Květ Květ komentáře u knih

Daleko od hlučícího davu Daleko od hlučícího davu Thomas Hardy

Viktoriánský román prvně vydaný roku 1847. Příběh je pěkný, romantický i dramatický, ale četl se mi teda dost těžko. Složitá slovní spojení a obraty, šroubované věty, těžkopádnost. Představovala jsem si něco ve stylu Austenové, ale ne... ona by, myslím, ze zápletky vytěžila mnohem víc. Je to pěkná kniha, ale za srdce mě nechytla.

22.09.2023 3 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Celá kniha je napsána jako monolog a je strhující. Dolores mě svým vyprávěním zaujala od první strany a zaujetí mi vydrželo až do samého konce. Příběh stárnoucí ženy, která je podezřelá z vraždy své panovačné zaměstnavatelky Very se odehrává na policejní stanici při výslechu. Prostřednictvím osobitého a rázného vyjadřování nás hlavní hrdinka provází svým životem, které je všechno, jen ne lehký.... stačí se začíst.... K této knize mě dovedl jeden úžasný čtenář a já ji doporučuji dál!

18.09.2023 5 z 5

Na viděnou příští léto Na viděnou příští léto Elin Hilderbrand

Román na motivy příběhů "příští rok ve stejnou dobu." Mallory a Jack, seznámí se kolem dvacítky, zamilují se, ale okolnosti nepřejí tomu, aby byli spolu, bez sebe to ale taky nedokážou... Takže se setkávají vždy každý rok na jeden prodloužený víkend a mezitím jejich životy plynou, mění se... Je to hezky napsáno, ale něco mi tam chybělo, nebo respektive, důvody, proč nezůstali spolu jsou dost nepochopitelné... I když konec byl jasně daný, nic to neubralo jeho emotivnosti, i slza mi ukápla. (3,75*)

15.09.2023 4 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Sbírka dvaceti povídek od mistra hororu. Jsou rozmanité, některé povedenější jiné méně, ale zaujaly mě asi všechny a rozhodně převažují ty lepší. Vítejte ve světě strachu, vyšinuté lidské mysli a fantaskních bytostí :)

03.09.2023 5 z 5

Titáni Titáni Leila Meacham

Rodinná sága z prostředí rančerů v Texasu, která se odehrává na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Čte se to samo, oddechová knížka, lehce natahovaná i předvídatelná, nenáročná, ale přesto pěkná. Taková odpočinková holčičí četba na léto. (3,5*)

19.08.2023 4 z 5

Panny Panny Alex Michaelides

Říkají jim Panny. Spolek výjimečných studentek v čele s mladým profesorem, kterého zbožňují. Když je zavražděna jedna z nich, přijíždí její nejlepší kamarádku Zoe utěšit nejbližší člen rodiny, teta Mariana, ač je sama zdrcená žalem po tragické nehodě jejího manžela. Mariana, která je zároveň i terapeutkou, se na popud Zoe pouští do pátrání po vrahovi... Děj je protkaný linkou řecké mytologie. Bohužel, na mě to bylo moc překombinované, bez hloubky, bez napětí, dlouhé popisy, zbytečné úvahy... Slabý průměr.

10.08.2023 2 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Krásná nadčasová kniha propracovaná do detailu, skvěle vykreslené charaktery postav, prostředí, bohatost myšlenek, úžasný čtenářský zážitek. Příběh o lidech, jejich nedokonalostech, vztazích, emocích, o tom že nic není jen černé a bílé a dobro a zlo se prolínají. O tom, že máš možnost volby. Můžeš. Timšel. Při čtení jsem si mnohokrát povzdechla... proč dnes už tak nikdo nepíše...

05.08.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Ruta Sepetys je autorka, která si vybírá pro své knihy těžká témata. Knížka Musím tě zradit je situována do socialistického Rumunska, pár měsíců před revolucí, která zde proběhla jinak než v ostatních státech východního bloku. Vypravěčem je sedmnáctiletý student a styl vyprávění tomu odpovídá, řekla bych, že román je cílen na mladší čtenáře. Děj má jednoduchou kostru a klouže spíš po povrchu. Krátké kapitoly se rychle čtou i když popisují otřesné podmínky tehdejšího režimu. Na konci knížky jsou i dobové fotografie. Nenáročná forma osvěty, bohužel, čekala jsem víc.

14.07.2023 3 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Detektivky od Klevisové se pro mě stávají zárukou kvality a Vraní oko není výjimkou. Tentokrát vyšetřovatele Josefa Bergmana práce zavede na jižní Moravu do chatové osady blízko vesnice Ořechová. Autorka umí krásně popsat krajinu i vykreslit jednotlivé postavy, děj odsýpá a je okořeněný sousedskými vztahy. Knížka je napínavá bez přehnané agresivity nebo snahy šokovat, za den přečteno a za plný počet :)

11.07.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Přečtená za jeden den. Bezútěšná. Deprimující. Děsivá. Tolik smutku a zla, co si dovedou lidé působit... Mornštajnová píše skvěle, přečetla jsem od ní všechny knihy a každá mě chytla za srdce a Les v domě není výjimkou. Těžké téma, ale napsáno tak čtivě a reálně, že jsem se neodtrhla.

10.07.2023 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Moje první setkání s Trpkovou a zároveň závěrčný díl trilogie. Nevadilo, že jsem nečetla předchozí dvě knihy, neměla jsem pocit, že mi něco důležitého uniklo. Detektivka odsýpala, některé věty se často opakují, ale celkový dojem byl dobrý. Děj uvěřitelný, ač nechybělo typické nepochopitelné jednání "zkušených" vyšetřovatelů.... kdy si říkáte, proboha, proč to dělá, proč tam jde sama... ale na druhou stranu to knize přidává napětí. Bavilo mě to a časem si snad přečtu i další knihy od autorky.

10.07.2023 4 z 5

Bellagrand Bellagrand Paullina Simons

Ani se mi to nechce věřit, ale uplynulo už sedm let, co jsem četla trilogii Měděný jezdec-Taťána a Alexandr-Letní zahrada a teprve letos jsem přečetla díl Bellagrand, který jí dějově předchází. Bohužel četla jsem jej hodně dlouho, částečně proto, že jsem byla ponořená v trestním právu, částečně proto, že mě nezaujal. Příběh Alexandrových rodičů Giny a Harryho mě místy doslova iritoval. Harry jako narcistní sobec, který myslí jen na své ideály a dovede rodinu až k deportaci a Gina, která jej trpně následuje, ač jeho názory nesdílí. Knížka obsahuje spoustu politiky a zbytečné omáčky, v podstatě omílá to samé dokola. Čekala jsem od ní víc. (2,5*)

05.07.2023 3 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Druhý díl krimi série mě neoslovil tolik jako první. Na můj vkus toho psychopatismu bylo nějak moc. Taky jsem nepochopila takový zvrat ve vztahu vyšetřovatelů Avy a Luca. Nicméně knížka se dobře a rychle čte, nemá hluchá místa, kapitoly na sebe dobře navazují, děj je napínavý. Jsem zvědavá, co bude příště :) (3,5*)

11.04.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Klasická Bryndzova oddechová detektivka. Čtivá, děj je svižný, odsýpá. Žádné přehnané brutální scény, žádné prokousávání se natahovanými stránkami, všechno tak akorát "na pohodu." Ačkoli to není bůhvíjaká literatura, Bryndzu mám prostě ráda.

05.04.2023 5 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Od Miniera jsem přečetla jednu knihu, která se mi líbila, ale jeho dílo Lucia mě nepotěšilo. První půlku jsem četla takřka bez zájmu, v polovině mě čtení začalo víc bavit, ale celkový dojem to nezachránilo. Na můj vkus moc překombinované, rozkouskované, nevyužitý potenciál námětu. Škoda. (2,5*)

25.03.2023 3 z 5

Odražená střela Odražená střela Sandra Brown

Tak jsem se po delší době zase přesvědčila, že knížky od Sandry Brown nejsou můj šálek... Mně to spojení krimi a erotiky prostě nesedí, nezapadá mi to do děje, příběh je často klišoidní a nereálný. Jinak se to čte snadno, je to jednoduchá, odpočinková knížka a určitě si najde svoje čtenáře, nebo spíš čtenářky.

27.02.2023 3 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Tak trošku jiná kniha, nevšední, zvláštní... první stránky ubíhaly a říkala jsem si, to není nic pro mě, ale pak si mě podmanila. Svým smutkem, svým utrpením, svojí vůlí žít, zklamáním a nadějí, smířením. Krásné postavy, opouštěná Violette a záletný Filip, Irene a Gabriel, Saša, Luc a Francoise, Julien... Děj je barvitý, kořeněný, více k pláči než k radosti, ale přesto krásný. Asi to není knížka pro každého, ale já můžu doporučit.

24.02.2023 5 z 5

Podzimní případ Podzimní případ Anders de la Motte

Podzimní případ jsem četla ze série Ročních období jako poslední a dalo by se říct, alespoň pro mě, to nejlepší nakonec. Knížku jsem hltala od začátku až do posledních řádek. Žádná hluchá místa, promyšlený děj, střídání časových linek, pochmurná a smutná atmosféra. Autor vás nenechá knížku odložit a když, tak jen na chvíli, protože prostě musíte vědět, jak to tenkrát bylo... Můžu doporučit.

21.02.2023 5 z 5

Kód růže Kód růže Kate Quinn

Historický román na motivy skutečných událostí.
Kdybych neměla tak velká očekávání, bylo by to lepší.
Kdyby měl román 350 stran místo 650, bylo by to lepší.
Kdyby nebyl tak plný klišé, bylo by to lepší....
Zajímavý námět i postavy, ale nedokázala jsem se po celou dobu čtení nějak nadchnout. Žádná z hlavních hrdinek mi nepřirostla k srdci, neustálé omílání šifrování mě pak začalo lehce nudit a děj se mi táhl. Asi špatná konstelace, načasování, nevím... není to špatná knížka, ale čekala jsem víc.

20.02.2023 3 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Poslední Kingovo dílo vzbuzuje v jeho fanouškovské základně rozdílné emoce. Autor si dovolil opustit svoji doménu mystéria, strachu a tajemna a napsal ne-horor. Já mu to s klidným srdcem opouštím, protože i tak z každé stránky čiší Kingův nezaměnitelný rukopis a vypravěčský talent, díky němuž si čtenář může oblíbit i postavu nájemného vraha :) Billy Summers, nejlepší odstřelovač, vyznamenaný válečný veterán se chystá na svoji poslední prácičku. Jenže tentokrát se to zkomplikuje... Měla bych nějaké výtky ohledně děje, ale v podstatě jsem spokojená, čte se to samo :)

16.02.2023 4 z 5