Kvothe Kvothe komentáře u knih

Pilíře Země Pilíře Země Ken Follett

Autor dokáže i zdánlivě nudnou scénu chytání uniklého prasete (nebo co to bylo :-) ) popsat tak čtivým a napínavým způsobem, že čtenář musí pokračovat. Je vidět, že nezačínal u podobných knih, ale vyšel z komerčních Thrillerů a podobně - psát umí a dříve si nacvičil - trochu podbízivou, ale přesto velmi slušnou čtivost. Příběh tedy jede v rychlém tempu a dokáže snadno vtáhnout do děje. Velmi dobrý a funkční koncept tak rozsáhlého románu.

Pan Pondělí Pan Pondělí Garth Nix

Proti Abhorsenské trilogii skutečně slabota. Nejlepší je úvod a pak to jde jen a jen dolů. Potom se mi hodně líbil závěr - poslední dvě strany. Přesto to není zcela beznadějné.

31.03.2011 3 z 5

Abhorsenka Abhorsenka Garth Nix

Skvělé zakončení trilogie. Při závěrečných scénách přebíhá mráz po zádech a poté zamrzí, že vše končí.

Lirael Lirael Garth Nix

Ano výborná fantasy - pro mě lepší než jednička - Sabriel. zde se rozjíždí zbrusu nový příběh a je ještě napínavější než v Sabriel. Plně souhlasím s názorem, že je třeba mít po ruce rovnou třetí díl.

Sabriel Sabriel Garth Nix

Kniha má samozřejmě své chyby - ale já jsem přesvědčen, že když se vezme věta z jakékoli knihy a bez kontextu se přečte, tak se dá vždy vyložit hloupě, trapně atd. Nechchci se ale dohadovat o hloupostech. Můj názor:-) : Velmi dobrá fantasy kniha, která originálně řeší nekromanty a vše co se jich týká, téma bandalíru se zvonci, jež mají moc podle svých stvořitelů a dokážou ovládnout i toho, kdo je používá je výborné a kniha je nadmíru dobře čtivá. Smrt jako řeka a devět bran - také super. Možná by se našlo pár ohraných motivů, ale celá Sabriel působí poměrně originálně. Doporučiji.

31.03.2011 4 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Plně souhlasím s komentářem nightlybird :-) nesouulasím z toho důvodu, že nemám vlastní myšlenky - zcela chápu, jak to bylo myšleno :-)) - ale proto, že krásně vystihuje podstatu knihy a její záměr i účel. Nepatřím pravděpodobně ke stejné generaci a o Masarykovi jsem se ve škole učil, ale přesto pro mě kniha neztrácí nic ze své důležitosti, hloubky a aktuality. Samozřejmě se jedná o jednostraný pohled, ale základní cihly je třeba posilovat a to třeba i pomyslným rozhovorem s tak významným člověkem jako byl T. G. M. - jedna z povinných knih pro dnešní politiky - nejen přečíst, ale hlavně pochopit!

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Čapek byl skutečně vizionář - a to nemám naučené ze školy, tak to je:-)
Tolik odkazů v jedné knize. Za všechno si může člověk - trochu metafora R.U.R. - i za svou vlastní zkázu.
Nadmlok - navíc ještě v německu :-)
No dalo by se toho napsat hodně a vše by platilo - uzavřu: Výborná kniha, kterou je téměř nutnost přečíst.
Karel Čapek je jeden z nejlepších českých autorů a jeho slova jsou trvale platná.
Doporučuji!

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Krása a magie. Po přečtení se chce až zaplakat :-) Víra, individualita a celek, přijetí a odmítnutí, mnohé světy, pochopení a smysl života..... Svou podstatou připomíná Malého prince - rozsahem nevelká kniha plná ohromných myšlenek.

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

S jedničkou jedna rozdělená kniha. Stále výborná - čte se téměř jako prozaická báseň.

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Krásný a poetický fantasy příběh, který je zajímavě koncipován. Někdy fantasie hraničí s velmi krutým realismem. Motiv hudby je výborně zpracovaný a propojený s obdivuhodně zpracovaným tématem pojmenovávání - tedy téma moci, kterou obsahují pravá jména. Tato myšlenka se skládá z mnoha filosofických i teologických úvah a je vskutku podnětná. Jen vzpomeňme - Bible a akt pojmenovávání, jméno značí existenci......

29.03.2011

Sekera z bronzu, rouno ze zlata Sekera z bronzu, rouno ze zlata Juraj Červenák

Dvě hvězdičky dávám za obdivuhodné zprznění řeckých mýtů a bájí o zlatém rouno, Iasonovi a Argonautech, Orfeovi, Mínotaurovi atd...... Jinak - postavy nejsou uvěřitelné, příběh plytký, prostředí je dost zvláštní.....vlastně špatná kniha, která se dá přečíst a je to ve své podstatě i sranda :-))

29.03.2011 2 z 5

Bivoj běsobijce Bivoj běsobijce Juraj Červenák

Inu - na dlouhé chvíle a v případě, že jste po přijímacích zkouškách, maturitní četbě atd. jedná se o skvělou knihu na odreagování. Kvalita je nevalná a hra s historií až urážející, ale na druhou stranu stačí přistoupit na autorovu hru a překousnot pár do očí bijících kýčů a čtení si jistě užijete (pořád lepší než Stmívání :-) )

29.03.2011 3 z 5

Kytice : z básní Karla Jaromíra Erbena Kytice : z básní Karla Jaromíra Erbena Karel Jaromír Erben

Někomu byli jako malému čteny pohádky o Sněhurce, Popelce atd. mně byla předčítána Kytice a mé dvě nejoblíbenější pohádky byli, jsou a vždy asi budou Svatební košile a Zlatý kolovrat. Celá sbírka třinácti balad je však úžasná - má nejoblíbenější poezie, plná obrazů, příběhů, osudu....víry. Krásné dílo hodné obdivu. Mnoho lidí obdivuje Máchův Máj, ale ten se mi zdá uvzdychaný a proti kytici naivně prázdný. Nechci Máchu nijak shazovat, je také výborný básní, ale Erben zůstane navždy v mém srdci, což se Hynkovi nepodařilo. Tvé tělo, bílé, spanilé....bylo by co ty košile....

Psychologie Psychologie Saul Kassin

Skutečně kvalitní učebnice Psychologie, která je velmi dobře koncipována a tak pomáhá k zapamatování probrané látky. Shrnutí na konci kapitol jsou věcné a výstižné. Občas je však něco omýláno mnohokrát dokonala a čtenáře začíná daná kapitola nudit a otravovat. Na knihu je dobré si udělat čas a přečíst si každý den jen část jedné kapitoly - poté bude až radost ji číst a čtenář bude pln nových a zajímavých informací.

29.03.2011 4 z 5

Sociologie Sociologie Anthony Giddens

Velmi čtivá učebnice sociologie, která se čte tak lehce, až je téměř problémem vnímat sociologický obsah :-)

29.03.2011 4 z 5

Krátká historie mýtu Krátká historie mýtu Karen Armstrong

Úžasně napsáná a skvělá kniha, která nabídne základní a přehledné uchopení problému mytologie v průběhu věků. Ukazuje mytické myšlení od paleolitu až po současnost a čtenář náhle začíná rozumnět mnohým každodenním otázkám. Mýtus je v knihách, na divadelních jevištích, ve filmech.....člověk je bytost, jež mytologii vždy potřebovala a to se nezměnilo. Krátká historie mýtu se čte sama - téměř jako velmi dobrá beletrie.

Jantarový dalekohled Jantarový dalekohled Philip Pullman

Jantarový dalekohled je skvělým zakončením Lyřiny cesty. Hluboké dílo plné lásky napsané výborným spisovatelem. Dokonalé fantasy dílo. Cesta do smrti je nezapomenutelným zážitkem.

Jedinečný nůž Jedinečný nůž Philip Pullman

Úžasné pokračování Světel severu. Andělé jsou dokonalé bytosti, které musíte milovat.

Zlatý kompas Zlatý kompas Philip Pullman

Tato kniha je jednou z nejlepších fantasy knih, které jsem kdy četl a četl jsem jich mnoho a mnoho. Bohužel to píši sem pod nové české vydání Zlatý kompas, jehož překlad je vskutku ubohý - původní překlad Světla severu má sice doslova stupidní přebal :-)) ale je mnohokrát kvalitnější. Světla severu, Dokonalý nůž a Jantarový dalekohled nabízí příběh, který odkazuje na téma duše, bytí, existence, esence, svět idejí, Boha, Andělské bytosti a mimo jiné také na člověka samého. Vše je skryto v úžasně zpracovaném a neskutečně čtivém fantasy hábitu. Film je bohužel ostudou tak úžasné knihy - pořád je ale nesčetněkrát lepší než ne-film Eragon :-))

Úvod do filosofického myšlení Úvod do filosofického myšlení Ladislav Benyovszky

Ve své podstatě souhlasím s komentářem pana Václava, ale přesto je můj pohled odlišný. Nejedná se o nejlepší učebnici filosofie, jelikož je velmi nesrozumitelná, napsaná obtížným zpsobem a občas jsou v ní i velké nepřeložené kusy v němčině atd. Ano, jistě můžete říct, že jsem hloupý a knihu jsem nepochopil. Pak by byl ale opak pravdou, to musí každý, kdo se chce jen trochu nazývat filosofem, vědět. K filosofickému přemýšlení nabádá například i Jan Sokol ve své knize Malá filosofie člověka, přičemž je vše napsáno přístupným a dovedným způsobem. Úvod do filosofického myšlení je výborná kniha, o tom není pochyb, ale nejedná se o úvod. Jestliže někdo sáhne pro tuto knihu a nebude s filosofií dříve seznámen, začne tuto lásku k moudrosti zcela jistě nesnášet:-) Zde nabízím krátkou ukázku z knihy, abych předvedl její nesrozumitelnost pro filosofické začátečníky:

tedy takové filosofování - sledovaná identifikace :jsoucnost jsoucího=bytí=jsoucí v celku=zdůvodňující základ" zůstává v platnosti - jež je založeno "filosofií první". z tohoto vymezení je zjevné, že titul ontologie neoznačuje disciplínu, nýbrž způsob, typ, filosofické práce.

Je to naprosto zjevné, že?

27.03.2011 3 z 5