Kurt_Teplice Kurt_Teplice komentáře u knih

Astrofyzika pro lidi ve spěchu Astrofyzika pro lidi ve spěchu Neil deGrasse Tyson

Velice čtivá kombinace faktů a úvah zaobírající se ničím menším, než vesmírem samotným a vazbami v něm obsaženými. Doktor Tyson má příjemný smysl pro humor a dar člověka do problematiky vtáhnout a vcelku jednoduše mu ji vysvětlit (narozdíl od jiných předních fyziků). Doporučuji i jeho podcast StarTalk: https://www.youtube.com/@StarTalk, https://www.facebook.com/StarTalk.

09.01.2024 5 z 5

Duna, grafický román, Kniha 1 Duna, grafický román, Kniha 1 Kevin J. Anderson

Sci-fi klasika (a moje absolutní srdcovka) v parádním grafickém provedení. Těším se na další dvě části...!

21.12.2023 5 z 5

Řád času Řád času Carlo Rovelli

Mám rád literaturu faktu a k této knize jsem přistupoval s nadšením, že se dozvím a naučím něco nového z oblasti fyziky, která je tak trochu obestřena záhadami. To se mi splnilo bohužel tak napůl. Což o to, kniha je psaná čtivě, nicméně o fyzice se bavíme maximálně právě onu polovinu knihy. Zbytek je spíše otázkou filosofie a i ta fyzika je ve většině teoretická, experimentálně nepodložená, jak i sám autor uznává. Ve výsledku tvrdá data v knize obsažená jsou jen to, že plynutí času je ovlivňováno rychlostí pohybu a gravitací. Holt abych se něco dalšího dozvěděl, budu muset hledat jiné publikace na toto téma...

16.12.2023 3 z 5

Lobo: Sedm zbytečných a další příběhy Lobo: Sedm zbytečných a další příběhy Alan Grant

Ve všech směrech absolutně přepálené, dovedené téměř k dokonalosti (ještě sex tam chybí). To, co mi vadí u Kulhánka a Kotlety, je tady pro mě to pravé a ryzí. Protože jde nejen o obsah, ale i o formu, ve které se podá.

18.09.2023 4 z 5

Mají chobotnice duši? Mají chobotnice duši? Sy Montgomery

Na knihu jsem se hodně těšil - zatím všechny, které jsem od vydavatelství Kazda četl, byly záživné a velmi poučné, navíc chobotnice jsou hodně specifické a ne moc probádané téma. U této knihy jsem ovšem narazil. Je na ní velice znát, že autorkou je žena, která se věnuje popularizaci vědy, především pro děti - kniha je psaná silně emotivně, a to jsem od literatury faktu zkrátka nečekal. O chobotnicích se píše přibližně v půlce knihy, zbytek jsou příběhy autorky a lidí, se kterými se při pozorování chobotnic setkala. Spousta informací je zajímavá, spousta jiných jsou autorčiny domněnky a vroucná přání. Od půlky jsem měl co dělat, abych ji pro přeslazenost neodložil.

16.09.2023 3 z 5

Duna: Lady z Caladanu Duna: Lady z Caladanu Kevin J. Anderson

Druhý díl Caladanské trilogie pokračuje tam, kde skončil díl první a jak název naznačuje, věnuje se především příběhu lady Jessiky. Oproti prvnímu dílu má tento o sto stránek víc, což je pro mě důvod pro o hvězdu nižší hodnocení, než jsem dal Vévodovi. Kdyby byla kniha o těchto sto stránek kratší, možná bychom byli ušetřeni neustálého omílání již řečeného, a to nejen v těchto dvou knihách. Zkrátka začínám být lehce alergický na všudypřítomné upozorňování na atreidský smysl pro čest, Shaddamovu nadutost, harkonnenskou ďábelskost a všechny ostatní prvky, které pak navíc neumožňují dodat postavám plasticitu a udržují je příliš ploché. Možná i proto se mi kniha četla o něco hůř a trvalo mi dlouho, než jsem se dostal na konec. Nicméně stále jde o příběh z mého nejoblíbenějšího sci-fi universa a těším se na jeho zakončení ve posledním díle trilogie a přímé navázání na začátek kultu.

30.08.2023 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Dracula je gotický román s prvky postmoderny, klasika, která se dnešní optikou může jevit až usměvně patetická a archaická, nicméně stále mající co říci. Jednoznačným plusem jsou grafiky Františka Štorma, podtrhující atmosféru příběhu. Povinná četba pro všechny milovníky hororu, nicméně jednou to stačí.

21.04.2023 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Jednou jsem kdesi četl názor, že to nejlepší, co dala Nirvana světu, je Dave Grohl. Já, i přes svůj veškerý obdiv a lásku ke Kurtu Cobainovi a jeho hudbě, s tím naprosto souhlasím a tato tu dojemná, tu vtipná, po celou dobu záživná, zkrátka skvěle napsaná kniha to jen mocně podtrhuje...

02.03.2023 5 z 5

Na autobiografii jednoho z mých nejoblíbenějších herců jsem se náramně těšil. Přečetl jsem ji jedním dechem za tři dny, četba to ovšem byla bolavá. Ne snad stylem, ale zjištěním, na jak dlouho a jak hluboko se Perry dostal ve svých problémech. Co prožíval během natáčení jednoho z nejslavnějších televizních seriálů, aniž by to bylo na jeho výkonu znát. Zpověď to je syrová, až brutálně otevřená a upřímná a jsem nesmírně rád, jak kniha skončila.

13.01.2023 4 z 5

Propletený život Propletený život Merlin Sheldrake

Kniha velmi čtivou formou odkrývá a vysvětluje naprostou nezbytnost hub pro život na Zemi, tak jak ho známe. Po přečtení "Tajného života stromů" od Petera Wohllebena jsem se nedokázal dívat na říši rostlin stejnýma očima jako dřív. Po přečtení této knihy mám stejný zážitek s velmi opomíjenou říší hub, ovšem navíc s pocitem poznání na další úrovni - bez hub by nebylo života na souši, symbióza ve více rovinách je základem přežití a evoluce, zkrátka nic, co rostliny a živočichové dělají, by bez hub nebylo možné. Mohu jedině doporučit.

30.12.2022 5 z 5

Duna: Vévoda z Caladanu Duna: Vévoda z Caladanu Kevin J. Anderson

Po několika letech jsem se vrátil ke knihám z vesmíru Duny a musím říct, že jsem nebyl zklamán (narozdíl od chronologického ukončení ságy Píseční červi Duny). Naopak, zpočátku lehce naivní a jednostranně vykreslovaný rod Atreidů postupně nabírá plasticitu, příběh se rozvíjí a cliffhanger na konci knihy vyzývá k okamžitému rozečtení následujícího dílu trilogie - už se těším!

12.11.2022 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Kniha se snaží navázat na geniální dílo Zdeňka Jirotky a v lecčems se mu to i daří - uvolněná a bezstarostná atmosféra je opět zde. Nicméně autor se často opakuje a jestli to je záměr, nepřijde mi vhodný. Navíc recykluje základní rozvržení prvního dílu, jak prostředím, tak postavami, a také mi notně chybí přímá řeč. Oproti první knize druhá liga. Jsem zvědav na další dva díly, které jsem si s tímto také rovnou koupil...

24.06.2022 3 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Do knížky jsem se ponořil s tím, že se dozvím a pochopím spoustu zajímavého z kosmologie. Po jejím přečtení jsem však dost na rozpacích. Témat je v knize dost a Hawking jako jeden z nejuznávanějších fyziků posledních padesáti let určitě má co lidem říct, nicméně vůbec mi nesedlo jeho podání. Přišlo mi, že snad pokaždé problematiku předložil, ale pořádně nevysvětlil, resp. leccos vynechal, ať už úmyslně nebo náhodou, vršil na/za sebe teorie a nechával se jimi unášet, ale proč a jak, to mi často unikalo...

Znáte ten pocit, kdy jste měli na vysoké škole profesora, o kterém jste věděli, že je bedna ve svém oboru, ale jeho přednášky vám toho moc nedaly? Tak to jsem měl nad touto knihou já. Hawking byl zajisté extraligový akademik, ovšem jako pedagog měl dle mého názoru, alespoň v této knize, značné rezervy...

Časem dám knize druhou šanci, ale letos to asi nebude.

21.03.2022 2 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Před pár lety jsem viděl seriál natočený podle trilogie Wayward Pines a musím říct, že jeho první série mě naprosto uchvátila (druhá už méně, ale to se stává...). Když jsem nedávno u kamarádky narazil na tento první díl, nabídla mi, ať si ho půjčím (díky, Lucko) - netušil jsem, že seriál má předlohu, tak jsem plný zvědavosti neváhal, využil nabídky a dal se do čtení. A dobře jsem udělal. Kniha je ještě lepší než její televizní zpracování (jak už to většinou bývá) a bavila mě po celou dobu četby. Autor skvěle zprostředkovává emoce hlavní postavy a atmosféru situací, do kterých se dostává - ať už jde o vypjatý boj o holý život, klaustrofobní únik nebo i pocity rodičovského selhání. Jsem zvědav na další díly (i proto, že bych příběh spokojeně ukončil už tímhle).

25.01.2022 5 z 5

Josef Váchal – Magie hledání Josef Váchal – Magie hledání Marie Rakušanová

Postava Josefa Váchala a jeho působení na československé kulturní scéně je velmi svéhlavé a originální. Kniha popisuje jeho vztah k okultismu a jeho vliv na Váchalovo obsáhlé dílo a poutavě vykresluje umělcův život jako až tragické hledání sebe sama, kdy především cesta je cílem.

07.01.2022 4 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Příjemný doplněk seriálu, ve kterém je člověku humornou formou odhalováno jeho zákulisí a tvůrčí proces v rámci kontextu doby vzniku. Co mi vadilo, byla snaha seriál následně hodnotit dnešní optikou, tedy vysvětlovat, proč by dnes už takhle neměl vzniknout a v čem je vlastně špatný.

07.11.2021 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Je pravda, že po přečtení této knihy se člověk na stromy (a rostliny obecně) už nemůže dívat stejnýma očima. A obzvlášť citlivým jedincům by mohla přivodit i lehčí depresi. Každopádně je plná zajímavých faktů a čte se dobře. Jen mi občas neseděl autorův až příliš personifikující styl.

01.11.2021 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Upírská tématika, stejně jako tématika zombie, mě nikdy neoslovila, spíš naopak, a i proto jsem se této knize vyhýbal více jak dvacet let. Nicméně jakožto letitý fanoušek díla Stephena Kinga jsem si řekl, že i tuto bych měl zkusit, obzvlášť, když je považována za dnes už klasiku. A dobře jsem nakonec udělal. King je opravdu již od počátku své tvorby mistrem svého oboru a dokáže vykreslit strach a hrůzu, aniž by si musel nějak výrazně pomáhat explicitní nechutnostní laciných hororů. Vřele doporučuji!

04.10.2021 5 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Hrozná ptákovina. Celou dobu jsem si připadal, jako bych hrál střílečku na PC. Nicméně chápu, že pro lidi, kteří od knih vyžadují jen akci/vypnout hlavu, je to paráda. Nic pro mě...

16.08.2020 2 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Klasický King (thriller s prvky nadpřirozena) s trochu slabším/uspěchaným koncem. Napětí jede hned od začátku knihy naplno, v úvodní části se mi obzvlášť líbí netradiční forma střídání vyprávění se zápisy z výslechů. Jako celek je Outsider velmi zdařilá kniha a často jsem si nostalgicky uvědomoval, jak se mi vrací pocity, které jsem zažíval, když jsem před dvaceti lety čítal svoje první knížky od Kinga (Geraldova hra, To, Nezbytné věci a další).

18.03.2020 4 z 5