KURACHJO2018 KURACHJO2018 komentáře u knih

Můj dres číslo 1 Můj dres číslo 1 Ivo Viktor

Fantastické čtení z dob, kdy jsme byli mistry Evropy v kopané, Dukla byla naprosto skvělý tým, který vlastnil klenot naší fotbalové historie.
Ivo Viktor popisuje svůj vzestup a přístup ke hře, která mu byla vším.
Navázal na skvělá jména našich brankářů z doby minulé a přes jistou krizi v osmdesátých letech ho následovali skvělí brankáři, Petr Kouba a Petr Čech.
Obdiv je na místě. Čtivě napsané...

23.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Sonda do nefunkční rodiny, do kritických, falešných vztahů pod záminkou...my jsme rodina, kdo je víc????. Chtěla jsem na ně přibčtení zařvar, ...běžte do háje, ukončete v krásném letním podvečeru tu vaši rodinnou neidilku a běžte si každý po svém...snásěnlivost v nesnášenlivosti....kolik z nás ale takto žije, přesto, že nemusí. Konvence, falešná rádoby upřímnost lidí tady spojených rodinným poutem......možná proto se kniha tak těžko čte...

20.02.2023 5 z 5

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Poklad mého dětství. Dílo které mě provázelo dětstvím, provází životem a dovedlo až do věku - sátiletých. V dětství byla součástí mé knihovny a je nadále. Veršování pro dětskou hlavičku, aby porozuměla jazyku, literatuře a smyslu pro krásno. Koho by toto nenadchlo. Pokud jste se v dětství potkali, jako já, s knihou, rozhodně vás tato kniha neminula. A pokud jste ji minuli- pak věřte, že u tohoto díla na věku nezáleží....

16.02.2023 5 z 5

Město šťastných lásek Město šťastných lásek František Kožík

Kožíka čtu velice rád, jeho poutavé vyprávění o historii, o životě našich předních umělců, či o obyčejném životě - to je oáza na duši.
Tato kniha, v níž se prolíná historie s nedávnou současností vás zavede velmi povedeným způsobem do dob minulých v návaznosti na současnost. Styl vyprávění pana Kožíka, tak specifický, milý... dalo by se říci snad lidský???- vás dostane do čtenářského rauše- a nepustí. Do poslední stránky nepustí.

16.02.2023

Peříčko v bouři Peříčko v bouři Emily Wu

Jak je možné dát 5* knize, ze které vám jde při čtení po celou dobu mráz po všech částech těla. Kniha o tom, jak silný dokáže člověk být, na druhou stranu, jak krutý dokáže zas jen člověk být...Nedovedeme si představit, jak asi v daleké Číně, naší ještě nedávno ( historicky doba, co by kamenem dohodil...) spřízněné zemi lidé trpí.... za lásku, za naději v lepší "zítra", za svobodu... My tady žijeme....proti nim v luxusu a fňukáme si na tom našem písečku, že jsem to po sametové takhle nechtěli.... a co jsme chtěli? Koreu? Čínu?

16.02.2023 5 z 5

Balady Balady François Villon

Svým způsobem obdivovaný a dokonalý Prokletý básník. Rád ho v bezpečí rodinného krbu čtu. Byl geniální, ale zapomnělo se na to, že tento génius byl vrah - zabil člověka- kněze. I přes můj obdiv k jeho dílu, byl to nejen rebel, ale i gauner, který svůj talent z rebelství promrhal, Zbytečně. Ač dokonalý básník, jako člověk byl tehdejší společností zavržen a zemřel kdoví kde a kdo ví jak.

Františku, už tě nepotěší,
že Francouz jsi a ze vsi zdejší;
teď na krk oprátku ti věší;
ať pozná hlava, oč je zadek těžší

Pro lásku Pro lásku Blanka Dvořáčková

Poetické a s nádechem mírné moderny...
Nádherné, skvělé....

Stříbrný vítr Stříbrný vítr Fráňa Šrámek

Knihu jsem snad nedocenil, jako student. O to víc o ni teď, při čtení přemýšlím a je mi teskno na duši..... ach Jeníku Ratkine, jsi to ty? Je to pan Šrámek? Jsem to já? A stříbrný vítr jako by zpovzdálí šuměl do duší dnešních mladých.....a my, starší generace jen přikyvujeme a snažíme se zaposlouchat, ale jde to stěží, už máme za sebou nějaké ty pády, chybí nám naivní představy a špatně slyšíme..... Naštěstí můžeme číst a vracet se pomocí knih.... do mládí, do nadějí. jak by řekl Jára Cimrmam..... "do prdele, to je mi smutno"

Škoda že tu nejsi se mnou Škoda že tu nejsi se mnou Graham Swift

Jack Luxton a jeho manželka Ellie, život farmářů, potýkajících se se smrtí lidí i zvířat, s chudobou a nikdy nekončící dřinou na rodinném hospodářství. Zpočátku jsem knihu vzal v knihovně s nedůvěrou, že se jedná o román plný červené knihovny, ale vzápětí jsem propadl tomuto autorovi a rozhodně dávám čtyři hvězdy- za pojetí, za vykreslení osudů, za naprosto SKVĚLÉ čtení.

22.06.2019 4 z 5

Jeden život, jedna šance? Jeden život, jedna šance? Jana Maternová

Pokud někdo čte zaujatě knihu, kde autorka - možná asi i z vlastní zkušenosti- popisuje život - neživot a lásku-nelásku , hlavně však veřejně brečí nad svým nespokojeným životem, kde ani příchod nejen vlastních, ale ani nevlastního dítěte ji neuspokojuje , je podle mě tak citově chladná, nebo spíše nevyrovnaná, , že nepozná, že tím svým právě vypsaným světobolem ubližuje blízkému okolí - tak takového zaujatého čtenáře bych možná nejprve politoval a pak se zeptal našeho ministerstva zdravotnictví, jestli je opravdu možné, že by se svěřilo dítě do pěstounské péče psychicky nemocné ženě, Myslím, že celé povídání je nadnesené, tohle by snad v našem státě jít nemělo a natolik jsou pěstouni testováni, že by našim sociálním pracovnicím tohle neuniklo a sítem by dotyčná osoba rozhodně neprošla. A pokud opravdu prošla, tak bylo něco v rozhodování o pěstounské péči zrovna této labilní osobě , hodně špatně.
Celé se to četlo zvláštně, myslím, že vše v komentáři vystihla evelýny...Nešťastná to žena ... a jen dodávám...bylo od ni - vystudované pedagožky vrcholně nezodpovědné, že přesto, že věděla, co a jak s ní je , vrhla se do toho, aby dělala nešťastné i své nejbližší. Ne až tak nešťastná, hlavně vrcholně sobecká....

22.06.2019 odpad!

Kniha o biči Kniha o biči Vladimír Páral

Kniha nedosahuje kvalit pana Párala, nebavilo mě to, nechutné, naprosto nezáživné, škoda papíru.

22.06.2019 odpad!

Trajekt Trajekt Mats Strandberg

Trajekt- místo v době jakési prohibice určené jako levná nálevna, s možností pobavit se na lodi a užít si. Velmi těžko jsem se zpočátku orientoval v množství postav, které se střídali jak na běžícím pás. Pořád jsem čekal až se nějak vyklube zápletka, ale do první třetiny knihy se ne a ne začíst. A pozor částečný spojler..... snad příchod matky se synem mi už předem hlásil, že tihle dva asi něco znamenají. A tak jsem četl a čekal, jak moc ovlivní děj. A ovlivnili, v první půlce jsem myslel, že se karta obrátila a z trochu nudného hororu se stane trhák, ale byla to pouhopouhá krvavá řež... o ničem. Jako by autor měl naprosto famózní myšlenku, kterou však nedokázal až tak famózně dokončit. Škoda.

22.06.2019 2 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Jak je psáno v několika komentářích dole - kniha určená k zasmání, Bohu žel , smějeme se lidské hlouposti, blbosti, bezohlednosti. Ale to se nám to směje, když si myslíme, že se nesmějeme sobě - a ono vlastně jo, žejo:-)))))

23.01.2019 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Nádherně napsán velice smutný příběh. Nádherná kniha, u které se mi chce dát hodnocení to nejvyšší, ale něco mi našeptává, není to na 5 hvězd. To by nebylo spravedlivé k ostatním knihám. Občas jsem přeskakoval stránky- a to u 5 hvězdiček přeci nikdy nedělám.

04.01.2019 4 z 5

Svátky krásné hvězdy Svátky krásné hvězdy František Kožík

Poetické setkání nejen s Vánocemi. Vánoce - doba, která nás vrátí do dětství ať chceme nebo ne. Doba , pro nás dospělé , velice emotivní a nostalgická, přesto , když stojíme u stromečku nám ty slzy tak nějak vyhrknou sami. Vzpomínáme na rodiče, jak nás postavili před zářící stromeček, vzpomínáme na děti, jak jsme s nimi zpívali koledy . Děti dospěly a jsou již ve vlastních rodinách a možná zrovna teď taky vzpomínají...
Možná k tomu i kniha svádí - zastavit se v předvánočním shonu a zavzpomínat a užít si pohodovou adventní atmosféru.

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

S panem Hájíčkem jsem měl tu čest se setkat na nedávné besedě v pražské knihovně. Hodně mě oslovil jeho projev a na knihy jsem se těšil. Tato kniha je první a po přečtení i moje trochu zklamání. Život člověka je pravda nudný, veselý, smutný, ztrápený, šťastný.... záleží na každém z nás, jak se k životu postavíme. Ale že by to byla až tak povrchní a nezáživné?
Zkusím ještě Zloděje zelených koní , prý je to podstatně záživnější čtení , tak uvidím. Tady 3* a jdu od toho.

04.01.2019 2 z 5

Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Hjok Kang

Tvrdý pohled do skutečného komunismu, hodně mě při čtení napadalo, jaký je rozdíl mezi tímto životem v Koreji v 21 století a tím co byl v Zemi, kde zítra znamená již včera před 100 lety...Člověku se až nechce věřit, že se jedná o skutečnost.

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Uvědomí si někdy lidstvo, že toto je SKUTEČNÝ příběh, který se opravdu stal? A že , pokud tady na Zemi budou pořád takoví to Hitlerové a jemu podobní, že jsme - stojíme neustále jednou nohou nad propastí???
Kniha napsaná velice poutavě, měla by se každopádně dostat do povinné četby.

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Maminka- slovo, která pro nás znamená všechno. Život, lásku , svět kolem nás, který nás učila poznávat.
Seifert to dokázal nádherně , citlivě a s nesmírnou něhou vypsat. Za nás za všechny poděkoval každé jednotlivé mámě a my při čtení máme před očima zrovna tu naši maminku, usměvavou, kárající, hladící....

04.01.2019 5 z 5

Pana Vondrušku jsem zde na DK potkal náhodou. Nijak blíž, než v povinném dějepise na škole jsem se s historií nezaobíral. A musím říct, že tento styl o historii je mi velmi blízký a příjemný. Je pravda, že občas jsem se ztácel v počtu zasvěcených lidí, ale to nebylo až tak ke škodě. Četl jsem pomaleji, občas se vracel a tak jsem asi i více knihu vnímal . Tenhle ten rok pro mne bude ve znamení historie.