Řád času

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autor, přední teoretický fyzik, spolutvůrce smyčkové kvantové gravitace, ale také výtečný spisovatel, se ve své nejnovější knize zabývá tajemstvím času, možná vůbec největší záhadou světa. V první části srozumitelným způsobem shrnuje, co o čase zjistila moderní fyzika. Vysvětluje, že fyzikální čas vůbec není unikátní, všude stejný a stejně plynoucí, dokonce není ani spojitý, a na kvantové úrovni se úplně vytrácí. Do tohoto podivuhodného světa zbaveného vší časovosti nás Rovelli zavádí ve druhé části knihy, aby nás ve třetí části své dobrodružné výpravy dovedl zpátky k nám, k lidským bytostem. Je totiž nutné vysvětlit, odkud se vlastně bere náš intenzivní pocit plynoucího času. Během pátrání po pachateli Rovelli přichází s odvážnou myšlenkou, totiž že pachatelem může být sám detektiv. Neboť tajemství času možná ve své podstatě netkví v základech v kosmu, ale v nás samotných....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/428571/rad-casu-DfE-428571.jpg 4.49
Žánr
Literatura světová, Literatura naučná, Přírodní vědy
Vydáno, Dokořán, Argo
Orig. název

L’ordine del tempo

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Řád času

Přidat komentář
LenysekC
09. března

Zatím jsem nenašla jiného autora, který by ve mně vyvolal pocit, že té těžce vysoké fyzice rozumím. Rovelli je navíc tak trochu rebel a trochu snílek, a tahle kombinace mě moc baví. I v Řádu času uměl vysvětlit, přirovnat a pobavit tak, aby ani na chvíli nenudil.

TheRaven
08. března

Rovelli ani do třetice nezklamal, ba naopak, můj obdiv k jeho schopnosti představit srozumitelně, poutavě a inspirativně velmi nesnadné myšlenky a koncepty, kterými se celý život zabývá, snad ještě vzrostl. Tentokrát si nevzal na paškál nic menšího než čas, o němž si všichni myslíme, že mu tak nějak intuitivně rozumíme, ale stačí pár stránek a iluze většiny čtenářů se rozsypou. Po prvních dvou částech z času, jak jej známe, nezbyde skoro nic. Ale není čas propadat panice. Ve třetí části se čas totiž zase objeví a je na každém, jak si s Rovellim navrženou představou poradí. Krátká, přesto závažná a fascinující kniha, kterou nemá cenu okecávat, ta se musí prožít. Doporučuju si na to ten čas najít.

zipporah
24.11.2018

No v porovnaní s Lee Smolinom a Timothym Ferrisom trochu som mala problém niektorým odsekom porozumieť. Napríklad kvantový a termický čas, vôbec tomu nerozumiem, ak to niekto pochopil, prosíč, nech sem napíše o nich niečo. Rovelli trochu menej populárne píše, má však úseky, ktoré sú celkom fajn pre verejnosť vrátane šmolkov:). Kvôli času stojí za to prečítať:) Kniha opäť poctivo a zodpovedne nezabudne spomenúť Immanuela Kanta, dokonca autor jedným slovom hodnotí Aristotelovu túžbu byť všade.

Čas podľa autora a súčasných poznatkov neexistuje, postupne kapitola po kapitole odstraňuje čas. Kedysi sme riešili otázku prečo, potom ako a dnes sme sa posunuli k otázke: ako sa dejú udalosti. Sme súbor udalostí. Tiež ale nie je možné definitívne čas vylúčiť zo sveta človeka. Už sv.Augustín popisuje pamäť v súvislosti s časom, a my sme vlastne takou kolekciou spomienok, stôp, skúseností... Autor verí tomu, že sme odrazom toho, ako nás okolie vníma, t. j. som také dieťa, ako ma vidí moja mama, nie dieťa, aké sa vidím ja sám. S týmto sa celkom nezmierim, ale ak sa tento názor vyvíja z pohľadu času, tak podiel pravdy na tom bude.

Vďaka galaxiám, prítomnosť je aj v tejto knihe zavrhnutým javom.

adorjas
20.07.2018

Nemusíte byť študovaný fyzik, aby ste túto knihu čítali a ako- tak aspoň aj pochopili, čo chcel autor povedať. Priznám sa, možno som nepochopila všetko, ale snáď aspoń čas a bolo to napísané relatívne populárnou formou, hlavne obdivujem pokoru autora, akým spôsobom písal o smrti a vsúval tam filozofické úvahy. A posledná kapitola je TOP!

PeterPetrik
18.02.2018

Autor skúmal fenomén času celý svoj život. Súhrn najnovších poznatkov vo veľmi pútavej forme.