Kulturnice Kulturnice komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

(SPOILER) Na knihu jsem narazila víceméně náhodou a nelituji. Přečetla jsem jedním dechem asi za 3 dny. Téma mne moc oslovilo, bylo tam vše, co mám ráda - historie a její zkoumání, folklór (jako bych slyšela svou profesorku vyprávějící o Kopanicích), téměř detektivní vyprávění. Autorka udělala kus práce při shromažďování materiálů. Staletí Bohyně přežily a nakonec je zlikviduje STB. Nu, škoda. Doporučuji k přečtení. Velmi zajímavý fenomén.

30.09.2023 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Moje nejoblíbenější kniha vůbec, kterou jsem tajně vzala z babiččiny knihovny a přečetla jedním dechem v 16, a pak ve 25 letech. Při čtení, jsem vždy silně toužila se odstěhovat na Korfu do některé z vil, potkávat vesničany, jíst olivy čerstvě utržené ze stromu....pro navození pohodového stavu mysli určitě přečtěte.

28.07.2019 5 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Kniha, kterou mi v dětství četli rodiče (ale nepamatovala jsem si příběh) a teď , v dospělosti, jsem přečetla svému synovi. Báječně jsem se u toho bavila a myslím, že jako dítě jsem ji ani nemohla docenit. Ta imaginace, naprosto kouzelný jazyk, nespočet super zvláštních postav, a žúžo dobrodružo výprava, které děcko by to nechtělo zažít, že. Spoustu vynálezů bych ocenila i u sebe doma, třeba čaromrkev a čarotelecírosol by se šikly...škoda jen,že v knize není více ilustrací, syn na ně byl hodně zvědavý. Pan Durrell byl zdatný vypravěč, smekám. Kniha má čestné místo v naší knihovně. Těším se, až jednou budu číst vnoučatům. Must read kniha.

15.10.2019 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Čtivá, poutavé exotické prostředí amerického Jihu a dusná atmosféra pro mne zcela nepochopitelné zrůdnosti segregace. Prostě se pusťte do čtení hned!

22.06.2019 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Zalíbil se mi námět, tak jsem po knize sáhla a přečetla poměrně rychle, i když ke konci to už drhlo...nějak mne ty Nořiny životy potom už nebavily - život rockové hvězdy, úspěšné plavkyně, vinařky - co něco více obyčejnějšího, průměrnějšího, jiné volby? Chtělo to i trochu víc snahy se usadit v jiných životech. Ale jo, dá se brát i trochu jako "seberozvojová", proč ne.

08.03.2024 3 z 5

Voda pro slony Voda pro slony Sara Gruen

Skvělá kniha ze zajímavého prostředí, pro mne s hořkosladkým podtónem. Úchvatný popis plně a intenzivně prožitého života a uvědomění toho, že už končí. U knihy i u filmu jsem zamáčkla slzu. Viděla jsem jako první film, tak se mi pod Jacobem a Marlenou objevovali prostě Rob a Reese. Nevadily mi ani rozdíly kniha - film, neboť chápu, že film je prostě jiné médium...Knihu rozhodně doporučuji všem, kdo rádi dobrý příběh a věří na osud.

26.07.2019 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krásná myšlenka. Kdyby každý udělal denně aspoň malou dobrou věc, hned by se svět změnil.

22.06.2019 4 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Čtivý výplach mozku. Příjemné, předvídatelné, lechtivé relaxační čtení akorát na léto k vodě. Hluboké myšlenky zde nehledejte, ale budete-li po knize sahat s tímto vědomím, tak se pobavíte.
Za mizerný překlad hvězdička dolů, čeština dostává na frak...

17.06.2021 3 z 5

Mořeplavec Mořeplavec Diana Gabaldon

(SPOILER) Je to tedy zase bichle, ale tenhle pár nelze nemilovat, takže mi nevadí nechat se zatáhnout do jejich vztahových dramat a životních zvratů na dlouhý čas. Třetí pokračování, pro mne opět čtivou formou. Musím žasnout nad autorčinou imaginací, schopností živého, přesto podrobného popisu prostředí, zvyklostí a pěkně zrajícími osobnostmi a vztahem ústřední dvojice. Jamie je solid rock a Claire mu pěkně zatápí a vice versa a tak to má být...;-). Za mne lepší než druhý díl, ale POZOR SPOILER Murtagh mi bude chybět. Záměrně už neporovnávám knihy a seriál, to moc nelze. Těším se na Ameriku, která mne seriálově zaujala nejvíce.

31.10.2020 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Tak já první viděla seriál a až pak narazila na knižní sérii. Musím říct, že první díl jsem přelouskala opravdu rychle. Pro mne byla kniha hodně čtivá a jistá popisnost každodennosti mi i vyhovovala, zejména pro kulisy, kde se příběh odehrává. Prostě anglický venkov je moje srdcovka. Líbily se mi slova v galštině, ale co mne neskutečně štvalo na překladu je "Anglánka" - škoda, že neponechali originální Sassenach. A rozdíly kniha - seriál jsou vždycky, to jinak nejde, v knize mi přišly některé motivy více vysvětleny, což kvituji. Za mne příjemné nenáročné čtení, které potěší romantické duše. Uvidíme, jak další díl....

12.09.2020 4 z 5

Na křídle větrného mlýna Na křídle větrného mlýna František Kožík

Kniha mne nesmírně bavila i když někteří si tady stěžují, že je to výcuc ze dvou dílů, to mi nevadilo. Dle mého to ničemu neubralo na vykreslení atmosféry doby, zápasu českého umění a literatury o místo na světě a života naší přední malířky. Všechna ta jména z učebnic literatury a umění: Zeyer, Chittusi, Úprka, Mrštík ad. dostala barvu, emoce a živost...doporučuji přečíst studentům k získání plastičtějšího obrázku k faktům probíraným na školách. Možná, až bude více času, tak vyhledám plnou verzi. Spokojenost.

08.09.2020 5 z 5

Pro mne inspirující kniha o tom, jak přestat očekávat, hodnotit, odsuzovat sama sebe. Jednoduché rady, které není tak jednoduché aplikovat. Každý si asi najde v knize své, já četla v době, kdy mne hodně oslovila a prostě mi sedla. Viděla jsem i představení s J.Duškem, které z knihy vychází a spousta momentů je minimálně k zamyšlení.

28.07.2019 5 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Čtivé. Druhý díl jsem také přečetla poměrně rychle, i když je to vpravdě rozsáhlé epické vyprávění. Nicméně děj mne trochu brzdil, hlavně v první polovině, ale to je tím, že nemusím Francii 18. století a chlapy v punčochách...ale jinak mi rozvláčné popisy všednosti a každodennosti nevadily, ani život se neskládá ze samých dramat. A po návratu do Skotska už se to zase četlo samo. Obdivuji nicméně vytrvalost hrdinů. Pěkné romantické čtení s historickým pozadím, výzkum k sepsání musela autorka provést rozsáhlý. A mně zase přiblížila život předků, ať už to bylo ve Skotsku nebo jinde. A ano, je to červená knihovna a co? To je Shakespeare taky ;-) Některé smrtě v knize mne mrzely, některé zápletky byly v seriálu vyřešeny lépe, některé se mi líbily více v knize. Opakuji výtku, proč je oslovení "Sassenach" vůbec překládáno a ještě k tomu napřed jako Anglánka pak Saxonka? To je skoro zločin. Ale pokračuji ve čtení.

03.10.2020 4 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Četlo se mi velmi dobře. Téma mne zajímalo jednak z historického hlediska, jedna z hlediska zájmu a lásky k orientu a jeho tancům. Zvláštní životní osud, ale stejně mi stále není jasné to okouzlení, které způsobovala. Nu, asi proto, že nejsem muž a taky žiji v době, kdy Orient již není tak exotický a nedostupný. Oceňuji u textu reprodukce původních fotografií. Kniha neurazí a třeba u někoho nastartuje badatelské vášně. Přečtěte.

28.07.2019

Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Nedostatečný pocit vlastní hodnoty Heinz-Peter Röhr

Při čtení jsem jasně viděla, v kterých programech "jedu". Zajímavá kniha, pro všechny, co na sobě chtějí pracovat. Dobře a srozumitelně napsaná. Zůstává v mé knihovně a určitě zase jednou otevřu. Doporučuji.

28.07.2019 4 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Skvělá kniha, měl by si ji přečíst každý, skoro základní literatura. Kniha nutící k zamyšlení, podává bez obalu některé pravdy, např. když mne něco nezajímá, tak si to nezapamatuji - toliko k výmluvám na špatnou paměť na jména. Vhodná i pro rodiče malých dětiček, kterým může přinést zajímavé náhledy na výchovu. Není to oddychovka, ale doporučuji velmi.

28.07.2019

Mrtvá šelma Mrtvá šelma Jiří W. Procházka

Jakože detektivky moc nečtu, tak tuhle jsem si, už z profesního zájmu (muzeum), přečetla a udělala jsem dobře. Aź pojedu do Tábora, doufám, že se tam bude vznášet ta aura tajemna...Doporučuji

22.06.2019

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Od shlédnutí filmu jsem si chtěla přečíst, protože film mne zaujal námětem, né ta zpracováním. Ale kniha se mi moc líbila, zejména část na Bali. Takový trochu zakuklený cestopis. Čte se dobře, spirituality tak akorát, vždycky obdivuji osoby, které se dokáží sbalit, nechat vše za sebou a jedou do neznáma...

30.09.2023

Dívka s jahodami Dívka s jahodami Lisa Stromme

Mám ráda knihy o malířích a na E. Muncha jsem se vážně těšila. Kniha nezklamala, příběh je moc pěkný a dobře se čte. Navíc se odehrává na pobřeží, takže představivost jela na plné obrátky. Jen škoda, že kniha není doplněna reprodukcemi Munchových obrazů, o kterých se v knize píše. Teď mi obraz "Výkřik" dává o něco větší smysl. Určitě doporučuji k přečtení, čte se moc pěkně.

30.09.2023 5 z 5

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

V době, kdy je většina lidí odpojena od sebe sama není divné, že rodiče nejsou na své dítě často napojeni. Doba nahrává hysterii, netrpělivosti, méně laskavému přístupu...Kniha Aha rodičovství připomíná základní jakoby zapomenuté pravdy o skutečné úloze rodiče ve srozumitelné podobě, s vysvětlením postupů, praktickými ukázkami. Pro mne jedna z nejpřínosnějších knih o výchově. Škoda, že jsem si ji přečetla až v synových 9 letech, ale i takto zpětně jsem mnohé pochopila. Jedinou vadou je na můj vkus časté opakování již sděleného, prostě americký styl psaní. Vřele doporučuji k přečtení.

03.02.2020 4 z 5