Roztěkaná mysl - Původ a léčení poruch pozornosti

Roztěkaná mysl - Původ a léčení poruch pozornosti https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471212/bmid_roztekana-mysl-puvod-a-leceni-poruc-DnI-471212.png 5 38 9

K Roztěkané mysli: Sám Maté žije s diagnózu ADHD. Jak je jeho zvykem, kniha přínáší (i) na toto téma zcela novou perspektivu a nový přístup k tomu, jak dětem i dospělým s ADHD pomoci. V knize ukazuje, že porucha pozornosti není dědičná choroba, ale opoždění ve vývoji, postižení, které lze zvrátit. Vysvětluje, že okruhy mozku zodpovědné za emoční seberegulaci a řízení pozornosti se u lidí trpících poruchou pozornosti nedostatečně vyvinuly již v raném dětství – a proč k tomu došlo. Ukazuje, jak mentální „vypínání“ a náchylnost ke snadnému rozptýlení jsou psychologickými následky životních prožitků, včetně těch, k nimž jsme přišli už v lůně. Umožňuje rodičům pochopit, jak funguje hlava jejich dětí trpících poruchou pozornosti, a dospělí s těmito obtížemi tu získají informace a nový pohled na své emoce a chování. Vyjadřuje optimizmus ohledně neurologického vývoje, který může pokračovat i v dospělosti. Představuje program, který tento vývoj podporuje jak u dětí, tak u dospělých.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Zdraví

Vydáno: , PeopleComm

Scattered Minds: The Origins and Healing of Attention Deficit Disorder

Potolu
02.04.2024 5 z 5

Jiný pohled na ADHD. Maté uvádí vše do souvislostí. Ještě lépe, když sám autor má ADHD, takže je jasné, že ví, o čem píše. Kniha mi pomohla jako učiteli nahlížet na tuto "poruchu" jinak... Vřele doporučuji všem rodičům a učitelům, i dospělým, kteří sami poruchou trpí.

lucin_a
17.03.2024 5 z 5

Čtivě a lehkým způsobem nás autor seznamuje s problematikou poruchy pozornosti u dětí i dospělých.

DreamerX9
22.02.2024 4 z 5

Velmi užitečná kniha ať už trpíte vy nebo vaše okolí ADHD nebo ne. Líbí se mi příklady z praxe a různé postupy a především myšlenky a odborné zkušenosti autora

petulkap0698
16.12.2023 5 z 5

Napsala bych jen, že Gabora Mateho miluji. Doporučuji každému podívat se na jeho rozhovory, práce, knihy. Pomáhá mi vyznat se sama v sobě. Probouzí ve mně mnoho AHA momentů.

tra-my5156
09.12.2023 4 z 5

Gabor Maté je neskutečný borec za mě, ať si kdo říká co chce. V knize se také zaměřuje na problémy ADHD u dospělých, a vykresluje poměrně přesně co zažívají. Sám Maté trpí na ADHD a tak začalo jeho zkoumání této duševní problematiky. Někdo si třeba potrpí na přesnější spisy s více vědečtějšími fakty, nicméně Maté čtenéře svým postojem utvrzuje v přesvědčení, že ADHD se dá vyřešit i bez neustálého nezastavitelného dávkování Ritalinu. Za mě 4.5/5

Mr.scarhand
21.09.2023 odpad!

Maté v knize vydává bez ostychu své domněnky za fakta, ačkoli mnohdy mají logické trhliny a byly vyvráceny odbornou vědeckou společností, lékaři a psychology. Kniha obsahuje naprosto zastaralé myšlenky a dávno vyvrácená tvrzení, vlastně napáchala víc škody než užitku. Radši bych doporučil nějakou modernější a odbornější publikaci jako např. ADHD: Autor Michal Goetz, Petra Uhlíková

Kyri
15.01.2023 3 z 5

Spíš populárně napsaná kniha, kde autor předkládá názor, že ADHD je porucha získaná deprivací bezvýhradné lásky v dětství. Nepřišlo mi, že by obhájil tuto diagnózu, spíš popisuje soubor příznaků, které lze tímto způsobem nahlížet a následně zvládat. Je tam hodně kazuistik, opakují se stále stejné informace z různých úhlů (cca 100 stran). Na terapeutické kroky přijde až v druhé polovině knihy. Přišel mi užitečný úplný závěr, kde autor popisuje svůj postoj k medikaci.

parxel
19.04.2022 5 z 5

Kniha Roztěkaná mysl na mne zpočátku působila trochu teoreticky. V některých pasážích mi nebylo zcela jasné, na jakém základě dospěl autor ke svým závěrům, že ten či onen problém může ve svém důsledku vést k poruchám pozornosti. Osobně to však nepovažuji za zásadní nedostatek.

Hlavní přínos spatřuji v praktické části, která mi poskytla nový pohled na přístup ke svým dětem a k jejich výchově. Obecně jsou to spíše takové drobnosti a detaily, ale pro mne osobně nesmírně důležité. Dnes například přistupuji k některým emocionálním projevům svých synů s větším nadhledem a snažím se to brát více z té pozitivní stránky, že se své emoce nebojí dát najevo.

Shnutí: i přes drobné neporozumění autorovi v teoretické části, jsem tuto knihu nakonec shledal jako velmi přínosnou. Doporučuji všem lidem, kteří se zajímají o problematiku poruchy pozornosti a nebo prostě usilují o lepší porozumění svým dětem.

painthers
22.10.2021 5 z 5

Podle mě to nejlepší široko daleko, co si můžete o poruchách pozornosti, tedy AD(H)D, přečíst. Maté opět nezklamal. V knize vysvětluje, proč poruchy pozornosti nebudou jen souhrou náhod a genů, ale že vznikají v příčinné souvislosti s problémy v rodinách, které nemusí být ani na první pohled tak zjevné. Navrhuje, jak jednat s dětmi, které touto poruchou trpí, a jak člověk může léčit sám sebe. Všem lidem, pro které je toto téma nějak aktuální, knihu doporučuji.

poruchy pozornosti, ADD, ADHD

Gabor Maté