kure91 kure91 komentáře u knih

Terapie masem Terapie masem Albrecht Smuten

Jo, tohle je přesně ten typ humoru, co můžu. Nejedná se o čistě černý humor, byť ten je často zastoupen v míře hojné tak, že by se ta plantáž bavlny sklidila hodně rychle, ale autor si dost pohrává se slovními hříčkami, dvojími významy slov a podobně. No a detektiv Fisting to má těžké :) Rozhodně lze doporučit.

18.12.2021 5 z 5

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Knížka mi dala přesně to, co jsem od ní čekal a to, co autor ostatně v jedné z posledních Pevností říkal. Je to jednoduchá přímočará akce ve stylu Bilba Pytlíka, tedy "cesta tam a zase zpátky". V knize se dostáváme do dystopické, ne ta vzdálené, budoucnosti, kde se z naší země stala poměrně militantní společnost a taky vzniklo jedno svébytné vězené v Orličkách. No a právě do něj je vyslán specialista Strašák, aby někoho našel a dostal ven. Všechno se ale začne zamotávat, narazíme na různé znesvářené frakce, kanibaly, nacisty a další věci, které v brakových knížkách máme tak rádi. Akce v ději střídá akci, Strašák není moc na dlouhé povídání, mrtvoly přibývají geometrickou řadou, krev teče po cisternách a děj běží zběsilým tempem.
Takže kdo si chce užít knížku v duchu dobrých tradic Kotletovek, Kulhánkovin či Kopřivovin, neudělá volbou knížky chybu.

30.11.2021 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Tentokrát budu zlý. Marťana mám rád, četl jsem jej několikrát, ale tady se mi autor do vkusu asi úplně netrefil. A přitom ingredience nejsou špatně vzaty. Opět se podíváme do vesmíru, opět tu máme text založený na vědecko technických poznatcích, takže nám autor dává jen málo munice k tomu si říkat, "to je přitažené za vlasy, takhle to nejde, apod.". Na rozdíl od ostatních však řeknu, že mě moc nezaujal příběh, přišel mi trošku přestřelený a i v intencích Weirova vesmíru poměrně málo uvěřitelný. Hlavní hrdinka taky žádná sláva, přišla mi trošku moc přechytřelá, vše jí vycházelo a bylo prominuto no a na závěr se jí taky dostalo morálního poučení (?). Celkově vzato, přečteno, ale že bych si z knížky odnesl nějaký větší či déle trvající dojem, to ne.

02.11.2021 3 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Trochu jsem musel po dočtení nad hodnocením přemýšlet a budu si muset pomoct tím, co jsem říkal už u Lazara. V rovině řemeslné je i Zrcadlový muž neskutečně dobře napsaná knížka, vše funguje jak má, autoři ví, jak nás udržet v napětí, jak dávkovat informace a jak končit každou krátkou kapitolu tak, abyste prostě museli číst dál. Potud dobré.
Ale problém přichází s dějem. To, že to bylo docela krvavé a brutální, to se dá přejít, prostě to tak někdy u severské krimi je. To by nevadilo. Ale co mi začíná vadit je uvěřitelnost děje a všeho okolo. Přijde mi, že z Joony se stává díl od dílu větší superman, který vše zachrání a spasí, může si dělat co chce a vždycky se ukáže, že je ten nejlepší a největší borec... A přijde mi, že Joona z Hypnotizéra je někdo úplně jiný než Joona dnes a nemyslím tím vývoj postavy jako člověka, ale to, že supermanovatí. A to mě mrzí, postavu Joony Linny mám rád a celkově tuto sérii.
Závěrem, možná bacha malý spoiler, musím říct, že jestli tu zprávu skutečně odeslal ten, na koho ukazuje anagram, tak u mě autoři končí, protože jedno zmrtvýchvstání už stačilo. Možná i proto nakonec hodnotím jen průměrně, protože pokud se série nechce posunout dál k novým záporákům, tak už to bude jen vaření kávy z dvakrát použitého lógru... A to je velká škoda.

26.10.2021 3 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Teď jsem hodně na vážkách. U prvního dílu jsem byl dost nadšený, že to je zase trošku něco jiného od Kotlety, což je splněno i ve druhém dílu, avšak přišlo mi, že tomu něco chybělo. Asi závěr. Pojďme ale popořádku. Samotný děj navazuje de facto tam, kde končí první knížka, sledujeme další vývoj v Praha City, kdy se začínají rozpadat korporace, volí se primátor a do toho řádí, Petr Vachten promine jeho jmenování, Zodiak. K tomu se ve městě objevil nový kult, kdy Digitální čarodějky nahradil Digitální mesiář, jenž sbírá následovníky po tisících a v části města bublá revoluce.
Samotný děj má opět velmi hutné tempo, řítí se rychlostí vílů na vznášedlech za zvuků remixu Duhové víly a dozvídáme se některé nové informace o starých známých postavách. Konečně navíc nakoukneme za zdi Praha City, avšak samotný závěr a rozuzlení mě úplně nenadchly, musím říct, že pár dní po dočtení jsem zjistil, že vlastně vůbec nevím, jak to dopadlo. Což je trošku nemilé, proto hvězdička dolů. Ale pokud mistr Kotleta dodrží, že až na Peruna píše ze svých světů minimálně trilogie, tak se na další díl určitě vrhnu.

28.09.2021 4 z 5

Posmrtná predace Posmrtná predace Vilém Koubek

Od první zmínky v Pevnosti, kde byla noticka o vyjítí této knihy jsem ji měl nějak na obzoru a bylo jen otázkou času, kdy se do jejího čtení pustím. Už na první pohled v knihkupectví knížka zaujme svou obálkou, která mi už na první pohled naznačovala, že tady půjde o noirovku a anotace jen velmi hrubě naznačí, co čtenáře bude čekat, pokud si knížku vezme do košíku.
V podání Viléma Koubka se dostáváme do zajímavé alternativní(?) budoucnosti, kde se v izolovaném "světě ve světě" - tedy Odpočinku koná přehlídka dnešních mileniálů v seniorním věku. Do Odpočinku, nikoliv však za odpočinkem, přijíždí Vilém Krhavý, aby vyšetřil zmizení jednoho táty. No a hned vstupem do hospody s poetickým jménem Krchov se začíná vše poněkud zamotávat. Víc už asi k ději nemá cenu psát, byla by škoda jej odhalovat a připravit čtenáře o radost s postupu vyšetřování i závěrečných odhalení.
Samotný text je napsaný hodně čtivě a opět jsem byl ve fázi, kdy jsem chtěl vědět, co se stane na další stránce a neměl nějak potřebu knížku odkládat. Hodně mě potěšilo hodně odkazů nebo lépe řečeno rýpnutí do dnešní doby a některých zvyků, tradic či aktivit, nechyběly hlášky hlavního hrdiny, který místy uměl být drsnější než šmirglpapír. A naopak místy uměl být takřka Zdeňkem Polreichem, u scény s popisem výroby kimči jsem regulérně padal smíchy, to byl příklad absurdního humoru, který mě totálně odvařil. Pokud autor bude pokračovat v tomto trendu, rozhodně kupuji i další knížku.

19.08.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Pořád přemýšlím, jak knížku hodnotit. Stejně jako první díl se to četlo strašně dobře, autorka umí psát tak, abych chtěl otočit ještě jednu stránku a zjistit, co se bude dít dál. Dostáváme další nové střípky z románového světa, dozvídáme se další pozadí o světě Sklenářů i lidí z nížin, ukazuje se, že nic není tak černé či bílé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Dostáváme i více informací o nastereách a dalších tajemných bytostech, které obývají svět za Reteou. Potud dobré.
Ale opět si musím postesknout na Ilan, protože ta se nadále chová jako kráva a když už autorka chtěla, aby se takto chovala, tak z ní neměla dělat otroka, protože to, co jí prochází, to mi nesedí do ostatních reálií světa. Navíc začínám mít pocit, že tato postava bude tak moc OP, že to zabije celou sérii. Jediná, dokonalá, geniální, která vše spasí... Ale pořád u mě převažuje zájem zjistit, jak bude děj dál pokračovat, tak nad sérií hůl nelámu.

11.08.2021 4 z 5

Cyberpunk Znovuzrození Cyberpunk Znovuzrození Andrzej Ziemiański

Dočetl jsem včera a nějak moc nevím, co dodat. Knížka mi přišla jako oběd v průměrné restauraci, nasytí, ale nějaký dojem nezanechá. Možná jsem od knížky čekal víc, ale přišlo mi, že prostředí bylo celkem málo popsané, hlavní postavy též úplně nezaujaly podobně jako jejich motivace. Zlatá Praha City od Kotlety...

11.08.2021 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Dlouho jsem si sérii nechával uniknout, nějak vždy bylo něco dalšího ke čtení. Ale když Host udělal svou obvyklou letní akci na paperbacky, tak už nějak nebylo na co čekat a říkal jsem si, aj kdyby mě to nebavilo, tak za to nevyhodím tolik peněz. A musím říct, že jsem je nevyhodil... I přes některé věci mě knížka hodně zaujala, rovnou musím říct, že byla obrovsky čtivá, text se dobře četl a skvěle to celé plynulo. Zajímavě navržený byl i samotný svět knihy, onen střet kultur a jejich vztahy, které nejsou tak černobíle, jak by si čtenář po první třetině knížky myslel. Navíc Duvalské pohoří a strana za reteou skýtají hodně tajemství, které doufám, budou objeveny a v dalších knížkách odhaleny.
Ale ať jenom nechválím, trošku jsem měl vnitřní problém (a ten mám pořád i v druhé knížce) s postavou Illan, u níž mi přijde, že se velmi rychle přestane chovat jak otrok a jak by se jedinec v jejím postavení měl chovat dle naznačených zvyklostí v knize a začne si dost dovolovat a překračovat svou pozici. Ale jelikož zbytek věcí v knížce mě zaujal a bavil, přejdu to v zájmu děje, byť kdyby nešlo o hlavní postavu s "plot armourem", tak by Illan byla popravena tak na 150 stránce za rebelii a odmlouvání...
Záměrně proto dávám 4*, nechám si prostor pro zlepšení v dalších dílech.

12.07.2021 4 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Ať si nechám prostor pro hodnocení dalších dílů série, zůstanu teď u 4*, ale za mě šlo o příjemné pokračování Legie a byť se neposuneme příliš v ději, tak jsme naopak objevili další rasy ve vesmíru, poodhalili trošku historických střípků a potkali staré známé a teď nemluvím o "švestkách", které tentokrát absentovaly. Jak je u autorky zvykem, příběh se četl hodně příjemně, děj plynul a nechyběly nějaké ty hlášky. Bonbónkem na závěr byly stránky z deníku Danky Krasinski, kde si člověk mohl ověřit své představy o podobě některých druhů ve vesmíru s představami autorů.

05.07.2021 4 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Chvíli jsem musel přemýšlet, jak knížku hodnotit, protože o trilogii Sila jsem napsal, že ji řadím mezi jedno z nejlepších postapo a na tom se nic nemění. Takže na jednu stranu jsem byl Písku ochoten hodně odpustit, ale nakonec zůstanu u 4* a to zejména kvůli závěru, kdy mi podobně jako u Sila trošku chybělo větší dokreslení/přiblížení světa tam venku a toho, co se na posledních stránkách vlastně odehrálo, proč písek byl a nebyl... Jinak samotný příběh byl zajímavý, místy trošku haluzné setkání postav pro dobro děje, ale to prostředí, to byla prostě pecka. Svět zasypaný pískem, potápění se pro věci ze starého zatopeného světa. Super. Navíc musím dodat, díky tomu, že za jednu z mých top počítačových her považuju Spec Ops: The Line, které se odehrává v pískem zasypané Dubaji, tak knížka měla další plus za podobné téma.

29.06.2021 4 z 5

Pro Čechy je nebe nízko Pro Čechy je nebe nízko Mojmír Hampl

O knížce jsem se dozvěděl z jednoho komentáře na Hospodářskách a jelikož jsem některé novinové komentáře autora četl, tak jsem byl zvědavý, o čem bude kniha. Hned na úvod jí musím vypíchnout velkou čtivost, četlo se to příjemně, rychle a samotný obsah byl zajímavý. A propos, u tohoto typu knížek jde jednoznačně o obsah a ten byl zajímavý a čtenáři ukázal, že i když by se moc generalizovat nemělo, nějaké ty typické rysy obyvatelé české kotliny a moravsko-slezského území mají. Až jsem někdy musel pomyslně souhlasně přikyvovat hlavou, jak se autor tefuje. Kol a kolem, rozhodně zajímavá knížka, kterou doporučuju k přečtení.

29.06.2021 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

(SPOILER) Jedna z těch klasik, o kterých člověk tuší, že existují, že díky ní máme slovo robot, ale o čem přesně to je, to jsem moc nevěděl. Bacha, nevyhnu se větším spoilerům! Nemůžu si pomoct, trošku mi to ve svém sdělení připomínalo Válku s mloky, kdy si opět lidé kvůli své snaze ulehčit si práci a touze po pokroku za každou cenu pořídí tvory, kteří jim mají toto pomoci dosáhnout. A něco se zvrtne, když podobně jako v řeckých bájích za vším stojí Helena a lidstvo to bude mít hodně na kahánku. Samotný závěr se má nést v optimistickém duchu, jen mi tam trošku přišla plot hole, kdy sice oni Adam s Evou objeví city a podobně, ale pořád jim tikají hodiny skrz nemožnost potomstva...

15.06.2021 4 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Kdysi jsem jednu ukázku, snad zahradníkův červen četl v čítance někdy na gymplu. Od té doby uplynulo docela dost času, takže nastala nejlepší chvíle si zase dát nějaké to dohánění restů a přečíst si něco od Karla Čapka, kterého postupně objevuju a jehož dílo mě stále víc a víc začíná bavit. Tady můžeme odlehčenou formou sledovat, jaké radosti a strasti přináší zahrádka a péče o ni, co vše je potřeba udělat a konat, aby všechno vyrostlo jak má, apod. Vzhledem k tomu, jaký osud autorovi život přichystal mě přišla poslední kapitolka taková smutná, i když její vyznění mělo v době vzniku určitě být optimistické.

14.06.2021 5 z 5

Pekelný pastýř Pekelný pastýř Oskar Fuchs (p)

Z české fantastiky jsem měl vždy docela dobrou ruku a dařilo se mi sáhnout na knížky, co mě bavily. Bohužel musím napsat, až do teď. Tohle tak úplně nefungovalo. A přitom by člověk řekl, že ingredience byly použité dobře. Peklo, to nám už Bureš či Kopřiva ukázali, že umí fungovat jako skvělé prostředí, příběh podle kulhánkovské linky, kdy si to hrdina jde vyřídit se všemi, co mu učinili příkoří, trošku bych viděl podobnosti i s Kotletovými lovci, když do hry vstupují implantáty. Jak je tomu u tohoto žánru dobrým zvykem, nechyběla ani řada hlášek, tudíž vše, co by měla mít taková žánrovka, abych z ní byl nadšený, tu bylo přítomno. Ale ouha, ono to dohromady nefungovalo. Asi mi tak trochu chyběla víc rozepsaná motivace u Thea, proč Tereza do všeho hned šla bylo taky s otazníkem, okolní svět byly vlastně jen statické kulisy... Inu, ne vždy musím být spokojený.

11.06.2021 3 z 5

QualityLand QualityLand Marc-Uwe Kling

Nedávno jsem rozkoukal na Netflixu Brave New Word, tak jsem chtě nechtěl musel porovnávat dvě utopické vize společnosti a možná se to odrazí i tady v hodnocení knížky. Na Qualitylandu mě hodně zaujaly autorovy nápady, rozhodně nimi nešetřil a třeba u černých stránek oddělujících kapitoly jsem se dobře bavil. Hodně momentů, které vyloudily úsměv na rtech bylo v textu, i když někdy to byl takový ten zděšený úsměv, že se ta vize dosti nepříjemně blíží realitě. Takže potud dobré. Co mi však přišlo slabší byl samotný děj a jeho rozuzlení, přišlo mi, že celé dění bylo spíše vedlejší a sloužilo účelům představení Qualitylandu a jeho fungování.

03.06.2021 4 z 5

Deset tisíc životů Deset tisíc životů Michael Poore

Musím dosti přemýšlet, jak knížku ohodnotit. Místy mi přišlo, že tam bylo momentů k zasmání, pak hned následovaly vážné pasáže a některé části byly takové prázdnější. Ale četlo se to dobře, autor umí psát čtivě, samotný "nadpříběh" Mila a Suzie zujal a byl jsem zvědavý, jak jim to dopadne. Takže sečteno a podtrženo, příjemné čtení, ale asi nebudu mít důvod se ke knížce vracet.

26.05.2021 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Po Hobitovi pokračuju v dohánění restů. Pár prstenů šel dlouho mimo mě, film jsem poprvé viděl ve verzi, kdy se Fritol se zbytkem Společenstva žlutého tentononcu vypravil na pařbu do Nádoru, takže vlastně jsem věděl, o co jde, ale při tom nevěděl :) No a když dohánět resty, tak pořádně v originále a musím rovnou říct, že to bylo hustý a to ve všech slova smyslech. Ať už samotný jazyk, hustota děje a množství událostí i samotný příběh. K němu psát něco víc je asi nošením dříví do lesa, musím říct, že mě docela bavilo srovnávat děj v prodloužené edici filmu s knihou a maje oboje v hlavě, srovnávat, jak to přesně film zvládl.

24.05.2021 5 z 5

Kronika 20. století Kronika 20. století Karl Friedrich Warner

Kdysi jsem tuhle bichli přečetl komplet. Dodneška ji mám v poličce a kdybych chtěl listovat historií, tak je připravena.

07.05.2021 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Asi jedna z mých nejoblíbenějších knížek vůbec, takže mě až překvapuje, že jsem dodneška nedal hodnocení a komentář. Takže tohle by bylo napraveno. Musím říct, že knížku jsem četl už xkrát, jak českou verzi, tak teď originál a pořád mě baví stejně jako poprvé. Příběh rodiny Corleone, jejího vzestupu, války pěti famiglií a závěrečného rozuzlení se neomrzí. Při posledním čtení jsem docela přemýšlel nad tím, jestli se dá najít v knížce nějaké hluché místo, nějaké, které by mě nebavilo, ale na nic jsem nepřišel, všechno má pro příběh své místo (ok, kdybych měl pistoli u hlavy, tak bych asi vyškrntnul sicilskou část, ale bylo by to z těžkým srdcem).
A jestli něco podtrhuje knihu a její příběh, tak je to vyřízení si účtů v závěru, tuhle scénu bych mohl číst pořád dokola a byť jsem tady teď knihu vychválil tak dodám, že její zpracování z filmu je ještě o stupínek lepší. Kol a kolem, jednoznačně must read a jedna z těch jednoznačných klasik.

22.04.2021 5 z 5