Balady

Publikace obsahuje baladické verše klasika francouzské středověké literatury. Základem této edice je Villonova nejvýznamnější sbírka "Závěť", která je zde publikována prakticky v úplném znění. Právě v ní se totiž definitivně potvrdil dnes již klasický literární termín "villonovská balada", dodnes udivující precizně zvládnutou formou a tvarem. Tento útvar je složen ze čtyř slok, z nichž první tři obsahují 7-12 veršů, zatímco závěrečná čtvrtá sloka v sobě skrývá už jen polovinu veršů ze slok předcházejících. Ve Villonových baladách ožívá na jedné straně prostředí krčem a bordelů, v nichž se básník velice často pohyboval. Na druhé straně z nich však můžeme poznat, a to zvláště v precizně zvládnutých lyrických reflexích, pocity ztroskotance a v pravém slova smyslu deklasovaného jedince, jenž od zuřivosti a cynismu zvolna přechází k melancholickým "výlevům", někdy ústícím až do kajícného doznání. Villon v sobě prostě nosil mimořádný dar pozorovat, sebezpytovat a v neposlední řadě i zachytit vlastní duševní stavy: je nepochybné, že právě tímto "autobiografickým" pojetím přispěl k tomu, aby jak jeho osobnost, tak i dílo překročily rámec své doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4947/balady-4947.jpg 4.541
Poezie
Vydáno, Nibiru

Kniha Balady

KURACHJO2018
22.06.2019

Svým způsobem obdivovaný a dokonalý Prokletý básník. Rád ho v bezpečí rodinného krbu čtu. Byl geniální, ale zapomnělo se na to, že tento génius byl vrah - zabil člověka- kněze. I přes můj obdiv k jeho dílu, byl to nejen rebel, ale i gauner, který svůj talent z rebelství promrhal, Zbytečně. Ač dokonalý básník, jako člověk byl tehdejší společností zavržen a zemřel kdoví kde a kdo ví jak.

Františku, už tě nepotěší,
že Francouz jsi a ze vsi zdejší;
teď na krk oprátku ti věší;
ať pozná hlava, oč je zadek těžší

Chajda69
10.08.2018

Villon rozhodně nebyl příkladem počestného života a zřejmě i proto dokázal psát způsobem, jakým dokázal. Pohled vyvrhela na svět, který mu povětšinou nastavuje odvrácenou tvář. Jeho poezie je výstižná, nadčasová a stále aktuální.

Má oblíbená:
"Znám vše, ač nic bych neznal radši,
znám chlapy mdlé i ruměnné,
znám smrt, jež všechny pod zem tlačí,
znám cokoli - jen sebe ne."

Pohled plný sebereflexe, do zrcadla sebeupřímnosti by se měl čas od času podívat každý.

katerinn
07.11.2017

Je mi tak líto mého mládí,
kdy frajeřil jsem, dováděl,
sám Bůh ví, kam ta léta pádí,
a já bych zadržet je chtěl.
Můj mladý čas! Kam odešel?
Či odklusal? Kdo může říci?
Najednou někam odletěl a nenechal mi vůbec nic..

Terazky
03.08.2017

Item, kde náhrobek je můj,
tam nařizuji: u mých hlav
velkými literami stůj,
psán třeba uhlem, epitaf,
jenž vypíše můj los a stav
(viz dále) bez přídavku všeho;
a vděčné potomstvo mne slav
co muže trochu potrhlého:

„Zde, střelen šípem lásky, spí,
jenž na světě měl samý shon,
ten malý žáček chudinský,
co zval se Francois Villon.
Ač v kapse neměl milion,
vše rozdal, stůl i kredenci
a poslední svůj groš a bon.
Nuž, modlete se, milenci."

---

Františku, už tě nepotěší,
že Francouz jsi a ze vsi zdejší,
teď na krk oprátku ti věší,
ať pozná, oč je zadek těžší.

nikikostadinova
21.01.2017

Ach ano Villon, srdečně přijat, každým odmítán (má oblíbená citace jedné z balad). Já bych tedy tohoto člověka jako básníká určitě odmítnout nedokázala. Balady krásné, pochopitelné, ironické.

ZuzziŠ
22.01.2016

Přemýšlím, co by Villon se svoji trefností, pravdivostí, satirou, smůlou, se svým sarkasmem, cynisme dělal dnes?
Ať by to bylo, co by to bylo, četla bych ho!

Éowyn
21.01.2015