale velmi kvituji hlavně metodologickou část!

18.03.2023 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Myslím, že by kniha mohla soutěžit o nejméně uvěřitelný motiv vraha :). Přijde mi to docela praštěné. Ke čtení jsem se průběžně nutila, ale postupně jsem se trochu začetla, konec se mi líbil (asi už jsem si zvykla na autorčin divný pohled na svět).

09.03.2023 3 z 5

Tělo sčítá rány Tělo sčítá rány Bessel van der Kolk

Autor popisuje svou snahu o prosazení vývojové traumatické poruchy jako oficiální diagnózy. Je tam spousta výzkumů, které ji mají potvrzovat, nicméně jsou to často výzkumy na malých vzorcích (mě osobně to nepřesvědčilo). Mám pocit, že kdyby se to podařilo, většina populace by se pohybovala po světě s diagnózou....
Autor spíš podporuje svoje přesvědčení, než že by to byla skutečně statisticky potvrzená vědecká argumentace.
Kniha je užitečná velkým množstvím kazuistik s postupy terapie. Najdeme tam taky různé koncepty, které autor pro terapii "vývojové PTSD" používá. Opět jsou tu postupy více i méně věrohodně potvrzené.
Je nutné říct, že autor je velmi zkušený v terapii traumatizovaných lidí a jeho individuální přístup je velmi inspirativní.

11.02.2023 4 z 5

Hypnotické světy Hypnotické světy Milton H. Erickson

Jde o knihu, která zaznamenává výuku hypnózy. Jsou rozebírány jednotlivé věty a postupy, a jejich efekt. Potěší, že jsou tam i rozbory chybných kroků, nebo úvah. Je to velmi hutný text, který lze číst jen velmi pomalu, nebo naopak projít rychle oblasti, které Vás zajímají. Myslím, že všechno to pobrat ani nejde.
Text se věnuje hlavně způsobům vstupu do tranzu a principům, jak formulovat sugesce (přímé i nepřímé). Nejde o rozbor kazuistik, nenajdete tam terapii jednotlivých konkrétních obtíží.
Hodnotit si netroufám, je to prostě klasika, která popisuje práci mistra....

11.02.2023 5 z 5

Roztěkaná mysl - Původ a léčení poruch pozornosti Roztěkaná mysl - Původ a léčení poruch pozornosti Gabor Maté

Spíš populárně napsaná kniha, kde autor předkládá názor, že ADHD je porucha získaná deprivací bezvýhradné lásky v dětství. Nepřišlo mi, že by obhájil tuto diagnózu, spíš popisuje soubor příznaků, které lze tímto způsobem nahlížet a následně zvládat. Je tam hodně kazuistik, opakují se stále stejné informace z různých úhlů (cca 100 stran). Na terapeutické kroky přijde až v druhé polovině knihy. Přišel mi užitečný úplný závěr, kde autor popisuje svůj postoj k medikaci.

15.01.2023 3 z 5

Strom poznání - Biologické základy lidského rozumu Strom poznání - Biologické základy lidského rozumu Francisco J. Varela

Myslím, že je dobré vědět, že je to kniha určená studentům a zájemcům o problematiku jedné z cest filosofického uchopení vědy (konkrétně konstruktivismu). Autoři zavádějí vlastní pohled na svět, takže to berou z gruntu (od buněk a definice života, až po sociální chování savců, lidí) zaváděním vlastních pojmů. Za mě je autopoieze pojem těžko zapamatovatelný a na jeho definici jsem se pro jistotu, že jsem pochopila jeho smysl, musela podívat do wiki... Shrnutí na konci kapitoly je volná obecná úvaha na dané téma, nepřišlo mi, že by se to zcela krylo s podstatným obsahem kapitoly, takže moc nepomáhá. Knížka je ukázka velmi pěkného logického myšlení, ale občas to tak nějak zahne (třeba důsledná úvaha o tom, že jde o uzavřený systém, a o odstavec dál se vysvětlí, že vlastně není tak moc uzavřený) - skoro mi přijde, že trochu zahulili.
Knížka mi dala zabrat, a přestože je zajímavá, pro mě vlastně moc nová není.

07.01.2023 3 z 5

Vzkvétání Vzkvétání Martin E. P. Seligman

Většina obsahu zahrnuje reklamní proslovy o tom, co všechno vymyslel, co všechno založil a řídí, a jak je skvělý (ale musím přiznat, že u amerických autorů podobné naučné literatury je to běžné). Pak jsou tam odstavce o tom, kdo mu co ukradl, kdo ho poškodil - u pozitivního psychologa nepřekvapí :).
Jinak metoda nijak objevná, bere si, kde jen může, co jen zafunguje, cokoliv nového a objevného postrádám. Občas opravdu zajímavá historka. Kdyby se mi to nedostalo do ruky, opravdu by to nebyla škoda. Což ale neznamená, že někomu může být cokoliv z technik fungovat. A potom je to užitečné jako kuchařka, ze které si oblíbíte i jen jediný dobrý recept, čímž byl její účel naplněn.

29.12.2022 2 z 5

Dějiny psychologie Dějiny psychologie Alena Plháková

Z učebnice jsem dost rozpačitá. Autorka si nedrží nestranný postoj a k některým směrům vyjadřuje osobní názor (ten podle mě do daného formátu nepatří), k jiným, které by se daly úplně stejně zpochybnit, se nevyjádří. Navíc mi přijde, že tam některé směry a významné osobnosti zcela chybí. Jestliže si kniha klade za ambici přehledovým způsobem pojmout dějiny psychologie, výsledek bych hodnotila jako zcela nedostačující a bohužel i zavádějící.

17.12.2022 2 z 5

Stop traumatickým vzpomínkám Stop traumatickým vzpomínkám Ján Praško

Z pohledu KBT je tam určitě vše podstatné. Nicméně zrovna na téma PTSD bych se trochu bála svépomocné knížky. Navíc postrádám informaci, že docela vysoké procento lidí může být tímto postupem retraumatizováno. Je to zřejmě tím, že je to cca 20 let stará věc. Proto bych ji moc nedoporučovala.

23.10.2022 3 z 5