Kris@ Kris@ komentáře u knih

Osudný polibek Osudný polibek Maggie Stiefvater

Jako obvykle měla kniha zajímavý námět a v téhle se objevilo i sem tam něco nového. Bohužel mi absolutně nesedl autorčin styl psaní. Tedy nazvala bych to spíš pokusem o vlastní styl. Podobné autorky by se teď daly přehazovat vidlemi a jejich styl je téměř k nerozeznání. Většinou ale takové knihy působí až trapně, ale tady to bylo jinak - zde bych použila slovo Nepovedeně. Jak se říká: "Techniku má nastudovanou, ale ničemu pořádně nerozumí." Jako by autorka měla seznam věcí, co by měla mít povedená kniha tohoto žánru a snažila se ho průběžně odškrtávat. A tak přidávala dobré prvky na špatná místa a z nepochopitelných důvodů. Celá kniha na mě působila jako vaření Pejska a Kočičky. To, že smícháte samé dobré věci, vám ale nemusí dát dobrý dort. Jako vždy končím podobně:
Je to škoda, protože námět (a i některé postavy) nebyl špatný.

30.11.2015 3 z 5

Pohřbeni v oblacích Pohřbeni v oblacích Amanda Padoan

Tohle je první horolezecká kniha, kterou jsem kdy četla a už předem odvážně říkám, že lepší knihu se stejnou tématikou už nenajdu. Bylo v ní vše, co jsem v ní chtěla mít i spousta dalšího navíc. Moc se mi líbilo, že téma vzali autoři hodně zeširoka, nesoustředili se pouze na danou výpravu. Trochu jsem si pletla postavy, ale to je moje chyba, že si nepamatuji jména. Bylo to dech-beroucí a rozhodně tuto knihu doporučuji všem, bez ohledu na to, zda je horolezectví zajímá či ne. Kéž by takových knih (klidně i o něčem jiném) bylo víc.

30.11.2015 5 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Dechberoucí kniha. Autorovi se klaním až k zemi, protože tak věrohodně popsaný příběh z tak jiné doby, než ve které žijeme, dokáže napsat jen málokdo. Kniha je plná úžasných detailů a má i spoustu dalších předností, níže popsaných. Čtenář prožívá s hrdiny každý moment jejich putování (a díky délce knihy i jejich vyčerpání z tak dlouhé cesty) a cítí prázdné místo i jistou úlevu, když se dostanou na jeho konec. Často se postav drželo možná trochu nápadné štěstí, ale na druhou stranu oceňuji, že se autor nebojí zabít hlavní postavy. Nebudu to moc prodlužovat, napsat by se toho dalo hodně. Je to jedna z nejlepších knih, co jsem četla a zuřivě se pere o první místo. Vřele doporučuji všem!

03.10.2015 5 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Než začnu s názorem na obsah knihy, ráda bych pochválila lidi, co měli na starost obálku a celkově design knihy. Bohužel odvedli lepší práci než autorka. Jako jediné plus bych uvedla humor (i když při lechtivých scénách dost zabíjel atmosféru). Jinak děj byl předvídatelný, zdlouhavý a často i nudný. Pro ty, co nečetli - "kuchyňské řádění" slibované na obálce bylo doslova jen vaření po většinu knihy. Hlavní postava (a vlastně i všechny ostatní) byla přímo otravná a tak zvláštně sešroubovaná, aby se autorce hodila do karet. Kocour alá Deus Ex Machina a přezdívka Óčko (kterou jestli ještě někdy uslyším, budu vraždit) a spousta zbytečných myšlenek Caroline - toť celá kniha.

01.06.2015 2 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Kniha byla jedním slovem dechberoucí. Obal vskutku odpovídá, při čtení jsem všude kolem sebe v duchu viděla západ slunce.
S tímto pojetím vystavění příběhu jsem se ještě nesetkala. Moc se mi líbil autorův přístup k postavám (nechci nic moc prozrazovat, přečtěte si to sami). Člověk si v průběhu čtení nemohl nezamilovat afgánskou kulturu a jazyk. Jediné co bych vytkla je délka knihy. Nevím proč, ale byla to pro mě dosti náročná četba (i když nádherná!) a proto bych příběh rozdělila na dvě části.
Klaním se však před autorem až k zemi, bylo to úžasné.

25.02.2015 5 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Skvělé! Taky jsem z těch, kterým se do toho moc nechtělo, ale moc jsem si to užila. Doporučuji všem. Je to hbité, vtipné a trefné.

25.01.2015 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Výborná kniha, vzbudila ve mě mnoho rozporuplných pocitů. Ještě úplně nevím, jaký je můj finální názor, na ten si budu muset ve své hlavě ještě pár dnů/týdnů počkat. Hlavní postava mi připomínala plynoucí řeku, která míjí nezapomenutelná místa. Na konci jsem doufala, že se dozvím trochu víc, ale asi i to byl autorův záměr.

23.01.2015 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Jelikož miluji od dětství film, nemohu nemilovat knihu. Vnesla do příběhu zase trochu jiný nádech a určité změny. Doporučuji tuto knihu všem a klaním se autorovi.

08.12.2014 5 z 5

Sabriel Sabriel Garth Nix

Další výborný počin G. Nixe. Jeho knihy mají své nepopsatelné kouzlo a ani tahle není výjimkou. Závěr byl úžasně napínavý + líbilo se mi, že Nix se nebojí zabít některé postavy. Také neumírají vždy hrdinskou smrtí, jak to bohužel bývá občas zvykem. Prostě každý má svůj čas. Jediné, co bych vytkla, je hláška: "Ať Vás provází Výsada," která nápadně připomíná "Ať Vás provází Síla."

29.10.2014 5 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Autor je úžasný, skvěle popsal psychologii postav. Nicméně nemohu říct, že by se mi kniha líbila a četla lehce. Potila jsem u toho krev, protože jsem ráda, když si můžu oblíbit hlavní postavu a těšit se na její další osudy a cesty... a ne pouze čekat až toho "hajzla někdo křápne".

07.10.2014 3 z 5

Syn lovce vlků Syn lovce vlků Henri Loevenbruck

Moje oblíbená série. Četla jsem ji před pár lety a pamatuji si, že jsem si ji opravdu užila a doslova jsem hltala její atmosféru. (Mrzelo mě, že u nás v knihovně není i série Moira.)

06.08.2014 5 z 5

Balada z hadrů Balada z hadrů Jan Werich

Nečekala jsem, že se mi to bude tak líbit, ale jsem jedním slovem okouzlená. Dílo mě navnadilo k četbě Villona. Úvodní verš knihy (sice přejatý) vybrali autoři dokonale a rozhodně se pokusím podívat se někdy na hru.

05.08.2014 5 z 5

Jsem zlomená Jsem zlomená Tahereh Mafi

Pokud bych měla počítat pouze dialogy a hlavní dějové linie, tak by bylo hodnocení vyšší. Ale půl knihy tvoří rozplývání nad krásou Adama a Wernera + její trapné pokusy o hluboké filozofování, které se do takové knihy opravdu nehodí. Odstavce kdy se začala zabývat svými myšlenkami jsem měla chuť přeskočit, únavné a zdlouhavé.

01.08.2014 2 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

Kniha se čte rychle, námět je rozhodně zajímavý. Jen opět poměrně nešťastně zpracované. Je to škoda.
- chyby v textu
- představa hlavní hrdinky, která je zavřená od 14 let a po třech letech bez kontaktu s okolím působí vzdělaně víc než mnozí její vrstevníci, na mě působila dost nepřesvědčivě.
- hlavní hrdinka je opět naivní nanynka kterou jediný pohled na svého prince na bílém koni "tříští na kusy"
- zhruba půl knihy tvoří zasněné ódy na Adama
- chování hlavní hrdinky je naprosto předvídatelné, ačkoli je zcela nelogické (přeci jen, podobných dívčích hrdinek už jsme viděly tolik!)
+ závěr se mi ale kupodivu docela líbil (Očekávala jsem, že autorka vsadí na styl "roztržení dvojice" která se v 2. knize bude snažit dostat přes mnoho překážek zpět k sobě.)

17.07.2014 2 z 5

Tělo ženy a jiné povídky Tělo ženy a jiné povídky Rjúnosuke Akutagawa

Rozhodně se jedná o zajímavé povídky... Každá je zcela jiná a všechny stojí za to.

17.07.2014 4 z 5

Bezejmenná Bezejmenná Elizabeth Kim

Jak zde již bylo řečeno, kniha ukazuje smutný příběh. Ano, všechny ty věci jsou hrozné, ale při čtení jsem se nemohla zbavit dojmu, že kniha má jediný účel - vzbudit lítost. Spousta věcí se stále opakovala - například "jedinou útěchu jsem nacházela v knihách". Jistě, prožila si peklo, jaké si nikdo nezaslouží, ale kniha vyznívá jako neustálé lkaní nad svým osudem. Na můj vkus je příběh příliš centralizovaný na jedinou osobu a pro ostatní tam není místo. Nekritizuji autorku, ale její knihu.

27.02.2014 2 z 5

Skrytá Skrytá Marianne Curley

Kniha je klasická fantasy romanťárna se spoustou klišé a typických postav. Hlavní hrdinka má charakter, který najdete ve všech podobných knihách. Všichni jsou do ní na první pohled zamilovaní a hrají si na obrovské rivaly. Jordan je ubožák, co uzavře dohodu s kýmkoli a kdykoli. Nejhorší na knize je nelogičnost chování postav. Ebony rostou ze zad hrboly s peřím, ale co to asi tam může být? Jordan hledá dívku se zvláštníma očima a silou, na Ebony narazí hned ze začátku, ale trvá mu věčnost, než mu dojde, že se jedná o ni. A podobných situací je tam spousta. Rozhovory jsou strojené a nepůsobí realisticky. K dočtení jsem se nutila, nikdy víc.

22.02.2014 1 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Skvělá kniha vhodná k přemýšlení. Mnoho z mých dojmů už zde bylo řečeno, ale dodám, že na mě velmi zapůsobilo pohlížení na charakter jednotlivých postav hned několika očima. Nový svět, ale stejné povahy. Na žádnou z postav se nedalo pohlížet jako na "pouze kladného hrdinu," což se mi opravdu líbilo. Rozhodně knihu všem doporučuji.

01.02.2014 5 z 5

Temná země Temná země Gillian Cross

Neobyčejná kniha, která ve vás probudí mnoho úvah a pocitů. Dodnes si z ní pamatuji větu:
"Co nejhoršího se může člověku stát"... stále neznám odpověď

10.12.2013 5 z 5

Kluci jsou přece prima Kluci jsou přece prima Oliver Hilf

Dle mého názoru je tato kniha naprostá ztráta času. Některá "škatulkování", která jsou v knize uvedena, nejsou už ani komická ale spíš k pláči.

10.12.2013 1 z 5